Cukraus baimės akys didelės

Aigustė Tavoraitė
2015-10-19
Ar žinote, kad du arbatiniai šaukšteliai cukraus bent dviem valandoms perpus prislopina imuninę sistemą? Tačiau nereikia gąsdintis, jei visgi sunkiai įsivaizduojate vėsų rytą be karšto saldintos kavos ar arbatos puodelio. Išeitį galima rasti.   
Cukraus baimės akys didelės
Nustatyta saugi cukraus dienos norma – 6 šaukšteliai. Tačiau derėtų nepamiršti, kad toks kiekis – ne vien gryno cukraus, bet ir gaunamo su kitais maisto produktais.

Gali ir sendinti
Neatsitiktinai daugelis mokslininkų bei gydytojų neigiamai vertina rafinuotą cukrų. Dažnai baltąja mirtimi vadinamas produktas ne tik gadina mūsų dantis, bet rūgština visą organizmą, sutrikdo mineralų balansą, iš kaulų „išplauna“ kalcį ir taip ilgainiui gali juos „sulaužyti“ – privesti iki osteoporozės. Cukrus skatina „blogojo“ cholesterolio gamybą, o tai didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Manoma, kad šis saldus produktas skatina ankstyvą senėjimą, gali sukelti įvairias alergijas maistui, autoimunines ligas. Daug jo vartodami taip pat rizikuojate priaugti svorio. Jei iš cukraus gauta energija nėra išeikvojama užsiimant fizine veikla, jos perteklius organizme paverčiamas riebalais, kurie „papuošia“ jūsų pilvą ar klubus.

 
Cukrus cukrui nelygus
Tačiau nedaug cukraus žmogui vis dėlto reikia. Tik nepamirškime, kad didžiąją jo dalį gauname su įvairiausiais produktais, ypač visokiais parduotuvių pusgaminiais, gazuotais gėrimais (tvirtinama, kad 0,5 l kokakolos buteliuke yra apie 10 arbatinių šaukštelių cukraus!), jogurtais, pyragaičiais, sūreliais ir pan. Todėl kasdieną suvartojamo gryno cukraus kiekį reikėtų stengtis kiek įmanoma labiau sumažinti.
Verta žinoti, ne visas cukrus yra vienodas. Štai vaisiuose yra nemažai cukraus, tačiau juose esančios skaidulos lėtina jo pasisavinimą ir organizmui nekenkia. Bet džiovinti vaisiai jau mažiau naudingi – turi žymiai daugiau cukraus. Taip pat rafinuotą cukrų galima pakeisti kitais natūraliais produktais.
 
Specialistės komentaras

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė:

- Natūralių alternatyvių produktų, kuriais galima pakeisti cukrų, išties yra labai daug. Tarkim, vietoj cukraus, kurį naudojame saldinimui, galime rinktis medų, klevų sirupą. Dabar labai populiarus ir vienas natūralesnių jo pakaitalų – stevija.
Tačiau jei kalbėsime apie bendrąjį mitybos racioną, paprastųjų angliavandenių (tai – ne tik cukrus, bet ir visi kiti saldėsiai: šokoladas, pyragėliai ir t.t.) vartojimą reikėtų sumažinti ir keisti juos sudėtiniais angliavandeniais. Tinka, pavyzdžiui, rūpaus malimo miltai, įvairios košės, pilno grūdo kietųjų kviečių miltų makaronai, kartais virtos bulvės ir panašiai. Jei tokių angliavandenių gausime pakankamą kiekį, paprastųjų angliavandenių vartojimas bus žymiai mažesnis.
Apskritai pagal PSO rekomendacijas, nustatyta saugi cukraus dienos norma – 6 šaukšteliai. Tačiau derėtų nepamiršti, kad toks kiekis – ne vien gryno cukraus, bet ir gaunamo su kitais maisto produktais.
Cukrus gali būti keičiamas ir sintetiniais saldikliais, tačiau tai – dar sąlyginai naujas produktas, apie kurių veikimą ne viskas žinoma. Tam tikri saldikliai yra leistini, tačiau vaikams jų vartoti nerekomenduojama. Sergantiesiems cukriniu diabetu ši alternatyva – išeitis, pakeičianti cukrų. Visgi geriausia būtų ilgainiui keisti mitybos įpročius ir pamėgti nesaldintus gėrimus.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
    Mokys, kaip vartoti vaistus

    Mokys, kaip vartoti vaistus

    „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ksenotransplantacija: vis daugiau vilčių pacientams

    Daugiau negu 100 tūkst. JAV gyventojų laukia organų transplantacijų. Ksenotransplantacijos (iš gyvūno žmogui) pasiekimai laukiantiesiems gali suteikti naujų vilčių. Kovo viduryje Masačiusetso ligoninės Bostone gydytojai žmogui atliko sėkmingą kiaulės inksto persodinimą.   

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris