Imbieras – tinkamas pasirinkimas pusryčiams

Irma Baranauskaitė
2017-11-27
Šaltėjant orams ir gausėjant peršalimo ligų vis dažniau prisimename imbierą. Visgi imbieras – priemonė ne tik nuo jų.  
Imbieras – tinkamas pasirinkimas pusryčiams
Imbieras pasižymi unikaliu skoniu ir gydomosiomis savybėmis – tokiu deriniu daugiau nepasižymi jokie kiti prieskoniai. Neretai savo gydomuoju poveikiu jam nusileidžia netgi mūsų pamėgti vaistiniai augalai.

Klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė tikina, kad tyrinėjamas įvairus imbiero junginių poveikis sveikatai. Imbieras mažina uždegimus, patinimą, skausmą. Naudingas pykinant nėštumo ar chemoterapijos metu. Keliautojai vartoja jį jūros ligos profilaktikai.
 
Dietologė sako, kad tyrinėjamos ir galimos priešvėžinės imbiero savybės. Keletas biologiškai aktyvių jo darinių pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Be to, skatina apoptozę (viena programuotos ląstelių mirties rūšių), mažina proliferaciją (nenormalus audinių vešėjimas arba išsišakojimas dėl ląstelių dalijimosi). Imbiero dariniai veikia kraujo krešumą, todėl galėtų pasitarnauti kardiovaskulinių (širdies ir kraujagyslių) ligų prevencijai. Galbūt imbiero bioaktyvios medžiagos padėtų gydyti astmą ir cukrinį diabetą.
 
Vis dėlto pašnekovė pabrėžia, kad trūksta tyrimais patvirtintų duomenų apie daugelį deklaruojamų imbiero poveikių sveikatai. Daugeliu atvejų yra neaiškus veikimo mechanizmas, tyrimų atlikta mažai arba jie atlikti laboratorijos sąlygomis. Kai kurių tyrimų duomenys, pavyzdžiui, tiriant uždegimą mažinantį poveikį, yra prieštaringi.
 
Imbieras yra saugus, galimos šalutinės reakcijos nėra dažnos, nebent vartojant dideliais kiekiais. Tada gali atsirasti: rėmuo, burnos gleivinės sudirginimas, viduriavimas. Nereikėtų daug imbiero vartoti naudojantiems antikoaguliantus (varfariną).  
Gydytojos dietologės Žanos Antonovos nuomone, paprastai su maistu ar sultimis vartojamas imbieras tiktų pusryčiams, taip sveikai pradedant dieną. Nes pusryčiai turi būti sotūs, su daug angliavandenių, baltymų, šiek tiek riebalų, tad imbiero naudojimas maisto produktuose, patiekaluose būtų tik į naudą.


Verta žinoti
Vieno klinikinio tyrimo metu dismenorėją (mėnesinių ciklo sutrikimas, skausmingos mėnesinės, kurioms būdingas pilvo apatinės dalies spazminio pobūdžio skausmas) patiriančios studentės buvo padalintos į dvi lygias grupes. Tyrėjai joms davė arba placebo, arba imbiero kapsulės forma. 83 proc. dalyvių iš „imbiero grupės“ simptomai pagerėjo, kai „placebo grupėje“ jie pagerėjo 47 proc.
 
Per 45-ių dienų klinikinį tyrimą 85 individai su dideliu cholesteroliu vartojo tris gramus imbiero miltelių tris kartus per dieną ir jų cholesterolio rodikliai pastebimai pagerėjo. 
Per imbiero poveikio osteoartritui (dažniausia pasaulyje sąnarių liga) tyrimą paaiškėjo, kad imbiero ekstraktą vartojusi grupė jautė kelio sąnario skausmų sumažėjimą (63 proc.) lyginant su kontroline grupe (50 proc.). 

 
Receptai 
Apelsinų ir imbiero marmeladas 
 
Reikės:
1 kg apelsinų,
50 ml šviežio tarkuoto imbiero,
1 kg cukraus.
 
Kruopščiai nuplaukite apelsinus. Nulupkite žieveles ir supjaustykite plonomis juostelėmis. Perpjaukite apelsinus pusiau ir išspauskite sultis. Pamatuokite, kiek išspaudėte sulčių, įpilkite vandens, kad iš viso būtų 800 ml skysčio. Sumaišykite sultis su supjaustytomis žievelių juostelėmis, tarkuotu imbieru ir supilkite į puodą. Uždengę kaitinkite 5 minutes. Suberkite cukrų uogienėms ir virkite 3 minutes. Nuolat maišykite. Nugriebkite putas. Marmeladą supilkite į šiltus, sterilizuotus stiklainius. Uždarykite. Laikykite vėsioje vietoje.
 
Imbiero arbata

Reikės:
100 ml citrinų sulčių,
100 ml apelsinų sulčių,
1 šaukšto medaus,
2 šaukštelių tarkuoto imbiero
300 ml vandens
 
Imbiero šaknį nulupti bei sutarkuoti. Porą šaukštelių tarkių užpilti apelsinų bei citrinų sultimis, įdėti medaus ir gautą mišinį užpilti verdančiu vandeniu.
 

Kiaulienos kepsnys marinuotas vyne su imbieru
 
Reikės:

1 kg kiaulienos kumpio arba sprandinės,
Marinatui:
200 ml sauso raudonojo vyno,
1 šaukšti medaus,
2 šaukštų sojos padažo,
1 šaukšto imbiero smulkiai sutarkuotos imbiero šaknies,
žiupsnelio baziliko, mairūno, čiobrelio.
 
Mėsą nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite norimo dydžio gabalėliais, užberkite žoleles ir gerai išmaišykite.
Iš nurodytų produktų paruoškite marinatą ir užpilkite ant mėsos, išmaišykite ir uždengtame inde laikykite šaldytuve keletą valandų arba visą dieną.
Kepkite ant grotelių, virš žarijų 20-25 min. arba orkaitėje.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris