Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Miglė Petkutė
2025-07-03
Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruošti atsakingai. „Jeigu jums kada nors buvo išrašytas astmos inhaliatorius, būtinai jį pasiimkite, net jei niekada neteko juo naudotis“, - sako Džono Hopkinso infekcinių ligų specialistė Baltimorėje Kawsar Talaat.
Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui
Leidžiantis į keliones specialistai rekomenduoja pasiimti daugiau vaistų nei reikia. Jeigu kelionė užtruktų – būsite pasiruošęs visiems atvejams.

Būtiniausi vaistai
 
Net jei jūsų kelionės tikslo vietoje nereikia skiepytis nuo vidurių šiltinės ar vartoti vaistų nuo maliarijos, sveikatos priežiūros specialistai gali pateikti tam tikrų rekomendacijų prieš kelionę. K.Talaat pabrėžė, kad keliaujant į teritoriją, kurioje yra tymų protrūkis (šiuo metu tai yra dalis JAV), būtina įsitikinti, kad keliaujančiojo skiepai yra atnaujinti.
 
Dėmesį reikia atkreipti ir žmonėms, kurie turi vartoti preparatus. Kaip sako specialistė, kasdien vartojamus receptinius vaistus geriausia nešiotis originaliose pakuotėse. „Jei muitinėje žiūrėsite į krūvą tablečių nesusigaudydami, kas tai per vaistai, gali kilti problemų. Taip pat jeigu jums kada nors buvo išrašytas astmos inhaliatorius, būtinai jį pasiimkite su savimi, net jei niekada iki šiol neteko juo naudotis“, - pataria K.Talaat, taip pat rekomenduodama pasiimti daugiau vaistų nei reikia. Jeigu kelionė užtruktų – jūs būsite pasiruošęs visiems atvejams.

 
Keliaujantiems taip pat reikėtų vežtis ibuprofeno ir paracetamolio, nes jų poveikis šiek tiek skiriasi, virškinimo trakto vaistų. Hidrokortizono tepalas gali padėti nuo bėrimų ir vabzdžių įkandimų, o dirbtinės ašaros puikiai tinka sausoms akims nuraminti skrendant lėktuvu. Pasak specialistės, nereceptines tabletes galima nešiotis neoriginaliuose buteliukuose, tačiau visada pravartu paženklinti vaistus etiketėmis.
 
K.Talaat taip pat rekomenduoja naudoti repelentus, kurie apsaugotų nuo ligas pernešančių uodų. Visgi, būtina laikytis pakuotės instrukcijų, idant išvengtumėte odos sudirginimo ir kitų galimų šalutinių poveikių. Į rinkinį įsidėkite įvairaus dydžio lipnių tvarsčių, taip pat spiritinių tamponų ir vietinio poveikio antibiotikų, kurie gali padėti išvengti infekcijos. „Priklausomai nuo to, kaip aktyviai planuojate sportuoti, jums gali prireikti šalčio paketo, elastinio tvarsčio ritinėlio ir pūslių pagalvėlių. Kiti naudingi daiktai – nedidelis žibintuvėlis, geras pincetas ir skaitmeninis termometras, kurį visada sunku rasti, kai susergama viešbučio kambaryje vidury nakties“, - teigia K.Talaat.
 
Išsigelbėjimas – dezinfekavimo priemonės
 
„Gydytojas gali paskirti papildomų kasdienių vaistų atsargų ir antibiotikų tam tikriems atvejams. Atkreipkite dėmesį, kad atsparumo antibiotikams lygis visame pasaulyje yra skirtingas ir nuolat kintantis, todėl jūsų kelionės maršrutas turės įtakos tam, kokie vaistai bus veiksmingiausi“, - primena Masačusetso bendrosios ligoninės Laukinės medicinos skyriaus įkūrėjas ir vadovas, gydytojas Stuartas Harrisas.
 
Taip pat patartina susisiekti su savo sveikatos draudimo bendrove ir išsiaiškinti, ar esate apdraustas tolimoms kelionėms, teigia Niujorko „Mount Sinai Health System“ skubios medicinos gydytojas Robertas Hokas. Nors šalyje, kurioje lankotės, gali būti teikiama nemokama medicininė priežiūra, tai ne visada galioja turistams. Galiausiai, jei vykstate į labai atokią vietą, apsvarstykite galimybę įsigyti evakuacijos draudimą rimtos traumos ar ligos atveju.
 

„Žinoma, sveikatos draudimas yra papildomos išlaidos, bet, prisimenant galimus padarinius, nereikėtų taupyti. Skubios medicininės pagalbos skrydžiai gali kainuoti ir dešimtis tūkstančių dolerių“, - teigia R.Hokas.
 
Jis siūlo bet kuriuo metų laiku pasiimti apsauginį kremą nuo saulės su ne mažesniu kaip 30 SPF, dažnai plauti rankas, kad sumažėtų rizika susirgti, ir su savimi turėti rankų dezinfekavimo priemonių. Veido kaukės dėvėjimas gali padėti išvengti kvėpavimo takų simptomų, atsirandančių dėl dulkių ar blogos oro kokybės. „Jei skrisite septynias valandas ir atsisėsite šalia žmogaus, kuris visą laiką kosėja ir čiaudi, apsauginė kaukė šiek tiek gelbės“, - tvirtina gydytojas.
 
Keliaudami su mažesniais vaikais supakuokite vaikiškų skausmą malšinančių ir karščiavimą mažinančių vaistų, taip pat vaistų nuo alergijos. Kramtomuosius vaistus lengviausia vartoti pakankamai dideliems vaikams, nes jie neišsipila ir neviršija Transporto apsaugos administracijos (TSA) leidžiamų skysčių kiekio.
 

O tie, kurie nešioja akinius, į lagaminą turėtų įsidėti atsarginę jų porą. Taip pat rekomenduojama su savimi turėti nešiojamąjį telefono įkroviklį, jei išvykoje prireiktų išsikviesti medicininę pagalbą. Be to, visada turėkite sveikatos draudimo informacijos kopiją ir atspausdintą vaistų sąrašą, o kitą rinkinį palikite saugoti viešbutyje.
 
Pasitarkite su mediku
 
Planuodami atostogas įsitikinkite, kad su savimi turite viską, ko jums reikia: lagaminus, pasus, tualeto reikmenis ir svarbiausia – visus receptinius vaistus, kuriuos vartojate. Turėkite galvoje, kad keliaujant gali iškilti kliūčių, susijusių su receptiniais vaistais, pavyzdžiui, kitoje šalyje šių gali pritrūkti. Gera idėja – pasitarti su vaistininku apie šalį, kurioje lankysitės. Jis gali pasakyti, ar jūsų vaistai yra prieinami ten, kur keliaujate. Taip pat, esant galimybei, apie būsimos kelionės planus pasikalbėkite su savo šeimos gydytoju. Priklausomai nuo to, kur vykstate, jis gali jums išrašyti receptą ilgesniam laikui, galbūt 60 ar net 90 dienų laikotarpiui.
 
Keliautojo draudimas yra puiki galimybė, jei daug keliaujate, ypač jei kas nors nutiktų jūsų vaistams. Vietoj to, kad jums tektų skambinti telefonu ir bandyti viską išsiaiškinti vaistinėse ar gydymo įstaigoje, keliautojo draudimas atliks šį darbą už jus. Taip pat svarbu užtikrinti, kad gaunate tinkamus vaistus, o ne pigesnius jų atitikmenis, kas, deja, gali nutikti svetimoje šalyje. Svarbu būti pasiruošusiam blogiausiam scenarijui, ypač kai tai susiję su vaistais ir kelione į užsienį.
 
Jei kelionės metu visgi pritrūksite vaistų, turite kreiptis į šalies, kurioje lankotės, gydytoją. Šio galite paprašyti išrašytų jums reikalingų vaistų. Su savimi pasiimkite originalią vaisto, kurio galite pritrūkti, pakuotę. Taip gydytojas galės patikrinti, ar vaistas yra skirtas jums. Jie taip pat turi matyti jums reikalingo vaisto dozę ir stiprumą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris