Vėlyvus pietus kompensuoja grynas oras

Aigustė Tavoraitė
2016-06-06
Plūstelėję vasariški orai pakoreguoja visų mūsų – tiek suaugusiųjų, tiek mažųjų – valgymo įpročius. Imame stokoti apetito, suvalgome mažiau, renkamės lengvesnį, gaivumo suteikiantį maistą. Ar dėl to nenukenčia per mokslo metus nusistovėjusi vaikų mityba?
Vėlyvus pietus kompensuoja grynas oras
Šoktelėjusi temperatūra veikia vaiko apetitą. Tuomet puikiu sveiku užkandžiu tampa įvairiausi vaisiai, uogos, daržovės. Be abejo, geriausia rinktis mūsų šalyje užaugintus produktus. Daržovių salotas reikėtų ruošti su aliejumi, geriausia – linų sėmenų.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.





Vasarą pagerėja sveikata


Mokymosi įstaigoje ar darželyje vaikas reguliariai įpranta gauti karštus pietus, o pusryčius ir vakarienę pavalgyti namuose. Išlaikyti tokį režimą vasarą gana sudėtinga. Tačiau Vilniaus universiteto Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytoja dietologė Daiva Čižauskaitė ramina, kad tėveliams dėl to per daug nerimauti nereikėtų. Ji tikino, kad būtent vasarą, nepaisant sutrikdyto įprasto valgymo režimo, pagerėja daugelio vaikų savijauta ir sveikata. 
 
„Ilgus mėnesius mokyklos suole prasėdėję vaikai vasarą išeina į kiemus, daugiau laiko praleidžia lauke, yra fiziškai aktyvesni, numeta daugiau svorio. Judėjimas, buvimas gamtoje šiltuoju metų laiku, galima sakyti, kompensuoja ne visuomet laiku spėjamus suvalgyti pietus“, – sakė specialistė.
 
Pasak jos, per mažas fizinis aktyvumas yra didžiulė visos šiandienės visuomenės bėda. Todėl būtent kuo jaunesniame amžiuje būtina ugdyti tinkamus gyvensenos įgūdžius.
„Juk vaikas iš šeimos atsineša tam tikrus įpročius bei tradicijas. Jei jis nuo mažens bus įpratęs judėti, fiziškai aktyvų gyvenimo būdą palaikys ir būdamas  vyresnis“, –  pastebėjo gydytoja.
 
Galima pasimėgauti ir ledais 
Kalbėdama apie labiau pažeidžiamos trejų–dešimties metų amžiaus sveikų vaikų grupės maitinimosi ypatumus, D.Čižauskaitė priminė, kad apskritai mitybos režimui ir teisingai suformuotiems įgūdžiams metų laikas įtakos neturi.
 
„Aišku, normalu, kad šoktelėjusi temperatūra veikia vaiko apetitą. Tuomet puikiu sveiku užkandžiu tampa įvairiausi vaisiai, uogos, daržovės. Be abejo, geriausia rinktis mūsų šalyje užaugintus produktus. Daržovių salotas reikėtų ruošti su aliejumi, geriausia – linų sėmenų. Žinoma, nereikia iš karto pulti žalumynų valgyti dideliais kiekiais“, – aiškino specialistė.
 
Gydytoja pridūrė, kad karštą vasaros dieną galima pasimėgauti ir ledais. „Aišku, pirmenybę reikėtų teikti neriebiems ledams, juos suvalgyti pirmoje dienos pusėje. Nematau tragedijos, jei vaikas kasdien suvalgys po ledų porciją“, – sakė D.Čižauskaitė.
Anot gydytojos, apskritai nėra draudžiamų produktų, tik nereikia pamiršti saiko ir rinktis kuo įvairesnį maistą.

 
Vandens turėtų būti po ranka
Vasarą ypač svarbu gauti pakankamai skysčių. Tačiau vaikams nereikėtų siūlyti limonadų, sulčių, kitų spalvotų gėrimų.
„Geriausiai tiks paprastas negazuotas mineralinis vanduo. Į jį galima įlašinti šiek tiek citrinos, įmesti saują uogų“, – patarė specialistė.
 
Pasak jos, pamatuoti, kiek vandens konkrečiai reikėtų išgerti, juo labiau lyginti su suaugusiųjų normomis, – sudėtinga. „Kiekvieno vaiko norma yra individuali. Svarbu, kad vandens atžalai visada būtų po ranka. Patys vaikai noriai jį geria, problemų dėl to neiškyla. Nebent mažesniesiems karštą vasaros dieną dažniau reikėtų pasiūlyti atsigerti“, – sakė D.Čižauskaitė.
 

Svarbiausia karštą dieną atžalai neduoti šalto vandens, nes taip galima jį ir susargdinti. Be to, šaltas vanduo nemalšina troškulio. Geriausia, kai jis yra kambario temperatūros.
 
Nesveiko vaiko mityba skiriasi
Specialistė atkreipė dėmesį, kad atitinkamų sveikatos problemų turinčiam, lėtinėmis ligomis sergančiam vaikui mitybą reikia reguliuoti individualiai. Itin sparčiai Lietuvoje daugėja nutukusių vaikų.
 
„Tokiai atžalai gaminant maistą pirmenybė teikiama neriebiems produktams ir patiekalams. Tokiu atveju tėvai ypač turėtų atidžiai rinktis produktus, įvertinti jų sudėtį ir galiojimo laiką“, – pastebėjo gydytoja.

 
Verta žinoti
Vasarą tyko ir didesnis pavojus mažamečio pilvukui, todėl ypač svarbu tiek maisto produktus, tiek paruoštą maistą laikyti tinkamomis sąlygomis. Šviežiai paruoštą maistą geriausia pasistengti iškart suvalgyti.
 
Taip pat – nepamiršti tinkamos rankų higienos, skrupulingai plauti vaisius ir uogas, daržoves ir kitus žalumynus.
Mažamečiams itin kenkia greitas maistas ir pusgaminiai, tad mitybos specialistai tėveliams pataria verčiau palikti jau pagamintų patiekalų, kuriuos tereikėtų pašildyti.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris