„Balenciaga“: minimalistinė avalynė už kosminę kainą

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-04-04
Pusė tūkstančio eurų už galimybę vaikščioti beveik basomis – siūlo „Balenciaga“, pristatanti šių metų rudens kolekcijos vos pėdas dengiančius sandalus „The Zero“. Nors diskusijos apie šį provokuojantį modelį netyla, barefoot (basakojė – liet.) avalynė, siekianti atkurti natūralų pėdų judėjimą ir atsparumą, tampa vis populiaresnė.
„Balenciaga“: minimalistinė avalynė už kosminę kainą
Aukštosios mados namai „Balenciaga“ pristatė prieštaringai vertinamą barefoot tipo avalynės modelį „The Zero“, sumažintą praktiškai iki paprasto guminio pado, su minimaliu įdėklu kulnui ir didžiajam pirštui. Skelbiama, kad batų kaina bus atvirkščiai proporcinga dydžiui ir sieks apie pusę tūkstančio JAV dolerių.

Sugrįžta su trenksmu
 
Filme „Atgal į ateitį II“ Marty McFly, nukeliavęs į 2015-uosius, pirmiausia apsiavė futuristinius sportinius batelius savaime užsirišančiais raišteliais. Tačiau tikrovėje 2015-aisiais mada pasuko kita kryptimi. Sporto pasaulyje išpopuliarėjo plačios formos barefoot avalynė, imituojanti natūralų vaikščiojimą basomis pėdomis.
 
Praėjus dešimčiai metų, aukštosios mados namai „Balenciaga“ siekia šį stilių atgaivinti ir pristato prieštaringai vertinamą barefoot tipo avalynės modelį „The Zero“, sumažintą praktiškai iki paprasto guminio pado, su minimaliu įdėklu kulnui ir didžiajam pirštui. Rudens sezonui planuojama išleisti platų spalvų asortimentą, pritaikytą įvairiems odos atspalviams. Skelbiama, kad batų kaina bus atvirkščiai proporcinga dydžiui ir sieks apie pusę tūkstančio JAV dolerių.
 
Socialinėje platformoje „Reddit“ vartotojai šiam modeliui negaili kritikos: „Norėčiau tai „atmatyti“, „Atrodo, lyg kažkas tiesiog pradėjo spausdinti atsitiktinius daiktus 3D spausdintuvu“, „Pagaliau galėsiu sakyti, kad neturiu pinigų batams, ir tai bus tiesa“. Kiti gi nekantriai laukia rudens: „Tai – genialu! Negaliu sulaukti, kada galėsiu išmėginti“, „Leiskime pėdai „kvėpuoti“ – pagaliau kažkas tai išgirdo!“.
 
Istorinės šaknys

 
Patricia González-Aldea, mados žurnalistė ir knygos „Avalynės istorija. Galios ir viliojimo simbolis“ autorė, teigia, kad tokios tendencijos nėra naujos – veikiau grįžtama prie avalynės ištakų.
 
„Šis dizainas paprastumu ir plokščiu padu primena priešistorinę avalynę. Jis nustumia estetiką į antrą planą ir pabrėžia pagrindinę avalynės paskirtį – apsaugoti mūsų pėdas nuo temperatūros svyravimų, ligų ir nelygaus paviršiaus“, – rašo autorė.
 
Vėliau, istorijos eigoje, avalynė prarado išskirtinai praktinę funkciją ir tapo galios bei statuso simboliu. Persai kadaise naudojo kulnus, kad raiteliams būtų patogiau balnotuose žirguose, tačiau ilgainiui aukšti kulnai tapo privilegijuotųjų atributu. Viduramžiais Europos didikai puikavosi batais pailgintomis nosimis (kai kurie siekė net 60 centimetrų) – tokia avalynė buvo nepraktiška darbui, bet puikiai tiko demonstruoti turtą. Prancūzijos dvaras žengė dar toliau – čia raudoni batų padai tapo prestižiniai, o paprastiems žmonėms juos avėti buvo uždrausta įstatymais.
 
„Basų kojų“ judėjimas prasidėjo 2009 metais, kai žurnalistas Christopheris McDougallas aprašė Meksikos tarahumarų gentį knygoje „Gimę bėgti“. Autorius išgarsino lengvus penkių kojos pirštų sandalus, su kuriais ši gentis bėgiojo maratonus. Tai sukėlė perversmą bėgimo pasaulyje.
Barefoot avalynės populiarėjimas, anot žurnalistų, – tai sugrįžimas prie ištakų ir natūralumo, atsisakant per amžius sukurtų puošmenų ir dirbtinų formų.
 
Tarp barefoot avalynės entuziastų – ir Holivudo žvaigždės. Tokią avalynę laisvalaikiu ar ruošdamiesi fiziškai reikliems vaidmenims renkasi Hughas Jackmanas, Scarlett Johansson ir daugelis kitų aktorių.
 
Pigesnės alternatyvos
 
Tiesa, barefoot avalynės koncepcija jau pasinaudojo ir sportinės avalynės gigantai „Nike“ bei „New Balance“. Tuo pat metu Europoje stebimas specializuotų barefoot parduotuvių bumas.
 
„Mūsų verslas gimė iš asmeninio poreikio, – pasakoja Andy Gimeno, kuris kartu su partnere Sergi Benet pernai įkūrė „Barefoot You“ parduotuvę. – Pavargome nuolat naršyti internetines parduotuves, todėl nusprendėme atidaryti fizinę erdvę.“
 
Pradėję nuo nedidelės parduotuvės Barselonoje su penkiais prekės ženklais, jie greitai išsiplėtė į Madridą ir šiandien bendradarbiauja su dvidešimčia gamintojų, rašoma MSN.
 

Pasak A.Gimeno, jų klientūra įvairi: „Turime žmonių, kurie nori tiesiog vasarą pajusti vaikščiojimo basomis malonumą, turime profesionalų, ieškančių patogios avalynės darbui biure, ir ištikimų entuziastų, kurie jau visiškai atsisakė tradicinių batų.“
 
Kainų atžvilgiu specializuotose parduotuvėse barefoot avalynė yra gerokai prieinamesnė nei prabangos prekių ženklų interpretacijos – įsigyti kokybišką porą galima už 50-150 eurų.

 
Mini interviu

Pėdų priežiūros specialistė Justina Jakutytė:
 
- Kokia yra pėdų sveikatos situacija Lietuvoje?
 

- Turbūt niekada podologo profesija nebuvo pasiekusi tokio piko kaip dabar. Netinkama avalynė yra pagrindinė priežastis, dėl kurios pacientai kreipiasi į podologus. 35 procentai pacientų ateina būtent dėl netinkamos avalynės. Dažniausios problemos – nuospaudos, įaugę nagai, padidėjęs kojų prakaitavimas ir hiperkeratozė – suragėjęs, sustorėjęs odos sluoksnis pėdoje.
 
- Kuo ypatinga barefoot avalynė?
 
Barefoot stiliaus batai yra platesni, o platesnė avalynė užtikrina stabilumą, leidžia pėdai jaustis komfortiškai – tarsi vaikščiotum basomis. Šiandien jau galima rasti įvairius barefoot avalynės modelius – žieminius ir vasarinius variantus, ofisinę avalynę, laisvalaikio ir sporto batelius.
Su barefoot avalyne pusė mūsų pacientų greičiau išsprendžia pėdų problemas, palyginus su tais, kurie avalynės nusprendžia nekeisti. Ji padeda spręsti nuospaudų ir įaugusių nagų problemas.
 
- Ar perėjimas nuo įprastinių batelių prie barefoot avalynės kelia kokių nors iššūkių?
 
- Egzistuoja tam tikras psichologinis barjeras, nes vizualiai koja atrodo platesnė. Žmonėms, kurie įpratę prie batelių, balerinų ar aukštakulnių, perėjimas gali būti neįprastas. Tiems, kuriems iš pradžių sunku priprasti, siūlome įsigyti specialius vidpadžius komfortui padidinti. Pamažu žmonės pripranta ir įvertina naudą.
 
Barefoot entuziastai teigia, kad šie batai – universali išeitis visiems. Kokia jūsų, kaip specialistės, nuomonė?
 
- Mes, podologai, vienareikšmiškai siūlome platesnę avalynę – nesvarbu, ar jau turite problemų, ar dar ne. Jei šiandien problemų neturite, bet nešiosite netinkamą avalynę, ateityje jų tikrai neišvengsite. Kiekvienam pacientui išmatuojame pėdas, parodome, kaip jų pėda atrodo su apkrova, ir pagal tai rekomenduojame tinkamą avalynės tipą.
 
- Viena dažniausių abejonių – kainos klausimas…
 
Barefoot avalynė tinka ne vienam sezonui, tad padalinus jos kainą keliems sezonams, suma neatrodo tokia didelė. Žinoma, dabar rinkoje yra daug analogų, ir kiekvienas gali rasti sau tinkamą variantą. Svarbiausias kriterijus – kad avalynė padėtų išvengti ar išspręsti problemas, būtų patogi.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris