Kontraceptikai dėl nevaisingumo nekalti

Ringailė Gvildė
2021-10-01
Gydytojas ginekologas Tomas Lūža sako, jog nereta moteris dėl nevaisingumo problemų vis dar linkusi kaltinti kontracepciją. Pasak jo, tai – absoliutus mitas, o kai kuriais atvejais, kontraceptikai gali net padidinti pastojimo galimybes.
Kontraceptikai dėl nevaisingumo nekalti
Vis dar gają visuomenės nuomonę neva, kontraceptikus vartojanti moteris ateityje taps nevaisinga, gydytojai ginekologai vadina mitu.

Nemarus klaidingas įsitikinimas
Paklaustas, iš kur kyla mitas, kad moterys, kurį laiką vartojusios kontraceptikus, gali susidurti su nevaisingumo problema, gydytojas sako vieno atsakymo neturįs. Tačiau mano, jog tai – senas, bet vis dar gajus įsitikinimas. O galbūt – žinių stoka?
 

„Taip galvoja ne tik moterys, tai kažkodėl vis dar yra bendra visuomenės nuomonė. Neva, jeigu vartoja kontraceptikus, ateityje taps nevaisinga. Iš kur jis kilo šis mitas, vieno paaiškinimo neturiu. Tikriausiai dalis jo kyla dėl manymo, jog jeigu pasirinktas kontraceptinis preparatas neleidžia pastoti tuo metu, kol jis yra naudojamas, ir nutraukus vartojimą jis vis dar gali trukdyti sėkmingai pastoti. Daug mitų plinta iš lūpų į lūpas: kažkas sakė, draugės draugei taip nutiko... Taip užsisuka didžiulis ratas ir žmonės net nekvestionuoja tai tiesa, ar ne. Panašūs dalykai dabar vyksta su COVID-19 ar vakcinomis“, – sako gydytojas ginekologas Tomas Lūža.

 

Didėja pastojimo galimybė
Susidūręs su mitais paremtomis moterų, porų nuomonėmis dėl nevaisingumo po kontraceptinių priemonių, dažniausiai tablečių, vartojimo gydytojas sako bandąs pokalbį apsukti iš kitos pusės.
„Tuomet aš klausiu moterų, ar jūs žinojote, koks buvo jūsų vaisingumas prieš vartojant kontraceptines priemones? Ar buvo atlikti hormoniniai ir kiti tyrimai? Jos sako, jog nežino, nesityrė. Svarbu išsiaiškinti, suprasti, kad nevaisingumo problemos galėjo būti nustatytos dar iki kontraceptikų vartojimo, jeigu ta pora ilgą laiką būtų nesisaugojusi ir vis tiek nebūtų pavykę pastoti. Tačiau kuomet nori kontraceptikų, tai nėštumo juk ir neplanuoja, vaisingumo tyrimų neatlieka. O nustojus vartoti kontraceptikus ir išryškėjus pastojimo sunkumams, kaltė suverčiama tam, ką vartojo artimoje praeityje“, – pasakoja ginekologas.
 
Tokiais atvejais gydytojas siūlo nespėlioti ir nekaltinti kontracepcijos, o atlikti hormoninius, spermos tyrimus, kiaušintakių funkcijos įvertinimą. Jeigu randami dideli pakitimai vyro spermoje, jų, pasak gydytojo, niekaip negalima susieti su kontraceptikais. Lygiai taip pat negalima susieti ir radus kiaušintakių pakenkimus, nes jiems kenkia lytiškai plintančios infekcijos, uždegimai, buvusios operacijos pilvo srityje ir panašiai.
 
„Įdomu tai, kad nustačius moteriai tam tikrą hormoninį disbalansą, kai kuriais atvejais gydymui skiriamos kontraceptinės tabletės, kurios tą balansą turi sureguliuoti. Ir didžiausia galimybė pastoti yra per pirmąjį pusmetį baigus preparatą vartoti, kol dar sureguliuota hormonų pusiausvyra. Tiesa, ne visada ir ne kiekvienai moteriai pasiseka tai padaryti, nes tuomet viskas būtų labai paprasta“, – pasakoja ginekologas ir priduria, jog apmaudžiausia būna tuomet, kai ateina moteris ir pasako, jog prieš pusę metų ar seniau baigė vartoti kontraceptikus, tikisi, jog organizmas jau išsivalė ir klausia, ar dabar jau gali mėginti pastoti. Tokiais atvejais, pasak T.Lūžos, svyra rankos arba norisi susiimti už galvos, nes tokia pertrauka nubraukia visą gydymo poveikį.

 
Ilgamečiai klinikiniai tyrimai
Jeigu kontraceptikų poveikis išliktų toks ilgalaikis, grėstų nevaisingumas, pirmiausia, mediko manymu, bankrutuotų juos gaminančios farmacinės kompanijos.
„Iš tikrųjų, kontraceptinės priemonės kaip ir kiekvienas vaistas yra tiriamos, testuojamos, turi pereiti kelių pakopų klinikinius tyrimus. Pirmiausia tas priemones vartoja sveiki žmonės, tikrinama koncentracija, vėliau antroje tyrimų fazėje preparatas skiriamas tikslinei grupei, trečioje tyrimų fazėje skiriama tūkstančiams žmonių ir tik tuomet, išsiaiškinus veiksmingumą, saugumą, šalutinius poveikius, gavus visus leidimus kontraceptinė priemonė patenka į rinką“, – sako ginekologas T.Lūža.
 
Negana to, net ir paleidus preparatą į rinką, jo veiksmingumas stebimas toliau metų metus, registruojami šalutiniai poveikiai, jeigu tokių būna. Ir jeigu būtų įrodyta, kad preparatas kenkia vaisingumui ar sukelia kitas sveikatos problemas, jis iš karto būtų uždraustas. Tad gydytojas pataria ne tik nepasikliauti mitais, bet nevaisingumo įtarimais su medikais pasidalyti dar iki kontracepcijos vartojimo.

Nevaisingumas, dietos, sveikata www.netradicinemedicina.com

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Sunkiojo metalo krikštatėvis: gyvenu skolintą laiką

    Praėjus dviem savaitėms po paskutiniojo koncerto, sunkiojo metalo legendą Ozzy Osbourne'ą vėl užgriuvo žiniasklaidos dėmesys. Gandai apie mirštantį dainininką sujaudino gerbėjus. Rūpestis 76-erių muzikanto sveikata – neatsitiktinis: daug metų Parkinsono liga sergantis muzikantas atvirai kalba apie išbandymus i...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris