Pasaulį išvydo persodintoje gimdoje augęs kūdikis

Miglė Petkutė
2025-04-10
„Jaučiu didžiulį džiaugsmą – praėjus 25 metams nuo tyrimo pradžios, pagaliau turime kūdikį, mažąją Amy Isabel. Tai buvo itin emocionali akimirka“, – teigė ginekologas chirurgas, Londono Imperatoriškojo koledžo profesorius Richardas Smithas. Amy Isabel – kūdikis, gimęs po pirmojo sėkmingo gimdos persodinimo Jungtinėje Karalystėje.
Pasaulį išvydo persodintoje gimdoje augęs kūdikis
Amy Isabel – kūdikis, gimęs po pirmojo sėkmingo gimdos persodinimo Jungtinėje Karalystėje. Kūdikio mama Grace Davidson (nuotr. centre) gimė be funkcionuojančios gimdos, tačiau 2023 m. jai buvo persodinta sesers Amy gimda. Su vyru Angusu Grace dukrą pavadino sesers, paaukojusios gimdą, garbei.

Gimdą paaukojo sesuo
 
Kūdikio mama Grace Davidson gimė be funkcionuojančios gimdos, tačiau 2023 m. jai buvo persodinta sesers gimda. Praėjus dvejiems metams po šios operacijos, Grace vasarį pagimdė pirmąjį vaiką. Su vyru Angusu jie dukrą pavadino Amy – sesers, paaukojusios gimdą, garbei.
 
G.Davidson gimė turėdama retą ligą, vadinamą Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) sindromu, kai gimda yra ne visiškai susiformavusi arba jos visai nėra, bet kiaušidės veikia normaliai. Pirmą kartą BBC su ja kalbėjosi 2018 m., kai Grace tikėjosi, kad jos motina galėtų tapti gimdos donore, tačiau paaiškėjo, kad tai neįmanoma.

 
2019 m. viena Grace seserų, Amy Purdie, buvo tiriama dėl galimybės paaukoti gimdą ir galiausiai rezultatas buvo teigiamas. A.Purdie jau turėjo du vaikus ir daugiau jų nenorėjo. Abi seserys prieš operaciją gavo psichologinę konsultaciją, Grace ir Angusas taip pat pradėjo vaisingumo gydymą. Grace sakė, jog jai anksčiau buvo pasiūlyta surogacija arba įvaikinimas, bet galimybė pačiai išnešioti vaiką moteriai buvo ypač svarbi.
 
„Visada turėjau motinišką instinktą, – kalbėjo G.Davidson. – Bet ilgus metus jį slopinau, nes buvo per skaudu.“ Laikyti naujagimę Amy, sveriančią kiek daugiau nei du kilogramus, buvo neįtikėtina, pasakojo Grace.
 
Iš pradžių pora norėjo likti anonimiška, tačiau po saugaus mažylės gimimo jie nusprendė pasidalinti „mažuoju stebuklu“. Chirurgų komanda atskleidė, kad po Grace jie atliko dar tris gimdos persodinimus iš mirusių donorų.
 
Pirmoji operacija buvo planuota 2019 m. pabaigoje, bet dėl tam tikrų kliūčių atidėta. Kai galiausiai ji buvo atlikta 2023 m. vasarį, truko apie 17 valandų. Operacijai atlikti prireikė 30 specialistų komandos.
 
Nori ir antro vaiko
 
Chirurgė Isabel Quiroga, vadovavusi operacijai Oksfordo Churchill ligoninėje, atskleidė, kad nors gimdos persodinimas buvo rizikinga abiem seserims, jis buvo „gyvenimą keičiantis ir gyvenimą kuriantis, o tai yra geriausia, ką galima pasiekti“.

 
Grace sesuo A.Purdie teigė, kad nejautė praradimo jausmo, kurį kai kurios moterys patiria po histerektomijos, nes operacija seseriai atnešė akimirksniu juntamą naudą. Pasak G.Davidson, visa nėštumo patirtis buvo „labai ypatinga“, o pajusti pirmąjį kūdikio spyrį buvo neįtikėtina.
 
Amy gimė po Cezario pjūvio 2024 m. vasario 27 d. Karalienės Charlotte ligoninėje Vakarų Londone. Sutuoktiniai Grace ir Angus kalbėjo, kad kai tik medikai leis norėtų susilaukti ir antro vaiko.
 
Donuota gimda bus pašalinta po antro vaiko gimimo – tai leis Grace nutraukti kasdienį imunosupresantų vartojimą, kurie būtini, kad organizmas neatmestų sesers gimdos. Šie vaistai gali padidinti kai kurių vėžio rūšių riziką, tačiau chirurgė Isabel Quiroga sakė, kad pašalinus gimdą rizika vėl sumažės iki įprastinės.

 
Prof. R.Smithas teigė, kad seserų pavyzdys įkvėps maždaug 15 tūkst. moterų Jungtinėje Karalystėje, kurios neturi funkcionuojančios gimdos, iš jų apie 5 tūkst. gimė be organo.
 
„Jaučiu didžiulį džiaugsmą – praėjus 25 metams nuo tyrimo pradžios, pagaliau turime kūdikį, mažąją Amy Isabel. Šio proceso metu liejome daug ašarų – akimirka buvo itin emocionali. Tai tikrai kažkas ypatingo“, – sakė gydytojas.
 
Prof. R.Smithas vadovauja labdaros organizacijai „Womb Transplant UK“, kuri padengė NHS išlaidas už Grace transplantaciją. Visi medikai operacijos metu dirbo savanoriškai.
 
Pirmasis kūdikis po gimdos persodinimo 2014 m. gimė Švedijoje. Nuo tada daugiau nei dešimtyje šalių buvo atliktos apie 135 tokios transplantacijos, įskaitant JAV, Kiniją, Prancūziją, Vokietiją, Indiją ir Turkiją. Iš viso po procedūros pasaulį išvydo 65 kūdikiai.
 
R.Smithas pasakojo, kad apie 10 moterų Jungtinėje Karalystėje jau turi užšaldytų embrionų arba šiuo metu gydomos nuo nevaisingumo – tai būtina sąlyga, norint pretenduoti į gimdos transplantaciją. Kiekviena gimdos persodinimo operacija kainuoja apie 30 tūkst. svarų (apie 35 tūkst. eurų), o labdaros organizacija turi lėšų dar dviem procedūroms.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Vietoje dviračio pedalų – skausmo maratonas

    Vietoje dviračio pedalų – skausmo maratonas

    Kalbėdami apie baimes sportininkai paprastai įvardina traumas, pralaimėjimus arba amžių. Podagra šiame sąraše pasiro...
    V.Strupinskienė: Parkinsono ligos priežastis – mįslė iki šiol

    V.Strupinskienė: Parkinsono ligos priežastis – mįslė iki šiol

    Balandžio 11-ąją minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena. Šia proga apie ligą kalbamės su Respublikinė...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip mato paukščiai?

    Pavasarį dažniau kilsteliame galvą į debesis ir stebime iš šiltųjų kraštų parskrendančius paukščių būrius. „Mums debesys nėra vienalyčiai: turi tamsesnį ar šviesesnį kraštelį, tamsesnis debesis užgožia šviesesnį. Paukščiui visas tas debesų masyvas gali atrodyti kaip vienas...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Diagnozė Elonui Muskui
    Henrikas Vaitiekūnas Diagnozė Elonui Muskui
    Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Saulius Čaplinskas Be verslo valstybė neišpildys ir savo įsipareigojimų
    Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje
    Audrius Petrošius Klampūs privilegijų pančiai Klaipėdoje

    Naujas numeris