Sporto mėgėjai, peržiūrėkite meniu

Greta Vanagienė
2020-07-13
Profesionalūs sportininkai greičiausiai žino, kaip, kada, kiek ir ko valgyti prieš treniruotes ir po jų, o mėgėjai dažnai tik improvizuoja: kliaujasi nuojauta, kaimynų patarimais ar draugo žinių nuotrupomis. Biomedicinos mokslų daktaras, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta dalinasi bendromis mitybos taisyklėmis, kurios neturėtų pavesti rytais krosą bėgančiojo ar vakarais į ranką raketę paėmusiojo.
Sportininko mėgėjo maisto medžiagų poreikis yra kitoks nei visiškai nesportuojančio žmogaus. Reikalingas ne tik kitoks kalorijų kiekis, bet ir makro maisto komponentai: angliavandeniai, baltymai, riebalai, tai pat vitaminai ir mineralai bei vanduo.

Mitybą apleidžia
Sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta aiškina, kad sportininkais mėgėjais laikomi žmonėmis, kurie nedalyvauja oficialiose federacijų varžybose ir nėra prizininkai. Beje, tyrimai rodo, jog net ir profesionalių sportininkų mitybos raštingumas nėra aukštas, dažnai mityba yra ignoruojama.
„Mėgėjų žinių apie mitybą lygis yra žemas. Žmonės linkę vadovautis patarimais internete, kurie neturi nieko bendro su moksliniu pagrindimu“, - pastebi specialistas.
Jis teigia, jog sportininko mėgėjo maisto medžiagų poreikis yra kitoks nei visiškai nesportuojančio žmogaus. Reikalingas ne tik kitoks kalorijų kiekis, bet ir makro maisto komponentai: angliavandeniai, baltymai, riebalai, tai pat vitaminai ir mineralai bei vanduo.

 

„Sportuodami sporto klube per valandą sudeginame apie keturis-penkis šimtus kalorijų. Jei po sporto suvalgysite spurgą ir išgersite kavos su cukrumi, išeikvotas kalorijas susigrąžinsite“, - teigia sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta. Kad taip nenutiktų, specialistas rekomenduoja atsižvelgti į savo kūno masę ir apskaičiuoti, kiek gramų baltymų jam būtų į naudą.

 
„Vidutinio žmogaus raumenų masė sudaro nuo 28 iki 35 kg, iš kurių maždaug 7 kg yra vien baltymai. Per parą juose suyra ir vėl atsinaujina apie 70 g baltymų. Todėl pirmas 6 valandas po krūvio ypač intensyviai vykstant sintezės procesams svarbu per kelis valgymus gauti bent 25–70g baltymų, kuriuos geriausiai pasisavinsime su maistu“, - sako specialistas.
 
Ryte – tuščiu skrandžiu
Nors mitybos planai kiekvienam sportuojančiam sudaromi individualiai, galioja bendros taisyklės, kiek, ko ir kada valgyti, kad treniruotės metu kūnas neapsunktų, būtų deginami riebaliukai, o po treniruotės suvalgytas maistas nesėstų ant nereikalingų vietų, o tik padėtų susigrąžinti prarastas jėgas ir išryškintų taip norimus raumenis.
„Angliavandeniai ir baltymai apie šešiasdešimt minučių po krūvio yra puiki strategija norint susistiprinti kūno raumenis. Riebalai krūvio metu deginami, jei žmogus sportuoja bent dvi valandas. Ir visai nesvarbu, ar angliavandenių iki tol suvalgė likus trims valandoms, ar trisdešimt minučių iki treniruotės. Na, o sportuojant lengvu tempu, bet tuščiu skrandžiu šis procesas vyksta kur kas ilgiau“,- teigia specialistas.
Taigi jei ryte bėgate krosą ar einate į treniruotę į skrandį nieko taip ir neįsimetę – kūno formos jums tik padėkos.
 
„Jei yra galimybė pavalgyti bent pusantros valandos iki starto lengvai, tuomet puiku, jei ne, tada geriau nevalgyti visai“, - pataria A.Sujeta.
Po vakarinės treniruotės ar kroso, pašnekovas siūlo bent šiek tiek užkąsti.

„Vakare po treniruotės puikiai tinka tuno salotos, liesa paukštiena, pupelės, sojos kokteiliai“, - sako mitybos specialistas. Tiesa, tokia vakarienė neturėtų būti valgoma vėliau nei dvi valandos prieš miegą.
Perteklinis baltymų kiekis tai pat nėra rekomenduojamas. Nors sportuojantys dažnai sėda tik ant baltymų, kad augtų raumenys, A.Sujeta aiškina, jog šie sudaro apie 1,4-1,7 g vieno kilogramo sportuojančio žmogaus racione, todėl didinant baltymų kiekį naudos tai neatneš.
 
Nepamirškite vandens

Vienos galiojančios taisyklės, kiek per parą reikėtų išgerti vandens nėra. Kiekvienas žmogus turėtų individualiai apskaičiuoti, kokį kiekį vandens jam reikia išgerti.
Standartinė 60 kg sverianti moteris, dirbanti nelabai aktyvų darbą, perdien sudegina apie 1500 kalorijų, jos dienos vandens norma yra 1,5 litro. Standartiniam 80 kg sveriančiam vyrui, taip pat dirbančiam vidutiniškai aktyvų darbą, reiktų išgerti 2,5 litro vandens perdien, mat įprastai jis sudegina apie 2500 kalorijų.


Verta žinoti
Kartais net ir sportuojant nepavyksta pasiekti norimo rezultato. Tai gali lemti keli veiksniai:
Fizinis krūvis gali būti per mažas arba per didelis – dėl to raumenų masė ir bendra sportinė būklė nesikeičia arba net prastėja.
Netinkama mityba, kuri turi per mažai maistinės vertės ir per daug kalorijų.
Per mažai arba per daug miegate. Miegas turi būti kokybiškas ir bent 6-9 valandos per parą, priklausomai nuo amžiaus ir darbingumo.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
Tūkstančiai vaikų plūsta į Šaulių sąjungos vasaros stovyklas

Tūkstančiai vaikų plūsta į Šaulių sąjungos vasaros stovyklas

2024.06-06
Kasmet vis daugiau vaikų atostogas leidžia Lietuvos šaulių sąjungos organizuojamose vasaros stovyklose. Šiais metais šauliai užims rekordiškai daug vaikų – vasarą vyks beveik 60 stovyklų, kuriose stovyklaus per šešis tūkstančius vaikų. Organizatoriai džiaugiasi ir tarptautiniu susidomėjimu: stovyklose drauge laiką leis jaunuoliai iš Baltijos šalių, &ScaronSkaityti plačiau
Dūstate namų ruošoje? Metas sustoti

Dūstate namų ruošoje? Metas sustoti

2024.05-31
Vienas išsamiausių tarptautinių tyrimų apie gyvenimą namuose atskleidžia, kad, norint juose jaustis gerai, svarbi kontrolė. Deja, kas ketvirtam Lietuvos gyventojui tai padaryti trukdo, rodos, niekada nesibaigiantys ruošos darbai. Ekspertai dalinasi praktiškais patarimais, kaip rasti pusiausvyrą tarp darbų, kuriuos namuose būtina nudirbti, ir kokybiško atokvėpio.Skaityti plačiau
Kai terapeutas – miškas

Kai terapeutas – miškas

2024.05-23
Sąmoningas buvimas miške mažina stresą, gerina nuotaiką ir atkuria psichologinę būseną, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesoriai, vieninteliai Lietuvoje siūlantys podiplomines Miško terapijos studijas. Tuo metu Miško terapijos seansų dalyviai kviečiami visais sensoriniais pojūčiais – rega, uosle, klausa, skoniu, lytėjimu – susilieti su mišku.Skaityti plačiau
Regos negaliai – sveikatingumo iššūkis

Regos negaliai – sveikatingumo iššūkis

2024.05-02
„Svarbu ne tik įgauti žinių, bet ir išsiugdyti įgūdį gyventi sveikiau“, – sako Lietuvos audiosensorinės bibliotekos leidybinės veiklos vyriausiasis kuratorius Audrius Meška, projekto „Nematau, bet judu“ vadovas. Sveikatingumo iššūkį priėmę žinomi šalies žmonės ir regos negalią turintys jų porininkai Lietuvai siunčia žinutę: gyvenkime sveikiau, netgi nepSkaityti plačiau
Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

2024.04-26
Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

„Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

Budinti vaistinė


Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

„Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

razinka


Sveika šeima


Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

Redakcijos skiltis


Komentarai


Kognityvinis disonansas
Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Pagalbos mirti dilemos
Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

Naujas numeris