Operacija, kelianti šiurpą, bet grąžinanti regą

Miglė Petkutė
2025-03-06
„Tai – reta operacija, apie kurią nėra girdėję net ir nemažai akių chirurgų“, – sako oftalmologas ir chirurgas iš „Mount Saint Joseph“ ligoninės Vankuveryje (Kanada) Gregas Moloney.
Operacija, kelianti šiurpą, bet grąžinanti regą
Kanadoje pirmą kartą atlikta unikali operacija – pacientams aklumas pagydytas už akies įsodinus dantį.

Tarsi mokslinė fantastika
 
Kai gydytojas pirmą kartą pasiūlė neregiui Brentui Chapmanui idėją chirurgiškai implantuoti vieną iš jo paties dantų į akį, kad jam būtų atkurtas regėjimas, vyras prisipažino jautęs nerimą. Tačiau pacientas pasiryžo operacijai pasikalbėjęs su moterimi iš Australijos, kuriai buvo atlikta ta pati, įspūdingų rezultatų davusi procedūra, rašo CBC.
 
„Sunku patikėti, kad ji buvo visiškai akla 20 metų, o dabar slidinėja, – pasakojo 33-ejų vyras iš Šiaurės Vankuverio. – Žinau, kad tai skamba kiek beprotiškai ir tarsi iš mokslinės fantastikos filmo, bet tokia yra tiesa.“

 
B.Chapmanas yra vienas iš trijų kanadiečių besigydančių Britų Kolumbijos ligoninėje, kur atliekama osteo-odontokeratoprotezė (OOKP), kitaip žinoma kaip „danties akyje“ operacija. Nors ši operacija buvo sukurta prieš kelis dešimtmečius, iki šiol ji nėra paplitusi, o Kanadoje atlikta pirmą kartą. Jei viskas vyks pagal planą, tikimasi, kad ji nebebus laikoma anomalija, o taps prieinama kur kas platesniu mastu.
 
Dantys, aiškino G.Moloney, turi dentiną – kietąją kūno gaminamą medžiagą, kuri idealiai tinka kaip apvalkalas plastikiniam lęšiui ir paciento akiai sujungti.
 
„Atliekant operaciją nėra atmetimo rizikos, nes naudojame dalį paciento kūno“, – teigė gydytojas. G.Moloney vadovavo trims praėjusią savaitę atliktoms operacijoms Kanadoje. Pasak jo, procedūra praėjo sklandžiai, pacientai – atidžiai stebimi.
 
G.Moloney anksčiau sėkmingai atliko septynias tokias operacijas gimtojoje Australijoje, prieš tapdamas pirmuoju gydytoju, atliekančiu jas Kanadoje. Oftalmologas pripažino, kad ši procedūra žmonės kelia siaubą: „Tai – reta operacija, apie kurią nėra girdėję net ir nemažai akių chirurgų.“
 
Visgi operacija nėra universali regėjimo sutrikimams gydyti. Ji skirta žmonėms, turintiems sunkų ragenos aklumą, kurį sukelia akies junginės randėjimas dėl autoimuninių ligų, cheminių nudegimų ar kitų traumų, tačiau kurių tinklainė ir regos nervai vis dar sveiki.

 
Rizikuoti verta
 
„Bet kokia akių operacija gali sukelti infekciją ir visišką regėjimo praradimą. Tačiau šiems pacientams, kurie ir taip visiškai nieko nemato, rizikos ir naudos santykis yra pagrįstas“, – sakė G.Moloney.
 

Pirmoje operacijos dalyje gydytojai pašalina paciento dantį, nušlifuoja jį iki stačiakampio formos ir išgręžia mažą skylę lęšiui įstatyti. Tada jie pašalina ragenos randus ir padengia akį minkšto audinio lopinėliu, paimtu iš paciento skruosto vidinės pusės. Galiausiai dantis su įmontuotu lęšiu yra implantuojamas į paciento skruostą, kad jis galėtų per kelis mėnesius prieš galutinę operaciją apaugti naujais audiniais. Nors po procedūros akis visiškai praranda pradinę išvaizdą, jos veiksmingumas atsveria grožio standartus.
 
B.Chapmanas, kuris su CBC kalbėjosi dieną prieš pirmąją operaciją, aiškino, kad jam nebuvo ką prarasti. Pacientas vaikystėje regėjimo problemų neturėjo, tačiau būdamas trylikos išgėrė ibuprofeno ir po mokyklos krepšinio varžybų patyrė retą autoimuninę reakciją, vadinamą Stevenso-Džonsono sindromu.
 
Po reakcijos vyras komoje praleido 27 dienas ir patyrė sunkius kūno nudegimus, įskaitant akis. Per pastarąjį dvidešimtmetį B.Chapmanas turėjo apie 50 operacijų, panaudota dešimt ragenos implantų. Kartais procedūros pagelbėdavo keletą mėnesių, vienas implantas dalinį regėjimą grąžino dvejiems metams. Tačiau galiausiai vyras vis tiek prarasdavo regą.
„Kai regėjimas grįždavo, jausdavau didžiulį emocinį pakilimą. Bet tada jį prarasdavau ir tai būdavo širdį verianti patirtis, dėl kurios nugrimzdau į depresiją. Jei ši operacija bus sėkminga, įsivaizduoju save vėl žaidžiantį krepšinį. Norėčiau daugiau keliauti ir tiesiog matyti pasaulį“, – pasakojo pacientas.
 
G.Moloney pažymėjo, kad dažnai ši operacija yra paskutinė išeitis, kai kitas gydymas nepadeda. Tai – sudėtinga procedūra, reikalaujanti dviejų operacijų, atliekamų su kelių mėnesių pertrauka, todėl B.Chapmanas ir du kiti kanadiečiai vėliau šiais metais vėl turės sugrįžti į operacinę.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris