Tabletė viltį praradusioms moterims

Miglė Petkutė
2025-04-03
„Naujasis gydymas gali iš esmės pakeisti endometriozės gydymo būdus, grąžindamas kontrolę į pacientų rankas ir kartu užtikrindamas naudą mokesčių mokėtojams“, – teigia Jungtinės Karalystės Nacionalinio sveikatos ir priežiūros kompetencijos instituto vaistų vertinimo direktorė Helen Knight. Vaistas „Ryeqo“ gali tapti veiksmingiausia išeitimi moterims, kurias jau anksčiau pavedė kiti medikamentai ir netgi operacijos.
Tabletė viltį praradusioms moterims
Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) patvirtino „Gedeon Richter“ preparatą „Ryeqo“ – pirmąją ilgalaikę tabletę nuo endometriozės, kuri taps reikšmingu proveržiu gydant šią ligą.

Sutramdys ligą
 
Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) patvirtino „Gedeon Richter“ preparatą „Ryeqo“ – pirmąją ilgalaikę tabletę nuo endometriozės, kuri taps reikšmingu proveržiu gydant šią ligą. Anksčiau šio pavadinimo vaistas buvo vartojamas tik injekcijomis ir kartais sukeldavo šalutinių simptomų. Tačiau tabletę galės vartoti tik pacientės, anksčiau išbandžiusios visas kitas gydymo galimybes, rašo BBC.
 

Endometriozė yra lėtinė liga, kai audinys, panašus į gimdos gleivinę, auga už gimdos ribų ir sukelia lėtinį dubens skausmą, skausmingas menstruacijas ir skausmus lytinių santykių metu. Ši liga taip pat gali turėti įtakos vaisingumui. „Ryeqo“ yra sudėtinis vaistas, kurio sudėtyje yra relugolikso, estradiolio ir noretisterono. Kartu šie trys komponentai padeda reguliuoti estrogeno ir progesterono, kurie yra pagrindiniai hormonai susiję su endometrioze, kiekį, veiksmingai mažina simptomus ir gerina bendrą ligos valdymą.
 
Pasak „GlobalData“ apklaustų pagrindinių nuomonės lyderių, injekcinis endometriozės gydymas dažnai kelia sunkumų, susijusių su vartojimu ir komfortu. Patvirtinus „Ryeqo“ tabletes kaip standartinį NHS gydymą, pagerės vaisto prieinamumas, sumažės invazinių procedūrų poreikis, pacientės galės patogiau kontroliuoti savo būklę. Atsisakius būtinybės dažnai lankytis klinikoje dėl injekcijų, medikamentinis gydymas taps patogesne alternatyva.
 
H.Knight teigė, kad šis atradimas kol kas atrodo visapusiškai naudingas – jis ne tik kardinaliai pagerins simptomus, bet ir tiks planuojantiems šeimos pagausėjimą.
 
„Naujasis gydymas gali iš esmės pakeisti endometriozės gydymo būdus, grąžindamas kontrolę į pacienčių rankas ir kartu užtikrindamas naudą mokesčių mokėtojams. Gydymą taip pat galima lengviau nutraukti ir pradėti, o tai ypač svarbu moterims, planuojančioms susilaukti vaikų ir patyrusioms kokius nors šalutinius simptomus. Šis patogumas ne tik naudingas pacientams, bet ir mažina spaudimą NHS tarnyboms.“
 
Tikisi pokyčių

 
27 metų Ami Clarke iš Sent Albanso pradėjo jausti endometriozės simptomus po pirmųjų menstruacijų, būdama 13 metų. Tačiau diagnozė jai buvo nustatyta tik po dešimtmečio – iki to laiko ji išbandė šešias skirtingas kontraceptines tabletes, kad surastų būdą, kuris galėtų padėti sumažinti skausmus. Deja, tačiau niekas nepagelbėjo.
 
„Kiekvieną kartą, kai nustodavau vartoti kontraceptines tabletes, mano mėnesinės tapdavo visiškai nevaldomos. Negalėjau eiti į universitetą, negalėjau dirbti. Jei ir eidavau į darbą, kiekvieną mėnesį tiesiog krisdavau iš skausmo“, – sako Ami.
 

Jauna moteris vis lankydavosi pas šeimos gydytoją ieškodama pagalbos, nes skausmas buvo „nepakeliamas“. Jai buvo sunku atlikti kasdienes užduotis, dėl milžiniško skausmo mergina ne visada galėjo atsistoti ar net atsisėsti.
 
„Jaučiausi beviltiškai, mano psichinė sveikata kabėjo ant plauko. Net nežinau, kaip išgyvenau. 20-25 dienas per mėnesį buvau visiškai prikaustyta prie lovos“, – ji sakė BBC.
 
Prieš ketverius metus spalį Ami buvo atlikta pirmoji operacija, kuri septyniems ar aštuoniems mėnesiams sumažino skausmą, tačiau vėliau jis pamažu grįžo. Antroji operacija, atlikta pernai balandį, nebuvo tokia sėkminga. Dabar pacientė bando surinkti pakankamai pinigų, kad galėtų privačiai atlikti trečią operaciją. Ami pripažino, kad gera girdėti, jog ieškoma naujo endometriozės gydymo, nes „dažnai atrodo, kad esi paliktas nežinioje“.
 
Dr. Sue Mann, NHS nacionalinė klinikinė direktorė, atsakinga už moterų sveikatą, sakė, kad preparato lankstumas suteikia didelį pranašumą prieš švirkščiamuosius vaistus – tabletės taps prieinamos daug daugiau moterų: „Tai pirmas toks endometriozės gydymas, kuris suteiks moterims galimybę geriau kontroliuoti savo sveikatą. Pacientės galės gauti reikiamą priežiūrą namuose ir nereikės reguliariai lankytis pas gydytoją.“

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

    Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Egalitarizmo kritika
    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

    Naujas numeris