Kognityvinis disonansas

Henrikas Vaitiekūnas
2025-07-14
Tiedu žodžiai gali būti palaikyti eiliniu autoriaus išsidirbinėjimu. Arba būdu skaitytojų dėmesiui patraukti. Bet, jei ir toliau sumanyčiau tuo pat keliu eiti, tektų dar aiškinti ir žodžio „išsidirbinėjimas“ prasmę. Ir t.t. Ir tikriausiai paklystume.
Kognityvinis disonansas

Bet priminsiu: po žodžiu „išsidirbinėjimas“ dažniausia slepiasi keistas ar erzinantis elgesys. Arba perdėtas išsimokslinimo demonstravimas. Arba – panieka visuotinėms taisyklėms. O jei kognityvinis disonansas (toliau jį žymėsime KD) dar būtų ir į ligų sąrašą įtrauktas, praneščiau kad kiekvienas šį tekstą skaitantis – jau ligonis. Bet taip, ačiū Dievui, nėra: KD – psichologinis reiškinys, kurį kiekvienas (!) kasdien (!) patiria. Tai nuolat besikartojantis diskomfortas, kurį mūsų galvose sukelia prieštaravimai tarp vertybių, įsitikinimų ir... mūsų pačių veiksmų. Todėl jau nuo kitos pastraipos atpažinsite ir save, ir savąjį KD.
 
Sakote, kad norite būti sveikas? Bet kasdien perkate traškučius ir užgeriate juos kola. Jūs žinote, kad meluoti yra blogai, tačiau, kiek kartų – tik per šią dieną – jau pamelavote? Jūs balsuojate už ekologišką pasaulį? Tačiau iki šiol važinėjate senu, teršalus į orą metančiu automobiliu? Dar: kuris rūkalius nežino, kad cigaretės sveikatai kenkia? Bet pasiteisinimo toli neieško: žada rūkalus mesti iškart... po Naujųjų. Tiesa sena ir elementari. Bet rasim ir sudėtingesnių KD variantų.
 
Paveikslų bienalėje jums – viso kas gyva mylėtojui – patiko drobė su hipodrome skriejančiais žirgais. Brangoka, bet perkate. O kai šitą turtą parsinešate namo, žmona sako, kad ir taip visos sienos paveikslais nukabinėtos. Ir vaikams „tie arkliai“ nepatinka. Ir uošvė ima graužti dėl „balon išmestų“ pinigų. Ir vėl atsiranda KD. O išsivynioti iš blogų minčių raizgalynės gali tik stiprios smegenys.

 
Tos smegenys taip surėdytos, kad jose mūsų įsitikinimai (ir tai, ko mus išmokė mūsų tėvai) eitų paraleliai su mūsų poelgiais. Kaip du geležinkelio bėgiai. Bet problema vis vien nedingo. Nes vieną dieną, nutaisę kiaulės akis, be eilės lendate į šeimos daktaro kabinetą. (Fone skamba chrestomatinė frazė: „Aš tik paklausti...“). Ir kadangi vėluojate į darbą, kadangi blogai jaučiatės, nes nosis varva, jums pavyksta apeiti eilę ir į šeimos daktaro kabinetą prasibrauti. Jei manote, kad esate panašus į JAV prezidentą (arba šiaip aukštas ir gražus) vakare savo manipuliacijas prie daktaro durų pamirštate. O jei jūs jautrus ir protingas, KD nepavyks išvengti. Nei tą naktį, nei kitos dienos rytą.
 
Tikiuosi, kad jau supratote, kas tas kognityvinis disonansas yra. Ir įsisąmoninote, kad jau seniai su juo vakare gulatės, o ryte keliatės. Ir kadangi tai tapo rutina, jums atrodo, kad jokio diskomforto nepatiriate. (Bet tik pradžioje taip atrodo. Yla iš maišo išlenda vėliau: čia aš – apie jūsų sveikatą.) Dar keletas pavyzdžių.
 
Internete pilna rašinių apie tai, kaip vakarykštis karštai mylintis vyras ilgainiui tapo šeimos monstru ir vandalu. Ir čia yra KD: nes kažkada to vyro geidėte ir norėjote. Bet viltys nepasiteisino. Todėl dabar kasdien graužiatės.
 
O gal kaip tik šiuo metu svorį metate? Kodėl tuomet vis galvojate apie tą kremais įdarytąjį „Choux pastry“ – prancūziškąjį eklerą? O gal esate turtinga gyvūnų globėja, į Valstybės dienos minėjimą atėjusi su krokodilo ar pitono odos rankine?
 
Bet gali būti, kad nė vienas iš aukščiau išvardintųjų paklydimų ir prieštaravimų tarp „noriu“ ir „galiu“ jūsų nepalietė. Todėl jums atrodo, kad ir šis rašinys – ne jums.
 
Bet „silpnąją vietą“ vis vien radau. Tai – politika. Balsavote už Tą ponią? Tad, kas atsitiko, kad ji jus „apmovė“ ir savavališkai perdavė pareigas kitam? Balsavote už tuos, kurie ausis prazyzė, žadėdami nedidinti mokesčių, o valdžion atėję iškart juos padidino? Jums tik atrodo, kad Jus erzina politika. Ne! Jus erzina KD! Nes čia pasitaiko ir beveik patologinių atvejų: pilietis, paslapčia simpatizuojantis valstybei-agresorei, pareiškia, kad niekada Vilniuje neįžengs į... ukrainietišką restoraną (!?).

 
Todėl dabar – dar sykį apie KD poveikį sveikatai. Pirmasis požymis – psichologinis nuovargis (galite „nusivažiuoti“ net iki depresijos). Žinomi ir fiziniai simptomai: galvos ar net virškinimo problemos. Įdomu, kaip KD geba paveikti elgseną: kas griebiasi alkoholio, kas persivalgo... Kiti veiksniai: miego sutrikimas, imuniteto ir net savivertės susilpnėjimas.
 
Objektyvumo dėlei – pliusai temoje „Kognityvinis disonansas ir sveikata“. Vertybių ir elgesio neatitikimai gali priversti jus pakeisti gyvenimo būdą. Protingiems ir į savianalizę linkusiems KD gali net veidrodžiu būti: padės, vertinant kiek visuotinai priimtas gyvenimo būdas dera su norima savęs versija...
 
Bet rašyk nerašęs: vis vien rasis KD teorijos nepripažįstančių ir teigiančių, kad visa tai – ne apie juos. Pasiteisinimą jie turi. Sako taip: „Tu (šioje vietoje įdėkite savo vardą) nesi blogas žmogus. Ir tik retkarčiais, kuomet ne viskas pavyksta, padarai kokį vieną blogą darbą...“ Analogiškų pasiteisinimų visuomet rasis (atmenate lindimą be eilės pas šeimos daktarą?).

 
Pamąstymų ir pagąsdinimų (pasąmonėje) jau pakankamai paskaitėte. Todėl dabar reikėtų jus pakartotinai nuraminti: kognityvinis disonansas – tikrai ne liga. O ir jo keliamos problemos, jei jas lygintume su kitomis šiandienėmis, nėra pavojingos. Bet saviugda ir teisingu visuomeniniu elgesiu besirūpinantiems vis vien patarimų norisi. Kaip KD išvengti?
 
Teorija: disonansą sumažinsite, jei pakeisite ar ignoruosite bent vieną iš dviejų vienas kitam prieštaraujančių elementų.
 
Praktikos keliai: 1) pakeisti sustabarėjusius įsitikinimus; 2) pakeisti elgesį (nesveiką įprotį sveiku); 3) rasti argumentų naujiems įsitikinimams; 4) pakeisti požiūrį į situaciją (suvokti, kad ji pasikeisti negali ir todėl teks su tuo susitaikyti). Apie pastarąją – išties sunkiausiąją – dar trys sakiniai. Suvokiame, kad gyvename pasirinkimų pasaulyje. Ir kiekvienąkart, kuomet pasirenkame, apima abejonės, ar teisingai pasirinkome. Todėl, jei jau padarėme sprendimą, nustokime abejoti. Bet pasakyti lengva, o padaryti – sunku. Todėl teks išmokti dar vieną veiksmą.
 
Jei iš tikrųjų graužiatės dėl vieno ar kito sprendinio, patariama mintis nukreipti į šoną ir... prisiminti atvejus, kuomet pasielgėte tikrai išmintingai, kilniai ir taktiškai. Kuomet pagelbėjote ne pats sau, o kitiems. Šitoks vidinis jūsų dialogas – jei jis pavyks – panaikins bet kurį patirtą kognityvinį disonansą, įgalins įsitikinti teisinga pasaulėžiūra ir tuo, kad jūsų savivertei niekas negresia.
 
Beje, teigiama, kad kognityvinis disonansas yra svarbiausias pokyčių variklis. Jis didina sąmoningumą ir skatina priimti teisingus sprendimus. Ar tikrai taip?

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris