Vargina užsitęsęs kosulys? Tai gali būti kokliušas

www.lsveikata.lt
2020-03-20
Jau antra savaitė vargina labai stiprus priepuolinis kosulys, tačiau kitų sveikatos negalavimų ar temperatūros neturiu. Kaip žinoti, kad tai ne koronavirusas?
Vidmantė, 38 m.
Vargina užsitęsęs kosulys? Tai gali būti kokliušas
Suaugusiems kokliušas, be vaginančio kosulio, sunkesnių sveikatos negalavimų įprastai nesukelia. O mažiems vaikams ypač pirmaisiais gyvenimo metais kokliušas gali sukelti pavojingų komplikacijų.

Vos kas užsikosėja, patraukia nosį ar nusičiaudi, aplinkiniai suklūsta: ar tik ne koronavirusas užpuolė? Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis sako, jog yra ir kitų kvėpavimo takų ligų, dėl kurių verta nerimauti. Užsitęsęs, varginantis, dusinantis kosulys dažnai gali būti kokliušo pranašas. Šis pastaruoju metu ypač suaktyvėjęs.
 
Kokliušas vėl suaktyvėjo 

Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis aiškina, jog kokliušui būdingi spazminiai kosulio priepuoliai, dažnai pasireškiantys ir naktį. Ligą sukelianti bakterija apima viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda skirti toksinus, kurie pažeidžia gleivinę bei sukelia uždegimą. Nors mikroorganizmas ir nepatenka į kraujotaką, sutrikdo kvėpavimo takų veiklą.
Pradžioje kokliušas niekuo nesiskiria nuo kitų kvėpavimo takų ligų - pakyla temperatūra, pradedama kosėti. Šiandienėje situacijoje, bet koks sveikatos negalavimas gali sukelti įtarimų dėl koronaviruso. Anot profesoriaus, pagrindinis skirtumas tarp kosulio peršalus ir kokliušo sukeliamo kosulio – šis nepranyksta kelias savaites ar ilgiau.
 
„Kokliušą dažnai įtarti galima, jei nepadeda antibiotikai. Jei pacientą, vartojantį šiuos medikamentus, ir toliau vargina priepuolinis, sunkus kosulys, ligą patvirtina kraujo testas. Pastaruoju metu kokliušas yra ypač suaktyvėjęs. Esame atlikę stebėjimus, kurie parodė, kad septyniems iš dešimties tyrimų rezultatai parodė kokliušą“, - dalinasi medikas.
Toks ligos suaktyvėjimas, anot A.Laiškonio, pasireiškia dėl per menko skiepijimosi.
 

„Dėl skiepų kuriam laikui išnykęs kokliušas sukėlė iliuziją neva ši liga jau praeityje. Dėl to žmonės nustojo juo skiepytis ir skiepyti vaikus. Dabar turime pasekmes. Nėra ko stebėtis, kad kokliušas ir vėl mūsų akiratyje“, - kalba prof. Alvydas Laiškonis.
Be to profesorius atkreipia dėmesį, kad skiepai apsaugo žmogų nuo kokliušo ne daugiau kaip dešimt metų, todėl pastaruoju metu labai padaugėjo susirgimų tarp suaugusiųjų.

 
Pavojingiausia kūdikiams

Anot A.Laiškonio, suaugusiems kokliušas, be vaginančio kosulio, sunkesnių sveikatos negalavimų įprastai nesukelia. Daugelis nė nežino juo persirgę. Mat ši infekcinė liga su laiku praeina savaime ir be specialaus gydymo.
O mažiems vaikams ypač pirmaisiais gyvenimo metais kokliušas gali sukelti pavojingų komplikacijų.
 
„Po sunkių kosulio priepuolių dėl smegenų hipoksijos ir kvėpavimo centrų perdirginimo gali sustoti kvėpavimas. Kūdikiams daug dažniau pasitaiko išvaržų, pneumonijos. Be to, sergant sunkios formos kokliušu galimi ir smegenų pažeidimai, dėl kurių gali atsirasti neurologinių liekamųjų reiškinių ar net ištikti mirtis“, - sako profesorius.
Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo kokliušo skiepijami kūdikiai nuo dviejų mėnesių amžiaus. Per pirmuosius metus vaikai paskiepijami tris kartus, po to sulaukus pusantrų metų. Vėliau vakcina skiriama ikimokyklinio amžiaus vaikams.

 
Verta žinoti
Žmogus yra vienintelis kokliušo infekcijos šaltinis. Juo užsikrėtęs suserga per 5 – 21 dieną, tačiau inkubacinis laikotarpis gali užsitęsti ir iki 42 dienų.
Kokliušas plinta oro lašiniu būdu, kai žmogus įkvepia greta esančio infekcijos šaltinio išskirtų kokliušo lazdelių ligoniui kalbant, čiaudint, ypač – kosint.
Daugiausiai sergančiųjų - vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
!
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris