Gera šeiminė ir iš kirvio sriubą išvirs

Greta Vanagienė
2020-03-13
Dėl siautėjančio koronaviruso rekomendacijos vengti viešų susibūrimų, siūlymai ramybės vardan apeiti ir maisto prekių parduotuves, šeimininkes verčia pasukti galvas, kaip išmaitinti šeimą su turimomis atsargomis? Turbūt visiems žinoma tiesa – gera šeiminė ir iš kirvio sriubą išvirs. Virtuvės mitų griovėjas Alfas Ivanauskas įsitikinęs: kūrybiškas požiūris į maisto gamybą leis ne tik sutaupyti, bet ir maitintis sveikiau.
Gera šeiminė ir iš kirvio sriubą išvirs
Jei valgiaraštį planuojate iš anksto, bus išvengta chaoso ne tik šeimininko galvoje, bet ir pilve. Mat paskubomis pasirinkus maisto rizikuojame prisivalgyti pusgaminių ir mažai vertingo maisto.

Šaldytuve – kaip ir drabužinėje

„Situacija šaldytuve beveik tokia pati kaip ir drabužinėje – amžinas klausimas: neturiu ką apsirengti arba neturiu ką valgyti“, - juokauja virtuvės mitų griovėjas Alfas Ivanauskas. Dažnas esame tiek prikaupę maisto, kad nė patys nežinome, kokios gėrybės slepiasi lentynų gale.

 
„Dabar, kai visi užsipirkome kruopų, iš spintelių teks vaikyti kandis ir kitus kenkėjus“, - šypteli Alfas. Nors atsarga gėdos nedaro, virtuvės šefas sako, jog pamesti galvos dėl to neturėtume. Be to, ragina mažiau žvalgytis į akcijas. Mat esame iš tų, kurie mėgsta pakibti ant rinkodaros kabliuko.
„Prisiperkame visokių vištų, o paskui nežinome, kur jas dėti. Prieš dėdami pirkinį į krepšelį pagalvokime, ką ketiname pagaminti iš produkto dalių. Jei tai paukštiena, - ką gaminsite iš krūtinėlės, ar kitų dalių, gal virsite sultinį.

Drabužių spintoje, kai moteris kruopščiai suformavusi garderobą, ji žino, kad prie juodos suknelės priderinusi mažą akcentą nušvis naujai. Taip ir su maistu - turėdami grikių ir prie jų vieną dieną pasirinkę džiovintus pomidorus, kitą – iš šaldymo kameros rinkinį daržovių, galime šauniai išsiversti ir be naujo akcijinio gaminio pirkimo“, - tikina virtuvės šefas.
 
Planuodami maitinsitės sveikiau 
A.Ivanauskas įsitikinęs – jei valgiaraštį planuojate iš anksto, bus išvengta chaoso ne tik šeimininko galvoje, bet ir pilve. Mat paskubomis pasirinkus maistą rizikuojame prisivalgyti pusgaminių ir mažai vertingo maisto. O kruopštus šeimos meniu planavimas leis stabtelti ir pagalvoti apie lėkštės turinį, ne tik numalšinti alkį.
Alfas siūlo paeksperimentuoti su vienu produktu, pavyzdžiui, pamėginkite susidėlioti visos savaitės meniu iš grikių. Virtuvės guru pažada: kūrybiškai pažvelgus į maisto gamybą valgiaraštyje atsiras ne tik tradicinė grikių košė, bet ir grikių košė su salotomis, varškės apkepas, kukuliukai ir pan.
 
„Galima išsivirus gero sultinio jį porcijomis užsišaldyti, o dieną prieš tiesiog išsitraukti iš šaldymo kameros ir ruošti norimą patiekalą. Čia kaip dėlionės žaidimas: kuo daugiau turėsime variacijų, tuo maitinsimės įvairiau ir sveikiau.
Neseniai bendravau su pažįstama lietuve, kuri buvo dviems savaitėms dėl koronaviruso karantinuota namuose Kinijoje. Ji dalinosi, kad per tą laiką ėmė normaliai maitintis: triskart per dieną buvo tiesiog „priversta“ valgyti subalansuotą maistą, ko ankščiau dėl darbų gausos negalėdavo sau leisti. Taigi aplinkybės priverčia gyventi sveikiau, kai yra režimas“, - tikina jis.
 

Perkame nereikalingus produktus
Planuojant valgiaraštį į parduotuvę užtenka nuvykti kartą per savaitę, o ne kasdien užsukti vis šio to įsigyti. Tai, anot Alfo, be abejonės, leidžia ir sutaupyti.
„Kai kiekvieną vakarą lankaisi parduotuvėje nežinodamas, ką gaminsi, rizikuoji prisipirkti nereikalingų produktų, išleisti didesnę pinigų sumą. O vienas blogiausių dalykų - ateiti į parduotuvę alkanam. Nors vis žinome, bet pamištame šią taisyklę“, - sako jis.
 
Vis dėlto Alfas pripažįsta - spontaniškumas gyvenimui įneša daugiau spalvų. Taigi, jei draugai netikėtai pakviečia vakarienės, būtų kvaila atsisakyti vien dėl to, kad namuose esate suplanavę kepti kotletus.

„Suplanuotą patiekalą gaminkite kitą dieną. Nieko bloga nenutiks, jei, pavyzdžiui, bepasibaigiančią galioti varškę tiesiog užšaldysite. Nesistenkite gaminti vien dėl to, kad reikia gaminti“, - patarimus dalija virtuvės mitų griovėjas.

 
Verta žinoti
Jei apsigyveno maistinės kandys:
Rekomenduojama gerai apžiūrėti visus šalia esančius produktus ir jei kyla bent menkiausias įtarimas, kad jie gali būti užkrėsti kandžių, išmesti.
Vietą, kurioje buvo sandėliuojami produktai, išvalyti vandens ir acto arba muilo tirpalu. Spintelės paviršius rekomenduojama padengti eteriniais aliejais. Maistinės kandys nemėgsta intensyvių kvapų, tokių kaip levandų ar arbatmedžio eterinio aliejaus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica