Prieš savaitę Jonavoje susitiko dalis Lietuvos ligoninių vadovų, kurie sutarė atnaujinti 2001 m. įkurtos Lietuvos ligoninių asociacijos veiklą. Idėjos iniciatoriai planuoja, kad ji turėtų būti skirta didesnių rajono ir regiono ligoninių aktualijoms bei koncentruotis į siekį užtikrinti sveikatos paslaugų prieinamumą regionuose.
Prieš savaitę Jonavoje susitiko 14 sveikatos priežiūros įstaigos vadovų, kurie siekia atnaujinti Lietuvos ligoninių asociacijos veiklą. Pastaruoju metu tik popieriuje veikianti Lietuvos ligoninių asociacija įkurta dar 2001 m.
Prieš savaitę Jonavoje susitiko 14 sveikatos priežiūros įstaigos vadovų, kurie siekia atnaujinti Lietuvos ligoninių asociacijos veiklą. Jonavoje vykusiame susirinkime nebuvo surinktas kvorumas, nes dalyvauti turi daugiau kaip pusė narių, o asociacijai priklauso šiek tiek per trisdešimt. Kitas susitikimas planuojamas Kėdainių ligoninėje balandžio 30 d.
Vadovai teigia, kad susivieniję jėgas siektų bendrai spręsti aktualiausius sveikatos politikos iššūkius, darančius įtaką paslaugų prieinamumui ir ligoninių finansiniam stabilumui.
Neveikė
Pastaruoju metu tik popieriuje veikianti Lietuvos ligoninių asociacija įkurta dar 2001 m. Dabartinis jos prezidentas Dalis Vaiginas iki pernai vasario vadovavo Anykščių ligoninei.
Jonavos ligoninės vadovas Gediminas Ramanauskas mano, kad dabartinis asociacijos neveiklumas pateisinamas. „Po kovido, reformos visi išsiblaškė, daug kas nusivylę, tačiau bandysime atnaujinti veiklą“, – sakė jis.
Neįvykus kvorumui Jonavoje, antrąjį asociacijos susibūrimą organizuojanti Kėdainių ligoninės direktorė Asta Šakickienė teigia, kad jo metu pirmiausiai bus sprendžiamas esminis klausimas – ar asociacija tęs veiklą. Jei taip, bus pereinama prie kitų klausimų.
„Reikia suderinti interesus, konsensusus, rasti šerdinę dalį, kuri aktuali visiems ir ties tuo dirbti. Svarbu aptikti tai, kas vienija, o kas skiria ir taip susirandame – konkuruojame dėl gydytojų ir kitų dalykų“, – pabrėžė A.Šakickienė, šiuo metu ieškanti asociacijai priklausiusių narių sąrašo, kad galėtų visus sukviesti.
Įspūdis neblogas
„Įspūdis po susirinkimo tos senos-naujos asociacijos visai neblogas, – sako Raseinių ligoninės vadovas Gintaras Pikūnas. – Susirinko žmonių ne per daugiausiai, bet tie, kuriems tikrai rūpi. Aptarėme reikalus, ateitį, ką keisti, ką daryti ir radome neblogą sutarimą. Iš tiesų, narių sąraše yra daug ligoninių. Ten praktiškai visos Lietuvos ligoninės surašytos, išskyrus Kauno klinikas ir Santariškes. Tik gal ne visos norės dalyvauti toje veikloje.“
„Kalbėjome apie regiono ligoninių ateitį, jaučiame šiokį tokį nerimą, vos ne diskriminaciją geografiniu požiūriu, norėtume diskutuoti su naująja ministerijos valdžiai, ką padaryti, kad būtų geriau“, – sakė G.Pikūnas.
Kodėl reikia asociacijos?
Kaip žinoma, šalyje jau veikia panašios organizacijos, pavyzdžiui, Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga, Lietuvos rajono ligoninių asociacija. Kam reikia dar vienos asociacijos? G.Ramanauskas pastebi, kad šios organizacijos negali atliepti visų ligoninių problemų.
„Galima kartoti, kad mes visi vienodi, tačiau iš tiesų respublikinės ligoninės yra viename lygmenyje ir turi savą problemų ratą, rajoninės, regioninės – savą, poliklinikos – dar kitą, o privatus sektorius irgi savo problemas sprendžia“, – sakė G.Ramanauskas. – Taigi, jei susėdame visi kartu – mes nesusišnekame. Didžiųjų ligoninių liko kelios, tai jei septynios kalba apie savo problemas, o keliasdešimt centrų lieka nuošalyje, mes po truputėlį išsibarstome.“
Kalbės savo segmente
Būta idėjų, kad Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga galėtų turėti sekcijas skirtingų lygmenų ligoninėms, tačiau platesnio atgarsio šie pasiūlymai nesulaukė.
„Taigi ten yra bendra organizacija visiems, o Lietuvos ligoninių asociacija leis kaip atskiroje darbinėje grupėje aptarti klausimus, aktualius panašaus lygio rajono, regioninėms ligoninėms, kurios turi specifines problemas. Dar yra mažųjų rajono ligoninių asociacija, tačiau tai vėl kito lygmens klausimai. Nors esame atviri visiems, čia vis dėlto matyčiau kaip kiek didesnių ligoninių formatą, kurio labai trūko“, – sakė G.Ramanauskas.
Raseinių ligoninės vadovas G.Pikūnas taip pat sutinka, kad Lietuvos vadovų sąjunga nepajėgi atstovauti visų narių interesams. „Negali didžiausia ligoninė ten turėti tokį pat balsą kaip mažiausia, tiek vykstant pirmininko rinkimams, tiek renkant valdybą“, – svarstė jis.
Sveikintinas dalykas
Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė susirinkime Jonavoje nedalyvavo. Apie tai, kad toks buvo, sužinojo prieš kelias dienas.
„Kiek žinau, Dalio Vaigino vadovaujama asociacija atstovaudavo ligoninėms, kurių steigėjas savivaldybė. Mes esame jau šiek tiek didesni, mūsų steigėjas yra ir Sveikatos apsaugos ministerija. Tačiau pati idėja – bendrinių klausimų sprendimas, kai susirenka panašaus tipo ligoninės, yra geras dalykas. Nes nėra visiems vienodos sąlygos, nėra visiems vienodi ir klausimai ar problemos. Tai sveikintinas dalykas, puiku, tegul atgimsta“, – „Lietuvos sveikatai“ kalbėjo J.Seiliuvienė.
„Asociacija reikalinga, – neabejoja ir G.Pikūnas. – Tik reikėtų balsavimo būdu pakeisti įstatus, kurie dabar pasenę ir neatitinka šių dienų poreikių, sandarą, valdymo organus. O šiaip po vieną lauke ne karys. Tik drauge galime ką nors pakeisti.“
Palaiko
Prienų ligoninės vadovė Jūratė Milaknienė dalyvauja ir Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos, ir Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos veikloje, kur yra pavaduotoja, o taip pat ketina tęsti narystę ir atgaivinamoje Lietuvos ligoninių asociacijoje.
„Kol kas susirinkimas paliko gerą įspūdį, o toliau – matysime. Nors susirinko skirtingo lygio įstaigos, visi suinteresuoti ieškoti to, kas mus jungia. Ar dalyvausime asociacijos veikloje ateityje, priklausys nuo jos tolesnių tikslų, veiklos tendencijų. Matysime, kas bus išrinktas vadovu, kokią jis pristatys viziją, kaip mato asociacijos ateitį. Tada ir apsispręsime. Bet kuriuo atveju manau, kad tokios asociacijos tikrai reikia“, – sakė J.Milaknienė.
Tikslas – regioninė politika
Ko sieks naujoji asociacija? G.Ramanauskas teigia, kad asociacijai vieni svarbiausių klausimų yra finansinio stabilumo stiprinimas ir paslaugų prieinamumas regionuose.
Jam antrina ir A.Šakickienė: „Mūsų pagrindinis akcentas – regioninė sveikatos politika. Tai yra paslaugų prieinamumas būtent regionuose. Manau, tą lygmenį ir turėtume išlaikyti.“
„Tuo skiriamės nuo Lietuvos vadovų sąjungos. Nes tu niekada nesileidi į smulkmenas, kai tau jos yra smulkmenos. Nors kai kam tai gali būti išgyvenimo klausimas, – atkreipia dėmesį pašnekovė. – Ar jei Rietavo ligoninėje kas nors neteiks paslaugos tikrai turi skaudėti Kaunui? Nenorime pasakyti, kad kažkas į kažką nekreipia dėmesio, tiesiog visiems savo aktualijos.“
Asociacija planuoja megzti dialogą ir su Sveikatos apsaugos ministerija – rengiant sprendimus dėl medikų trūkumo, vienodų paslaugų kokybės standartų visose Lietuvos ligoninėse.
„Kaip asociacijai seksis, sunku prognozuoti, tačiau noras kalbėtis yra. Kuo daugiau kalbėsime, tuo geriau mus supras gyventojai, žiniasklaida, o ir mes patys matysime daugiau, nei po vieną sėdėdami savo autobusiukuose“, – užbaigė G.Ramanauskas.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: