A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

Sima Kazarian
2025-07-18
„Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas (69 m.). Kaip pats pasakoja, pakeitęs gyvenseną atsisakė visos krūvelės vaistų. Dabar kliaunasi gamtos vaistine ir juokauja iš žmonos Sandros jau spėjęs gauti alchemiko pravardę.
A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį
Energija kunkuliuojantis buvęs Seimo narys Antanas Matulas liepos 1 dieną atšventė 69-ąjį gimtadienį. Jis neslepia – prieš keletą metų kasdien išgerdavo saujelę vaistų. „Dabar jų nevartoju išvis. Nebent kokį rytą pusę tabletės nuo kraujospūdžio, jei padidėja“, – pasakoja A.Matulas ir džiaugiasi, kad cholesterolio tyrimai, tiek blogojo, tiek gerojo, tinkami, seniai nereikia ir vaistų nuo rūgštingumo.

Naujas gyvenimas
 
Šešias kadencijas dirbęs parlamente, buvęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas Vilniaus ilgėtis neturi kada – užkūrė veiksmą Pasvalyje.
 
Pilnu etatu dirba žmonos Sandros vadovaujamoje Pasvalio ligoninėje, verčiasi privačia ginekologo praktika, vadovauja TS-LKD Pasvalio skyriui, kur organizuoja įvairias šventes, renginius. Tiesa, jis stebi ir kiekvieną komiteto posėdį. „Jei nugrybaus, kas žino, gal ir grįšiu į politiką“, – neatmeta buvęs pirmininkas.  
 
Išgerdavo saujelę vaistų
 
Energija kunkuliuojantis politikas liepos 1 dieną atšventė 69-ąjį gimtadienį. Jis neslepia – prieš keletą metų kasdien išgerdavo saujelę vaistų. „Dabar jų nevartoju išvis. Nebent kokį rytą pusę tabletės nuo kraujospūdžio, jei padidėja“, – pasakoja A.Matulas ir džiaugiasi, kad cholesterolio tyrimai, tiek blogojo, tiek gerojo, tinkami, seniai nereikia ir vaistų nuo rūgštingumo.
 

To pavyko pasiekti radikaliai pakeitus gyvenimo būdą. „Mano, tokio nepavyzdingo žmogaus ryžtas pasigerinti sveikatą atsirado suvokus, kad vaistai – ne panacėja. Priešingai, turi nemažai šalutinių poveikių. Geriant vaistus nuo kraujospūdžio jau buvo pradėjusios tinti kojos“, – pasakoja medikas. Žinių apie sveiką gyvenseną jis sėmėsi iš knygų, įskaitant profesoriaus Algimanto Kirkučio „Kaip išsigydyti širdies ir kitas lėtines ligas be vaistų?“.
 
A.Matulas pasakoja, kad eidamas į parduotuvę kišenėn įsimeta lupą ir atidžiai skaito gaminių etiketes – radęs „E“ deda atgal į lentyną.
 
„Visiškai atsisakiau sulčių, rafinuotų miltų produktų – baltos duonos, tortų, visų bankuchenų... Anksčiau nusipirkęs saldainių, be kilogramo popieriukų lukštent nenustodavau, – prisimena pašnekovas. – Dabar saldumynų paragauju nebent iš mandagumo svečiuose, šašlykų prie progos suvalgau, bet makaronų skonio jau neatsimenu. Tiesa, su žmona nuvykus į Italiją picai neatsispiriu – ji ten tikrai be galo skani.“
 
Na, o į kavą buvęs Seimo narys nespjauna – joje netgi įžvelgia naudos organizmui.  
 
Rytą pradeda avižų gėrimu
 
Pokalbio metu pašnekovas pasiguodžia – prieš savaitę šeškas išpjovė visas dvidešimt septynias jo vištas. A.Matulas jas augino ir dirbdamas Seime – anot jo, šis paukštis nereiklus, gali pabūti be šeimininko, o parduotuvinių kiaušinių į burną dėti nereikia.
 
Įdomu, koks gyvenseną pakeitusio A.Matulo dienos meniu? Pusryčius jis pradeda nuo stiklinės avižų gėrimo, po to suvalgo pilno grūdo košės su ghi sviestu arba šį valgį praleidžia. „Pietūs paprastai būna salotos ar koks nors paties iškeptas vištienos, jautienos gabaliukas, nors baltymų daug nevartoju. Vakarienei kokia nors sriuba ar agurkų, svogūnų, ridikėlių salotos iš savo daržo. Kartais atsigeriu pieno, pagardinto pušų kankorėžių medumi. Skonis nerealus“, – tikina A.Matulas.
 
„Aišku, svorį reguliuoti labai sunku, – skundžiasi jis. – Nors daug dirbu – daržas, šiltnamis, ūkis ir taip toliau, šitame amžiuje tas svoris krenta sunkiai. Jau aštuoneri metai kaip nusistovėję apie aštuoniasdešimt aštuonis kilogramus. Bet svarbiausia, gerai jaučiuosi.“
 
„Esu susirinkęs daug visokių vaistažolių, pasidaręs įvairių užpilų, pradedant liepžiedžiais, šalavijais, baigiant fermentuotu gauromečiu, kurį dabar pats laikas rinkti. Turiu ir pienių užpilo. Geriant po šaukštą triskart per dieną, juo galima išsigydyti astmą, plaučių ligas. Bet siekiant efekto, kaip ir bet kokį augalą, jas reikia vartoti bent dvidešimt dienų“, – pridūrė buvęs parlamentaras.
 
Kūną lavina pratimais
 
„Vaistažolės turbūt kiekvieno senstančio žmogaus pomėgis ir hobis, – svarsto pašnekovas. – Aš, kaip medikas, dar labiau į tai palinkęs.“
 

„Žmona man sako: pasidarei alchemikas! Pušų ūglių, šviežių kankorėžių užpilai, meškinio česnako tyrės su aliejumi, ghi sviestu... mano „laboratorija“ jau užima visą spintelę“, – vardijo A.Matulas.
 
Tačiau vien mitybos negana – buvęs parlamentaras kasdien daro tempimo pratimus, daug vaikšto. 
 
„Kolegos nustatė stuburo kanalo susiaurėjimą. Netgi kritinį – dviejų slankstelių lygyje. Prieš tai negalėjau be vaistų nuo skausmo. Reabilitacija padėjo, bet norint, kad efektas išliktų, reikia mankštintis nuolat. Dėl to kasdien darau mankštą, daugiausiai tempimo pratimus, ir, galima sakyti, visą dieną esu beveik sveikas. Kas antrą dieną einu po šešis septynis kilometrus. Kadangi Lietuvoje orai permainingi, dažnai lyja, įsigijau ėjimo takelį“, – kalbėjo pašnekovas.
 
Palygino ligoninę ir Seimą
 
Grįžtant prie darbinių temų, tai gydytoju slaugos skyriuje įsidarbinęs A.Matulas pripažįsta – iš pradžių buvo nelengva. „Matydamas mirtis, senatvės kančias pirmą savaitę, žinokit, nelabai ir miegojau. Jau maniau, reikės dingti iš čia – neatlaikysiu. Bet greitai susigyvenau ir viskas patapo priešingai – dabar tiesiog malonu prisiliesti prie žmogaus, bendrauti, patarti... Net ir tie demenciniai nusikalbėjimai mieli, nes jie iš širdies. Teikia džiaugsmą, kai gali padėti. Parlamente, kad ir stengiesi, pokyčiai taip greitai nevyksta. O čia prasmės pojūtis aplanko kasdien. Tai man patinka“, – lygino A.Matulas.
 

„O pacientų artimųjų prašau: nerodykite sintetinės meilės – nepirkite metus galiojančių pyragų, dešrų, sulčių... geriau nors ir nedaug, atneškite namie gaminto maisto, ruginės duonos, nuskinkite uogą, buljono išvirkite... Mes skiriame statinų, o jie su dešrom stengiasi kraujagysles užkišti“, – galvą purtė A.Matulas.
 
Nearti dirvonai

Jis pasakoja, kad per paskutines tris dienas ginekologijos kabinete aptiko tris užleistas onkologines ligas. „Kai klausi moters, kada buvai pas gydytoją, tai viena prieš dvidešimt metų, kita – dar seniau, o trečioji turbūt kaip ir niekada... Ieško visų kitų ligų tik pas moterų gydytoją nesugeba ateiti. Nors jau skauda, ne laiku bėga įvairų spalvų skysčiai...“ – apgailestavo A.Matulas.
 
Jis svarsto, kad apie sveiką gyvenseną ir, svarbiausia, prevencines programas reikėtų daugiau kalbėti bendruomenėse: „Kad tokių atvejų būtų kuo mažiau. Nes kol kas bendruomenės susirinkimuose, bent pas mus, dažniausiai dalyvauja policija, dar politikai atvyksta, o medikų beveik nematau...“
 
„Sėdžiu šventėje šalia gražios moters, ji šlamščia vieną po kito pyragus, o po minutės jau deda į burną tabletes“, – iliustruoja netikusius įpročius A.Matulas ir paliūdi – tokie atvejai ne retenybė, o realybė. „Visuomenės sveikatos raštingumo ugdyme Lietuvoje – nearti dirvonai“, – užbaigė jis.

 
Receptai

A.Matulo fermentuoti gėrimai
Visus saldžiuosius gėrimus A.Matulas iškeitė į vandenį, vaistažolių arbatas arba fermentuotus gėrimus, kurių moko pasidaryti ir kitus – taip pigiau ir patogiau. „Mieste puslitris fermentuoto avižų gėrimo kainuoja apie aštuonis eurus, o aš trilitrinį pasidarau už eurą“, – pasakoja pašnekovas.
 
Jis noriai dalijasi receptu: „Paimkite pusę kilogramų avižinių kruopų, nuplaukite, supilkite į trijų litrų stiklainį, užpilkite šaltu vandeniu, įdėkite šaukštą medaus, leiskite parūgti ir už trijų dienų turėsite probiotikų gausų raugintą gėrimą. Geriu jį du kartus per dieną, tai padeda sureguliuoti virškinimą.“
 
„Labai daug mikroelementų turi dilgėlių gira. Ją darau taip: maždaug pusę trilitrinio stiklainio užpildau šviežiomis dilgėlėmis labai nespausdamas. Užpilu karštu vandeniu, įdedu du nekupinus šaukštus medaus. Parauginęs dvi tris dienas laikau šaldytuve“, – pasakojo A.Matulas.
 
Taip pat jis dalijasi ir mėgstama pušų spyglių arbata – spyglius reikia sumalti per stambią mėsmalę. Gautą drėgną masę pakankamai smarkiai suspausti, kad neliktų oro: „Nuo dienos iki trijų palaikyti, kol ji fermentuojasi, tuomet išdžiovinti. Išeina nuostabaus skonio ir sveikumo arbata.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

    Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris