Vaistai – tik už vieną centą?

Miglė Petkutė
2025-02-20
„Pacientams, prieš atliekant žarnyno operacijas, reikėjo vartoti vidurių laisvinamuosius vaistus. Vis dėlto jiems skirti vaistai neturėjo jokio poveikio net ir padvigubinus dozę, todėl žmonėms teko imtis savų priemonių – gerti kavą“, – pyktį liejo kinų platformos „Weibo“ narys. Kinijos visuomenės nepasitenkinimą sukėlė gydytojų pastebėjimai, jog valstybinėse ligoninėse skiriamų vaistų veiksmingumas kelia abejonių.
Vaistai – tik už vieną centą?
Kinijoje socialiniuose tinkluose kilo nepasitenkinimo banga, paaiškėjus, jog viešojo pirkimo būdu valstybinėms ligoninėms perkami medikamentai yra neveiksmingi, mat vietiniai vaistų gamintojai nepajėgia užtikrinti jų kokybės.

Užsienio gamintojų vaistai neprieinami
 
„Ar tabletė, kainuojanti mažiau nei centą, yra tinkama vartoti?“ – ši tema Kinijos socialiniame tinkle tapo populiariausia. Dėl viešųjų pirkimų proceso kai kurie vaistų gamintojai siūlė medikamentus neįtikėtinai mažomis kainomis. Vienas konkurso laimėtojų aspirino tabletę pardavė už mažiau nei centą, praneša „Bloomberg“.
 
Diskusijos dėl generinių vaistų veiksmingumo prasidėjo gruodžio mėnesį, kai valdžios institucijos paskelbė beveik 200 bendrovių, kurios laimėjo vaistų pardavimo Kinijos valstybinėms ligoninėms sutartis. Beveik visos jos – vietinės gamintojos.

 
Sausį Šanchajaus ligoninės departamento direktorius Zheng Minhua prabilo apie su vaistų pirkimo sistema susijusias problemas. Jis minėjo apie ligoninėms perkamus alergiją sukeliančius antibiotikus, kurie didina kraujospūdį bei turi įtakos miego sutrikimams, taip pat laisvinamuosius vaistus, kurie neišvalo žarnyno.
 
Z.Minhua žodžiai sulaukė milžiniško atgarsio: daugybė žmonių socialiniame tinkle pasidalijo bloga patirtimi, susijusia su tariamai nekokybiškais vaistais. Kinai pyko, kad yra itin sunku gauti užsienio gamintojų vaistų, kurie, žmonių nuomone, yra geresnės kokybės.
 
Kokybę užtikrinti sunku
 
„Pasiūlymus laimėję gamintojai dažnai nustato tokias mažas kainas, nes jiems būna sunku pagaminti aukštos kokybės vaistus su tinkamomis sudedamosiomis dalimis. Todėl vaistai tampa neveiksmingi“, – BBC pripažino NYU Langone Health docentė Stacy Zhang.
 
Kinijos gydytojai įsitikinę, kad šalies vaistų pirkimo sistema, skatinanti naudoti pigius vietos gamintojų generinius vaistus, sveikatos apsaugos sistemos išlaidas mažina žmonių saugumo sąskaita. Tai – naujausias iššūkis sveikatos priežiūros sistemai, kuri ir taip patiria didžiulę įtampą dėl sparčiai senstančios visuomenės.
 
„Pacientams, prieš atliekant žarnyno operacijas, reikėjo vartoti vidurių laisvinamuosius vaistus. Vis dėlto jiems skirti vaistai neturėjo jokio poveikio net ir padvigubinus dozę, todėl žmonėms teko imtis savų priemonių – gerti kavą“, – rašė „Weibo“ vartotojas.

 
Vienas asmuo programėlėje „Xiaohongshu“ pasakojo, kad kai gydytojai jam skyrė generinį antibiotiką, internetu jis suskubo nusipirkti „originalą“.
 
„Pastaruoju metu daug žmonių serga peršalimo ligomis. Daugelis jų galbūt neapsižiūrėję jau nusipirko generinį vaistą. Todėl skubiai siųskite priminimus draugams ir liepkite jiems prieš perkant patikrinti prekės ženklą“, – perspėjo vartotojas.
 
Pasaulinė problema

 
Populiarios Kinijoje tinklalaidės vedėjas Meng Čango dabar jau pašalintame įraše kritikavo importuojamų vaistų trūkumą viešajame sektoriuje. „Jei tai nėra dugnas, tuomet nežinau, kas tai yra“, – rašė jis.
 
Kai kurie populiariausi įrašai, kuriuose buvo aptariami netinkamų medikamentų pirkimai, buvo pašalinti, nors neaišku, kas už tai atsakingas. Kinijoje vyrauja stipri cenzūros kultūra, kurią taiko ir valdžios institucijos, ir patys interneto naudotojai.
 
„Negalima paneigti, kad nacionaliniai centralizuoti viešieji pirkimai dar tik įsibėgėja. Yra daug farmacijos bendrovių, kurių produkcijos kokybė skiriasi“, – „Life Times“ citavo visuomenės sveikatos mokslininką.
 
Nacionalinė sveikatos apsaugos saugumo administracija pareiškime nurodė, kad valdžios institucijos teikia didelę reikšmę šiems susirūpinimą keliantiems saugumo klausimams ir sieks gauti grįžtamąją informaciją apie vaistų pirkimo politiką.
 
Dėl sparčiai senstančios visuomenės per pastaruosius dvidešimt metų bendros Kinijos išlaidos sveikatos apsaugai išaugo beveik 20 kartų. Tačiau ši problema kamuoja ne tik Kiniją – Pasaulio sveikatos organizacija situaciją įvardijo kaip pasaulinę sveikatos problemą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    „Moterų požiūris į skausmą gimdymo metu keičiasi: vis daugiau jų neatsisako medikamentinių skausmo malšinimo būdų, no...
    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    A.Utkus: mūsų genai atsparesni, nei galvojame

    „Žmogus, kaip biologinė rūšis, gerai prisitaiko prie aplinkos – jis kaip tarakonas“, – su šy...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...
    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...

    razinka


    Sveika šeima


    Impulsyvaus pirkimo pandemija

    Naujausi tyrimai atskleidžia, kad pasaulyje daugėja impulsyvių pirkimų, o jautrumas kainoms mažėja. „Impulsyvus pirkimas tampa vis didesne problema, kartais net liga, kurią būtina gydyti“, – teigia ekspertai. Anot jų, neturintiems kritinio mąstymo ir negebantiems atsakingai planuoti išlaidų šis rei&sca...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

    Naujas numeris