Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

Agnė Marija Armoškienė
2025-07-03
Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar greičiau. Dažniausios problemos – pėdų grybelis, įtrūkimai kulnuose, nuospaudos ir nemalonus kvapas“, – pastebi podologė Erika Balendanovič.
Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos
Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar greičiau.

Svarbu plauti ir drėkinti
 
Anot specialistės, pėdas vasaros metu reikėtų plauti bent kartą per dieną, ypač po intensyvaus prakaitavimo ar ilgos dienos basomis. Rekomenduojama naudoti švelnų, odos pH atitinkantį muilą. Po plovimo kojas būtina gerai nusausinti, ypatingą dėmesį skiriant tarpupirščiams. Kremas taip pat labai svarbus – geriausia naudoti pėdoms skirtą kremą, parinktą specialisto.
 

„Profesionalas ne tik įvertins jūsų pėdų būklę, bet ir atsižvelgdamas į jūsų odos tipą bei problemas, parinks būtent jums tinkamas priežiūros priemones. Taip galėsite išvengti nereikalingų eksperimentų su įvairiais kremais, kurie galbūt neatitiks jūsų poreikių. Taip sutaupysite laiko bei pinigų. Parinkta priežiūra bus tiksliai pritaikyta jūsų situacijai, todėl pasieksite geriausių rezultatų“, – pataria podologė Erika Balendanovič.

 
Nuo grybelio apsaugos disciplina
 
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pėdų grybeliu (onichomikoze) serga beveik kas penktas žmogus. Ši infekcija plinta itin greitai, nes simptomai dažnai neatpažįstami ar ignoruojami, todėl būnant paplūdimyje, baseine, pirtyje ar viešame duše būtina saugotis.
 
Pėdų priežiūros specialistė E.Balendanovič pastebi, kad palankias sąlygas grybeliui atsirasti sukuria žmonių užmaršumas ar tingumas.
 

„Geriausia pėdų grybelio prevencija – viešose vietose, tokiose kaip baseinai, paplūdimiai ar pirtys, avėti specialias basutes ar šlepetes. Taip pat patartina naudoti apsauginius antibakterinius ar priešgrybelinius purškalus bei kremus. Mano pacientai žino apie pėdų priežiūros svarbą ir prieš keliones ar išvykas pasirūpina priemonėmis, pritaikytomis jų poreikiams. Tačiau verta pabrėžti, kad norint išvengti problemų, reikalinga disciplina“, – primena specialistė.
 
Jei vargina įaugantys nagai
 
Prakaituojančioms pėdoms podologė rekomenduoja rinktis pėdų dezodorantus ar antiperspirantus, kurie padeda kontroliuoti drėgmės perteklių. Taip pat labai svarbu naudoti natūralaus pluošto kojines, kurios efektyviai sugeria drėgmę, ir jas keisti kasdien. Papildomai gali būti naudingi specialūs pėdų pudros milteliai, padedantys išlaikyti sausumą ir komfortą.
 
Vasarą, sušilus kojoms, plečiantis audiniams, nagų įaugimas gali tapti dar opesne problema nei įprastai. Kad kojų nagai neįaugtų, juos specialistai pataria kirpti tiesiai, stačiu kampu, neapvalinant kraštų ir neįkerpant per giliai. Jei nagai linkę įaugti, tinkamiausių žirklučių ir instrukcijų reikėtų kreiptis į podologą.
 
„Šiuo klausimu galėčiau parašyti disertaciją – tiek daug žmonių ateina su neteisingo kirpimo pasekmėmis. Atrodo, paprasta, bet kartais geriau kreiptis į specialistą, kad išvengtumėte įaugimų ar kitų problemų“, – sako E.Balendanovič.
 
Persistengti nereikėtų
 
Bent kartą per mėnesį specialistė rekomenduoja atlikti profesionalų pedikiūrą, kuris padeda išlaikyti odą ir nagus sveikus, užkerta kelią nuospaudoms, įtrūkimams ar kitoms problemoms. Be to, specialistas gali įvertinti jūsų pėdų būklę ir patarti, kaip geriausiai jas prižiūrėti namuose, kokią kosmetiką pasirinkti.
 
„Reguliariai drėkinkite ir šveiskite kulnus, tačiau nepersistenkite. Šveisti specialia dilde rekomenduoju ne dažniau kaip kartą per mėnesį, nes per dažnas šveitimas gali pažeisti odą, sukelti diskomfortą ar net įtrūkimus“, – pataria podologė.
 
Specialistė primena, kad pėdų oda, kaip ir visa kūno oda, yra jautri saulės spinduliams, todėl gali nudegti. Pėdoms rekomenduojama naudoti kremą su SPF 30, nepamirštant apsaugoti kulnų, pirštų, tarpupirščių. Pėdų apsaugai puikiai tiks tas pats SPF kremas, kuris naudojamas kūno odai.
 
Kad nesusidarytų nutrynimai ir nuospaudos, svarbu vengti siaurų, pirštus spaudžiančių batų ir sintetinių medžiagų, kurios neleidžia odai kvėpuoti. Jei tenka avėti naujus batus, patariama naudoti specialias apsaugines priemones nuo trynimo. Dirbantiems stovimą darbą rekomenduojama daugiau judėti ir keisti pozicijas, gerti daugiau skysčių, o dienos pabaigoje pakelti kojas aukščiau širdies lygio – tai padeda sumažinti tinimą. Susigrąžinti pėdų komfortą taip pat padeda masažas bei vėsinantys kremai.
 
Kada kreiptis pagalbos?

 
Pastebėjus grybelio požymius, skausmingus įaugusius nagus, negyjančius įtrūkimus ar kitus nerimą keliančius simptomus, pėdų priežiūros specialistė ragina nedelsti ir kreiptis į specialistą. Anot podologės, ankstyva diagnozė ir tinkama priežiūra padės greičiau ir efektyviau spręsti problemą.
 
„Podologo konsultacija neturėtų būti paskutinis sprendimas. Rekomenduoju apsilankyti pas podologą profilaktiškai bent kartą per tris mėnesius – net jei jūsų pėdos atrodo sveikos. Tai panašu į reguliarius vizitus pas odontologą. Jei darote pedikiūrą namuose ir naudojate tinkamą kosmetiką, didelė tikimybė, kad viskas yra gerai, visgi, apžiūrėjus specialistui, galite būti visiškai ramūs dėl jų būklės. Kartais galime hiperbolizuoti problemą, o kartais, atvirkščiai, nepastebime svarbių signalų, kuriuos siunčia mūsų pėdos“, – sako podologė E.Balendanovič.


Atmintinė: Pėdų priežiūra vasarą

Kasdien
Plaukite ir kruopščiai sausinkite pėdas.
Tepkite drėkinamąjį kremą.
Dėvėkite švarias kojines.


1-2 kartus per savaitę
Pėdų vonelė (10-15 min.)
Nagų kirpimas – tiesiai, ne kampuose.
Intensyvus drėkinimas.

Vasaros būtinybės
Apsauginis kremas nuo saulės.
Drėkinamasis pėdų kremas.
Orui pralaidi avalynė.
Priešgrybelinė apsauga.

Stebėkite
Sausą, skilinėjančią odą drėkinkite dažniau
Nuospaudoms naudokite pleistrą
Dėl įtartino niežulio kreipkitės į specialistą

Auksinė taisyklė
Prevencija geriau nei gydymas – rūpinkitės pėdomis reguliariai, ne tik prieš atostogas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris