Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-07-07
Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.
Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu
Mokslininkai įrodė, kad įprastos bakterijos gali paversti plastiko komponentus paracetamoliu – vienu populiariausių vaistų pasaulyje. Tikėtina, kad šis atradimas pakeis tiek vaistų gamybos, tiek atliekų perdirbimo pramonę.

Edinburgo universiteto tyrėjai atrado, kad įprastos bakterijos gali paversti plastiko komponentus paracetamoliu – vienu populiariausių vaistų pasaulyje. Šis atradimas, birželio pabaigoje aprašytas prestižiniame žurnale „Nature Chemistry“, gali pakeisti tiek vaistų gamybos, tiek atliekų perdirbimo pramonę.
 
Tyrimo vadovas chemijos biotechnologas Stephenas Wallace’as ir jo komanda sukūrė naują būdą išnaudoti natūralias bakterijų savybes cheminiams procesams. „Naudodami gyvus mikrobus, atliekame sudėtingas chemines transformacijas. Taip galime kurti ekologiškesnius būdus gaminti vaistus iš atliekų“, – teigia mokslininkas.
 
Išnaudojo bakterijų savybes
 

Tyrimo komanda pastebėjo, kad bakterijos jau turi visus reikiamus įrankius plastikui perdirbti. „Svarbiausia buvo suvokti, kad bakterijos jau turėjo visas reikalingas priemones – mums tik reikėjo jas tinkamai nukreipti“, – aiškina profesorius S.Wallace’as.
 
Paaiškėjo, kad E.coli bakterijų viduje natūraliai esantis fosfatas gali veikti kaip katalizatorius sudėtingam cheminiam procesui, kuris anksčiau buvo įmanomas tik laboratorijose.
 
Prijungę du svarbius genus – vieną paimtą iš grybų, kitą – iš dirvožemio bakterijų – mokslininkai „išmokė“ E.coli bakterijas gaminti specialius fermentus, reikalingus plastiko cheminiams junginiams transformuoti į paracetamolį.
 
Iš plastiko butelio į nuskausminamuosius
 
Šio tyrimo praktinis procesas prasideda nuo polietileno tereftalato (PET) plastiko – tai ta pati medžiaga, iš kurios gaminami gėrimų buteliai ir maisto pakuotės. Mokslininkai šį plastiką suskaido į paprastesnius cheminius junginius. Šie perkeliami į specialią terpę, kurioje auginamos genetiškai modifikuotos E.coli bakterijos.
 
Tuo metu bakterijose vyksta vadinamasis Losseno persigrupavimas – cheminė reakcija, svarbi paracetamolio gamyboje. Modifikuotosios E.coli bakterijos išskiria fermentus, kurie atlieka likusius paracetamolio sintezės žingsnius. Kai tyrimo metu bakterijoms buvo duotas suskaidytas PET plastikas, net 92 proc. jo buvo paversta į paracetamolį.
 
Tyrimas rodo, kad vienas įprastas plastikinis butelis gali būti paverstas į devynias 500 mg paracetamolio tabletes. Visa ši transformacija užtrunka apie 48 valandas.

 
Kuria tvarius sprendimus
 
„Dauguma žmonių nežino, kad paracetamolis, kurį jie vartoja skausmui malšinti, prasideda kaip nafta“, – primena tyrėjas S.Wallace’as. Šiuo metu vaistų gamintojai paracetamolį sintetina iš naftos. Toks gamybos būdas reikalauja daug energijos, aukštos temperatūros ir sukuria nemažai taršos. Šiai dienai farmacijos pramonė išskiria 55 proc. daugiau anglies dvideginio nei automobilių gamintojai.
 
Kita problema – plastiko atliekos. Plastiko tarša šiandien yra viena didžiausių aplinkosaugos problemų pasaulyje. Kasmet į aplinką patenka daugiau nei 52 milijonai tonų plastiko atliekų. Šios atliekos teršia vandenynus, žūsta paukščiai ir jūrų gyvūnai.

 
Naujasis metodas vietoje tradicinių cheminių procesų naudoja bakterijas. Jis veikia kambario temperatūroje, sunaudoja mažiau energijos ir, svarbiausia, vietoje naftos naudoja plastiko atliekas. Tokiu būdu vienu metu sprendžiamos dvi problemos – mažinama priklausomybė nuo iškastinio kuro ir mažinamas plastiko atliekų kiekis aplinkoje.
„Mes įpratę galvoti apie plastiką kaip apie problemą, bet ne kaip apie vertingą žaliavą. Mūsų tyrimas rodo, kad plastiko atliekos gali tapti naudingais vaistais“, – sako S.Wallace’as.
 
Tikisi pritaikyti plačiau
 
Mokslininkų grupė jau bendradarbiauja su farmacijos kompanijomis, tokiomis kaip AstraZeneca, kuri finansavo dalį tyrimo.
 
Vis dėlto kol kas cheminis procesas, naudojamas PET skaidyti, nėra lengvai pritaikomas pramoniniam mastui. „Šis tyrimas yra svarbus žingsnis į priekį, tačiau dar reikia daug darbo, kad procesas būtų ekonomiškai konkurencingas su tradiciniais gamybos metodais”, – pripažįsta S.Wallace'as.
 
Ateityje mokslininkai tikisi atlikti realaus poveikio aplinkai vertinimą. „Mes tikimės, kad ateityje ši technologija galės būti pritaikyta ne tik paracetamolio, bet ir kitų svarbių vaistų gamybai iš plastiko atliekų“, – ateities planais dalijasi tyrimo komanda.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris