Tik (ne)kaltos pleiskanos?

Ringailė Gvildė
2020-11-19
Mano oda visada buvo sausa, tačiau patyrus didelį stresą dar labiau pajautrėjo. Pastaruoju metu itin niežti prie apatinės plaukų linijos sprandą. Aptikau stiprų paraudimą. Ar tai gali būti seborėjinis dermatitas?
Rokas, 28 m.
Tik (ne)kaltos pleiskanos?
Seborėjiniam dermatitui būdingas sezoniškumas – rudenį ir žiemą dažnesni ligos atkryčiai. Ligos paūmėjimai siejami ir su patirtu dideliu ar ilgalaikiu stresu.

Atsako specialistė
Kauno miesto poliklinikos Šančių padalinio gyd. dermatovenerologė Viktorija Vaičiūnienė:

 
Nepatogi liga
„Seborėjinis dermatitas – gana dažna, lėtinė, uždegiminė odos liga. Lengviausiai ją išduoda gelsvai pilkšvos, riebios, stambios pleiskanos skalpo odoje, ypač palei priekinę plaukų augimo liniją, virš ar tarp antakių, aplink burną“, - sako gydytoja.
Pasak gydytojos, kartais šią odos ligą galima supainioti su atopiniu dermatitu ar net žvyneline, nes visos trys ligos turi bendrybių. Pagrindinė – niežėjimas, dėl to tiksliausiai nustatyti diagnozę ir parinkti tinkamiausią gydymą gali tik gydytojas dermatovenerologas. Tačiau atopiniam dermatitui bei žvynelinei būdinga, kad pažeidžiamos ne tik tos kūno sritys, kurios yra turtingesnės riebalinėmis liaukomis, bet ir liemuo, galūnės. Taip pat, pasak gydytojos, pastarosioms ligoms būdinga, kad pleiskanos būna smulkios, sausos, o ne gelsvai pilkos, riebios, kokios būdingos seborėjiniam dermatitui. „Esant seborėjiniam dermatitui pažeidžiamos daug riebalų liaukų turinčios kūno odos vietos (skalpas, priekinė plaukų augimo linija, antakiai, sritis tarp antakių, nazolabialinės raukšlės, ausų landos, kartais ir viršutinė krūtinės dalis, nugara, pažastys, bamba, kirkšnys). Skalpo pažeidimas gali išplisti į kaktos sritį ir suformuoti vadinamą seborėjinę karūną“, - sako dermatovenerologė.
 
Labiau kenčia vyrai

Pasak gydytojos, ligos paplitimas sudaro apie 3-5 proc. populiacijos. Visgi dažniau serga vyrai - tai siejama su didesniu vyriškų lytinių hormonų - androgenų - poveikiu riebalų liaukoms. Ligos pikas dažniausiai pasiekiamas 30-40 metų amžiuje.
Pastebėta, kad seborėjinis dermatitas dažnai pasitaiko sergantiems depresija, Parkinsono liga, kurios metu dėl sumažėjusio dopaminerginių neuronų aktyvumo, organizme padidėja tam tikro hormono (alfa-melanocitus stimuliuojančio hormono) kiekis, kuris skatina riebalų sekreciją. Taip pat liga dėl pakitusio imuninio organizmo atsako daug dažniau pasitaiko ir ŽIV infekuotiems asmenims (34-83 proc. sergančiųjų).
Šiai odos ligai būdingas sezoniškumas – rudenį ir žiemą dažnesni ligos atkryčiai. Paūmėjimai siejami ir su patirtu dideliu ar ilgalaikiu stresu.
 
Vidaus organų nepažeidžia
Ši liga - lėtinė, galinti trukti ir visą gyvenimą, tačiau galimi ir spontaniniai pagerėjimai. Laimei, dermatitas apsiriboja tik oda, nesukeldamas jokių vidaus organų pažeidimų. „Kosmetiškai nepatrauklius ligos požymius bei niežėjimą galima suvaldyti tinkamai parinktomis kūno odos priežiūros priemonėmis: specalizuotais, neretai SD ženklu žymimais šampūnais, kremais, serumais. Tik reikia atminti, kad ligai reikalingas remisiją palaikantis profilaktinis gydymas – tad minėtos gydomosios priemonės turi rasti nuolatinę vietą vonios kambaryje“, - įspėja gydytoja. Sunkiais, įprastam gydymui nepasiduodančiais atvejais, kartais skiriami vietinio poveikio steroidiniai preparatai (gliukokortikosteroidai). Tiesa, jų naudojimas negali būti ilgalaikis ir paliktas savigydai – tokį gydymą skiria ir gydytojas dermatovenerologas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    D.Pažėrienė: reabilitacijoje itin svarbi motyvacija

    „Vienas veiksnių, nuo kurio priklauso reabilitacijos sėkmė – paciento motyvacija“, – teigia LSMU Kauno lig...
    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Meldžiasi už prezidentą Joe Bideną

    Savaitgalį socialinę erdvę sudrebino žinia, kad buvusiam JAV prezidentui Joe Bidenui diagnozuotas prostatos vėžys, kuris iš...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Miego higiena – raktas į kokybišką poilsį

    „Pramiegame trečdalį savo gyvenimo, tad svarbu, kad miegas būtų kokybiškas“, – sako VUL Santaros klinikų gydytoja neurologė, miego sutrikimų specialistė dr. Raminta Masaitienė. Anot medikės, miego higiena padeda išsiugdyti naujus, gilų ir nepertraukiamą miegą skatinančius įpročius.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Šeimos tragedija pakeitė šizofrenijos mokslo istoriją

    1950-ųjų pradžioje Donas ir Mimi Galvinai atrodė ideali amerikiečių šeima. Donas buvo ambicingas JAV Oro pajėgų karininkas, politikos mokslų daktaras, o Mimi – karštai tikinti katalikė, atsidavusi mama ir žmona. Tarp 1945 ir 1965 metų jiedu susilaukė dvylikos vaikų – dešimties sūnų ir dviejų dukterų. ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Vilma Gudynienė Persileidimai – dažnas gamtos reiškinys
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti

    Naujas numeris