„Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia, kas įgyta per šiuos metus – sutikti žmonės ir bendrystė bei draugystė su kolegomis, bendradarbiais, studentais“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Slaugos fakulteto dekanė, Senato pirmininkė prof. dr. Jūratė Macijauskienė, pristačiusi naują knygą apie fakulteto istoriją.
„Išlaikyti prisiminimus mums padeda dokumentai ir straipsniai, tad ši knyga bus liudijanti tai, ką mes visi kartu nuveikėme“, – sako viena knygos „Slaugos fakulteto 30 metų istorija. Istorija, faktai, prisiminimai, straipsniai, dokumentai“ autorių prof. dr. Jūratė Macijauskienė.
Pradėjo dviese, baigė viena
Knygoje „Slaugos fakulteto 30 m. istorija. Istorija, faktai, prisiminimai, straipsniai, dokumentai“ išsamiai aprašytas tris dešimtmečius trunkantis LSMU Slaugos fakulteto kūrimosi, augimo ir brandos kelias. Leidinyje galima rasti ne tik faktų, dokumentų ir datų, bet ir gyvų prisiminimų, mokslinių straipsnių bei iškalbingų fotografijų, kurios atspindi Fakulteto indėlį į šalies sveikatos mokslų raidą bei visuomenės gerovę.
Knygos bendraautorius – vienas Slaugos fakulteto įkūrėjų, paliatyviosios pagalbos Lietuvoje pradininkų, gydytojas kardiologas, a. a. prof. habil. dr. Arvydas Šeškevičius. Beveik prieš 20 m., būdamas fakulteto dekanu, jis jau buvo parašęs panašų metraštį, pavadinimu „Penkiolika kūrybos metų“.
„Idėja šią naują knygą parengti taip pat kilo profesoriui Arvydui Šeškevičiui, ilgamečiui mūsų fakulteto dekanui, besiruošiant fakulteto veiklos 30-mečiui. Deja, jau pradėjus rašyti knygą, 2023 m. sausio 22 dieną, profesoriaus netekome. Visgi didžiulė jo meilė rašytiniam žodžiui ir knygoms, pagarba istorijai ir ją kūrusiems žmonėms, ištikimybė universitetui ir jo puoselėtam fakultetui buvo postūmis parengti šį leidinį“, – sako prof. dr. J.Macijauskienė.
Profesoriaus A.Šeškevičiaus sukauptas archyvas, pasidalyti prisiminimai, išsaugotos fakulteto istoriją liudijančios fotografijos nugulė šios knygos puslapiuose. Pasak profesorės, prie knygos reikšmingai prisidėjo daugybė fakulteto darbuotojų, LSMU administracija bei kiti padaliniai. „Didžiulis indėlis – mūsų studentų, kurie pasirinkdami studijas šiame universitete tampa mūsų istorijos dalimi“, – pastebi Slaugos fakulteto dekanė.
Knyga – kaip liudijimas
Knygą autoriai skyrė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Slaugos fakulteto 30-ies metų jubiliejui ir kolegų, paskyrusių savo darbus bei išmintį, kad šis fakultetas klestėtų, atminimui, o kartu – siekdami padėkoti visiems, kurie kūrė, puoselėjo ir stiprino šį fakultetą. Knygoje pateikti Universiteto administracijos prisiminimai ir linkėjimai, aprašytas fakulteto įkūrimas, raida ir plėtra, pateikta informacija apie fakulteto padalinius (Slaugos klinika, Geriatrijos klinika, Reabilitacijos klinika, Vaikų reabilitacijos klinika, Sporto medicinos klinika), prisiminta fakulteto istorija ir ją kūrę žmonės, pasidalinta tradicijomis ir šventėmis.
„Išlaikyti prisiminimus mums padeda dokumentai ir straipsniai, tad ši knyga bus liudijanti tai, ką mes visi kartu nuveikėme“, – sako viena knygos autorių prof. dr. J.Macijauskienė.
Knygoje „Slaugos fakulteto 30 metų istorija. Istorija, faktai, prisiminimai, straipsniai, dokumentai“ pasakojama, kaip atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, kilo poreikis kurti modernias, šiuolaikiškas studijų programas, atliepiančias sveikatos sistemos ir visuomenės lūkesčius. Per šiuos dešimtmečius kito kvalifikaciniai reikalavimai sveikatos priežiūros darbuotojams – juos lėmė greita medicinos mokslo pažanga, socialinė visuomenės raida, verčianti tobulinti profesinį parengimą. Anot knygos autorių, LSMU Slaugos fakultetas tapo reikšmingu atsaku į šiuos pokyčius – čia pradėti rengti profesionalai, kurie šiandien yra neatsiejama Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos dalis.
Istoriškai susiklostė, kad Slaugos fakultete rengiami būsimi slaugytojai, akušeriai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, dailės terapeutai, gydytojai geriatrai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, sporto medicinos gydytojai. Šie specialistai padeda visuomenei įveikti sveikatos iššūkius, teikiant saugias, kokybiškas ir veiksmingas sveikatos priežiūros paslaugas.
Leidinys atskleidžia, kaip Fakulteto veikla glaudžiai persipina su mokslu, praktika ir socialine atsakomybe. Joje išryškėja tarpdiscipliniškumo svarba, mokslinių tyrimų įtaka visuomenės sveikatai, studijų kokybė ir institucinis atvirumas inovacijoms bei tarptautiškumui.
Labiausiai brangina žmones
„Baigusi mūsų Universitetą, (tuomet – Kauno medicinos universitetą), iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia, dabartiniame LSMU. 2003 m. tapau Slaugos fakulteto prodekane, nuo 2007 m. esu Slaugos fakulteto dekanė, nuo 2024 m. ir Geriatrijos klinikos vadovė. Brangiausia, kas įgyta per šiuos metus – sutikti žmonės ir bendrystė bei draugystė su kolegomis, bendradarbiais, studentais“, – sako profesorė, knygos pristatymo renginyje rektoriaus emerito prof. habil. dr. Viliaus Grabausko pavadinta „slaugos mokslo studijų ir praktikos įkvėpėja“.
Naujoji knyga rikiuojasi greta kitų profesorės ruoštų leidinių, parengtų kartu su kitais bendraautoriais. Visgi prof. dr. J.Macijauskienė neapsiriboja moksline literatūra.
„Esu aistringa knygų ir knygynų mylėtoja. Neprisijaukinu tik audioknygų – mieliau imti į rankas įprastą knygą ir versti puslapius... Profesinės literatūros skaitymas yra mano darbo kasdienybė, o laisvalaikiu mėgaujuosi grožine ir įvairia pažintine literatūra. Nuo paauglystės žaviuosi skandinavų literatūra – ji man vis dar įdomi ir įtraukianti“, – sako LSMU Slaugos fakulteto dekanė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: