Apie mitybą atėjus rudeniui

Aigustė Tavoraitė
2015-09-14
Vasarą, kai gamta mums dovanoja tiek gėrybių, ir lepina šiluma, renkamės lengvesnį maistą, kuriame dominuoja vaisiai, daržovės, uogos. Pasibeldus rudeniui ir po truputį pradedant vėsti orams tenka vėl grįžti į nuoseklesnį mitybos ritmą. Produktų pasirinkimą koreguoja ir prasidėję vaikų mokslai. 
Apie mitybą atėjus rudeniui
Vėlyvą rudenį ir žiemą nereikėtų maitintis vien pomidorais ar agurkais, o rinktis kopūstus, morkas, burokėlius, cukinijas, brokolius.

Specialistės komentaras
 Dietologė Kristina Jasmontienė:

 
- Išties šiltuoju metu pilnomis saujomis stengiamės smaguriauti uogomis ir vaisiais, lepinamės įvairiausiais šviežiais skanumynais. Tačiau, reikia suprasti, kad jų neįmanoma per keletą mėnesių „atsivalgyti“ visiems metams. Rudens metui, kaip ir bet kuriam kitam sezonui, svarbiausias sveikos mitybos principas – maisto įvairovė, balansas ir saikas. Svarbu nepamiršti ir reguliaraus valgymo. Kiekvienas metų laikas turtingas tam tikrų gėrybių, todėl ir formuojant rudens mitybos racioną būtina įtraukti atitinkamas sezonines daržoves. Pavyzdžiui, vėlyvą rudenį ir žiemą nereikėtų maitintis vien pomidorais ar agurkais, o rinktis kopūstus, morkas, burokėlius, cukinijas, brokolius ir taip toliau, tas pats ir su vaisiais bei uogomis. Svarbiausia išmokti pasinaudoti tuo, ką tuo metu mums duoda gamta.
 
Pastebime, kad atvėsus orams labiau norisi nebe tik žalio, šviežio, bet ir šilto maisto. Tik derėtų rinktis ne riebaluose keptus, o virtus, troškintus, orkaitėje ruoštus patiekalus. Be abejo, jei yra poreikis, maistą galima pagardinti imunitetą grūdinančiu „super maistu“, tačiau nenaudoti visų tokių ingredientų vienu metu.
 
Rudenį į mokyklas išskubančių vaikų tėvai pirmiausia turi pasirūpinti atžalų pusryčiais. Juk būtent jie nulemia vaiko žvalumą bei darbingumą. Sotus vaikas nesižvalgys ir į saldžius, ne visai sveikus užkandžius. Kokybiški pusryčiai gelbsti nuo netinkamų pasirinkimų ir daro vaiko mitybą kur kas sveikesnę bei geresnę. Idealiausi pusryčiai – šilti, tinka įvairiausios kruopų košės (galima pagardinti ir saldėsiu – klevų sirupu ar uogomis), kiaušinių patiekalai, pieno produktai. Gali būti vaisiai ir iš jų pagaminti kokteiliai, sezoninis vaisius puikiai tiks ir pasiimti užkandžiui.
 
Jei mokyklinukas nešasi pietų lauknešėlį, čia pasirinkimo jau mažiau, bet galima išeitis – sveikas sumuštinis su daržovėmis. Jų vaikas turėtų gauti su kiekvienu valgymu, o sumani mama jau suras būdą, kaip pateikti, pavyzdžiui, morką ar agurką „skania“ forma (patogiai ir žaismingai supjaustys ir panašiai). Esti daug variantų, tačiau visgi prioritetas – pietums šviežiai ruoštas maistas. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica