„Akmeniškiams čia tikrai gerai. Investuojame į medicininę įrangą ir specialistus“, – sako Naujosios Akmenės ligoninės-sveikatos centro direktorius Vaidotas Smalinskas. Ne be reikalo ši gydymo įstaiga gali pasigirti pritraukusi garsiausią šalies profesūrą. Įstaiga gausi ir specialistų iš Ukrainos, kuriuos jau pamilo vietos gyventojai, vertina įstaigos administracija. Matydama puikius įstaigos rezultatus ir savivalda duoda meškerę užsidirbti.
Sukurta pacientų stebėjimo sistema
Naujosios Akmenės ligoninės-sveikatos centro direktorius Vaidotas Smalinskas ėmė vadovauti tuomet, kai funkciniu pagrindu į vieną susijungė dvi gydymo įstaigos.
„Metai buvo neblogi“, – sako sveikatos centro vadovas, kai susėdame aptarti metų veiklos rezultatų. Įstaiga įgyvendino visas veiklos eilutes, o ligonių kasos apmokėjo už visas viršplanines paslaugas.
Tiesa, Sveikatos centro įkūrimas pareikalavo išlaidų: jų eilutę sudarė naujos iškabos gamyba, naujų darbo kabinetų įrengimas, registratūrų performavimas, informacinių sistemų sujungimas ir kiti darbai.
Tačiau pertvarka, pasak V.Smalinsko, duoda vaisių: Sveikatos centro steigimas leido sukurti pacientų stebėjimo sistemą.
„Būdami didžiausi ir turėdami didžiausius išteklius sukūrėme bendrą pacientų stebėjimo sistemą. Tai visų pirma reikalinga šeimos gydytojams, negaunantiems informacijos apie pacientus, kuriems paskirtas tęstinis gydymas, ar kad jie gulėjo ligoninėje. Šeimos gydytojas gavęs laišką, kad jo pacientas gulėjo ligoninėje ir kada jis buvo išrašytas, turi galimybę e. sveikatoje patikrinti informaciją apie tęstinį gydymą ir pagal poreikį išrašyti vaistus, pasikviesti pacientą konsultacijos“, – kokią pridėtinę naudą gavo Sveikatos centro draugėn prisijungę partneriai, pasakoja Naujosios Akmenės ligoninės-sveikatos centro direktorius Vaidotas Smalinskas.
Vis dėlto vadovas pripažįsta, kad reorganizacija turi ir minusų: į sveikatos priežiūros įstaigų tinklą sujungus ir privačias klinikas, pirminiai sveikatos priežiūros centrai, nori to ar ne, – tampa konkurentais. Mat jų veikla tiesiogiai priklauso nuo prisirašiusiųjų pacientų skaičiaus.
„Ne kartą teko girdėti istorijų, kai pacientai perviliojami brutaliu keliu. O antrinis lygis finansuojamas pagal atliekamas paslaugas, taigi kiek uždirbai – tiek tavo. Konkuruoji dėl gydytojų, stengiesi teikti geras paslaugas, – kad funkciniai sveikatos centrai įgauna dirbtinumo pavidalą, pastebi V.Smalinskas, tačiau priduria, kad kelio atgal nebėra. – Pinigai už sveikatos centro steigimą jau paskirstyti, todėl su kolegomis belieka draugystę tik stiprinti.“
Gydytojų iš Ukrainos traukos centras
Naujosios Akmenės ligoninėje-sveikatos centre prieglobstį randa ukrainiečių gydytojai specialistai. Kaip pasakoja vadovas, neretai jie į rajoną atsikrausto gyventi su šeimomis.
„Kai ukrainiečiai masiškai bėgo iš savo šalies, net buvo galima rinktis, ką priimti. Dabar šis bumas sumažėjo. Tiesa, ukrainiečiai gydytojai neretai kviečiasi dirbti savo pažįstamus kolegas. Visą amžių bėgę maratoną didmiestyje, jie sako čia radę ramybę – darbu tiesiog mėgaujasi“, – pasakoja V.Smalinskas.
Jis pastebi, kad ligoninėje-sveikatos centre įsidarbinę ukrainiečiai iš dalies padeda spręsti bendrą sveikatos sektoriaus specialistų stygiaus problemą. Net ir nemokėdami lietuvių kalbos medikai su pacientais ryšį atranda, tam padeda ir kartu dirbantys slaugytojai. Be to, ukrainiečių medikai neilgai trukus turės galimybę lankyti lietuvių kalbos kursus, kuriuos organizuoja savivaldybė.
„Džiugu, kad nemaža dalis ukrainiečių gydytojų lietuviškai mokosi gana sparčiai. O penkiolika metų čia dirbanti medikų šeima iš Baltarusijos jau seniai integravosi į Lietuvą. Jei pacientai mėgina kalbėti su jais rusiškai, net pykteli, sako: juk tik dėl jūsų mokiausi kalbėti lietuviškai“, – pasakoja V.Smalinskas.
Gydytoja otolaringologė Natallia Kapustina vertina gydymo įstaigos infrastruktūrą. Sako, jog specialistui čia plėsti kompetenciją sudarytos visos galimybės.
„Kasmet važiuojame į konferencijas, organizuojami nuotoliniai ir praktiniai mokymai. Esu labai patenkinta, todėl čia ir toliau ketinu likti dirbti“, – sako Gydytoja otolaringologė Natallia Kapustina.
Jai antrina ir sutuoktinis gydytojas echoskopuotojas dr. Sergėj Kapustin: „Gydymo įstaigos lygis yra aukštas. Džiugu, kad čia investuojama į gerą aparatūrą. Čia yra viskas, ko reikia kokybiškam darbui užtikrinti. Pacientų užtenka. Kad tik daugiau gydytojų dirbtų...“
Naudodamasis proga V.Smalinskas ragina prie komandos prisijungti šeimos gydytoją, kuriam paruoštas išties viliojantis pasiūlymas.
„Siūlome dešimt tūkstančių eurų atlyginimą, tarnybinį automobilį. O savivaldybė duoda šešiasdešimt tūkstančių eurų dotaciją įsikurti – prašome, atvažiuokite!“ – įspūdingą pasiūlymą pateikia vadovas.
Profesūra seka paskui įrangą ir geras darbo sąlygas
Darbo pasiūlymai sužavi ir šalies gydytojų profesūrą, gerą vardą užsitarnavusius specialistus.
„Pas mus dirba aukščiausio lygio gydytojai: operuojanti gydytoja ginekologė iš milijoninio Ukrainos miesto Donbaso, gydytojas echoskopuotojas mokslų daktaras iš Baltarusijos su žmona LOR gydytoja, medicinos mokslų daktarė gydytoja gastroenterologė Gintarė Dargienė“, – sako V.Smalinskas patikslinantis, jog ši specialistė – vaikų gydymui gyvenimą paskyrusio gydytojo profesoriaus Rimanto Kėvalo dukra. Taip pat įstaigoje dirba gydytojas urologas profesorius Daimantas Milonas. O šiandien, pasak vadovo, turėti rajone gydytoją urologą – didelė prabanga.
.jpg)
Be gerai apmokamos darbo vietos, Naujosios Akmenės ligoninė-sveikatos centras specialistams siūlo ir gerai sustyguotą infrastruktūrą, aukščiausios klasės techninę įrangą, gerą darbo aplinką.
Vaikščiodami po ligoninės skyrius suprantame: įstaigos vadovas – kuklus. Nors čia turimos medicininės įrangos pavydėtų daugelis. Pastarąją stengiamasi papildyti tiek iš įstaigos biudžeto, tiek ir iš savivaldybės paramos.
Technologė Loreta Pukinė, dirbanti su nauju mamografu, tikina, jog šis yra įstaigos pasididžiavimas.
„Tokia aparatūra gydymo įstaigą pakelia į kitą lygmenį. Pacientai paslaugomis patenkinti, jie atvyksta iš Šakynos, Joniškio, Kuršėnų. Iš Joniškio pas mus moteris pirminės sveikatos priežiūros centras atveža pasitikrinti specialiai autobusu“, – pasakoja medikė.
Technologė Vida Grišienė džiaugiasi prieš metus įsigytu rentgeno aparatu. Dabar, sako, darbas tapo kokybiškesnis, o nuotraukos daug ryškesnės, pacientams tenka mažiau apšvitos. Rentgenui pacientai, turintys siuntimą, priimami tiesiai, be jokių eilių, kas yra ypač patogu.
Iš Kauno važinėjanti gydytoja gastroenterologė dr. G.Dargienė neslepia – prieš trejus metus prie komandos prisijungė dėl įstaigoje diegiamų pažangiausių technologijų. Ji konsultuoja ir gydo pacientus, sergančius stemplės, skrandžio, žarnyno, kepenų ir tulžies pūslės, kasos ligomis. Prireikus atlieka endoskopinį stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos tyrimą moderniu vaizdo endoskopu bei, esant indikacijoms, paima biopsijas, kad ląstelių lygmenyje būtų patikslinti pakitimai. Taip pat gydytoja atlieka viršutinio pilvo organų echoskopinį tyrimą skrandžio biopsiją ureazės testui, kuris daromas norint diagnozuoti
Helicobacter pylori sukeltą skrandžio infekciją. Esant poreikiui, ultragarso kontrolėje, atlieka diagnostinę ascito (laisvo skysčio pilve) punkciją.
Specialistė įvardija ir dar vieną darbo rajone privalumą.
„Čia visi esame kaip šeima. Nėra nei spaudimo, nei mobingo, nei pagalių kaišiojimo į ratus. Be galo malonu dirbti su komanda, kuri yra supratinga, empatiška. Čia jaučiuosi tikra gydytoja, kurią gerbia, o ne mažu sraigteliu dideliame mechanizme“, – teigia dr. G.Dargienė.
Siekia atidaryti Skausmo kliniką
Kalbėdamas apie ateities planus V.Smalinskas sako, kad artimiausias jų planas – atidaryti Skausmo kliniką, taip pat pradėti teikti dienos chirurgijos ir pulmonologijos paslaugas. Tiesa, dėl pastarųjų su ligonių kasomis teko susikibti. Mat nustatyta, kad Naujosios Akmenės rajone tokių paslaugų poreikio nėra.
„Bandome tirti rinką, žiūrime, kokios paslaugos teikiamos aplinkiniuose rajonuose, Šiaulių zonoje. Ten užsiregistruoti į Skausmo kliniką yra didelės eilės, o kitu atveju už paslaugas tenka mokėti didelius pinigus. Gydymo įstaigoje turėdami savo specialistą, pirmiausia mėginsime pradėti teikti mokamas paslaugas ir stebėsime, koks bus jų poreikis“, – pasakoja V.Smalinskas.
Beje, Naujosios Akmenės ligoninė-sveikatos centras neseniai ėmė teikti paliatyviosios slaugos paslaugas namuose. Kaip tikina vadovas, nuo pernai gruodžio teikiamas paslaugas ketinama plėtoti didelėmis apsukomis.
„Rajone kol kas vieninteliai teikiame slaugos namuose paslaugas. Ilgą laiką jų plėtrai trukdė specialistų trūkumas. Šiandien jau turime keturių specialistų komandą“, – kalba pašnekovas.
Už sveikatos centro steigimą Naujosios Akmenės ligoninė-sveikatos centras laukia apie milijono dviejų šimtų tūkstančių eurų investicijų. Juos gydymo įstaiga yra numačiusi skirti naujai įrangai įsigyti bei paslaugų kokybei gerinti. Kol laukia investicijų, Centras nesnaudžia – neseniai įsigijo laparoskopą, paslaugoms į namus teikti nešiojamus kompiuterius. Įgyvendino ir dar vieną gydymo įstaigai ypač svarbų pirkinį – elektros generatorių.
„Neturėjome generatoriaus. Ministerija išleido įsakymą, nenurodydama, kas jį turi finansuoti. Savivaldybė? Patys? Ar dar kas nors? Daugelis šį klausimą stumdė vienas kitam. Pagaliau įsigijome. Jei ekstremalios situacijos atveju netektume elektros, poreikį patenkintume maksimaliai“, – patikino gydymo įstaigos vadovas.
Laukia pacientų iš Latvijos
Naujosios Akmenės ligoninė-sveikatos centras gali pasigirti reabilitacijos paslaugomis. Pacientų gerovei – povandeninis masažas, net aštuonių krėslų druskų kambarys, kur seanso metu suaugusieji atsipalaiduoja relaksacinių garsų apsuptyje, o vaikai turi galimybę panirti į animacinius filmukus. Pacientai, turintys fizinės reabilitacijos gydytojo siuntimą, fizioterapijoje gali pasinaudoti terapinėmis tempimo stalo galimybėmis. Įstaiga turi ne bet kokį, o gravitacinę jėgą naudojantį tempimo stalą. Vienos maloniausių procedūrų pacientams – vandens masažo lovos.
„Pacientai mėgaujasi, sako čia kaip SPA – vyšnaitė ant torto po visų kitų gydomųjų procedūrų. Visi nori ją pasilikti pabaigai. Procedūra raumenų atpalaidavimui trunka penkiolika minučių. Skiriame penkias nemokamas tokias procedūras“, – pasakoja fizioterapijos slaugytoja Rūta Rimkuvienė.
Ne veltui čia gauti paslaugų atvyksta pacientai iš gretimų rajonų, didžiųjų miestų.
„Kol Lietuva verkia dėl eilių pas gydytojus, pas mūsų reabilitologus ir neurologus, net pats esu nustebęs, didžiausios eilės – dvi trys savaitės. Pas kitus specialistus eilių išvis neturime“, – pasidalina vadovas.
Masažistas praktikantas iš Ukrainos Oleg sako, kad pas jį laukti masažo pacientams tenka daugiausiai dvi savaites.
Tiesa, V.Smalinskas pastebi, kad pacientai per e. sveikatą registruojasi retai. Mano, jog taip yra dėl klaidingo naratyvo, esą rajonuose sveikatos paslaugos suteikiamos menkai.
„Pacientai dažniausiai registruojasi skambindami arba ateina fiziškai. Siekiame tai pakeisti ir labiau sustiprinti elektroninį registracijos būdą. Esame atidarę visus laikus, taigi per IPR sistemą galima registruotis ir tikėtis paslaugą gauti netrukus“, – paragina V.Smaliskas. Tiesa, pacientų laukiama net iš Latvijos. Vos per dešimt kilometrų nutolusius kaimyninės šalies pacientus turėtų atvilioti geros gydymo galimybės.
„Paslaugas tik pradėjome reklamuoti, nurodėme jiems apmokėjimo kelią – už tai apmoka jų ligonių kasos. Tikimės netrukus sulaukti latvių pacientų ir daugiau“, – lūkesčiais dalinasi direktorius.
Komentaras
Naujosios Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas:
Duodame meškerę užsidirbti
.JPG)
- Sveikatos centrą Naujojoje Akmenėje įkurti buvome sugalvoję dar prieš gydymo įstaigų reorganizaciją nacionaliniu mastu. Pas mus lankęsis buvęs ministras Arūnas Dulkys prašė pateikti ligoninės viziją, o mes tuo metu po vienu stogu jau buvome įsikūrę su privačiais medicinos centrais.
Neseniai susitikę su dabartine sveikatos apsaugos ministre Marija Jakubauskiene kalbėjome apie problemas, apie galimą gydytojų perkvalifikavimą – Lietuvoje tai kol kas nevyksta.
Gydymo įstaigose trūkstant gydytojų, vadovai tampa įkaitais. Mat medikų atlyginimams šiandien nėra lubų. Kai kurie jų atvirai pasigiria važinėdami į kelis rajonus ir užsidirbantys 10 tūkstančių eurų. Didžiuosiuose miestuose tokių atlyginimų niekas nesiūlo, o darbo krūvis milžiniškas. Tad kodėl specialistams pas mus nevažiuoti, kai darbo sąlygos puikios, aparatūra gera?
Mainais rajonas gauna aukščiausio lygio paslaugas. Jei ieškotume tokių paslaugų Kaune ar Vilniuje, sėdėtume ilgose eilėse, o čia viską gauname tuoj pat.
Pas mus atvažiuoja vos ne visa Lietuva. Šiandien patekti pas
kiečiausius gydytojus galima vos ne per dvi savaites. Pas mus atvyksta jauni, stiprūs kardiologai, profesoriai, didžiuojamės ir penkiolika metų pas mus dirbančiu gydytoju echoskopuotoju iš Baltarusijos dr. Sergėjumi Kapustinu, kuris yra septynių knygų autorius. Gydytojas su echoskopu padaro tai, ką sugeba tomografas. Aparatui telieka patvirtinti dr. Sergėjaus Kapustino nustatytą diagnozę. Norime tokį lygį išlaikyti. Kalbant apie rajonų patrauklumą, medicinos lygis jame yra labai svarbus, ypač jaunoms šeimoms.
Tiesa, kur tobulėti, dar yra. Norėtųsi pasiekti ir aukščiausio lygio bendravimo kultūrą. Tie, kas gyvena iš mokesčių mokėtojų pinigų, turi suprasti, kad jiems ir tarnaujame. Negalime leisti sau grubiai bendrauti. Pacientas yra viskas. Privačios klinikos tą seniai suprato. Net kavos pasiūlo.
Gydymo įstaigos vadovas žino, kad iš savivaldos dėl gydytojų palaikymą turi. Tiesa, gydytojų pritraukimo programą bandysime koreguoti, mat pastebime, kad medikai nelabai ryžtasi pasirašyti penkerių metų sutartį, taigi, mažinsime ją iki trejų.
Per 15 metų Lietuvoje niekaip nepavyko išmušti tiesioginio tarpmiestinio autobuso Naujoji Akmenė – Vilnius. Mistika. Norint nuvykti pas gydytojus į sostinę reikalinga apsistoti su nakvyne viešbutyje, antraip nespėsi logistiškai. Už tai savivaldybė dukart per mėnesį organizuoja pacientų pavežimą. O dializuojamų pacientų pavėžėjimas, užkrautas savivaldybėms, – galvos skausmas. Turime vežti ten, kur pacientas pageidauja.
Siekiame patys pradėti teikti dializės paslaugas. Visų pirma reikalinga rasti anesteziologą, nefrologą. Panašu, juos jau turime. Belieka tik nupirkti įrangą ir pradėti dirbti. Savivaldybė įrangai visada skiria lėšų. O gydytojų algoms savivaldybė lėšų neskiria – duodame meškerę užsidirbti patiems.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: