Prostatos vėžį nustatys iš seilių

Miglė Petkutė
2025-04-17
„Šiuo testu būtų galima pakeisti prostatos vėžio diagnozavimo ir gydymo eigą. Jį naudodami galėsime kur kas greičiau identifikuoti vyrus, turinčius agresyvių navikų riziką, ir siųsti juos papildomiems tyrimams. Kartu nuo nereikalingo gydymo apsaugosime vyrus, kuriems prostatos vėžio rizika yra gerokai mažesnė“, – teigė Vėžio tyrimų instituto ir Karališkojo Marsdeno NHS fondo (Jungtinė Karalystė) gydytoja, onkogenetikos profesorė Ros Eeles. Jei naujasis tyrimo būdas pasiteisins, nemažai vyrų sulauks personalizuoto gydymo.
Prostatos vėžį nustatys iš seilių
Naujasis seilių testas analizuoja 130 vyrų DNR genetinių mutacijų, kurios kiekviena atskirai gali didinti prostatos vėžio riziką.

Keis prostatos vėžio eigą
 
Testas analizuoja vyrų DNR, kad nustatytų, kurie jų gimė turėdami didžiausią riziką susirgti prostatos vėžiu. Ją nustačius, pacientų siuntimas prostatos biopsijoms ir MRT tyrimams padėjo aptikti agresyvių vėžio formų, kurios kitu atveju būtų likusios nepastebėtos.
 
Vis dėlto dar nėra įrodyta, kad šis testas gelbsti gyvybes. Ekspertai sako, kad prireiks ne vienerių metų, kol tokie testai galės būti naudojami įprastai. Kasmet JK nuo prostatos vėžio miršta apie 12 tūkst. vyrų. Raginimai pradėti reguliariai tikrinti sveikus vyrus sustiprėjo po to, kai olimpietis dviratininkas seras Chris Hoy paskelbė, jog serga nepagydomu prostatos vėžiu.

 
Anksčiau profilaktinė patikra buvo atmetama, nes dabar naudojamas testas, nustatantis prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį kraujyje, gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
 
Naujasis seilių testas neieško prostatos vėžio požymių kūne. Jis analizuoja 130 vyrų DNR genetinių mutacijų, kurios kiekviena atskirai gali didinti prostatos vėžio riziką.
 
Tyrime mokslininkai testavo 55-69 metų vyrus ir skaičiavo jų riziką susirgti prostatos vėžiu. Vyrams, patekusiems į 10 proc. didžiausios rizikos grupę, pasiūlyti tolesni tyrimai – biopsija ir MRT. Tyrimo, paskelbto žurnale „New England Journal of Medicine“, rezultatai: iš 745 vyrų, turinčių aukštą rizikos rodiklį, 468 sutiko atlikti papildomus tyrimus. 187 vyrams buvo diagnozuotas prostatos vėžys. 103 atvejais tai buvo pavojingos formos navikai, kuriuos reikėjo gydyti. 74 iš jų nebūtų buvę aptikti šiame etape naudojant dabartinius testus.
 
„Šiuo testu būtų galima pakeisti prostatos vėžio diagnozavimo ir gydymo eigą, – sakė R.Eeles. – Galėsime kur kas greičiau atrasti vyrus, turinčius agresyvių navikų riziką, ir siųsti juos papildomiems tyrimams. Kartu nuo nereikalingo gydymo apsaugosime vyrus, kuriems prostatos vėžio rizika yra gerokai mažesnė.“
 
Jau išgelbėjo dvi gyvybes

 
71-erių Dheeresh Turnbull iš Braitono dalyvavo tyrime. Jis sužinojo, kad priklauso aukščiausios rizikos grupei, nors jo šeimoje prostatos vėžio atvejų nebuvo. Tolesni tyrimai parodė, kad jis serga minėta onkologine liga.
 
„Buvau šokiruotas. Jei nebūčiau dalyvavęs tyrime, liga man nebūtų diagnozuota taip anksti“, – komentavo D.Turnbull.
 

Vėliau tyrime dalyvauti pakviestas ir jo jaunesnysis brolis – jam taip pat buvo nustatytas agresyvus navikas. „Neįtikėtina galvoti, kad šio tyrimo dėka mūsų šeimoje buvo išgelbėtos dvi gyvybės“, – sakė Dheeresh.
 
Vis dėlto testo dar negalima naudoti plačiai. Prof. Duško Ilic iš Karališkojo Londono koledžo teigė, kad tai yra „perspektyvi priemonė,“ vėžio nustatymą pagerina „tik nežymiai“ ir tik tuomet, kai naudojamas atsižvelgiant į kitus rizikos veiksnius, pavyzdžiui, amžių, PSA ir MRT tyrimus.
 
Be to, jis pažymėjo, kad kol kas „nėra tiesioginių įrodymų“, jog testas pagerina išgyvenamumą ar gyvenimo kokybę. Be to, tyrimas daugiausiai buvo atliktas su europiečiais, ir vis dar vyksta darbai pritaikyti testą kitų etninių grupių atstovams. Manoma, kad juodaodžiai vyrai turi dvigubai didesnę prostatos vėžio riziką.
 
Tyrėjų komanda taip pat pažymi, kad dar reikia atsakyti į klausimus dėl testų kaštų, galimos žalos ir tinkamiausio laiko rizikai įvertinti. Seilių testas taps dalimi svarbaus klinikinio tyrimo „Transform“, kuriuo siekiama nustatyti geriausią būdą prostatos vėžio patikrai JK, dalimi.
 
Prof. Michael Inouye iš Kembridžo universiteto teigia, kad ateityje šis tyrimas „bus laikomas svarbiu lūžio tašku“, pagrindžiančiu genetinio rizikos vertinimo naudą. Tačiau jis pridūrė, kad iki to laiko dar reikės atlikti nemažai tyrimų. Jo teigimu, „gali praeiti daug metų, kol toks testas bus naudojamas NHS. „Tai didelis žingsnis klinikinio taikymo link, bet kelias dar ilgas“, – sakė jis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris