Vertingiausias saldiklis naudingas ir žiemą

Domantė Juknonytė
2017-01-31
Vertingiausias saldiklis naudingas ir žiemą
Kaip vertingiausią cukrų augalinės mitybos ekspertai išskiria medų, tačiau jį reiktų rinktis ypač natūralų. Perdirbimo metu kaitintas medus yra subproduktas, jame randama ir priemaišų, todėl ilgainiui tokio medaus konsistencija tampa tąsi kaip košė.

„Skiriami sintetiniai ir nesintetiniai saldikliai, - aiškina ekspertė. - Sintetiniai saldikliai maisto pramonėje pradėti gaminti nuo II pasaulinio karo. Jie turi mažiau kalorijų ir yra net kelis šimtus kartų saldesni už sacharozę. Nesintetiniai saldikliai išgaunami natūraliu būdu ir yra du tris kartus saldesni už cukrų.“
 
Dirbtiniai saldikliai gali būti žalingi

Augalinės mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė teigia, jog dirbtiniai saldikliai gali sukelti neigiamas reakcijas organizme: „Jie gausiai naudojami maisto pramonėje: marinuotose daržovėse, gėrimuose, desertuose. Aukštoje temperatūroje kaitinami, dirbtiniai saldikliai išskiria nuodingas medžiagas kancerogenus. Sintetiniai saldikliai gali suaktyvinti alergijas (pavyzdžiui, astmą) ar net sukelti vėžines ligas. Nors sintetinių saldiklių nedideli kiekiai neturi įtakos žmogaus sveikatai, vartojant juos didesniais kiekiais, gali sutrikti virškinimas, pasireikšti viduriavimas.“
 
„Aspartamas (E951) – apie 30 kartų saldesnis už cukrų, randamas daugiau kaip šešiuose tūkstančiuose maisto produktų. Šis saldiklis gali sukelti inkstų akmenligę, podagrą. Ciklamatas (E952) – kelis šimtus kartų saldesnis už cukrų, jo randama diabetiniuose produktuose. Sacharinas (E954) – net penkis šimtus kartų saldesnis už cukrų“, - maisto pramonėje naudojamus sintetinius saldiklius išskiria G.Jonaitytė.
 
Natūralūs saldikliai turi ir gydomųjų savybių

Specialistė pataria rinktis natūralios kilmės ir gavybos nerafinuotus saldiklius. „Stevija – vadinamoji medaus žolė – auga ir Lietuvoje, vartojama kaip cukraus pakaitalas. Augalo lapeliai apie 250 kartų saldesni už cukrų. Stevijoje yra ne tik daug B grupės vitaminų, bet ir folio rūgšties, natūralios gavybos produktas turi ir chlorofilo, - pasakoja G.Jonaitytė. - Galima ir namuose pasigaminti stevijos saldiklio, sudžiovinus ir sumalus augalo lapelius. Stevija išskiria daug cukraus, todėl ja tinka saldinti ir gėrimus, ir valgius.“
 
Kaip vertingiausią cukrų augalinės mitybos ekspertė išskiria medų, tačiau jį reiktų rinktis ypač natūralų. „Medus neturėtų būti kaitinamas, tinkamas yra natūralios (be priemaišų) sudėties. Kaip žinia, aukštoje temperatūroje medus karamelizuojasi: jį kaitinant ilgiau kaip pusvalandį, prarandama iki dvidešimt procentų produkto vertės, - aiškina G.Jonaitytė.
 
- Iš liepžiedžių ar pievų žiedų surinktas medus turi vitamino C, todėl gerina imuninę sistemą. Jį vartoti tinka sergant kvėpavimo takų ligomis. Grikių meduje randami B grupės vitaminai, jis yra mažiau saldesnis, todėl tinka žmonėms, kurie sunkiai toleruoja cukrų: sergantiems diabetu, inkstų ligomis.“
Specialistė pabrėžia, jog perdirbimo metu kaitintas medus yra subproduktas, jame randama ir priemaišų, todėl ilgainiui tokio medaus konsistencija tampa tąsi kaip košė.

 
Svarbu
„Saldinantiems kavą ar arbatą, patarčiau baltąjį cukrų keisti medumi. Medaus maistinė vertė mažėja aukštoje temperatūroje, todėl medų vertėtų ragauti nuo šaukštelio, užsigeriant karštu gėrimu, - pataria G.Jonaitytė. - Naudingas yra ir vaisių cukrus – fruktozė. Svarbu, kad jis būtų natūralus. Geriant kavą ar arbatą, galima atsikąsti natūraliai džiovintos arba šviežios figos ar datulės - jos suteiks saldų skonį.“
Specialistės nuomone, saldindami arbatą, prarandame grynojo produkto skonio savybes, todėl gėrimo nereikėtų saldinti.


Receptai
Kakava su stevija


Reikės:
1 šaukšto kakavos miltelių,
230 ml pieno (galima naudoti ir vandenį),
¼ a.š. stevijos miltelių (arba 6-9 lašai skysto koncentrato),
žiupsnelio druskos.
Pakaitinkite pieną, bet neužvirkite. Į stiklinę/puodelį įdėkite kakavos, užpilkite ¼ kaitinto pieno ir maišykite kol kakava ištirps. Pridėkite stevijos, druskos. Supilkite likusį pieną ir išmaišykite. Skanaus!

 

Obuolių ir cinamono padažas su klevų sirupu

Reikės:
6 obuolių (labiau tinka saldūs),
90 ml natūralaus klevų sirupo,
šaukšto malto cinamono,
šaukšto citrinų sulčių.

Nulupkite ir supjaustykite obuolius į skilteles. Įkaitinkite keptuvę iki vidutinės temperatūros, sudėkite pjaustytus obuolius, klevų sirupą, cinamoną ir citrinos sultis, išmaišykite. Uždenkite keptuvę dangčiu ir kaitinkite padažą apie 12 minučių, kol obuoliai suminkštės. Atidengę keptuvę, karts nuo karto pamaišydami virinkite padažą dar 5-7 minutes. Paruoštą padažą galite skanauti ir šiltą, ir atvėsusį. Pagamintą laikykite šaldytuve. Skanaus!
 
Bananinis pyragas su agavu siripu

Reikės:
125 g pilno grūdo miltų,
½ a.š. kepimo miltelių,
2 a.š. malto cinamono,
75 g šviesių (auksinių) razinų,
50 g tirpinto sviesto,
1 kiaušinio,
šaukšto pieno,
3 prinokusių bananų,
agavų sirupo (patiekiant).
Dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, cinamoną ir razinas. Atskirame inde suplakite kiaušinį, tirpintą sviestą, pieną, sutrintus bananus. Mišinį supilkite į miltus,  viską išmaišykite. Tešlą sudėkite į kepimo indą, kepkite 160-180°C įkaitintoje orkaitėje 30-40 min. Iškeptą pyragą apliekite agavų sirupu ir palikite vėsti 10 min. Skanaus!
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris