Gynybos ir Sveikatos ministerijos sutarė stiprinti pasirengimą krizėms, mobilizacijai
www.lsveikata.lt
2025-04-24
Krašto ir Sveikatos apsaugos ministerijos pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo numatoma didinti ginkluotųjų pajėgų ir sveikatos apsaugos sektoriaus sąveiką, stiprinti bendrą pasirengimą krizėms ir mobilizacijai.
M. Jakubauskienė ir D. Šakalienė
„Civilinė medicinos sistema yra integrali šalies gynybos dalis. Pasirašytu bendradarbiavimo susitarimu Sveikatos apsaugos ministerija įtvirtino savo ryžtą ir siekius didinti sveikatos sistemos atsparumą, prisidėdama prie krašto gynybos architektūros“, – ketvirtadienį išplatintame pranešime cituojama sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
„Šiandienos susitarimas prisidės prie civilinio ir karinio operacinio planavimo integralumo didinimo, užtikrins koordinuotą sveikatos priežiūros institucijų ir ginkluotojų pajėgų veikimą mobilizacijos ir karo padėties metu“, – teigia ji.
Ministerijos sutarė bendradarbiauti didinant sveikatos apsaugos sektoriaus atsparumą ir pasirengimą veikti mobilizacijos ir karo padėties atveju bei garantuojant medicininę paramą ir teikiant ją atvykstantiems sąjungininkams.
Taip pat sutarta stiprinti pasirengimą koordinuotam atsakui į krizes, kelti reikiamas sveikatos priežiūros personalo ir visuomenės kompetencijas.
„Susitarimu įtvirtinome keturias pagrindines bendradarbiavimo sritis: sveikatos apsaugos sistemos atsparumo stiprinimą, medicininės paramos užtikrinimą, koordinuoto atsako į krizes stiprinimą ir būtinų kompetencijų stiprinimą“, – sakė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Anot jos, svarstoma įtraukti karo medicinos temas į sveikatos studijas, rengti civilius specialistus karo situacijoms, taip pat norima ugdyti visuomenės pirmosios pagalbos įgūdžius.
D. Šakalienės teigimu, tarp ministerijų sutarta reguliariai keistis informacija, organizuoti bendrus susitikimus, esant poreikiui rengti veiksmų planus.
Kaip teigiama pranešime, bendradarbiavimo susitarime numatoma vystyti strategiškai svarbių ligoninių infrastruktūrą, integruoti incidentų valdymo algoritmus, būtinomis kompetencijomis papildyti sveikatos priežiūros specialistų studijų programas, planuoti bendras pratybas ir kita.
Susitarimą planuojama peržiūrėti kas dvejus metus.
Kaip rašė BNS, balandžio pradžioje iš pirmosios stažuotės Ukrainos gydymo įstaigose grįžo Lietuvos medikų komanda, artimiausiu metu jie dalinsis patirtimi su kolegomis.
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė yra sakiusi, kad planuojama surengti ir daugiau tokių stažuočių į Ukrainą, į kurias vyktų medikai iš visų Lietuvos regionų, siekiant įgyti darbo ekstremaliose situacijose patirties.
S. Krunkaičio teigimu, pagal specifinius mokymus, įskaitant ir stažuotes Ukrainoje, bus mokami medikai iš visų Lietuvos regionų.
M. Jakubauskienė dar kovo pradžioje sakė, jog didžioji dalis šalies sveikatos įstaigų turi veiklos planus karo sąlygomis, tačiau pasirengimo lygis nėra pakankamas.
Preliminariais vertinimais, sveikatos įstaigas trims dienoms aprūpinti pagrindiniais pasirengimo apsektais – vandens gręžiniais, kuro talpykloms, ryšio priemonėmis, maistu – būtų reikalingi apie 100 mln. eurų.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: