Kova su rūkymu neveikia: ekspertai siūlo taiklesnę strategiją
lsveikata.lt
2024-12-03
Nors valstybė priklausomybių problemai spręsti skiria milijonines investicijas, iki šiol visi bandymai suvaldyti rūkymo epidemiją proveržio nepasiekė - Lietuvoje vis dar rūko kas trečias gyventojas. „Lietuvos sveikata“ organizuotoje diskusijoje sveikatos ekspertai ir politikai susirinko aptarti, kaip užtikrinti, kad priemonės būtų veiksmingos.
Tarptautinės nerūkymo dienos proga savaitraščio ir sveikatos naujienų portalo „Lietuvos sveikata“ organizuota diskusija priminė nerimą keliančius faktus: nepaisant taikomų priemonių - kainų kėlimo, rūkymo vietų ribojimo, šokiruojančių vaizdų ant cigarečių pakelių - situacija Lietuvoje negerėja jau dvidešimt penkerius metus, o rūko kas trečias šalies gyventojas. 2021 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento užsakymu vykdyto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje tyrimo duomenimis, kasdien rūko 31,1 proc. 15-64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.
„Rūkymo priklausomybės sprendimui kaip visuomenė skiriame mažiau dėmesio, nei alkoholio ar narkotikų keliamoms problemoms. Tuo tarpu tabako žala, nors ir mažiau pastebima, kelia didelių iššūkių žmonių gerovei, visuomenės sveikatai ir sveikatos apsaugos sistemos išlaidoms. Nors priklausomybių nuo narkotikų, tabako ir alkoholio 2024-2026 metais prevencijai ir žalos mažinimui numatyta skirti 47,3 mln. eurų, yra abejonių dėl tinkamiausio ir efektyvaus šių lėšų panaudojimo ”, - į problemą dėmesį atkreipė ilgametė “Lietuvos sveikata” redaktorė Jolanta Babiliūtė.
Diskusija apie priklausomybę nuo rūkymo šalyje organizuota itin svarbiu metu - ką tik išrinktas naujas Seimas, formuojama Vyriausybė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: