Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centras – stabilumo pavyzdys reformų akivaizdoje

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-04-17
Kai sveikatos reformos vėjai purtė Lietuvos regionus, keldami nerimą daugeliui gydymo įstaigų, Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centras į reformą žvelgė be jaudulio: ji tik formaliai įtvirtino principus, kuriais dirbti įstaigai jau buvo įprasta. „Medicina pirmiausiai yra tarnavimas žmonėms, ne sistemai. Kai aiškiai matai, kam dirbi, reforma tampa ne našta, o nauja galimybė“, – tikina centro vadovas Vladimiras Jelisejevas. Šiandien įstaiga toliau sėkmingai ir stabiliai plečia paslaugų spektrą, modernizuoja infrastruktūrą ir stiprina specializuotą pagalbą pacientams.
Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centras – stabilumo pavyzdys reformų akivaizdoje
Kitąmet Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centro operacinės bus modernizuotos panaudojant reformos lėšas. O atsinaujinti būtina, mat Chirurginio profilio skyrius sulaukia pacientų ne tik iš Lazdijų, bet ir iš kitų regionų.

Reforma neišgąsdino
 

„Mūsų tikslas buvo sukurti centrą, kuris turėtų svorį ir dirbtų efektyviai. Ir mums pavyko – trejus metus iš eilės dirbame su finansiniu pliusu, – rezultatais džiaugiasi Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centro direktorius Vladimiras Jelisejevas. – Tai yra viso kolektyvo darbo indėlis, bet be savivaldybės palaikymo to nebūtume pasiekę.“

 
Įstaigos vadovas teigia itin vertinantis savivaldybės ir centro bendradarbiavimą reformos projektuose. Pagalba juntama tiek rengiant projektines paraiškas, tiek vykdant statybos ir renovacijos darbus. Savivaldybė taip pat aktyviai padeda pritraukti specialistus: apmoka kelionių išlaidas atvykstantiems gydytojams ir skiria papildomas priemokas tiems, kurie pasirašo ilgalaikes sutartis.
 
„Kita vertus, reforma mums netapo revoliucija – jau seniai dirbome ta kryptimi, kuri dabar numatyta jos dokumentuose, – sako V.Jelisejevas. – Pertvarkos principai mums atrodo logiški, pažįstami ir suprantami.“
 
„Kolektyvas puikiai suprato pokyčių svarbą ir būtinybę. Skyrėme daug dėmesio išaiškinti reformos tikslus, todėl žmonės suvokė, kad bendradarbiavimas yra vienintelis kelias į priekį, – prisimena vadovas. – Visi suvokiame, kad tokiame mažame regione išsaugoti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas galime tik kooperuodamiesi.
 
Reforma įstaigai atnešė finansinės naudos – centras sulaukė 1,6 milijono eurų investicijų infrastruktūrai atnaujinti. Didelė dalis šių lėšų bus skirta modernizuoti Priėmimo skyrių, atnaujinti Konsultacinės poliklinikos patalpas bei operacines.
 
„Renovacijos darbai turėtų prasidėti šių metų rudenį. Dėl naujų statybos reglamentų procesas šiek tiek sudėtingesnis, tačiau planuojame užbaigti darbus per metus“, – apie artimiausius planus kalba V.Jelisejevas.
 
Dar vienas itin laukiamas projektas – naujas kompiuterinis tomografas. Aparatas, kuris žymiai pagreitins pacientų diagnostiką, sveikatos centrą turėtų pasiekti dar šiais metais.
 
„Kompiuterinis tomografas – diagnostikos aukso standartas, kuris leis mums teikti aukštesnio lygio paslaugas vietoje. Kai aparatūra bus įdiegta, pacientams nebereikės keliauti į kitus miestus sudėtingesnei diagnostikai“, – džiaugiasi centro vadovas.

 
Papildydamas teikiamų paslaugų spektrą, centras šiemet gavo leidimą teikti ambulatorinės slaugos paslaugas namuose. „Tai yra itin svarbu mūsų vyresnio amžiaus pacientams, kuriems sudėtinga atvykti į gydymo įstaigą dėl judėjimo sutrikimų ar kitų sveikatos problemų. Taip pacientai gali gauti profesionalią priežiūrą įprastoje aplinkoje, o tai ne tik palengvina jų kasdienybę, bet ir gerina gydymo rezultatus“, – sako vadovas.


 
Modernizuota senjorų priežiūra
 
Dar vienas svarbus pastarųjų metų pasiekimas rūpinantis senjorų sveikata – visiškai atnaujintas Geriatrijos dienos stacionaras. Per palyginti trumpą laiką įstaigai pavyko ne tik visiškai modernizuoti patalpas, bet ir ženkliai išplėsti teikiamų paslaugų spektrą. Dėl išaugusio pacientų srauto pagerėjo ir sveikatos centro finansiniai rodikliai.
 
„Pradėjome nuo visiškai nedidelės sutartinės sumos – vos 100 eurų, o šiandien jau pasiekėme daugiau nei 25 tūkstančius. Tai vienas apčiuopiamų reformos naudos pavyzdžių, leidžiantis mums teikti daugiau ir kokybiškesnių paslaugų“, – pasididžiavimo neslepia V.Jelisejevas.
 
„Dienos stacionaro koncepciją plėtojame atsižvelgdami į individualius pacientų poreikius, – aiškina jis. – Čia pacientas gali gauti reikiamą gydymą, bet išvengia hospitalizacijos ir su tuo susijusių nepatogumų. Tai visiškai atitinka reformos tikslus – teikti efektyvesnes ambulatorines paslaugas ir mažinti brangių stacionarinių paslaugų apimtis.“
 
„Anksčiau daugelį vyresnio amžiaus žmonių reikėdavo guldyti į stacionarą, o dabar jie ateina ryte, gauna procedūras ir grįžta namo. Žmonės patenkinti, nes išlaiko savo dienotvarkę, gali nakvoti savo lovoje. Ir mums, medikams, smagu matyti, kaip jie pamažu stiprėja“, – sako skyriuje dirbanti vidaus ligų gydytoja ir geriatrė Danutė Voverienė.
 

„Dienos stacionare įrengtos aštuonios lovos – jos užimtos nuolat, – pasakoja medikė. – Per dieną aptarnaujame iki 40 pacientų – kiekvienas jų ateina paskirtu laiku. Vieniems teikiamos infuzinės terapijos paslaugos, kitiems skiriami intraveniniai vaistai pagal poreikį, o į Geriatrijos dienos stacionarą atvykusiems pacientams papildomai teikiame kineziterapijos ir įvairias kitas procedūras.“

 
Atnaujinant skyrių pasirūpinta ne tik pacientų, bet ir darbuotojų gerove. Skyriuje įrengta jauki virtuvėlė ir poilsio kambarys personalui, kur darbuotojai gali atsikvėpti pertraukų metu.
 
Skyriaus koridoriuje sutikta dar prieš kelis mėnesius iš asmens su negalia vežimėlio pakilti negalėjusi 87-erių pacientė Zuzana rodo atgautą judrumą. „Kai mane čia atvežė, sunkiai tikėjau, kad vėl atsistosiu ant kojų. Tačiau šis kolektyvas mane ant jų pastatė, – džiaugiasi moteris. – Drauge sulaukiau tiek šilumos ir palaikymo iš čia dirbančių žmonių… Jaučiausi saugi ir svarbi. Dabar atgavau savarankiškumą ir tai yra neįkainojama.“
 
Pacientai atgauna sveikatą
 
Tokiu pat dėkingumu dalijasi ir Fizinės medicinos ir ambulatorinės reabilitacijos skyriaus lankytojai.
 
„Turiu problemų su nugara. Po masažo ir vandens procedūrų jaučiuosi kaip naujai atgimusi, – pasakoja pacientė Marija. – Anksčiau dėl tokių paslaugų žmonėms tekdavo važiuoti į Alytų ar net Kauną. Džiaugiuosi, kad visa tai turime čia pat, Lazdijuose.“
 
Masažuotoja Aldona Plytnykienė pastebi, kad paslaugų kreipiasi vis daugiau jaunų žmonių, besiskundžiančių stuburo problemomis. „Neramina, kad vis daugiau jaunų žmonių atvyksta, kamuojami lėtinių stuburo skausmų, – dalijasi ji. – Šiuolaikinis gyvenimo būdas, ilgas sėdėjimas prie kompiuterių, judėjimo stoka – visa tai prisideda prie problemų, kurios anksčiau buvo būdingos tik vyresnio amžiaus žmonėms. Stengiamės ne tik gydyti, bet ir šviesti pacientus apie taisyklingos laikysenos svarbą.“
 

Ergoterapeutė Žydrūnė Gibienė pasakoja, kad ir baseino procedūrų kreipiasi įvairaus amžiaus pacientai. „Daugiausia žmonių lankosi dėl stuburo ir laikysenos problemų, tarp jų – ir vaikai. Pastaraisiais metais išaugo pacientų po traumų ar chirurginių intervencijų skaičius. Tapome svarbiu reabilitacijos centru rajone, kur žmonės gali gauti visą reikiamą pagalbą viename komplekse“, – sako ji.

 
Skyriuje atliekamos įvairios procedūros: gydymas šiluma, masažai, vandens mankštos ir procedūros, tarp kurių – kraujotaką gerinanti sūkurinės vonios terapija, povandeninis masažas, kojų vonelės.
 
„Nors per dieną aptarnaujame iki 18 pacientų, kokybė išlieka prioritetu. Baseine vienu metu galime dirbti su trimis pacientais. Čia taikome specialius pratimus. Hidrokineziterapija yra ypač veiksminga po traumų – vandenyje kūnas tampa lengvesnis, o judesiai – laisvesni“, – pasakoja Ž.Gibienė.
 

Specialistė priduria, kad aplinka skyriuje – ne mažiau svarbi nei pačios procedūros. Paklausta, kas jai labiausiai patinka dirbant Lazdijų rajono savivaldybės sveikatos centre, ergoterapeutė nedvejodama atsako: „Komanda. Mūsų kolektyvas – ypatingas. Buvau trumpam išėjusi, bet grįžau, nes pasiilgau čia dirbančių žmonių ir tos atmosferos, kurioje visi vienas kitą palaiko ir vertina.“
 
Kolektyvas – didžiausias turtas
 
Šiltus atsiliepimus apie darbinę atmosferą galima išgirsti kalbantis su daugeliu centro darbuotojų. Sveikatos centro vadovas pritaria, kad didžiausias įstaigos turtas – čia dirbantys žmonės.
 
„Pastebiu, kad regioninėje įstaigoje vadovavimas turi būti kitoks – labiau orientuotas į žmogų, ne tik į procesus, – sako jis. – Stengiuosi pažinti kiekvieną darbuotoją asmeniškai, domėtis jo gyvenimu, profesiniais poreikiais. Tokioje mažoje bendruomenėje svarbu puoselėti šiltus, beveik šeiminius santykius – tai kuria pasitikėjimo atmosferą ir skatina veikti bendram tikslui.“
 
Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad mažoje bendruomenėje svarbu išlaikyti gerus santykius su visais darbuotojais, nes kiekvienas specialistas – itin vertingas.
 
„Didmiesčių ligoninėse personalo kaita yra kasdienybė, o mes negalime sau leisti prarasti nė vieno specialisto. Kuriame motyvuojančią darbo aplinką, skatiname profesinį tobulėjimą ir stengiamės, kad kiekvienas darbuotojas jaustųsi vertinamas. Tai reikalauja daugiau pastangų, bet rezultatai verti investicijų – turime lojalų, atsidavusį kolektyvą, kuris nuoširdžiai rūpinasi pacientais.“
 
V.Jelisejevo supratimas apie medikų bendruomenės poreikius neatsitiktinis – jis, būdamas gydytoju urologu, atstovauja jau trečiajai medikų kartai šeimoje. Šią tradiciją pradėjo jo močiutė, dirbusi stomatologe, tėtis buvo chirurgas, o mama – šeimos gydytoja.
 
„Pasirinkimo neturėjau, – šypsosi V.Jelisejevas. – Jei būčiau pasirinkęs kitą profesiją, šeima būtų nesupratusi. Kai užaugi medikų šeimoje, medicina tampa ne tik profesija, bet ir gyvenimo būdu. Šiandien tai man padeda geriau suprasti tiek pacientų lūkesčius, tiek darbuotojų poreikius.“


 
Laukia slaugytojų
 
Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria ir Lazdijų sveikatos centras, – kaip į regioninę gydymo įstaigą pritraukti specialistus. Vis dėlto administracija džiaugiasi, kad sprendžiant šį klausimą aktyviai prisideda rajono savivaldybė.
 
„Bendradarbiaudami su savivaldybe sukūrėme patrauklų motyvacijos paketą medikams, – pasakoja V.Jelisejevas. – Nekuriame papildomų biurokratinių barjerų – mūsų tikslas yra pritraukti ir išlaikyti gerus specialistus, todėl stengiamės būti lankstūs ir siūlyti konkurencingas sąlygas.“
 

Sudėtingiausias – slaugytojų ir jų padėjėjų klausimas. Direktoriaus pavaduotojos slaugai Aldonos Talandzevičienės teigimu, nors šiuo metu situacija nėra kritinė, artimoje ateityje slaugytojų poreikis taps dar aktualesnis. „Problema neišvengiamai ateis. Nemaža dalis mūsų slaugytojų per artimiausius kelerius metus pasieks pensinį amžių, todėl jau dabar stengiamės pritraukti jaunus specialistus“, – sako A.Talandzevičienė.

 
Sveikatos centre šiuo metu dirba 64 slaugytojos. Pavaduotojos teigimu, administracija aktyviai ieško būdų, kaip pritraukti jaunus specialistus. „Dalyvaujame projektuose, priimame studentus atlikti praktiką ir stengiamės juos sudominti. Kai kurie pasilieka, bet jauni žmonės dažnai renkasi didmiesčius“, – apgailestauja pašnekovė.
 
Plataus profilio pagalba
 
Profesionalių slaugytojų darbas ypač svarbus Chirurginio profilio skyriuje su operacine ir intensyviąja terapija. Čia sėkmę lemia stipri komanda ir sklandus bendradarbiavimas. Anot įstaigos vadovo, skyrius šiuo metu yra viena stipriausių centro sričių.
 
„Per praėjusius metus atlikome daugiau nei tūkstantį operacijų. Operuojame laparoskopiškai, atliekame ginekologines, akių, urologines ir traumatologines operacijas“, – pasakoja V.Jelisejevas.
 
Vadovo teigimu, kitąmet operacinės bus modernizuotos panaudojant reformos lėšas. O atsinaujinti būtina, mat Chirurginio profilio skyrius sulaukia pacientų ne tik iš Lazdijų, bet ir iš kitų regionų.
 
„Apie trečdalis pacientų į mūsų operacinį skyrių atvyksta iš kitų rajonų, – sako centro vadovas. – Tai rodo, kad žmonės vertina mūsų specialistų kompetenciją ir pasitiki mūsų teikiamomis paslaugomis. Konsultacijų poliklinikoje aptarnaujame pacientų srautą, kuris mūsų rajono gyventojų skaičių viršija du kartus.“
 
Vadovo minimoje Konsultacijų poliklinikoje teikiamas platus spektras ambulatorinių specializuotų antrinio lygio paslaugų: siūlomos akušerijos-ginekologijos, neurologijos, oftalmologijos, otorinolaringologijos, dermatovenerologijos, urologijos, kardiologijos, ortopedijos-traumatologijos, endokrinologijos, fizinės medicinos ir reabilitacijos paslaugos. Poliklinikoje atliekami ir įvairūs tyrimai: endoskopija, echoskopija, funkcinė diagnostika, radiologija. Be to, teikiamos vidaus ligų, pediatrijos bei chirurgijos paslaugos.
 
Šios sveikatos centro dalies taip pat neaplenks modernizavimo darbai – reformos lėšomis planuojama atnaujinti patalpas ir pagerinti pacientų aptarnavimo sąlygas.
 
Sveikatos centre veikia ir Psichikos sveikatos centras, kuriame dirba profesionali komanda. „Nors tai nebuvo lengva, mums pavyko suformuoti specialistų komandą. Turime ir psichologą, ir psichiatrą, ir slaugytoją. Dabar rajono gyventojai gali gauti visas reikalingas psichikos sveikatos paslaugas čia pat, Lazdijuose“, – teigia medicinos įstaigos vadovas.
 
Psichikos sveikatos centras teikia konsultacijas suaugusiems ir vaikams, vykdo prevencines programas, padeda spręsti krizines situacijas ir kiek įmanoma labiau mažinti su psichikos sveikatos problemomis susijusią stigmą.
 
„Mūsų stiprybė – mūsų noras nuolat tobulėti dėl tų, kuriems esame reikalingi. Tai yra reforma, kuri niekada nesibaigs“, – sako V.Jelisejevas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...
    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Nuolatinis stresas, didėjantys darbo krūviai, specialistų trūkumas ir itin aukšti pacientų lūkesčiai – tokiomis sudėt...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių&ld...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip
    Akvilė Giniota Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip

    Naujas numeris