Kaišiadoryse veiklą pradėjęs Psichiatrijos dienos stacionaras jau generuoja idėjas

Greta Vanagienė
2025-05-29
Kaišiadorių sveikatos centras vienas pirmųjų šalyje įgyvendino Sveikatos apsaugos ministerijos užmojį gydymo įstaigose iš esmės stiprinti psichikos sveikatą. Prieš kelias savaites Psichikos sveikatos filiale startavęs naujasis Psichiatrijos dienos stacionaras net paskatino naujų autobusų maršrutų, kursuojančių į Kaišiadoris, atsiradimą. Kaip aiškina centro direktorius doc. dr. Linas Vitkus, Psichiatrijos dienos stacionaras – tarpinė grandis tarp ambulatorinės ir stacionarinės pagalbos, kuri leidžia žmogui greičiau sveikti, išsaugoti ryšius ir orumą.
Vos perkirpus atidarymo juostelę, vadovo galvoje, sako, jau sukasi idėjos apie tolesnę centro plėtrą…
Kaišiadoryse veiklą pradėjęs Psichiatrijos dienos stacionaras jau generuoja idėjas
Psichiatrijos dienos stacionare įrengta erdvi virtuvė aprūpinta modernia įranga. Čia centro pacientai gali ne tik išgerti puodelį arbatos ar pavalgyti, bet ir su specialisto pagalba pasigaminti maisto.

Užimtumo užmojai – dideli
 
Kaišiadorių rajono savivaldybės sveikatos centro Psichikos sveikatos filialas oficialiai atvėrė naujojo Psichiatrijos dienos stacionaro suaugusiems duris.
Naujai suremontuotos ir įjaukintos patalpos – ilgai gvildento europinio projekto rezultatas. Nors užduotį pradėti teikti psichikos dienos stacionaro paslaugas įveikti bando ir kitos savivaldybės, Kaišiadorys – pirmūnų gretose.
 
Modernioje, žmogui draugiškoje aplinkoje teikiama kompleksinė, intensyvi, hospitalizacijos nereikalaujanti pagalba susiduriantiesiems su emociniais, psichologiniais ar psichiatriniais sunkumais.
 
„Tai – tarpinė grandis tarp ambulatorinės ir stacionarinės pagalbos, kuri leidžia žmogui greičiau sveikti, išsaugoti ryšius ir orumą“, – prieš kelias savaites kirpdamas juostelę centro svečiams kalbėjo doc. dr. L.Vitkus.
 
Pagrindinis psichikos sveikatos centro tikslas – gerinti rajono gyventojų sveikatą, siekiant sumažinti jų sergamumą, organizuojant ir teikiant specializuotą bei kvalifikuotą pirminę psichiatrijos pagalbą. Vadovas priduria: svarbiausia – padėti žmogui išlikti savo aplinkoje, šeimoje, darbe ir sveikti be ilgalaikio gydymo ligoninėje. Juolab naujajame dienos centre dirba daugiadalykė komanda: psichiatras, psichologas, slaugytojas, socialinis darbuotojas, kineziterapeutas. Kiekvienam pacientui sudaroma individuali pagalbos programa – nuo psichoterapijos iki įgūdžių lavinimo užsiėmimų. Įrengtos erdvės individualioms ir grupinėms pacientų konsultacijoms, vyksta terapiniai užsiėmimai, psichoterapinės grupės.
 
Durys atviros pacientams iš visos Lietuvos
 

Nors Psichikos sveikatos filialas yra pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaiga, aptarnaujanti gyventojus, prisirašiusius prie rajono Sveikatos centro pirminių sveikatos priežiūros filialų, vadovas sako, kad jų durys atviros pacientams iš visos Lietuvos.
 
Elektrėnų savivaldybė, neturinti psichikos sveikatos centro, ir todėl glaudžiai bendradarbiaujanti su Kaišiadorių sveikatos centru, vos sužinojusi apie Psichiatrijos dienos stacionaro veiklos pradžią, gyventojams suorganizavo naują tarpmiestinį autobuso maršrutą.  
 

„Pas mus įvairių paslaugų per metus atvyksta apie penki tūkstančiai elektrėniškių. Didėja srautas ir iš Vilniaus, kur didelės laukimo pas specialistus eilės“, – pasakoja Kaišiadorių sveikatos centro direktorius doc. dr. Linas Vitkus.

 
Šviežiai atidarytas Psichiatrijos dienos stacionaras, kur teikiamos gydymo ir readaptacijos paslaugos, jau sulaukė keturiolikos pacientų, kurie čia lankysis visą mėnesį.
 
Doc. dr. L.Vitkus patikslina: paslaugos skirtos pacientams, kuriems reikalingas intensyvesnis gydymas nei ambulatorinis, tačiau nėra būtina hospitalizacija į uždarą psichiatrijos stacionarą. Tai galimybė pacientui sveikti, lankantis sveikatos priežiūros įstaigoje tik dienos metu, o vakare grįžtant ilsėtis į namus. Tokia sąlyga svarbi ne tik emocinei paciento gerovei, bet ir tikslesniam ligos analizavimui, stebint pacientą neatskirtą nuo jo namų, draugų ar bendruomenės. Tokiu būdu galima geriau atrasti ryšį tarp ligos simptomų ir žmogaus gyvenimo būdo, tiksliau nustatyti ligos priežastis ir eigą.
 
Paslaugą gali gauti pacientai, kurių psichikos būklė negerėja ar blogėja ambulatorinio gydymo metu, taip pat tie, kuriems reikalingas kompleksinis, tęstinis gydymas po stacionarinio gydymo. Taip pat asmenys, kurie turi dalinių socialinės adaptacijos sunkumų, tačiau išlieka motyvuoti gydytis.
 
Siuntimą į Psichiatrijos dienos stacionarą išduoti gali gydytojas psichiatras arba šeimos gydytojas, esant gydytojo psichiatro diagnozuotiems atvejams. Dienos stacionaro paslaugos vyksta darbo dienomis, gydymo trukmė – 30 darbo dienų, 6 valandas per dieną. Paslaugos yra nemokamos, jos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
 
Doc. dr. L.Vitkus svarsto, kaip tektų pasielgti, jei pacientas, pradėjęs gydymo procesą, nutartų jį mesti ir į užsiėmimus nebeateiti. „Kai atsidursime tokioje situacijoje, tada ir spręsime“, – kad administravimas kelia tam tikrų neaiškumų, pripažįsta jis.
 
Susidoroti su užduotimis vadovui padeda, kaip pats juokauja, pilkasis kardinolas – direktoriaus pavaduotoja medicinai Laima Rudienė. Šiemet ji premjero Gintauto Palucko įvertinta prestižine padėka.
 
Komanda – pranoksta lūkesčius
 

„Didžiausia vertybė – žmogus. Sukurti infrastruktūrą buvo lengviausia. Tikrasis iššūkis – nuoširdus ir profesionalus komandos darbas“, – įsitikinusi Kaišiadorių rajono savivaldybės sveikatos centro Psichikos sveikatos filialo vadovė Vilma Klidzienė.

 
Centre dirbančiai komandai patikėta teikti plataus profilio ambulatorinę medicininę pagalbą ūmių ir lėtinių psichikos sutrikimų atvejais, taip pat priklausomybių ligomis sergantiems pacientams. Įstaigos psichikos sveikatos priežiūros specialistų, administracijos ir aptarnaujančio personalo darbas – komandinis, tad V.Klidzienė sako ypač stengiasi, kad čia dirbantis kolektyvas veiktų petys petin.
 
Įstaigos pasididžiavimas – prie komandos prisijungęs gerai žinomas ir ypač vertinamas gydytojas psichiatras Leonas Kačinskas. Kai sveikatos centras atitinka ne tik laiko dvasią, pacientų poreikį, bet ir padeda mažinti stacionarinių lovų darbo principą, specialistas sako prisijungti prie kolektyvo sutikęs be didelių svarstymų, nors rasti laiko per darbų gausą, prisipažįsta, nebuvo paprasta.
 

„Visa psichinė pagalba – vietoje: ir vaistų sureguliavimas, ir užsiėmimai, ir prarastų gyvenimo įgūdžių lavinimas. Puiku!“ – savo vertinimą pateikia gydytojas psichiatras Leonas Kačinskas, netrukęs įstaigoje pastebėti ir kitų, ne mažiau svarbių komponentų – įdėtos širdies.

 
„Psichikos sveikatos filiale einama teisinga kryptimi: įdėta daug dūšios, viskas apgalvota, išjausta. O kur dar moderni įranga“, – gero žodžio įstaigai negaili iš Kauno važinėjantis psichiatras. Jis ragina aplinkinių rajonų gyventojus, kuriems reikalingos psichikos sveikatos paslaugos, pasidomėti centro veikla. Kaišiadorys ranka pasiekiami Vievio, Elektrėnų žmonėms.
 
„Tik laiko klausimas, kada gyventojai išgirs apie naujas paslaugas ir supras jų naudą, kad čia pacientais nuoširdžiai rūpinamasi, jie yra mylimi, o gydytojai netruks siųs pacientus pas mus“, – centro sėkme neabejoja L.Kačinskas, jau spėjęs su keturiolika paslaugą gaunančių pacientų ir susidraugauti.
 

„Apsilankymas pas psichiatrus jiems nėra pirmas, tačiau šiuo atveju žmonėms įdomu, kokią papildomai naudą dar gali gauti, domisi užsiėmimais“, – pasakoja gydytojas.
 
Meno terapijoje: nuo pieštukų iki molio lipdymo
 
Dar vienas neabejotinas gydymo įstaigos laimėjimas – tądien į darbą priimta didelę praktinę patirtį psichiatrijos srityje sukaupusi meno terapeutė Aušra Sepeikaitė. Vos įvykus gyvam darbo pokalbiui, abi šalys suprato – tai yra tai, ko vienas iš kito tikėjosi. Aušra – gerų darbo sąlygų ir kūrybinė laisvės veikti, įstaigos vadovė – kompetencijos ir degančių akių.
 

„Pacientams vesiu grupinius dailės terapijos užsiėmimus. Integruosiu gamtos motyvus, molį ir kitas priemones. Terapinis procesas susideda iš kelių dalių: pasidalinimo savo nuotaika ir būsena, apšilimo, kai pacientui parenkama jam tinkamiausia meno rūšis, ir kūrybinės užduoties. Terapija baigiasi refleksija“, – entuziastingai apie darbą terapijoje ėmė pasakoti meno terapeutė Aušra Sepeikaitė.

 
Anot jos, vieniems pacientams dailės terapija gali teikti nusiraminimą, kitiems – savižiną. Tai taip pat veiksmingas emocijų valdymas.
 
„Nors užsiėmimai grupiniai, kiekvienam užduotis parenkama individualiai, pagal poreikį. Pykčio priepuoliams suvaldyti taikomi vieni metodai, užsitęsusiam gedului – kiti. Svarbu ir paciento gebėjimai“, – aiškina kolektyvo šiltai sutikta A.Sepeikaitė.
 
Vis dėlto doc. dr. L.Vitkus atviras: suburti komandą – didelis darbas. Gydymo įstaiga neilgai imsis psichologo paieškų. Specialistui įrengtas ir individualių konsultacijų kabinetas – jauki, privati erdvė, kur psichologas su pacientu kalbasi dviese, pacientas turi galimybę atsiverti ir papasakoti apie jį užklupusius sunkumus.
 
Virtuvėje – vienu šūviu du zuikiai

 
Meilė per skrandį – tuo spėjo įsitikinti ir Psichikos sveikatos filialo kolektyvas. Erdvią virtuvę įsirengęs centras ją išnaudoja kaip reikiant. Modernia įranga aprūpinta erdvė veikiau primena restoraną. Čia centro pacientams yra galimybė ne tik išgerti puodelį arbatos ar pavalgyti, bet ir su specialisto pagalba pasigaminti maisto.
 
„Maisto gamyba neretai dėl ligos socialinius įgūdžius praradusiems asmenims tampa iššūkiu. Pacientai prisipažįsta, kad namuose gamina retai arba tai būna paprasčiausi patiekalai – geriausiu atveju susitepa sumuštinį, išsiverda pusgaminių. Apie įmantrių patiekalų gamybą nėra nė kalbos. O čia imamės kulinarinių užduočių – neseniai gaminome rizotą“, – apie grupinius užsiėmimus virtuvėje pasakoja filialo vadovė V.Klidzienė, pastebėdama, kad drauge gaminti valgį pacientams gerokai smagiau.
 
Doc. dr. L.Vitkus prasitaria svarstantis, kad virtuvę būtų protinga išnaudoti pacientų maitinimui. Šešias valandas trunkantys užsiėmimai centre be maisto tampa iššūkiu. Kol kas dabar pacientams siūlomi užkandžiai, tačiau netolimoje ateityje vadovas sako ketinantis jiems teikti pietus, nors maitinimas į paslaugos įkainį nėra įtrauktas. Taigi centro virtuvėje nušaunami du zuikiai – pasirūpinama pacientų gerove ir atgaunami prarasti socialiniai įgūdžiai.
 
Pacientus ypač domina išmani įranga
 
Grupinių užsiėmimų kabinete vyksta judėjimo lavinimo įgūdžių užsiėmimai, kuriuos veda kineziterapeutas. Darbą pristatanti filialo vadovė pasakoja, jog kineziterapeutas su pacientu pirmiausia užsiima individualiai. Susipažinus su jo fizine būkle, galimybėmis ir įvertinus, kokios pagalbos reikia, vėliau jis įtraukiamas į grupinius užsiėmimus. Šiuos pacientai ypač mėgsta.
 
Dirbama su skirtingo svorio kamuoliais, lazdomis, gumomis. Na, ir kaipgi šiuolaikiniame pasaulyje be technologinių priemonių? Jų apstu. L.Klidzienė rodo interaktyvių žaidimų įrangą. Ant grindų ar sienos reguliuojama švieslentė, skirta koordinacijai, atminčiai, reakcijai lavinti.
 
„Galima žaisti futbolą, keliauti po visą pasaulį“, – vardija pašnekovė. Interaktyvi sporto sienelė valdoma mobiliąja programėle – L.Klidzienė juokauja, kad išmaniųjų technologijų įrangą perprasti – nemenka užduotis ir su ja dirbantiems specialistams.
 
Ko gero, viena maloniausių vietų pacientams – relaksacijos kabinete, kur po visų dienos užsiėmimų tereikia atsipalaiduoti ir mėgautis akimirka. Keturi moderniausi masažiniai foteliai išmasažuoja nuo galvos iki pirštų galiukų. Patogiai įsitaisius minkštutėliame fotelyje galima klausytis raminančios muzikos, žiūrėti specialiai pritaikytą filmą ar tiesiog žvilgsnį nukreipti į interaktyvią šviesos lempą.
 
„Kai įjungiame vaizdus – jūrą, mišką, – pacientas pasijunta kaip sanatorijoje“, – sako filialo vadovė. Tuo įsitikinome patys – atsistoti nuo masažinių fotelių ir vėl kibti į darbus – ne taip jau lengva...
 
Kineziterapijos užsiėmimai – (nebe)svajonė
 
„Arba darai gerai, arba ne“, – sako doc. dr. L.Vitkus ką tik startavusiame Psichiatrijos dienos stacionare turintis didelių planų. Vienas jų – pradėti teikti kaniterapijos užsiėmimus.
 
„Jei gerai seksis ir turėsime lėšų teikti tokią paslaugą, kaniterapija būtų ypatinga paslauga. Tokių specialistų nėra daug, bet pasistengti verta“, – kalba vadovas.
Idėjų įgyvendinimas – arčiau, nei atrodo. V.Klidzienė prasitaria: psichikos centre dirbanti specialistė kaip tik šiuo metu licencijuojasi teikti kaniterapijos paslaugas. Karališkasis pudeliukas, kuris šiuo metu mokomas naujų įgūdžių, neabejotinai džiugins ir Psichikos sveikatos filialo lankytojus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Celine Dion: šliaušiu, bet nesustosiu

    Drąsus dainininkės Celine Dion sprendimas dokumentiniame filme atskleisti skaudžiausius ligos momentus – kūno sąstingį, nekontroliuojamus spazmus ir bejėgiškumą – sujaudino ir medicinos bendruomenę. „Celine atvirumas paskatino didesnį susidomėjimą sustingusio žmogaus sindromu. Tikimės, kad tai paskatins skirt...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris