„Lentomis skyrių neužkalame – rajonai mus ne taip suprato. Padaryta komunikacinė klaida“, – aiškinasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorius Vaidotas Gruodys, kilus kipišui, esą kai kuriuose rajonuose tarnyba paslaugų nebeteiks. Ši žinia labiausiai išgąsdino merus. NVSC vadovas ramina: nė vienas darbuotojas nebus atleistas, o dėl reorganizacijos rajonai tik išloš. Aiškėja, kad skyrius naikinti imta ir dėl didelio darbuotojų stygiaus. Kėdainiuose skyriaus vedėjo konkursas nesėkmingai buvo skelbiamas net šešis kartus.
„Pradėtas skleisti klaidinantis naratyvas, esą skyriai uždaromi, užkalame lentomis duris ir paslaugos rajonuose nebebus teikiamos. Tai – netiesa!“ – aiškina NVSC direktorius Vaidotas Gruodys. Reorganizaciją sąlygojo ne tik noras veikti efektyviau, bet ir katastrofiškas darbuotojų trūkumas.
Merai piktinasi: mūsų neinformavo
Paskelbus žinią, kad nuo šių metų vasaros devyniuose regionuose uždaromi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro skyriai, rajonų savivaldybės atstovai išpūtė akis. Iš 37 dabar veikiančių teritorinių skyrių planuojama palikti 28. Šių nebelieka Širvintose, Trakuose, Prienuose, Kėdainiuose, Palangoje, Kupiškyje, Molėtuose, Zarasuose ir Visagine.
Pramonės gausa išsiskiriančio Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis sunerimo, kad jų gyvenvietė bus pasmerkta amžinam tvaikui, mat įmonių veiklos priežiūra, saugant visuomenės sveikatą, – viena pagrindinių NVSC užduočių.
„Kadangi esame pramonės rajonas, įmonių skleidžiami kvapai ir tarša neduoda gyventojams ramiai gyventi. Galima sakyti, kvapų problema prapuls Kėdainių rajone, kadangi bus uždaromas Visuomenės sveikatos centro skyrius“, – išgirdęs naujieną rankomis skėsčiojo Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.
Kad žinia netikėta, kolegai antrina Lietuvos savivaldybių asociacijos Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius: „Pirmiausia NVSC atstovai turėjo pristatyti pakeitimus. O dabar aiškina: nebijokite – nieko blogo neįvyko.“ Pasak jo, iš kitų savivaldybių jis irgi girdi nusiskundimus dėl informacijos apie NVSC vykdomas reformas trūkumo.
„Tiesą sakant, nemačiau nė vienos reformos, kurią įgyvendinus niekas nepasikeistų nei darbuotojams, nei gyventojams. Merai ragina: nenaikinkite pas mus visuomenės sveikatos skyrių. Tai – svarbi, jautri sritis, susijusi su žmonių sveikatos palaikymu. Vietos padaliniai prižiūri maisto gamybos ir prekybos taškus. Panaikinus NVSC skyrius, rizikos tik išaugs“, – pakeitimus kritikuoja S.Mockevičius.
Rajono atstovų argumentus išgirdęs V.Gruodys apgailestauja – su rajonų merais pritrūko tinkamos komunikacijos. Jei iš pat pradžių su jais būtų tinkamai išdiskutuota, tokie klausimai viešumoje nekiltų.
„Pradėtas skleisti klaidinantis naratyvas, esą skyriai uždaromi, užkalame lentomis duris ir paslaugos rajonuose nebebus teikiamos. Tai – netiesa! Nemanėme, kad mus taip supras rajonų savivaldybės ir visuomenė“, – suskubo teisintis NVSC direktorius Vaidotas Gruodys.
Kaip aiškina didelei įstaigai vadovaujantis V.Gruodys, kai kuriuose rajonuose skyriai tiesiog eliminuojami iš NVSC struktūros. Esą nei darbuotojai, nei jų darbo vietos nesikeis – šie ir toliau dirbs tose pačiose patalpose.
„Siekiant racionalesnio ir efektyvesnio resursų panaudojimo bei darbo organizavimo valdymo, darbuotojai integruojami į atitinkamus departamento skyrius. Tokiu būdu šaliname vieną biurokratinę grandį tuose skyriuose, kuriuose nėra vedėjų. Minėtuose skyriuose ir taip dirba vos po vieną du darbuotojus. Dar turėtume priimti ir skyrių vedėjus, kas papildomai pareikalautų, priklausomai nuo jų darbo stažo ir kvalifikacijos, apie 300 tūkstančių eurų per metus jų atlyginimams išmokėti. O vadovauti vienam žmogui ir išlaikyti neefektyvią grandį – neracionalu“, – apie finansinį sutaupymą kalba V.Gruodys.
Profsąjungos patikintos: nė vieno neatleis
„Dėl struktūros pokyčių esame patikinti, kad nė vienas darbuotojas nebus atleistas. Visi bus integruoti į tam tikrus skyrius. Taip pat patikinama, kad jų darbovietės išliks ten, kur buvusios“, – iš vadovo gavo pažadą NVSC Vilniaus departamento vadovė bei profsąjungos pirmininkė Rolanda Lingienė. Nepaisant to, ji nuogąstauja, kad visuomenės sveikatos specialistai pajus stipriai padidėjusį darbo krūvį, kadangi skyrių netekusius rajonus teks aptarnauti su turimais resursais.
„Darbuotojams ir taip tenka dideli krūviai. Dėl to tarnyboje tiek daug įtampos. Žmonės pervargę, nespėja ar neturi galimybių kelti kvalifikacijos“, – kokiomis aktualijomis gyvena NVSC kolektyvas, pasakoja R.Lingienė.
Ji apgailestauja, kad situacija ateityje tik aštrės. „Pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos išaiškinimą dabar turi būti dirbama keturių akių principu, tad krūviai į patikrinimus vykstantiems specialistams dar labiau išaugs. Žmonės turės atlikti dvigubai daugiau darbo“, – nuogąstauja profsąjungos pirmininkė.
Visgi V.Gruodys ramina, kad baimintis nėra ko, nes pertvarka esą sprendžia galybę klausimų, apimančių tiek žmogiškuosius išteklius, tiek saugumo reikalavimus.
„Turėtume skyrius stiprinti priimdami dar daugiau darbuotojų – bet tai pareikalautų ir didesnių finansinių resursų. Faktas, kad specialistų darbo krūvis rajonuose nebūtų visiškai užpildytas ir taip įsivyrautų dar didesnis disbalansas. Vienam darbuotojui rajone nesusidaro tiek krūvio, kad galėtume priimti dar kelis specialistus“, – sprendimą gina vadovas.
Anot jo, pakeitimai padės užtikrinti ir STT reikalavimą dėl korupcijos prevencijos taikymo tarnybos veikloje. „Kai skyriuje dirba tik vienas du specialistai, sudėtinga atlikti jų rotaciją, kad tie patys darbuotojai neitų tikrinti vieno objekto du kartus iš eilės“, – problemas, kurias nuo birželio ketina eliminuoti, vardija NVSC vadovas.
Maža to, eliminavus skyrius, kaip aiškina, rajonai tik išlošia. Mat dabar juos aptarnauti turės galimybę aukštesnės kompetencijos specialistai iš didžiųjų miestų.
„Dabar automatiškai vienam žmogui tenka daryti daug ką: ir sveikatos saugos klausimus nagrinėti, ir kontrolę vykdyti, ir užkrečiamosiomis ligomis rūpintis. O miestuose, kur dirba apie 15 specialistų, ne tik užtikrinama sauga, bet ir profiliuojamos veiklos sritys: vieni darbuotojai vyksta tikrinti ugdymo įstaigų, kiti – grožio paslaugų, baseinų ir SPA centrų. Pagal poreikį, į rajonus siųstume aukštesnės kompetencijos specialistus“, – pertvarkos privalumus vardija V.Gruodys.
Vedėjo konkursas subliuško... šešis kartus
Reorganizaciją sąlygojo ir dar viena opi problema, kurią įvardijo tiek NVSC vadovas, tiek profsąjungos darbuotojai, – katastrofiškas darbuotojų trūkumas.
„Kėdainiuose išėjus NVSC skyriaus vedėjui, į jo vietą konkursas buvo skelbiamas net šešis kartus. Tiek pat kartų jis ir neįvyko. Didžiuose miestuose darbuotojų rasti gerokai lengviau“, – apie kitą skyrių optimizavimo priežastį kalba V.Gruodys.
Dėl darbuotojų stygiaus, pasak jo, įstaiga karpo reikalavimų jiems sąrašą, mažina kompetencijų kartelę, demonstruoja lankstumą dėl išsilavinimo. „Stengiamės akcentuoti visas naudas, bet esminis dalykas darbuotojams išlieka darbo užmokestis. Pastaruoju nauji darbuotojai viliojami menkai. O aukštesnių kompetencijų įgavę specialistai būna greitai nuviliojami verslo, nes viešasis sektorius nėra konkurencingas darbo užmokesčiu“, – atsidūsta V.Gruodys ir patikslina, kad įstaigos darbuotojų algos yra vidutiniškos, palyginti su kitomis viešosiomis įstaigomis.
Taupumas ir racionalus centro požiūris atsispindi ir kituose skyriuose. NVSC neseniai iš Sveikatos apsaugos ministerijos perėmus kuruoti Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo administravimą, vadovas sako, naują funkciją įgyvendinantis su turimais žmogiškaisiais resursais.
„Tam reikalingos skirtingos kompetencijos, bet jas pasitelksime iš esamų resursų – tiek viešųjų pirkimų specialistų, teisininkų, personalo specialistų, finansininkų. Galvojame, kad išsiversime su turimais resursais“, – optimistiškai nusiteikęs V.Gruodys.
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Orinta Leiputė:
.jpg)
- Optimizavimo sprendimai priimti dar praėjusios kadencijos metu. Tačiau tuomet diskusijų apie sprendimo priėmimą buvo mažokai. Panaikinus rajonų skyrius, jų funkcijos bus perduodamos šalia jų esantiems didesniems centrams. Šiemet jiems aprūpinti buvo numatyta lėšų mažiau, nei yra poreikis. Žinoma, veiklos optimizavimą sąlygoja taupymas. Tačiau tuomet žmogus dirba vienas, funkcijų, kurias jis turi atlikti daug, todėl sudėtinga.
Sveikatos apsaugos ministerijoje yra planuojama susitikti su vadovu ir dar kartą peržiūrėti darbus. Jei perduodamos funkcijos – logiškas žingsnis, turėtų būti skiriami ir papildomi pinigai. Juk specialistai dirbs daugiau. Dėl to reikėtų spręsti atlyginimų klausimą. Matyt, dėl to darbuotojų ir trūksta...
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: