Kodėl „šiukšlinis maistas“ tirpsta burnoje

www.lsveikata.lt
2017-09-14
Užkrimsti ko nors tokio, o greičiausiai - nesveiko maisto, užsinori net ir sveikos gyvensenos puoselėtojai. Beje, kaip teigia gydytojai, kartais to negalima suversti valios neturėjimai. Tokie silpnumo momentai gali įspėti ir apie mikroelementų deficitą jūsų organizme. 
Kodėl „šiukšlinis maistas“ tirpsta burnoje
Viena paslapčių, kodėl greitas maistas yra taip mėgstamas – neprilygstami skonio potyriai: nė vienas subalansuotas patiekalas negali būti vienu metu ir saldus, ir sūrus, riebus ir kartus‚ tirpti burnoje“ (o traškučiai gali!).

Vakarinis „apsiėdimas“
Pastebėjote, kad artėjant vakarui noras užkrimsti ko nors saldaus ar riebaus stiprėja? Harvardo ir Oregono universitetų dėstytojai paaiškino šią nesveiką tendenciją. Tyrimo rezultatai skelbia, kad tarp apetito ir biologinio organizmo laikrodžio egzistuoja ryšys. Mūsų organizmo bioritmai sureguliuoti taip, kad būtent vakare pasiekiamas alkio pikas. Ir atvirkščiai, apie 8 val. ryto apetitas dar „snaudžia“.
 
Štai ir senovėje mūsų protėviai vakarieniaudavo gausiai, kad sukauptų energiją rytinei medžioklei, o rytinis persivalgymas galėjo kainuoti ir gyvybę. Laikai pasikeitė, tačiau vidinio laikrodžio rodyklių Gamta nepersuko.

 
Nekontroliuojamas noras pavalgyti
Stivenas Viterlis, valgymo elgsenos ekspertas ir knygos „Kodėl žmonės mėgsta šiukšlinį maistą“ autorius, 20 metų studijavo „šiukšlinio maisto“ (angl. junk food) ypatumus, bandydamas suprasti, kodėl mėsainiai, traškučiai, bandelės taip yra mėgstami.
Pirmoji paslaptis – neprilygstami skonio potyriai: nė vienas subalansuotas patiekalas negali būti vienu metu ir saldus, ir sūrus, riebus ir kartus‚ tirpti burnoje (o traškučiai gali!).
 
Antroji paslaptis – „šiukšlinio maisto“ sudėtyje, kuri greitai pasotina organizmą, apie tai siųsdama signalus smegenims, tačiau po pusės valandos valgyti ir vėl norisi. Greito maisto gamintojai išleidžia milijonus dolerių, kad rastų „idealų“ skonį, pagaminti traškią plutelę ar išgauti lengvą konsistenciją. Nes kuo greičiau maistas „tirpsta burnoje“, tuo mažiau kaloringas jis mums atrodo.
 
Produktai, apie kurių kenksmingumą nesusimąstome
Iš tiesų kartais galima ir nusižengti taisyklėms. Tačiau tik kartais. Mat, pavyzdžiui, po nekaltų desertukų kauke slepiasi kalorijų bombos.
Dietologai įvardija tris didžiausius apgavikus. Specialistai ragina būtinai atkreipti dėmesį į pieno produktų riebumą ir sudėtį. Štai kad ir glazūra padengti sūreliai. Pagal jų sudėtį chemiją galima mokytis: natūralią varškę juose dažnai keičia sintetinis varškės produktas, sviestą – augaliniai riebalai, o kur dar keli šaukšteliai cukraus. Ir taip sveriantis vos 40-60 gramų saldusis sūrelis slepia savyje daugiau nei 160 kcal.

 
Sumuštinis su dešra – taip pat ne koks variantas. Pagal kaloringumą tai net ne užkandis, o visaverčiai priešpiečiai, be to, su paslėpta grėsme. Kaip žinia, daugelyje dešrų mėsos yra mažai, o sočiųjų riebalų ir druskos – gausu.
Bandelės be įdaro taip pat nenaudingos, kaip ir su įdaru. Tie, kurie giriasi valgantys kruasanus be įdaro, net nesusimąsto, kad sluoksniuota tešla – tai sočiųjų riebalų ir parastųjų angliavandenių derinys.

 

Svarbu
Pasikeitęs skonis gali signalizuoti apie ligą
Jeigu anksčiau nė dienos negalėdavote iškęsti be raugintų agurkų, o dabar renkatės tik prėską maistą, nepalikite šio fakto be dėmesio. Staigus skonių pasikeitimas dažnai gali perspėti apie rimtus sutrikimus, tiesa, nėščiųjų tai neliečia.
 
Raugintų produktų mėgėjai turėtų pasitikrinti skrandžio rūgštingumą. Raugintiems kopūstams dažnai atsispirti negali gastritu sergantys žmonės.
Norisi aštraus maisto? Vadinasi, trūksta virškinimo fermentų.
Ėmėte valgyti prėską maistą? Vertėtų pasitikrinti dėl opos, gastrito, kepenų ar tulžies pūslės ligų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica