Sveikatos sektoriaus atstovai – prie velykinio stalo

Miglė Petkutė
2025-04-18
Pavasario šventės neaplenkia nė vieno. Sveikatos srities darbuotojai, nors kasdien rūpinasi kitais, Velykoms irgi randa laiko. Kaip jie margina kiaušinius? Dauguma lieka ištikimi lietuviškoms tradicijoms. Populiariausias būdas – senoviškas dažymas svogūnų lukštais, kurį daugelis perėmė iš mamų ir močiučių.
Sveikatos sektoriaus atstovai – prie velykinio stalo
Pagonybėje kiaušinis turi ypatingą, sakralinę reikšmę – tai kosmoso, gyvybės, vaisingumo simbolis. Per Velykas kiaušiniai buvo marginami siekiant sustiprinti jų magiškąsias galias.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto Lina Šukytė-Korsakė:
 
- Velykos kaip ir visiems yra šeimos šventė, susibūrimas. Visada nueinu į bažnyčią, nes esu tikinti. Esu kilusi iš didelės šeimos, augome penki vaikai, o dabar, kai užaugome ir išsibarstėme, suvažiuojame švęsti pas mamą.
 
Mama kiaušinius visada margina tradiciškai – vašku. Kai paaugome keturios seserys, prie dažymų prisidėjome ir mes. Vašku puošti kiaušinius pradėjo mama – ji taip dažo visą gyvenimą. Lipdukai ir panašūs būdai mums nebuvo priimtini, nes tame ir yra grožis, kad visi susėdame, kaitiname vašką. Mamai dabar 88 metai, atrodytų, kad jau ir rankos nebeveikia taip kaip anksčiau, bet dailiai nupiešti lietuviški ornamentai nesikeičia. Tai – labai graži tradicija.
 
Na, o vaikai ir anūkai labiausiai įsitraukia į kiaušinių ridenimo procesą. Be abejo, jie stebi ir dažymą, bet kol kas marginti vašku neskuba. Jei jau dažo, labiau naudoja žoleles. Jeigu pas močiutę randa rūtų ar braškių lapų, priskina ir jų. Dažymas žolynais jauniesiems giminės nariams labiau prie širdies, rezultatas irgi būna įdomus, bet stengiamės tęsti tradiciją ir mokyti dažyti vašku.


 
Nacionalinis kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas:
 
- Švęsti susirenkame pas mano mamą. Anksčiau rinkdavomės pas senelius, bet dabar turiu belikusią tik močiutę, todėl šventė persikėlė, tačiau tradicija išliko – visi suvažiuoja, prasideda velykiniai pusryčiai. Kokių nors ypatingų tradicijų neturime, tačiau jau keletą metų stengiamės nepraleisti visos dienos namuose, o truputį pajudėti. Jeigu Velykos išpuola gražiu oru, keliaujame į gamtą, jeigu ne tokiu gražiu – kad ir per lietų stengiamės pavažiuoti į miesto centrą, pasivaikščioti.
 
Galbūt ne kasmet, bet kas porą metų aš irgi prisidedu prie kiaušinių marginimo. Įprastai marginame vakare, bet kartais tai darome ir ryte, kad kiaušiniai dar būtų šilti. Naudojame tradicinį būdą – kiaušinius dažome svogūnų lukštais ir dažais. Kiekvieną kartą gaunasi įdomūs raštai, ypač, jeigu turime kokį žolynėlį, tuomet pririšame ir jį. Žolyno raštai atsispaudžia ir margučiai tampa dar žaismingesni. Tiesa, reikia neužmiršti pabarstyti šiek tiek dažų, tuomet kiaušiniai būna ne tokie rudi, o spalvoti.
 
Puošimu vašku ar skutinėjimu nebeužsiimu. Tokius būdus su broliu bandėme vaikystėje, tačiau kai keletą kartų mėginome marginti vašku, tiesą pasakius, rezultatai nebuvo labai gražūs. Daugiau skutinėdavome ornamentus lukštuose, bet dabar apsileidome ir einame paprastesniu keliu. Bet kartais pagalvoju, kad būtų įdomu pabandyti šiuos būdus, jeigu kas nors skirtų valandą kitą pamokyti, kaip tai dailiai daryti.
 
Dar būtų smagu šeimoje atgaivinti margučių ridenimo tradiciją. Anksčiau net ir suaugusieji prisijungdavo prie šios veiklos, bet dabar jų neridenome kokį dešimtmetį. Gerai, kad pakalbėjome – „Lietuvos sveikata“ garbei reikės susirasti lovelius ir smagiai praleisti laiką.

 
Odontologų rūmų vadovė prof. dr. Vilma Brukienė:
 
- Nebūsiu originali pasakydama, kad Velykos man yra atsinaujinimo, atgimimo bei šeimos subūrimo šventė. Kadangi turiu tris vaikus, kurie jau suaugę ir eina savais keliais, Velykos yra proga trims kartoms susitikti ir praleisti laiką kartu. Manau, kad šiame skubančiame pasaulyje tai yra brangu ir reikalinga.
 

Kaip tradiciją galiu išryškinti kiaušinių dažymą – kai visiems skubant ir bėgant tėvai moko vaikus stabtelėti ir pasidžiaugti akimirka dailinant margučius.
 
Mes kiaušinius marginame labiausiai prieinamais būdais – žolelėmis, svogūnų lukštais. Aišku, jaunesnioji karta yra labiau linkusi pirkti dažus iš parduotuvės ar naudoti lipdukus, bet siekiame mokyti ir senesnių tradicijų.
Nors tikrai nesilaikome visų papročių, bet susibūrimas yra pati didžiausia vertybė, o visa kita yra tik papildomi atributai.

 
Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras vadovas Martynas Marcinkevičius:
 

- Velykos man susijusios su astronominiais reiškiniais, lygiadieniu. Nesu religingas žmogus, tad į bažnytines apeigas žiūriu skeptiškai. O kiekvienas Velykas švenčiu skirtingai, priklausomai nuo kompanijos. Jeigu susitinka giminės su mažais vaikais, galbūt būna daugiau tradicinių veiklų, jei mažų vaikų nebūna – tiesiog susidaužiame kiaušiniais ir palinkime sėkmingų metų.
 
Kai vaikai buvo mažesni, kiaušinių marginimui skirdavome daugiau dėmesio. Dažydavome natūraliais būdais, eidavome prisirinkti žolelių, dažančių medžiagų. Dabar vaikai užaugę, bet anūkų neturiu, kai jų atsiras, turbūt reikės vėl grįžti prie senųjų veiklų.
 
Tradicijos yra svarbios, bet esmė, nesvarbu, ar tai būtų Velykos, Kalėdos ar kokia kita šventė, yra artumas. Kad susirinktų šeima, įvairios kartos, o tada, ar vienokios tradicijos minimos, ar kiek kitokios, nebelieka daug reikšmės. Nesvarbu, ar dažysime kiaušinius, ar valgyti ruošime, ar žaidimus žaisime, svarbu bendrystė. Daug bendraujame nuotoliu ir per mažai būname su šeima, o ypač vaikais. Bet kuris buvimas yra labai svarbus. Todėl jeigu nusipirksime tik kiaušinių lipdukus ir juos formaliai užklijuosime, galbūt jie ir atrodys gražiai, bet bendrumo jausmas bus minimalus. O dažant su svogūnų lukštais, žolelėmis, tas procesas labiausiai ir suartins.

 
POLA direktorė Neringa Čiakienė:
 
- Esame tikinti šeima, todėl visada išgyvename prisikėlimo virsmą. Visą laiką stengiamės nuvažiuoti pas tėvus arba pasikviesti juos pas save. Šventės minėjimas prasideda išvakarėse. Iš vakaro marginame kiaušinius, stengiamės tai daryti gamtinėmis priemonėmis. Kartu su sūnumi einame ieškoti žolelių, o po to dažome ir tikriname, kaip pavyko. Šis kiaušinių marginimo būdas atėjo iš vaikystės – kaime taip margindavo močiutė. O kadangi aš taip dariau vaikystėje, to mokiau ir vaikus. Dažymas žolynais įvairus – nežinai, koks bus rezultatas. Visgi po tiek metų praktikos rezultatai visada būna gražūs. Vašku niekada nemargindavome, anksčiau skutinėdavome, bet šis būdas „neprilipo“.
 
Taip pat stengiamės, kad visas maistas būtų gaminamas mūsų namuose. Tai irgi yra meilės, rūpesčio išraiška artimiesiems. Įprasto maisto gali valgyti bet kada, bet per šventes norisi, kad jis būtų kokybiškas, iš gerų, sveikesnių produktų.
 
Velykų diena prasideda mišiomis, tuomet susėdame prie stalo, dažnai kuriame vasaros planus. Išsirenkame margučius ir sudaužiame smailiais galais. Kieno kiaušinis stipriausias – to sveikata bus geriausia. Taip pat žaidžiame įvairius žaidimus, ridename kiaušinius.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...
    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Nuolatinis stresas, didėjantys darbo krūviai, specialistų trūkumas ir itin aukšti pacientų lūkesčiai – tokiomis sudėt...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių&ld...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip
    Akvilė Giniota Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip

    Naujas numeris