Apie mitybą atėjus rudeniui

Aigustė Tavoraitė
2015-09-14
Vasarą, kai gamta mums dovanoja tiek gėrybių, ir lepina šiluma, renkamės lengvesnį maistą, kuriame dominuoja vaisiai, daržovės, uogos. Pasibeldus rudeniui ir po truputį pradedant vėsti orams tenka vėl grįžti į nuoseklesnį mitybos ritmą. Produktų pasirinkimą koreguoja ir prasidėję vaikų mokslai. 
Apie mitybą atėjus rudeniui
Vėlyvą rudenį ir žiemą nereikėtų maitintis vien pomidorais ar agurkais, o rinktis kopūstus, morkas, burokėlius, cukinijas, brokolius.

Specialistės komentaras
 Dietologė Kristina Jasmontienė:

 
- Išties šiltuoju metu pilnomis saujomis stengiamės smaguriauti uogomis ir vaisiais, lepinamės įvairiausiais šviežiais skanumynais. Tačiau, reikia suprasti, kad jų neįmanoma per keletą mėnesių „atsivalgyti“ visiems metams. Rudens metui, kaip ir bet kuriam kitam sezonui, svarbiausias sveikos mitybos principas – maisto įvairovė, balansas ir saikas. Svarbu nepamiršti ir reguliaraus valgymo. Kiekvienas metų laikas turtingas tam tikrų gėrybių, todėl ir formuojant rudens mitybos racioną būtina įtraukti atitinkamas sezonines daržoves. Pavyzdžiui, vėlyvą rudenį ir žiemą nereikėtų maitintis vien pomidorais ar agurkais, o rinktis kopūstus, morkas, burokėlius, cukinijas, brokolius ir taip toliau, tas pats ir su vaisiais bei uogomis. Svarbiausia išmokti pasinaudoti tuo, ką tuo metu mums duoda gamta.
 
Pastebime, kad atvėsus orams labiau norisi nebe tik žalio, šviežio, bet ir šilto maisto. Tik derėtų rinktis ne riebaluose keptus, o virtus, troškintus, orkaitėje ruoštus patiekalus. Be abejo, jei yra poreikis, maistą galima pagardinti imunitetą grūdinančiu „super maistu“, tačiau nenaudoti visų tokių ingredientų vienu metu.
 
Rudenį į mokyklas išskubančių vaikų tėvai pirmiausia turi pasirūpinti atžalų pusryčiais. Juk būtent jie nulemia vaiko žvalumą bei darbingumą. Sotus vaikas nesižvalgys ir į saldžius, ne visai sveikus užkandžius. Kokybiški pusryčiai gelbsti nuo netinkamų pasirinkimų ir daro vaiko mitybą kur kas sveikesnę bei geresnę. Idealiausi pusryčiai – šilti, tinka įvairiausios kruopų košės (galima pagardinti ir saldėsiu – klevų sirupu ar uogomis), kiaušinių patiekalai, pieno produktai. Gali būti vaisiai ir iš jų pagaminti kokteiliai, sezoninis vaisius puikiai tiks ir pasiimti užkandžiui.
 
Jei mokyklinukas nešasi pietų lauknešėlį, čia pasirinkimo jau mažiau, bet galima išeitis – sveikas sumuštinis su daržovėmis. Jų vaikas turėtų gauti su kiekvienu valgymu, o sumani mama jau suras būdą, kaip pateikti, pavyzdžiui, morką ar agurką „skania“ forma (patogiai ir žaismingai supjaustys ir panašiai). Esti daug variantų, tačiau visgi prioritetas – pietums šviežiai ruoštas maistas. 



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris