Kas nenori gyventi ilgai ir sveikai? Ne paslaptis, kad straipsniai apie stebuklingas žoleles ir ilgaamžiškumą garantuojančius preparatus galiausiai paplonina pinigines, bet toli gražu nepailgina gyvenimo. Kartais – net atvirkščiai. Šeimos gydytoja, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto doc. dr. Lolita Rapolienė, sutiko papasakoti apie kertinius ir mokslo įrodytus dalykus, kurie iš tiesų padeda gyventi ilgai ir, kas svarbiausia – sveikai.
Komentaras
Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanė prof. dr. Rita Vaičekauskaitė:

- Šiandieniame pasaulyje žmogaus sveikatos išlaikymas ir aktyvus gyvenimo būdas, apie kurį kalba ir fakulteto doc. dr. Lolita Rapolienė, sulaukia vis daugiau mokslininkų ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Holistinis požiūris į žmogaus sveikatą, kuriuo vadovaujasi fakultetas, atsispindi ir jo siūlomose studijų programose.
„Visos studijų programos apima teorinius ir praktinius mokymus, kuriuos veda aukštos kvalifikacijos dėstytojai bei praktikai. Modernios laboratorijos ir simuliacinės priemonės suteikia studentams galimybę įgyti praktinių įgūdžių, o bendradarbiavimas su gydymo įstaigomis leidžia įgauti realios darbo patirties“, – aiškina dekanė.
Fakultete populiarios slaugos, visuomenės sveikatos, radiologijos, kineziterapijos bakalauro studijų programos bei magistrantūros studijos, tokios kaip sveikatos priežiūros vadyba, kalbos ir kalbėjimo terapija ir papildomoji bei alternatyvioji sveikatos priežiūra. Klaipėdos universitetas – vienas iš dviejų Lietuvoje, rengiančių laisvalaikio sporto, fizinio aktyvumo ir sporto pedagogikos specialistus, padedančius visuomenei išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą.
Taip pat siūloma socialinio darbo ir krizių intervencijos programa, ruošianti specialistus, padedančius žmonėms įvairiose socialinės rizikos situacijose.
„Naujos studijų programos – išplėstinės praktikos slauga ir ergoterapija – sulaukė didelio su- sidomėjimo. Ergoterapijos studentai mokosi stiprinti žmonių sveikatą ir kasdienius įgūdžius po patirtų traumų, o išplėstinės praktikos slaugos programa stiprina slaugytojų kompetencijas“, – džiaugiasi prof. dr. R.Vaičekauskaitė.
Studijos KU Sveikatos mokslų fakultete suteikia ne tik aukštąjį išsilavinimą, bet ir vertingą praktinę patirtį. Fakultetas nuolat tobulina programas pagal naujausias sveikatos priežiūros tendencijas ir darbo rinkos poreikius, o absolventai sėkmingai įsidarbina Lietuvoje ir užsienyje.
Skaičiuojama, kad lėtinės neinfekcinės ligos atima bent dešimt sveiko gyvenimo metų. Nors niekas neabejoja, jog ilgaamžiškumui įtakos turi geri genai, mokslininkai pabrėžia: jie lemia tik apie 15-30 procentų. Visa kita – mūsų pačių rankose. Tad kokie kasdieniai įpročiai gali padėti išsaugoti sveikatą ir ilgiau džiaugtis visaverčiu gyvenimu? Šeimos gydytoja, Klaipėdos universiteto docentė dr. Lolita Rapolienė išvardijo svarbiausius veiksnius.
Hidracija
Kaip pirmą ir būtiną sveikatos veiksnį doc. dr. L.Rapolienė įvardijo pakankamą vandens vartojimą. Vanduo palaiko smegenų, širdies, plaučių, virškinimo sistemos bei raumenų veiklą: „Kiekvienai kūno ląstelei reikia vandens. Sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijose nurodomas būtinas vandens kiekis – 6-8 stiklinės per dieną, tačiau individualūs poreikiai gali skirtis, priklausomai nuo svorio, ūgio, amžiaus ir kitų veiksnių.“
Mityba
Anot gydytojos doc. dr. L.Rapolienės, kitas svarbus ilgo ir sveiko gyvenimo veiksnys, kurį galime patys kontroliuoti, – subalansuota mityba. „Maistas turi būti neperdirbtas, gausus skaidulų, liesų baltymų ir sveikųjų riebalų, kurie mažina lėtinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių, cukrinio diabeto bei nutukimo riziką“, – vardijo doc. dr. L.Rapolienė ir įspėjo, kad perdirbto maisto, prisotinto cukraus ir transriebalų vartojimas susijęs su uždegimu ir metabolinėmis ligomis.
Fizinis aktyvumas
Reguliarus fizinis aktyvumas stiprina širdies ir kraujagyslių sveikatą, imuninę sistemą, gerina medžiagų apykaitą ir pažintinę funkciją. „Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja bent 150 minučių per savaitę vidutinio intensyvumo aerobinę veiklą, – atkreipė dėmesį pašnekovė. – Vaikščiojimas, tempimo pratimai ar kita mankšta gerina kraujo ir limfos apytaką, mažina raumenų įtampą ir padeda išvengti sustingimo.“
Kokybiškas miegas
Ilgo bei sveiko gyvenimo veiksnys yra ir kokybiškas miegas apie 7-9 val. per parą. Ignoruodami šią būtiną sveikatai sąlygą rizikuojame širdies ligomis, nutukimu, pažintinių funkcijų blogėjimu.
Streso valdymas
Lėtinio streso metu didėjantis hormono kortizolio lygis neigiamai veikia imuninę sistemą, smegenų funkciją ir viso organizmo sistemas. „Laiko valdymo strategijos, užduočių suskirstymas į mažesnius etapus, realių tikslų nustatymas gali mažinti stresą“, – tvirtino ji.
Gydytoja pabrėžia, kad svarbu kasdien rasti laiko pabūti gamtoje.
„Skaitymas, dienoraščio rašymas, tapyba, sodininkystė, muzika, net juokas gali atitraukti mintis ir skatinti atsipalaidavimą“, – vardijo mokslininkė.
Socialiniai ryšiai
„Vienišumas ir izoliacija susiję su didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika bei demencija“, – įspėjo doc. dr. L.Rapolienė.
Toksiškų medžiagų vengimas
Paskutinis, bet toli gražu ne mažiausiai svarbus veiksnys – kenksmingų medžiagų vengimas. „Rūkymas, alkoholio, perteklinių vaistų vartojimas greitina amžėjimą, silp- nina imuninę sistemą ir didina ligų riziką“, – aiškino docentė.
Papildai, mineralai, vitaminai...
Gydytoja doc. dr. L.Rapolienė teigia, kad daugumą maisto medžiagų mums turėtų suteikti subalansuota dieta. Ji pataria vengti perteklinio multivitaminų vartojimo, kad nesukauptume per didelį kiekį riebaluose tirpių vitaminų A, E, K.
„Venkime nemotyvuoto antioksidantų vartojimo, nes didelės dozės sintetinių antioksidantų gali sąveikauti su natūraliais organizmo gynybos mechanizmais. Pakenkti gali nereguliuojamas augalinių prieparatų naudojimas, nes kai kurie gali sąveikauti su vartojamais vaistais, efektas nepagrįstas mokslu“, – įspėja pašnekovė.
Sveikatos priežiūros atmintinė
Kasmet ar kas dvejus metus: atlikti kraujo tyrimus (bendrą kraujo, šlapimo, vitamino D, mineralų, cholesterolio, gliukozės kiekį), kad būtų galima anksti nustatyti galimas sveikatos rizikas, pasitikrinti regą.
Kasmet: pasitikrinti burnos ertmę, kūno odą ir gleivines, atlikti krūtų, periferinių limfmazgių apčiuopą, kraujospūdžio matavimą, EKG, ginekologinę apžiūrą, sekti kūno svorio dinamiką.
Kas keletą metų ar priklausomai nuo rizikų: dalyvauti profilaktinėse programose, skirtose širdies-kraujagyslių ligų, gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos ir prostatos vėžio prevencijai, atlikti plaučių rentgenologinį ištyrimą.
Esant sveikatos sutrikimui: nelaukti prevencinės programos ar kito tinkamo laiko, o nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Verta žinoti
Kasdien reikia atsižvelgti į keletą dalykų, kad palaikytume savo ir ateinančių kartų sveikatą.
Atsisakyti perdirbto maisto. Pirmiausia doc. dr. L.Rapolienė ragina sumažinti perdirbto ir konservuoto maisto vartojimą.
Nesaugus vanduo. „Svarbu gerti saugų vandenį, taip išvengiant sunkiųjų metalų, mikroplastiko ar chloro tarpinių produktų, kurie gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą organizme“, – įspėja pašnekovė.
Valymo priemonės. „Rinkimės kuo natūralesnes valymo ar asmeninio naudojimo priemones. Daugelis namų priežiūros produktų ar kosmetikos priemonių turi endokrininę, imuninę sistemą trikdančias medžiagas“, – sako gydytoja doc. dr. L.Rapolienė.
Vengti plastiko. Gydytoja skatina kiek įmanoma sumažinti plastiko naudojimą, nes mikroplastikas ir bisfenolis A iš plastiko gali trikdyti hormonų veiklą.
Oro kokybė. „Įvertinti reikia ir oro kokybę – tiek vidaus, tiek lauko oro užterštumas pelėsiu, dul- kėmis, baldų cheminėmis medžiagomis skatina alergijų vystymąsi ir autoimunines reakcijas. Padėti gali oro valymo sistemos, tinkama ventiliacija“, – patarė gydytoja doc. dr L.Rapolienė.
Sunkieji metalai. „Taip pat svarbu vengti sunkiųjų metalų, – įspėjo pašnekovė. – Gyvsidabris, švinas ir kadmis iš jūros gėrybių ir iš kitų su industrija susijusių medžiagų neigiamai veikia sveikatą. Kviesčiau rinktis organinius, vietinius maisto produktus. Pesticidų liekanos neorganiniame maiste yra susijusios su sveikatos rizikomis, ypač vaikams.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: