R.Po­po­vie­nė: pa­ruo­ši­me dar dau­giau spe­cia­lis­tų!

Greta Vanagienė
2025-03-27
„Šie­met bū­si­miems slau­gy­to­jams – šim­tu vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų vie­tų dau­giau ne­gu per­nai“, – pa­siek­tu lai­mė­ji­mu pa­si­džiau­gė švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­rė Ra­min­ta Po­po­vie­nė. Ati­da­vus duok­lę pri­ori­te­ti­nėms stu­di­joms, to­liau mi­nis­te­ri­jos akys kryps­ta į at­sa­kin­gą dirb­ti­nio in­te­lek­to ir skait­me­ni­nio raš­tin­gu­mo var­to­ji­mą ug­dy­mo įstai­go­se.
R.Po­po­vie­nė: pa­ruo­ši­me dar dau­giau spe­cia­lis­tų!
„Paskatinti likti Lietuvoje gali ne tik darbo vietos, deramas darbo užmokestis, bet ir paramos ar pritrau-kimo priemonės, pavyzdžiui, studijų kainos apmokėjimas būsimiems specialistams, kurias galėtų taiky¬ti sveikatos priežiūros įstaigos, savivaldybės“, - sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.

- Slau­gy­to­jų trū­ku­mas ša­ly­je – kri­ti­nis. Kas da­ro­ma sie­kiant pa­ska­tin­ti rink­tis šios spe­cia­ly­bės stu­di­jas?
 
- Slau­gos ir aku­še­ri­jos stu­di­jos – pri­ori­te­ti­nės, to­dėl kuo dau­giau sto­jan­čių­jų ska­ti­na­me rink­tis šias stu­di­jas. Vy­riau­sy­bė pra­ėju­sią sa­vai­tę pri­ėmė­ spren­di­mą di­di­nti vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų vie­tų skai­čių slau­gos ir aku­še­ri­jos stu­di­jo­se. Uni­ver­si­te­tuo­se pa­di­di­no­me tris­de­šim­čia vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų stu­di­jų vie­tų, ko­le­gi­jo­se – sep­ty­nias­de­šim­čia. Tai – reikš­min­gas skir­tu­mas. Vals­ty­bė į šias stu­di­jas pa­si­ruo­šu­si in­ves­tuo­ti dau­giau. Bū­si­miems svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams kas­met nuo­sek­liai dau­gė­ja vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mų pro­fe­si­nio mo­ky­mo vie­tų. Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­ja, skirs­ty­da­ma pro­fe­si­nio mo­ky­mo vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas, nag­ri­nė­ja dar­bo rin­kos prog­no­zes, at­si­žvel­gia į Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos, darb­da­vių už­sa­ky­mus, kiek ir ko­kių spe­cia­lis­tų rei­kė­tų pa­reng­ti.
 
- Nuo­gąs­tau­ja­ma, kad vais­ti­nin­kų dar­bo rin­ko­je si­tu­a­ci­ja ne­sta­bi­li – kiek­vie­nais me­tais į pen­si­ją iš­ei­na dau­giau žmo­nių, ne­gu uni­ver­si­te­tuo­se yra pa­ruo­šia­ma spe­cia­lis­tų. Prog­no­zuo­ja­ma, jog pro­ble­ma tik gi­lės. Opo­nen­tai gi ti­ki­na pro­ble­mos ne­ma­tą – esą tai ver­slo at­sto­vų verkš­le­ni­mai dėl pan­čio­ja­mos vais­ti­nių tin­klo plėt­ros. Se­ka­te šias ten­den­ci­jas? 
 

- Po­rei­kį dėl far­ma­ci­nin­kų ir ki­tų svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tų mums pa­tei­kia Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja. Į far­ma­ci­jos stu­di­jų vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas kas­met įsto­ja vis dau­giau pir­ma­kur­sių. Jei 2021-ai­ais jų bu­vo 45, 2022 – 60, 2023 – 67, per­nai įsto­jo 70. Ben­drai pas­ta­rai­siais me­tais sto­jan­čių­jų į far­ma­ci­jos stu­di­jas skai­čius iš­lie­ka sta­bi­lus. Į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas ir ne­fi­nan­suo­ja­mas far­ma­ci­jos stu­di­jas per­nai bu­vo pri­im­ti 146 pir­ma­kur­siai, 2023 – 148, 2022 – 130, 2021 – 138.
Vis dėl­to čia svar­bu pa­brėž­ti ver­slo at­sto­vų vaid­me­nį – dar­buo­to­jų pri­trau­ki­mas daž­niau­siai pri­klau­so nuo darb­da­vių in­te­re­so, vais­ti­nių tin­klo plėt­ros. Įpras­tai vais­ti­nių tin­klas pla­tus di­džiuo­siuo­se mies­tuo­se, sun­kiau pri­trauk­ti far­ma­ci­nin­kus į ma­žes­nius mies­te­lius, ta­čiau, kaip mi­nė­jau, sto­jan­čių­jų skai­čius di­dė­ja…
 
- Re­gio­nams ma­siš­kai trūks­tant gy­dy­to­jų ky­la dis­ku­si­jų įpa­rei­go­ti gy­dy­to­jus re­zi­den­tus da­lį re­zi­den­tū­ros lai­ko pra­leis­ti ir re­gio­ni­nė­se li­go­ni­nė­se? Pri­ta­ria­te tam? 
 
- Na­tū­ra­lu, kad toks spren­di­mas re­zi­den­tams kel­tų iš­šū­kių, bet čia no­ri­me įžvelg­ti po­zi­ty­vi­ą­ją pu­sę – re­gio­nų stip­ri­ni­mą. Juo­lab kad vie­nas šios Vy­riau­sy­bės pri­ori­te­tų – re­gio­nų plėt­ra. To­kiu spren­di­mu siek­tu­me su­da­ry­ti pa­lan­kes­nes są­ly­gas plės­ti re­zi­den­tū­ros ba­zių skai­čių Lie­tu­vo­je ir taip ska­tin­ti jau­nų­jų gy­dy­to­jų pri­trau­ki­mą į re­gio­ni­nes svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gas. Įtei­sin­ta ir tai, kad pa­pil­do­ma dar­bo už­mo­kes­čio da­lis, mo­ka­ma iš re­zi­den­tū­ros ba­zės lė­šų, nuo 2023-ių­jų pri­si­dė­tų ne ma­žiau kaip vie­nu pro­cen­tu, nuo 2024-ųjų – ne ma­žiau kaip dviem pro­cen­tais, o nuo 2025-ųjų ne ma­žiau kaip trimis pro­cen­tais ir taip kas­met iki 5 pro­cen­tų. Svar­bu, kad gy­dy­to­jai re­zi­den­tai ne­bū­tų trak­tuo­ja­mi kaip ne­mo­ka­ma dar­bo jė­ga. Na, o re­zi­den­tū­ros ba­zės ska­ti­na­mos įver­tin­ti tik­ruo­sius po­rei­kius, kiek gy­dy­mo įstai­goms re­zi­den­tų iš tie­sų rei­kia.
 
- Kas ga­lė­tų su­ma­žin­ti jau­nų, ką tik stu­di­jas pa­bai­gu­sių spe­cia­lis­tų mig­ra­ci­ją į už­sie­nį?
 
- Pa­ska­tin­ti lik­ti Lie­tu­vo­je ga­li ne tik dar­bo vie­tos, de­ra­mas dar­bo už­mo­kes­tis, bet ir pa­ra­mos ar pri­trau­ki­mo prie­mo­nės, pa­vyz­džiui, stu­di­jų kai­nos ap­mo­kė­ji­mas bū­si­miems spe­cia­lis­tams, ku­rias ga­lė­tų tai­ky­ti svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos, sa­vi­val­dy­bės. Šiuo klau­si­mu daug pri­si­de­da sa­vi­val­da, su­da­ry­da­ma su jau be­si­mo­kan­čiais stu­den­tais su­tar­tis, už­tik­rin­da­ma būs­tą, ap­mo­kė­da­ma ke­lio­nės iš­lai­das, mo­kė­da­ma sti­pen­di­jas. Sa­vi­val­dos vaid­muo iš­ties svar­bus ir di­de­lis, nes jos at­sto­vai ge­riau­siai ma­to, ko la­biau­siai rei­kia jų sa­vi­val­dy­bei.
Me­di­kų ben­druo­me­nės vaid­muo taip pat svar­bus – me­di­kus vie­ni­jan­čios aso­cia­ci­jos ga­lė­tų ak­ty­viau ben­dra­dar­biau­ti su mo­kyk­lo­mis, sa­vi­val­dy­bė­mis. Tar­kim, or­ga­ni­zuo­ti ren­gi­nius slau­gos svar­bai pa­ro­dy­ti, kad jau­ni­mas rink­tų­si šią pro­fe­si­ją. Vi­sa­da svei­ka­tos prie­žiū­ros ins­ti­tu­ci­jas ska­ti­na­me ak­ty­viau ben­dra­dar­biau­ti su aukš­to­sio­mis mo­kyk­lo­mis, sa­vi­val­dy­bėms nu­sta­tant spe­cia­lis­tų po­rei­kį ir už­mez­gant ry­šį su stu­den­tais.
Vis dėl­to kiek­vie­no­je pro­fe­si­jo­je ypač svar­bu pa­lan­ki dar­bo ap­lin­ka, šil­tas ko­lek­ty­vas, orus at­ly­gi­ni­mas.
 

- Pa­kal­bė­ki­me apie moks­lei­vius. Val­dan­tie­ji su­si­rū­pi­nę, kaip in­teg­ruo­ti dirb­ti­nį in­te­lek­tą į jų ug­dy­mo pro­ce­są. Jei ne­mo­ky­si­me vai­kų, kaip nau­do­tis šiuo­lai­ki­nė­mis tech­no­lo­gi­jo­mis mak­si­ma­liai efek­ty­viai, at­si­lik­si­me. Tai da­ry­ti esą truk­do men­kos skait­me­ni­nio raš­tin­gu­mo plėt­ros ga­li­my­bės. Kal­ba­ma su iro­ni­ja – mo­kyk­lo­se trūks­ta ele­men­ta­rių va­do­vė­lių… Ar tik­rai mes taip ati­to­lę nuo tech­no­lo­gi­jų?
 
- Dirb­ti­nis in­te­lek­tas į mo­kyk­las at­ei­na spar­čiai. Juo nau­do­ja­si ir mo­ki­niai, ir mo­ky­to­jai. Tai – įran­kiai, ku­rie ga­li pa­dė­ti mo­ky­to­jams au­to­ma­ti­zuo­ti da­lį ug­dy­mo pro­ce­sų, pa­vyz­džiui, už­duo­čių ver­ti­ni­mą, grįž­ta­mo­jo ry­šio tei­ki­mą. To­kiu bū­du dau­giau lai­ko lie­ka mo­ky­to­jų kū­ry­biš­ku­mui, in­di­vi­du­a­liam mo­ki­nių ug­dy­mui. Be to, dirb­ti­nis in­te­lek­tas ga­li bū­ti nau­do­ja­mas ir in­di­vi­du­a­li­zuo­tai mo­ky­mo­si pa­tir­čiai, at­si­žvel­giant į mo­ki­nių ge­bė­ji­mus ar po­rei­kius.
Pa­si­sa­ko­me už at­sa­kin­gą skait­me­ni­nių tech­no­lo­gi­jų nau­do­ji­mą. At­nau­jin­to­je in­for­ma­ti­kos ben­dro­jo ug­dy­mo pro­gra­mo­je pa­keis­tas ne tik da­ly­ko pa­va­di­ni­mas, bet at­si­ran­da ir svar­bios te­mos: dar­bas su duo­me­ni­mis, dirb­ti­nis in­te­lek­tas, vir­tu­a­lus mo­ky­ma­sis, sau­gus el­ge­sys, ki­ber­ne­ti­nis sau­gu­mas. Mo­ki­niai su­pa­žin­di­na­mi ne tik su dirb­ti­niu in­te­lek­tu, bet ir su jo ga­li­my­bė­mis ir grės­mė­mis. Kaip tik mi­nis­te­ri­jo­je su­da­ro­me dar­bo gru­pę dėl dirb­ti­nio in­te­lek­to at­sa­kin­go nau­do­ji­mo ir to­les­nių spren­di­mų. Mums svar­bu, kad ir mo­ky­to­jai bū­tų pa­si­ren­gę sau­giai bei at­sa­kin­gai nau­do­ti dirb­ti­nio in­te­lek­to spren­di­mus, tu­rė­tų skait­me­ni­nes kom­pe­ten­ci­jas. Tam bu­vo vyk­do­mos skait­me­ni­nių kom­pe­ten­ci­jų stip­ri­ni­mo veik­los. Tuo ke­liu ir ei­na­me. 

 
Dosjė
1994-1995 m. Lie­tu­vos mu­zi­kos aka­de­mi­jos Klai­pė­dos fa­kul­te­to mu­zi­kos edu­ko­lo­gi­jos ma­gist­rė.

1988-1994 m. Lie­tu­vos mu­zi­kos aka­de­mi­jos Klai­pė­dos fa­kul­te­to mu­zi­kos mo­ky­to­ja-cho­ro di­ri­gen­tė.
1995-1998 m. Klai­pė­dos Si­mo­no Da­cho vi­du­ri­nės mo­kyk­los mo­ky­to­ja.
1998-2000 m. Vi­sa­gi­no Čes­lo­vo Sas­naus­ko mu­zi­kos mo­kyk­los mo­ky­to­ja.
2000-2007 m. Kau­no ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Kul­tū­ros, švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė.
2007-2011 m. Kau­no ra­jo­no so­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tro di­rek­to­rė.
2011-2012 m. Kau­no ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja.
2012-2020 m. Sei­mo na­rė.
2020-2022 m. Kau­no ra­jo­no Tu­riz­mo ir ver­slo in­for­ma­ci­jos cen­tro l.e. pa­rei­gas di­rek­to­rė.
2023-2024 m. Kau­no ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės vi­ce­me­rė.
Nuo 2024 m. Sei­mo na­rė.
Nuo 2024 m. gruo­džio mėn. švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­rė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Gy­ven­ti ne tik il­gai, bet ir svei­kai

    Gy­ven­ti ne tik il­gai, bet ir svei­kai

    Kas ne­no­ri gy­ven­ti il­gai ir svei­kai? Ne pa­slap­tis, kad straips­niai apie ste­buk&s...
    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    Prof. M.Kliučinskas: moterų požiūris į skausmą keičiasi

    „Moterų požiūris į skausmą gimdymo metu keičiasi: vis daugiau jų neatsisako medikamentinių skausmo malšinimo būdų, no...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Vaistininkas ir rašytojas T.Žvirinskis: ant receptų nerašau

    Tadas Žvirinskis įrodo, kad ribos tarp profesijų ir pašaukimų gali būti kur kas lankstesnės. Jo pasaulyje vaistininko recep...
    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Ministerijos pasiteisinimas sukasi prieš ją pačią

    Netylant kalboms apie inovatyvių vaistų trūkumą Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino pranešimą, esą didelė...

    razinka


    Sveika šeima


    Renkantis profesiją svarbiausia mokėti… klysti

    „Jau žinai, kur stosi?“ – klausimas, verčiantis krūptelėti ne vieną moksleivį. Psichologai pastebi, kad daugelis jaunuolių į šį sprendimą žiūri kaip į lemtingą gyvenimo posūkį, nors realybė rodo ką kita – šiandieniame pasaulyje karjeros kelias dažnai vingiuoja netikėtomis kryptimis. Apie patiriam...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kongo vaikai kovoja dėl išgyvenimo

    Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) rytuose nuo metų pradžios per ginkluotas kovas nukentėjo tūkstančiai vaikų. Ginkluotos grupuotės „M23“ užimtuose regionuose vaikai kenčia nuo fizinio ir seksualinio smurto, o išpuoliai prieš mokyklas ir ligonines kelia nerimą tiek medikams, tiek visuomenei.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Planuoto elgesio teorija
    Henrikas Vaitiekūnas Planuoto elgesio teorija
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

    Naujas numeris