Trakų pilies pašonėje įsikūręs kompaktiškas Pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) kaip medus traukia pacientus ir specialistus net iš gretimų rajonų. Mielai darbą čia besirenkantys gydytojai atviri – vertina ne tik puikią gydymo įstaigos infrastruktūrą, bet ir galimybę dirbti viename žaviausių šalies kurortų. Tiesa, tokia privilegija šiuo metu pasinaudoti galimybe turi ir gydytojas psichiatras, kurio gydymo įstaiga mielai laukia prisijungiant!
Karšta kėdė gydytojui psichiatrui
„Mums sekasi labai gerai“, – džiugiai nusiteikusi apie gydymo įstaigos veiklą kalba Trakų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Ramutė Malčienė. Funkciniu pagrindu įkurtas sveikatos priežiūros centras Trakuose veikia užtikrintai: 11 tūkstančių gyventojų aptarnaujanti gydymo įstaiga, nepaisant šalia besikuriančių privačios sveikatos priežiūros centrų, gali pasigirti vis augančiu pacientų srautu, o jų sveikatą užtikrinti padeda stabiliai veikianti septynių šeimos gydytojų komanda. Darbą šioje įstaigoje mielai renkasi ir kiti sveikatos priežiūros specialistai.
„Mūsų stiprybė – komanda“, – nedvejodama sako R.Malčienė. Vadovės dešinioji ranka – vyriausioji slaugos administratorė Jūratė Juknienė-Stadalnykienė.
„Viena kitą suprantame iš pusės žodžio. Kai esame vieninga komanda, darbai vyksta gerokai sklandžiau“, – neginčijamą tiesą sako direktorė.
Trakų PSPC darbą mielai renkasi ir atokiau gyvenantys specialistai.
„Problemų su gydytojų pritraukimu nėra. Šeimos gydytojų turime tiek, kiek reikia. Didžioji jų dalis – vietiniai, o važinėjantieji pripažįsta, kad darbas kurorte žavi, turi nepaprastą aurą. Trakuose dirbti patrauklu. Kartais netgi galimybė vasarą po darbų išsimaudyti šalia esančiame ežere būna lemianti priežastis pasirinkti mūsų įstaigą“, – neslepia Trakų PSPC direktorė Ramutė Malčienė.
Šeimos gydytojas Andrius Kunėjus džiaugiasi geromis darbo sąlygomis. Jis patikina, kad darbo krūvis čia subalansuotas itin optimaliai, o esant poreikiui – visada geranoriškai vienas kitam talkina kolegos.
„Šeimos gydytojų komandos sudėtyje bandome diegti atvejo vadybininkus. O apylinkės administratorius jau turime. Komanda po truputį formuojama. Dirbame vieningai. Stengiamės pakviesti pacientus į prevencines programas. Žmonės tai įvertina. Jei randame ką nors įtartino ar negero, iškart siunčiame pacientą pas reikiamus specialistus“, – apie „žaliojo koridoriaus“ naudą kalba A.Kunėjus.
Prie kolektyvo, kuris čia ypač puoselėjamas, gydymo įstaiga ypač laukia prisijungiant gydytojo psichiatro.
„Stengiamės rasti gydytoją psichiatrą. Šiuo metu veikia nemažai privačių kabinetų, tad nemažai šių specialistų pirmenybę teikia jiems. Be to, psichiatrų paruošiama nepakankamai, palyginti su tuo, kokia šiandien yra tokių paslaugų paklausa“, – situaciją aiškina vadovė ir priduria, jog aktyviai veikti ir sėkmingai įgalinti profesiją galima ir viešajame sektoriuje.
Užtarnauto poilsio svajojanti išeiti ir laukianti sau pamainos gydytoja psichiatrė Rūta Fabijonavičienė sako, kad gydytojo psichiatro darbas be galo įdomus, o darbo sąlygos Trakų PSPC specialistui leidžia nuolat tobulėti ir kelti kvalifikaciją.
„Darbo yra daug. Priimu dvigubai daugiau žmonių, nei man priklausytų pagal etatą. Taip yra todėl, kad prie sudėtingų pacientų psichikos būklių neretai turime rūpintis ir socialiniais dalykais, nors gydytojui psichiatrui ne visada tai priklausytų. Tai yra sisteminė problema, kuri paliečia ir šeimos gydytojų darbą“, – apie gydytojų psichiatrų darbo specifiką kalba gydytoja psichiatrė Rūta Fabijonavičienė.
Direktorė pasinaudodama proga būsimą kolegą patikina, kad savivaldybė apmoka ir transporto išlaidas. O kur dar privilegija dirbti viename žaviausių šalies kurortinių kampelių...
Verkiant trūksta patalpų
Sėkmingai išplėtotas sveikatos priežiūros paslaugas Trakų PSPC stabdo tik infrastruktūros stoka. Prieš gerą pusšimtį metų statytas pastatas jau nebeatitinka šių dienų standartų, negali laisvai sutalpinti ir visų paslaugų, ką gydymo įstaiga yra numačiusi įgyvendinti.
Eilėje prie patalpų – Diabetinės pėdos kabinetas.
„Pagal Sveikatos centro reikalavimus privalome suteikti diabetinės pėdos priežiūros paslaugas. Šiandien tam turime paruošę ir specialistą, ir įrangą, bet neturime, kur įrengti kabineto. Neturime laisvų patalpų“, – kokią problemą tenka spręsti kurorto centre įsikūrusiai įstaigai, guodžiasi vadovė. Būdamas kultūros paveldo puoselėtojas Trakų miestas smarkiai ribojamas dėl naujų statybos darbų, miesto infrastruktūros plėtros.
Trakų PSPC viename pastate įsikūrę ne vieni. Patalpas dalinasi su Trakų savivaldybės sveikatos centro Konsultacine poliklinika ir jų administracija.
„Savivaldybė žino problemą, apie tai diskutuojame seniai. Deja, ir jie kol kas neranda išeities. Klausimas kol kas atviras“, – sako vadovė. Už tai artimiausiu laiku savivaldybė ketina investuoti į pastato rekonstrukciją, stogo remontą. Iš išorės renovacijos dar nematęs pastatas jau seniai reikalauja naujo veido, sutvarkytos aplinkos.
Į pacientą orientuota infrastruktūra
O viduje Trakų PSPC blizga. Vos įėjus pacientus pasitinka nedidelis, tačiau tvarkingai, moderniai įrengtas laukiamasis, pacientų patogumui ir privatumui atitverti registracijos langeliai. Gydytojų kabinetuose požiūrį į specialistus rodo jų patogumui įrengti kondicionieriai.
Kolektyvo labui neseniai įrengtas ir poilsio kambarys su virtuve, kurioje yra galimybė ne tik ramiai pavalgyti, bet ir susiburti kolegiškam pašnekesiui, kolektyvo švenčių minėjimui. Greta – darbuotojų persirengimo patalpa, kurioje kiekvienas jų turi po atskirą rakinamą spintelę.
„Neseniai Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliko patikrą – neturėjo prie ko prikibti“, – pasidžiaugia R.Malčienė. Tai išduoda ir darbuotojų apranga – kiekvienas jų vilki tvarkingą, šiuolaikinę ryškiaspalvę gydymo įstaigos uniformą. Suprantame, kad visuma susideda iš mažų detalių, kurių čia netrūksta.
Plečia slaugos paslaugas namuose
Analizuodamas rajono gyventojų aktualijas ir poreikius, gydymo įstaigos kolektyvas plėtoja slaugos paslaugas namuose.
Prie šio darbo baro užtikrintai veikia dvi slaugytojos, dvi jų padėjėjos, dvi kineziterapeutės, ergoterapeutė. Pasirūpinti pacientais specialistų komanda vyksta dviem automobiliais, o netrukus ketina įsigyti dar du. Vieną – patys, elektromobilį – iš specialaus projekto lėšų.
„Mūsų rajonas – kaimiškas, todėl pasiekti pėsčiomis pacientus yra didelis iššūkis. O dar ir didelį krepšį specialistams tenka neštis. Be to, mobilias paslaugas teikiame ir Lentvario gyventojams – su Lentvario ambulatorija esame sudarę atskirą sutartį“, – pasakoja vadovė.
Slaugos paslaugos namuose, anot A.Malčienės, ypač paklausios – per metus jas gauna apie 360 pacientų.
Kaip pasakoja vyriausioji slaugos administratorė J.Juknienė-Stadalnykienė, paslaugų poreikis namuose itin įvairus: tenka pragulas, statyti lašines, atlikti tyrimus, kardiogramas. Būklės neretai būna ypač sunkios: pacientams tenka valyti stomas, atlikti atsiurbimus, pacientą tenka ir išmaudyti, sunkiai kilnoti – prižiūrimas asmuo gali sverti ir šimtą kilogramų.
„Artimiesiems slaugos paslaugos namuose stipriai pagelbėja, pacientai jas gaudami yra patenkinti. Mūsų slaugytojas vadina ir daktarytėmis, ir medikopteriais. Sulaukiame itin gražių atsiliepimų. Kalba ir gydymo rezultatai. Pastatome ant kojų ir tokius, kurie iš pradžių atrodė jau beviltiški“, – dalinasi vyriausioji slaugos administratorė J.Juknienė-Stadalnykienė, prasitardama, kad tarp pacientų turi ir ryškių Lietuvos veidų.
„Kai pajunta, kad mūsų įstaigoje suteikiamos geros paslaugos, šie atvyksta į Trakuose esančias sodybas, taip priartėdami prie mūsų paslaugų“, – paaiškina pašnekovė.
Beje, J.Juknienė-Stadalnykienė pasidalina iškalbinga žinute – direktorė, būdama šeimos gydytoja, pacientų namuose aplanko daugiausiai.
„Dirbu iš pašaukimo. Gydytoja norėjau dirbti dar nuo vaikystės“, – sako R.Malčienė.
Be to, Trakų PSPC turi veikiantį skyrių ir Paluknyje. Ilgą laiką veikusi kaip ambulatorija savivaldybės sprendimu ši buvo prijungta prie Trakų PSPC.
Apie 600 prisirašiusiųjų pacientų aptarnaujantis skyrius sulaukia atvažiuojančių specialistų – šeimos gydytojų, odontologų, o vietinių patogumui jame turi ir dentalinį rentgeno aparatą.
„Buvome nuvykę pasisemti patirties į Alytaus rajono polikliniką, kurie plėtoja ambulatoriją ant ratų, mobilias odontologines paslaugas. Negalėjome atsistebėti ir atsižavėti. Mėginome tą aiškinti mūsų savivaldybėje, kad tokios paslaugos mūsų rajonui ypač tiktų. Tai gerokai ekonomiškiau, nei išlaikyti stacionarią ambulatoriją. Be to, taip gyventojams pagalba tampa gerokai labiau pasiekiama. Mūsų rajonas didelis, ne visiems patogu mus pasiekti“, – apie ateities perspektyvas kalba vadovė.
Direktorė norėtų teikti ir paliatyviąją slaugą, kas Trakų rajone yra ne mažiau aktualu. Deja, atsimuša į tą pačią bėdą – patalpų trūkumą. Kol kas paliatyvioji slauga užtikrinama sudarius sutartį su hospisu.
Tyrimai – patogiu keliu
Laboratorines paslaugas Trakų PSPC užtikrina pasirašyta sutartis su „Antėjos“ laboratorija.
„Vietoje atliekame skubius kraujo, CRB, šlapimo tyrimus. O dėl rimtesnių tyrimų bendradarbiaujame su „Antėja“ – tyrimų ėminių paimti atvyksta kurjeris. Toks bendradarbiavimo būdas patogus ir patikimas, tyrimų atsakymus vėliau patys sukelia į e.sveikatą. Jei kuris tyrimas blogas, iškart skambina, informuoja“, – paslaugų kokybę giria R.Malčienė.
Nelieka nepastebėtas ir įstaigos procedūrinis kabinetas. Moderniai įrengtose erdvėse pacientų komfortui – minkštutėliai foteliai. Kol laša lašelinė ar atliekama kita procedūra, pacientai turi galimybę atsipalaiduoti, patogiai pasidėti kojas, nurimti.
Kaip patikina bendrosios praktikos slaugytoja Evelina Sejonienė, darbas modernioje aplinkoje ne tik patogus pacientams, bet ir malonus darbuotojams.
„Atliekame nemažai tyrimų, prevencinių programų. Šeimos gydytojai aktyviai dirba kviesdami pacientus patikroms, siunčiame priminimo žinutes. Stengiamės atlikti kuo daugiau prevencinių patikrų. Darbingo amžiaus gyventojai rečiau lankosi gydymo įstaigose, tad ir prevencinėse programose dalyvauja nenoriai“, – rajono tendencijomis dalinasi R.Malčienė. Be to, pastebimas ir grįžtančių iš užsienio šeimų bumas. Tai skatina orientuoti paslaugas į jaunas šeimas, dar labiau aktualus tampa pediatras, kurį įstaiga turi ir tuo didžiuojasi.
Didelis dėmesys odontologijai
Gydymo įstaiga didelį dėmesį skiria burnos sveikatai. Išpuoselėti odontologijos kabinetai gali pasigirti turima aparatūra, neseniai atnaujinta odontologine, burnos higienos įranga, dažnai pasitelkiamu rentgeno aparatu, iš projektinių lėšų netrukus atkeliauja ir naujutėlė odontologo kėdė.
Skyriuje dirbanti gydytoja odontologė Algė Kantakevičienė giria gydymo įstaigos aprūpinimą medicininėmis medžiagomis, kurios, anot jos, atitinka aukščiausius standartus ir reikalavimus.
Turint gerus įrankius, darbas einasi sklandžiai.
„Pacientų kontingentas – platus. Nors turime ir dantis prisižiūrinčių, deja nemažai ir apsileidusių. Su odontologija „ant ratų“ neprasisuktume. Pacientams reikalinga rimtesnė diagnostika. Mobilios odontologijos dėka galėtume suteikti būtinąją pagalbą arba profilaktinę patikrą“, – savo požiūrį dėsto gydytoja odontologė gydytoja odontologė Algė Kantakevičienė.
Gydytojo odontologo padėjėja Lilia Maconko patikina: nors gydytojų odontologų paslaugų paklausa Trakų rajone nemaža, laukti kelių mėnesių eilėje kaip didžiuosiuose miestuose tikrai netenka. Paslauga suteikiama per dvi savaites ar greičiau.
Tiesa, jei šeimos gydytojai demonstruoja pastovumą, vadovė pastebi, kiek kitaip yra su gydytojais odontologais. Trakų PSPC gera įstaigos aparatūra įgavę įgūdžių ir praktikos šie neretai pasuka dirbti į privačius kabinetus.
Prie kolektyvo neseniai prisijungusi jauna burnos higienistė Adelina Lukoševičiūtė įsitikinusi – aukštą paslaugos kokybę galima užtikrinti ir viešajame sektoriuje.
„Kai gydymo įstaigoje tokia pati įranga kaip ir privačiame kabinete, o dirba tie patys gydytojai, kaip galima darbą viešojoje atlikti prasčiau? Trakų PSPC įdiegta nuostabi, tvarkinga įranga, kuri niekuo nesiskiria nuo privačiose įstaigose esančių. Dirba aukštos kvalifikacijos specialistai, kurie dalyvauja tuose pačiuose mokymuose, tad mūsų žinios – neprastesnės. Drąsiai galima kreiptis odontologinės pagalbos Trakuose ir į viešąjį sektorių“, – mitą apie privačių įstaigų pranašumus laužo A.Lukoševičiūtė, pasirinkusi į darbą Trakuose važinėti net iš Marijampolės.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: