Maisto derinimas: ko vienoje lėkštėje šiukštu neturėtų būti

Gintarė Kaminskienė
2015-03-09
Pavasarį pasitinkate vildamiesi atsikratyti kelių per žiemą ant šonų susikaupusių kilogramų? Kaip žinia, drastiškos dietos norimo rezultato neduos. O štai subalansuota mityba – pats tas. Tik ką reiškia subalansuota? Kai kurie sveikos mitybos entuziastai teigia: tai – produktų derinimas. Tad šį kartą pasvarstykime, ką dera valgyti kartu, o ko vienoje lėkštėje šiukštu neturėtų būti.
Maisto derinimas: ko vienoje lėkštėje šiukštu neturėtų būti
Suvalgę mėsos su bulvėmis ir po to dar išgėrę kavos su pienu, tikrai jausimės apsunkę. Tą pačią mėsą ar bulves suvalgius su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, savijauta bus kur kas geresnė.

Atskira filosofija
Maisto derinimas - filosofija, turinti aiškias gaires. Anot derinančiųjų produktus, baltymai virškinami rūgščioje terpėje, o angliavandeniai – šarminėje. Organizmas vienu metu nesugeba išskirti ir rūgšties, ir šarmų, todėl jei mėsa valgoma su bulvėmis, o žuvis su ryžiais, pirmiausia skrandis virškins angliavandenius. O baltymai - mėsa ar žuvis - gulės skrandyje, kol susidarys rūgštinė terpė. Nevirškinami produktai skrandyje aprūgsta, ima pūti.
Panašiai ir su vaisiais bei riešutais. Nemirkyti riešutai – koncentruoti baltymai, virškinami skrandyje, tad iškart po jų suvalgius vaisių, kurie pradedami virškinti dar burnoje, organizmui siunčiami prieštaringi signalai. Vaisiams reikia kuo greičiau atsidurti plonojoje žarnoje, šarminėje aplinkoje, o baltymams reikia rūgštinės aplinkos. Kadangi vienu metu išskirti šarmą ir rūgšti skrandžiui pernelyg sudėtinga, vaisiai pradeda rūgti.
Maisto produktų derinimo šalininkai tikina, kad netinkamai parinkti produktai yra dujų susidarymo, žarnyno užterštumo, vidurių užkietėjimo priežastis.
 
Pagrindinės taisyklės
Baltyminius produktus valgykite atskirai
Nevalgykite kartu mėsos ir kiaušinių, žuvies ir sūrio ir t.t. Pieno produktus geriausia valgyti ar gerti atskirai.
Vienu metu nevalgykite krakmolingo ir baltyminio maisto

Mėsos, kiaušinių, sūrio, riešutų ar kito baltyminio maisto nereikėtų užkąsti duona, bulvėmis, saldžiais vaisiais arba grūdais.
Nevalgykite krakmolingo ir rūgštaus maisto vienu metu
Rekomenduojama vengti valgyti duoną, bulves, bananus ar kitus krakmolingus produktus su ananasais, pomidorais, citrinomis, apelsinais ir kitokiu rūgščiu maistu.
Krakmolingo maisto negardinkite cukrumi
Kai krakmolingas maistas gardinamas cukrumi, prasideda rūgimo procesas.
Vaisius valgykite atskirai
Vaisius galima maišyti tarpusavyje, išskyrus saldžius ir rūgščius, tačiau nepatariama to daryti su kitais maisto produktais.
Būtinai darykite pertraukas tarp valgymų
Pertraukos tarp valgymų daromos tam, kad skrandyje nesusimaišytų skirtingi produktai. Po vaisių ar daržovių patariama palaukti dvi valandas, po krakmolingo maisto – tris valandas, o po baltyminio – keturias valandas.
 
Valgydami negerkite skysčių
Numalšinti troškulį geriausia likus pusvalandžiui iki valgymo arba praėjus valandai po jo. Priešingu atveju, skysčiai praskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą.
 Nevalgykite vienu metu daugiau nei šešių produktų
Net jeigu valgomos tik vaisiai arba daržovės, nereikėtų maišyti daugiau nei šešių skirtingų produktų. Kitu atveju virškinimo sistema bus apkrauta kaip ir maišant bet kokius kitus produktus.

 
Komentaras
Studijos „Sulieknėk sveikai“ vadovė Vaida Kurpienė:

Aišku, bet kokiu atveju maistą skrandis suvirškins. Skirtumas tik tas, kad žmogaus savijauta, suvalgius vienokį ar kitokį derinį, bus skirtinga. Be to, klausimas, kokios maisto medžiagos bus pasisavinamos. Į maisto produktų derinimą galima pažiūrėti skirtingai. Vienas būdas – klasikinis, kur kartu nerekomenduojama valgyti mėsos su bulvėmis ar mėsos su duona ir panašiai. Kitas – kai kalbame apie maisto medžiagų pasisavinimą. Pavyzdžiui, jei valgome grikius su pienu ar burokėlius su varškės sūriu, iš tų produktų gausime mažiau geležies, nes pieno produktai blokuoja geležies pasisavinimą.
Visuomet žmonėms sakau, kad pavalgę šie pasižiūrėtų, kaip jaučiasi. Derinant produktus, skirtumas bus akivaizdus. Pavyzdžiui, suvalgę mėsos su bulvėmis ir po to dar išgėrę kavos su pienu, tikrai jausimės apsunkę. Tą pačią mėsą ar bulves suvalgius su šviežiomis ar raugintomis daržovėmis, savijauta bus kur kas geresnė.
Kuo sunkiau virškinamas maistas, tuo sunkiau reikiamos medžiagos pasisavinamos. Tad ypatingų mokslų čia nereikia, svarbiausia – atsigręžti į save ir savo savijautą.


Receptai
Žuvis su žalumynais

Reikės:
200 g žuvies,

1 žiupsnelio maltų pipirų,
1 žiupsnelio druskos,
1 saujos žalumynų (petražolių,krapų ir čiobrelių),
½ citrinos,
100g augalinio aliejaus.
Folijos lapą išklokite skardoje. Dėkite žuvį. Ją pasūdykite ir pabarstykite pipirais. Žalumynus susmulkinkite ir berkite į aliejų. Citrinos žievelę supjaustykite juostelėmis ir dėkite į aliejaus bei žolelių mišinį. Įberkite druskos ir pipirų. Išmaišę aliejinį mišinį įtrinkite žuvį. Citrinos sultis išspauskite ant žuvies. Viską susukite į foliją ir pašaukite į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepkite apie ketvirtį valandos. Patiekite su šviežiomis ar žaliomis daržovėmis. Skanaus!
 
Vištienos filė su daržovių tyre

Reikės:
200 g vištienos filė,
1 saujos žalumynų pagal skonį,
1 morkos,
1 nedidelio brokolio,
1 žiupsnelio maltų pipirų,
1 žiupsnelio druskos.
Vištienos filė įtrinkite prieskoniais ir žalumynais. Kepkite 200 laipsnių orkaitėje apie 20 minučių. Išvirkite morką ir brokolį, sutrinkite. Košę pagardinkite druska pagal skonį. Vištieną ir daržovių košę galite patiekti su šviežiomis salotomis. Skanaus!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica