Kovo mėnesį Prienų rajone įvykusi tragedija sukrėtė Lietuvą. Į Kauno klinikas pateko du nepilnamečiai, apsinuodiję antifrizu. Deja, 2009 metais gimusios paauglės gyvybės išgelbėti nepavyko. Tėvai raginami tikrinti vaikų telefonus bei naudojamas programėles: „Yra įtarimų, kad socialiniuose tinkluose plinta raginimai žaloti save.“
Per pastaruosius metus „TikTok“ išpopuliarėję iššūkiai pareikalavo daugybės vaikų gyvybių pasaulyje. Bene pavojingiausias jų – „blackout challenge“, kai vaikai ir paaugliai smaugia save namų apyvokos daiktais, kol praranda sąmonę. Tawainna Anderson platformai iškėlė bylą po to, kai pasismaugė jos 10-metė iššūkyje dalyvavusi dukra Nylah.
Tragedija Lietuvoje
„Policijos pareigūnai kovo 14 dieną gavo pranešimą apie nepilnametę mergaitę, 2009 metų gimimo, kuri, įtariama, apsinuodijo antifrizu“, – informavo Alytaus apskrities VPK atstovai. Kitą dieną paauglės gyvybė užgeso, o po kelių dienų į tą pačią ligoninę buvo pristatytas dar vienas nukentėjęs – 2010 m. gimęs berniukas, kuris taip pat galėjo apsinuodyti antifrizu.
Nors oficialiai nepatvirtinta, visuomenėje plinta informacija, kad tragedija galėjo įvykti dėl platformoje „TikTok“ plintančio pavojingo iššūkio.
Viena pirmųjų į šiuos atvejus sureagavo Prienų rajono savivaldybė. „Reaguodami į pastarųjų dienų įvykius, kai mūsų rajono mokiniai pakėlė prieš save ranką, prašome visuomenės atkreipti dėmesį ir būti budriems. Sulaukėme pranešimų, kad pastaruoju metu mūsų rajone smarkiai išaugo ketinimų nusižudyti atvejų skaičius“, – į bendruomenę kreipėsi savivaldybės atstovai.
Pranešime savivaldybė ragino tėvus tikrinti vaikų telefonus, susirašinėjimus bei naudojamas programėles: „Yra įtarimų, kad socialiniuose tinkluose plinta raginimai žaloti save.“
„Ši kiniška platforma, naudojanti nesaugius, agresyvius algoritmus ir visiškai nesilaikanti nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos reikalavimų, kelia didelę grėsmę mūsų vaikams. Ten plinta siaubą keliantis turinys. Iššūkių metu valgomos skalbiklio kapsulės, dusinamasi veržiant kaklą, puolama po ratais, – Seime į parlamentarus kreipėsi Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė Daiva Ulbinaitė. – Norėčiau pakviesti pasvarstyti apie šią problemą. Siūlau rimtai įvertinti neseniai įvykusią tragediją ir pabandyti bent jau numatyti, kokius žingsnius galime daryti toliau, kad tai nepasikartotų.“
Iššūkiai pavojingi gyvybei
Per pastaruosius metus „TikTok“ išpopuliarėję iššūkiai pareikalavo daugybės vaikų gyvybių pasaulyje. Bene pavojingiausias jų – „blackout challenge“, kai vaikai ir paaugliai smaugia save namų apyvokos daiktais, kol praranda sąmonę.
Žurnalas „Bloomberg Businessweek“ 2022 metais atliko tyrimą, kuriame nustatė, kad vos per 18 mėnesių šis iššūkis lėmė mažiausiai penkiolikos vaikų iki 12 metų amžiaus ir dar penkių 13-14 metų paauglių mirtis, fiksuotas JAV, Italijoje, Australijoje ir kitose pasaulio valstybėse.
„TikTok“ išpopuliarėjo ir kiti gyvybei pavojingi iššūkiai. „Skull-breaker challenge“ skatina jaunuolius prikalbinti kitą asmenį pašokti, o tada netikėtai spirti jam į kojas, kad šis kristų ant nugaros ar galvos. BBC praneša apie atvejį Naujojo Džersio valstijoje, kur du nepilnamečiai buvo apkaltinti trečiojo laipsnio sunkiu kūno sužalojimu.
„Fire challenge“ dalyviai ant kūno pila degaus skysčio ir jį padega. Pernai mokslininkai paskelbė straipsnį „Nudegimai, patirti dėl „TikTok“ iššūkių“ (angl. „Burn Injuries From TikTok Challenges”), kuriame dokumentavo atvejus apie jaunų žmonių patirtus įvairaus sunkumo – nuo paviršinių iki trečiojo laipsnio, apėmusių net 24 procentus viso kūno paviršiaus, – nudegimus.
„Benadryl challenge“ ragina jaunimą išgerti didelį kiekį antihistamininių vaistų, siekiant patirti haliucinacijas. 2023 m. Ohajo valstijoje šis iššūkis nusinešė 13-mečio Jacobo Stevenso gyvybę, kai paauglys išgėrė šešis kartus didesnę vaisto dozę, nei rekomenduojama.
„Tide Pod challenge“ kviečia paauglius filmuotis kandant ir ryjant ryškiaspalves skalbimo kapsules. Amerikos apsinuodijimų kontrolės centrų asociacija pranešė, kad per pirmąsias dvi 2018 m. savaites sulaukė 39 skambučių dėl tyčinio tokių kapsulių vartojimo - tiek pat, kiek per visus 2016 metus.
„Bone-smashing“ siūlo paaugliams daužyti veidą daiktais ir taip pakeisti veido, ypač žandikaulio, struktūrą, o „sunburn tattoo“ – tyčia degintis saulėje, kad odoje atsirastų norimi raštai.
Tėvai kreipėsi į teismą
Kaip skelbia „The Guardian“, šį vasarį ieškinį dėl 12-14 m. amžiaus vaikų mirčių platformai „TikTok“ pateikė keturių Didžiosios Britanijos paauglių tėvai.
„Tai ne sutapimas, kad trys iš keturių vaikų gyveno tame pačiame mieste ir priklausė tai pačiai demografinei grupei. „TikTok“ algoritmas tikslingai siuntė šiems vaikams pavojingą turinį, kad platforma padidintų pajamas. Tai buvo aiškus ir tyčinis „TikTok“ verslo sprendimas, kuris kainavo keturių vaikų gyvybes“, – įsitikinęs Socialinių medijų aukų teisės centro įkūrėjas Matthew Bergmanas.
JAV taip pat vyksta panašūs teisminiai procesai. Tawainna Anderson platformai iškėlė bylą po to, kai pasismaugė jos 10-metė iššūkyje dalyvavusi dukra Nylah. Tais pačiais metais Christal Arroyo ir Lalani Walton, kurių dukros mirė bandydamos tą patį iššūkį, taip pat iškėlė bylas „TikTok“. Vėliau prie ieškinio prisijungė ir Zaideno Baldwino senelė ir teisėta globėja. Ji vienuolikmetį anūką rado pasikorusį už sandėliuko. Vyresniajai seseriai jis minėjo, kad matė „blackout challenge“ vaizdo įrašus „TikTok“ ir norėjo jį išbandyti.
„Ką „TikTok“ ketina daryti, kad pakeistų platformą? – klausia 9-metės dukters Arriani netekusi Christal Arroyo. – Niekada nemaniau, kad galiu netekti dukters dėl socialinių medijų programėlės. Ji itin pavojinga, ir ne tik vaikams – visiems.“
„TikTok“ atstovai teigia, kad paieškas ir vaizdo įrašus, susijusius su „blackout challenge“, užblokavo dar 2020 metais. „Į kiekvieną pranešimą apie potencialiai pavojingą veiksmą ar iššūkį žiūrime ypač rimtai“, – tikino jie.
Tačiau buvę darbuotojai kalba kitaip. „„TikTok“ oficiali pozicija yra ta, kad vartotojų saugumas – jų prioritetas numeris vienas, – sako Kalifornijoje dirbęs patikimumo ir saugumo vadovas, prašęs neskelbti jo tapatybės. – Tai – netiesa. Jų numeris vienas yra augimas. Numeris vienas yra būti pirmaujančia programėle pasaulyje. Numeris vienas yra uždirbti kuo daugiau pinigų.“
„Platformos apsaugos priemonės yra nepakankamos. Jie turi paruoštus sprendimus, galėtų juos įgyvendinti beveik iš karto, tačiau renkasi to nedaryti. Tai tarnauja verslo, o ne saugumo interesams“, – komentuoja Socialinių medijų saugumo organizacijos generalinis direktorius Marcas Berkmanas.
„Šios įmonės nesuvokia vartotojų kaip klientų, kuriems reikia tarnauti, bet mato juos kaip produktą, kurį galima parduoti“, – pabrėžia pediatras ir Bostono vaikų ligoninės Skaitmeninės gerovės laboratorijos direktorius dr. Michaelas Richas.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: