Kada begliutenės dietos laikytis neverta?

Aigustė Tavoraitė
2017-05-29
Vis populiariau tampa laikytis begliutenės dietos net ir nesergant celiakija ir alergija kviečiams. Tačiau specialistai įspėja, kad tai ne visada yra protingiausias pasirinkimas.
Kada begliutenės dietos laikytis neverta?
Kruopos, kurių atsisakoma laikantis begliutenės dietos, yra puikus ne tik baltymų, bet ir daugybės būtinų mikroelemenetų ir vitaminų šaltinis. Todėl rekomenduojama surasti alternatyvą iš raciono išbrauktiems produktams. Deja, šiuo metu vyrauja tendencija – išbraukus tam tikrus produktus jie niekuo nepakeičiami. Taip žmonės pasmerkia save nevisavertei mitybai.

Pataria specialistė
VUL Santaros kilinikų gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė:
 

Naudojama gydymui ir diagnostikai
Gliutenas (glitimas) – tai augalinės kilmės produktuose randamas baltymas, arba kitaip – kviečių baltymas. Nuo gliuteno priklausantys sutrikimai yra skirstomi į tam tikras jų grupes, kurių patogenezės pagrindą sudaro imunologiniai procesai. Tai – autoimuninės, alerginės kilmės ligos ir kiti, neimunologinės kilmės sutrikimai.
 
Pagrindinės autoimuninės ligos, kurioms gydyti pirmiausia skiriama begliutenė (arba beglitiminė) dieta, – celiakija ir alergija kviečiams. Taip pat jos prireikia sergant herpetiforminiu dermatitu.
Toliau yra ne viena odos ar sisteminė liga, pavyzdžiui, psoriazė, reumatoidinis artritas, kurioms gydyti kaip diagnostinis metodas yra taikoma begliutenė dieta. Ją paskyrus stebima, ar yra pagerėjimas. Sergantiesiems minėtomis ligomis ši dieta palengvina ligos kontrolę ir bendrą paciento savijautą. Begliutenė dieta taip pat daugiau komforto suteikia sergantiesiems funkciniais žarnyno sutrikimais.
 

Pasmerkia nevisavertei mitybai
Laikantis begliutenės dietos išbraukiami visi produktai, turintys šio kviečių baltymo. Tačiau į jį panašių baltymų yra ne tik kviečiuose: paprastai tenka atsisakyti ir kitų grūdinių kultūrų – rugių ir miežių. Atskirais atvejais įtraukti į valgiaraštį arba išbraukti iš jo rekomenduojama ir avižų kruopas. Visos kitos kruopos – ryžiai, grikiai – turi savo vietą šioje dietoje, nes tai – būtinų angliavandenių šaltinis.
 
Tokio maitinimosi būdo pasirinkimas nesant konkrečių sutrikimų – tam tikra profanacija. Tos kruopos, kurių atsisakoma laikantis begliutenės dietos, yra puikus ne tik baltymų, bet ir daugybės būtinų mikroelemenetų ir vitaminų šaltinis. Jos būtinos racionui paįvairinti. Aišku, tokios mitybos žmonėms pasirinkti neuždrausi, tačiau tuomet rekomenduojama surasti alternatyvą iš raciono išbrauktiems produktams. Deja, šiuo metu vyrauja tokia tendencija – išbraukus tam tikrus produktus jie niekuo nepakeičiami. Taip žmonės pasmerkia save nevisavertei mitybai.

 
Verta žinoti
Kas gali rodyti, kad jūsų organizmas netoleruoja gliuteno? Tokie neurologiniai sutrikimai kaip galvos skausmas, migrena; dažna nuotaikų kaita, polinkis sirgti depresija; įvairios odos problemos. Gliutenui jautrūs asmenys kartais kenčia ir nuo burnos ertmėje atsirandančių opų. Organizmo nepakantumas glitimui paskatina skrandžio, žarnyno sutrikimus, tokius kaip pykinimas, pilvo spazmai ar pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris