Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika
Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-07-17
Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefonų demencija“ (smartphone dementia) ir jau ėmėsi veiksmų.
Skaitmeninės kultūros šalyje Japonijoje duris atvėrė pirmoji specializuota klinika, skirta gydyti išmaniųjų telefonų demencijai – būklei, kai pernelyg intensyvus išmaniųjų įrenginių naudojimas sutrikdo atmintį ir kognityvines funkcijas.
Auga specializuotų paslaugų poreikis
Skaitmeninės kultūros šalyje, Japonijoje, duris atvėrė pirmoji specializuota klinika, skirta gydyti išmaniųjų telefonų demencijai – būklei, kai pernelyg intensyvus išmaniųjų įrenginių naudojimas sutrikdo atmintį ir kognityvines funkcijas.
Kaip skelbia „Japan Today“, Gifu prefektūroje atidarytoje atminties klinikoje, vadovaujamoje neurochirurgo dr. Ayumu Okumuros, pacientams atliekami išsamūs neuropsichologiniai vertinimai, panašūs į tuos, kurie naudojami įprastai demencijai nustatyti.
„Šiandienėje visuomenėje išmanieji telefonai tapo tarsi mūsų kūno dalis. Deja, kai kuriems žmonėms tai tampa kliūtimi palaikyti sveiką pažintinių funkcijų veiklą“, – teigia dr. A.Okumura.
Klinikoje visų pirma siekiama, kad pacientai mažiau naudotųsi išmaniaisiais telefonais. Pacientams siūloma grįžti prie tradicinių, atmintį ir koncentraciją gerinti padedančių veiklų – skaityti popierines knygas ir laikraščius. Svarbu ir gyvenimo būdo pokyčiai – klinikos specialistai pataria, kaip gerinti miego kokybę, tinkamai maitintis, sportuoti.
Panašias paslaugas pradėjo teikti ir Tokijuje veikianti Kanamachi Ekimae neurologijos klinika. Jos direktorius dr. Katsuyuki Uchino teigia, kad įstaigoje kasdien apsilanko apie 10 pacientų, turinčių išmaniųjų telefonų sukeltų atminties problemų, kurių dauguma – 30-40 metų amžiaus žmonės.
„Jauni žmonės dažnai jaučia psichologinį spaudimą eidami į demencijos kliniką dėl atminties problemų, todėl įsteigėme šią specializuotą paslaugą, kad jie galėtų atviriau spręsti savo sveikatos sutrikimus“, – pasakoja dr. K.Uchino.
Kol kas tokios paslaugos teikiamos tik Gifu prefektūroje ir Tokijuje, o atokiau gyvenantiems Japonijos gyventojams specialistai siūlo konsultacijas nuotoliniu būdu, internetu.
Smegenys perkraunamos informacija
Nors „išmaniųjų telefonų demencija“ nėra oficiali medicininė diagnozė, gydytojai šiuo terminu apibūdina reiškinį, kai dėl nuolatinio naršymo telefone žmogui ima blogėti atmintis, mąstymas ir kitos pažintinės funkcijos.
Dr. A.Okumura aiškina, kad pernelyg intensyvus skaitmeninių įrenginių naudojimas perkrauna smegenų prefrontalinę žievę, atsakingą už informacijos organizavimą, atmintį, sprendimų priėmimą ir emocijų reguliavimą. Pasak eksperto, kai smegenys perkraunamos nuolatine informacija, jų veikla sutrinka, o tai sukelia simptomus, primenančius ankstyvąją demenciją.
„Smegenys išsivystė per milijonus metų evoliucijos, o išmaniųjų telefonų eroje gyvename vos dešimtmetį. Nenuostabu, kad mūsų biologija nespėja prisitaikyti prie tokio informacijos srauto“, – teigia A.Okumura.
Informacijos pertekliaus kamuojami žmonės sunkiai prisimena vardus ir žodžius, pamiršta, kaip rašyti sudėtingus simbolius, nes įpranta naudotis automatinio teksto funkcijomis. Jie nebegali atlikti paprastų atminties užduočių be telefono pagalbos, mažėja gebėjimas sutelkti dėmesį.
Ragina palaikyti smegenų „higieną“
„Begalinis
scrolinimas turi didžiulį poveikį smegenims. Net tie, kurie praleidžia vos valandą prie telefono prieš miegą, gali pajusti, jog atmintis ima silpnėti“, – pabrėžia ir dr. K.Uchino.
Specialistas žmogaus smegenis lygina su stalčiumi: jei daiktai laikomi tvarkingai, visada aišku, kas ir kur yra. Tačiau naudojantis internetu į smegenis patenka tiek daug smulkmenų, kad palaikyti tvarką stalčiuje tampa sudėtinga. „Rūpinimasis smegenimis yra tarsi stalčiaus tvarkymas – jei išmanusis telefonas niekada nepadedamas į šalį, atsiminimai niekada negali būti tinkamai atkurti“, – aiškina K.Uchino.
Jis įspėja, kad nuolatinis išmaniųjų įrenginių naudojimas ne tik kenkia atminčiai, bet gali sukelti nervų sistemos sutrikimus bei depresiją, kuri ilgainiui gali peraugti į tikrąją demenciją.
Ekspertas rekomenduoja riboti betikslio išmaniojo telefono naudojimą iki ne daugiau kaip vienos valandos per parą, taip pat pataria vengti neštis telefonus į miegamąjį, o vietoje jų naudoti paprastus žadintuvus.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: