VšĮ Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) auga akyse – šiemet dėl naujų veiklų kolektyvas padidėjo net pusantro karto. Įstaiga vos per metus, galima sakyti, pasiekė kitą lygmenį: racionaliai išnaudodami kiekvieną lopinėlį, iš esmės atnaujino patalpas, įdiegė pažangią skaitmeninę pacientų eilių valdymo sistemą, atnaujino įstaigos informacinę sistemą, gydytojų specialistų kabinetus aprūpino pažangiausia įranga, baldais, elektromobiliais, o gyventojams dargi spėjo pasiūlyti naują ir itin reikalingą paslaugą – psichosocialinę reabilitaciją.
Už metų pasiekimus Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centras šiemet buvo įvertintas savivaldybės „Metų proveržio“ nominacija.
Atidarytas Psichosocialinės reabilitacijos skyrius
Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) pradėjo svarbų etapą – atidarytas naujas Psichosocialinės reabilitacijos skyrius, skirtas pacientų emocinei sveikatai stiprinti bei gyvenimo kokybei gerinti.
Kauno rajono savivaldybės vicemeras Laurynas Dilys skyriaus atidarymo metu pabrėžė, kad šis projektas itin reikšmingas ne tik Vilkijos kraštui, bet ir visam Kauno rajonui: „Kaskart atvykus į Vilkijos PSPC nudžiugina įvykę pokyčiai. Čia paslaugas gali gauti ne tik vietiniai, bet ir pacientai iš viso Kauno rajono. Savivaldybė remia tokius projektus ir toliau prisidės prie jų įgyvendinimo“, – akcentavo L.Dilys.
Kauno rajono savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos komiteto pirmininkas Saulius Davainis pažymėjo sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų plėtros svarbą: „Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos yra itin svarbios siekiant užtikrinti visavertę pacientų gyvenimo kokybę. Šis skyrius yra vienas pirmųjų tokio pobūdžio projektų Kauno rajone, kuris atliepia realius pacientų poreikius.“
Vilkijos PSPC direktorius Danas Bortkevičius išreiškė padėką Kauno rajono savivaldybei už pasitikėjimą ir finansinę paramą. „Pacientai labai laukė šio skyriaus atidarymo. Šiuo metu jau dirbame su 20 pacientų, artimoje ateityje planuojame priimti dar vieną 15 pacientų grupę. Turime visą reikalingą infrastruktūrą ir kvalifikuotų specialistų komandą, o ateityje planuojame dar labiau gerinti paslaugų kokybę bei plėsti teikiamas paslaugas“, – sakė D.Bortkevičius.
„Psichosocialinės pagalbos paslaugos yra ypač reikalingos, kadangi ligos atveju yra prarandami įgūdžiai, kuriuos siekiame atkurti. Pacientas čia atgauna savarankiškumą, pagerėja jo gyvenimo kokybė ir psichinė sveikata. Mūsų Psichosocialinės reabilitacijos skyrius Kauno rajone yra vienintelis, teikiantis tokio pobūdžio pagalbą. Čia dirba kvalifikuoti specialistai: gydytojas psichiatras, medicinos psichologas, psichinės sveikatos slaugytoja, ergoterapeutė, socialiniai darbuotojai. Viena psichosocialinės reabilitacijos veiklų – žaidimų, poilsio ir laisvalaikio terapija, kurios metu naudojami virtualios realybės akiniai, yra žaidžiami stalo žaidimai, virtuvėlėje yra gaminami užkandžiai, pacientai čia turi ir galimybę išsivirti kavos ar arbatos. Taip žingsnelis po žingsnelio su specialistų pagalba atkuriami prarasti įgūdžiai ir grįžtama į gyvenimą“, – pasakoja skyriui vadovaujanti socialinė darbuotoja Irena Sinkevičienė.
Skyriaus veikla apima kompleksines psichikos sveikatos ir socialinės reabilitacijos intervencijas: individualiai sudaromi pagalbos planai, integruotas gydytojo psichiatro, medicinos psichologo, psichikos sveikatos slaugytojo, ergoterapeuto bei socialinių darbuotojų darbas. Paslaugos teikiamos pagal gydytojo siuntimą, jas apmoka Teritorinė ligonių kasa.
Skyriaus vadovė Irena Sinkevičienė pažymi, kad psichosocialinės reabilitacijos tikslas – įvairių socialinių, psichologinių ir emocinių aspektų atstatymas, siekiant pagerinti žmogaus gebėjimą prisitaikyti prie kasdienio gyvenimo, palaikyti santykius su kitais, įgyti naujų įgūdžių ir pasitikėjimo savimi.
Modernizacija ir paslaugų prieinamumas
Vilkijos PSPC infrastruktūros modernizacija apėmė visą paslaugų teikimo grandinę: elektroninė pacientų registracija, skaitmenizuoti tyrimų užsakymai, atnaujintos šeimos gydytojų darbo vietos. Gydymo įstaigos informacinė sistema buvo pritaikyta elektroniniams paslaugų protokolams, taip užtikrinant didesnį pacientų duomenų saugumą ir procesų skaidrumą.
Kaip pabrėžia vyriausioji slaugos administratorė Regina Subačienė, skaitmeniniai sprendimai sumažino administracinę naštą medikams ir leido daugiau dėmesio skirti pacientams.
„Pacientų sutikimai atvykus paslaugoms ar skiepų, dokumentai nebepildomi popieriniu būdu“, – pavyzdžius vardija R.Subačienė. Taip pat įvesta nauja skaitmenizuota tvarka mokamoms paslaugoms – pacientai, kurie pamiršta už jas sumokėti, gauna priminimą žinute. O slaugos paslaugas namuose teikianti komanda naudojasi specialia mobiliąja programėle, kuri pažymi paciento vizito laiką, seka atliekamų procedūrų darbą, mato maršrutą ir leidžia užtikrinti, kad paslauga tikrai būtų suteikta.
Be to, tuo pačiu laikotarpiu buvo modernizuoti burnos higienos ir odontologijos kabinetai – juose įrengta naujausia diagnostinė bei vaizdo analizės įranga: įrengti monitoriai, skirti pacientui parodyti, kaip pasikeitė jų dantys po procedūros. Fiksuojančios kameros leidžia sekti procedūros rezultatą. Odontologiniame skyriuje atliekamos ir dantų rentgeno nuotraukos, kas yra patogu tiek gydytojui, tiek pacientui.
Gydymo įstaiga atnaujino šeimos gydytojų kabinetus, kraujo ėmimo, profilaktinį kabinetus.
„Pacientai, kuriems reikalinga profilaktinė patikra, pirmiausiai patenka į profilaktikos kabinetą. Jį papildėme technologinėmis naujovėmis – vieni pirmųjų šalyje įsigijome modernų kūno analizės matuoklį, kuriame automatiškai matuojamas ūgis, svoris, kūno masės riebalai, mikroelementai ir kitos medžiagos. Taip pat įsigijome regėjimo funkcijų analizatorių, kuris dažniausiai naudojamas vairuotojų akinimo, matomumo tamsoje įvertinimui, regos aštrumo lentelę, akies spaudimo tonometrą, klausos analizės įrangą. Visos patikros yra perduodamos į skaitmeninę sistemą, ką vėliau elektroninėje erdvėje mato gydytojai“, – naujovėmis džiaugiasi vyriausioji slaugos administratorė Regina Subačienė.
Specialistų augimas ir darbo kultūra
Pasak Personalo skyriaus vadovės Ingos Vilčinskienės, per metus darbuotojų skaičius padidėjo nuo 70 iki 122, daugiausia – slaugos srityje. Tai leido optimizuoti pacientų srautus, užtikrinti greitesnį priėmimą skubios pagalbos atvejais ir pagerinti planinių konsultacijų prieinamumą.
I.Vilčinskienė sako šiemet darbą pradėjo keturios naujos medicinos gydytojos, dvi medicinos gydytojos padeda gydytojams užtikrinant skubią pagalbą.
Specialistų šuolis leido eliminuoti eiles pas šeimos gydytojus. Neregistruotas pacientas atėjęs skubios pagalbos ją gauna dar tą pačią dieną – jį priima skubios medicinos gydytojai. Tuo tarpu šeimos gydytojai gali priimti daugiau planinių pacientų, lengviau planuotis laiką ir daugiau jo skirti pacientui.
„Kolektyvą taip pat naujai papildė erdoterapeutė, kineziterapeutė, burnos higienistės, socialiniai darbuotojai, Slaugos skyriuje papildomai priėmėme ergoterapeutą, kad čia gulintys pacientai turėtų daugiau veiklos ir dėmesio“,– aiškina pašnekovė.
Vadovas D.Bortkevičius pažymi, kad personalo augimas ir darbo sąlygų gerinimas – tvarios plėtros dalis: „Investicijos į komandą, darbo aplinkos gerinimą ir komandinius ryšius yra mūsų ilgalaikės strategijos pagrindas, kad čia suburtas kolektyvas jaustųsi gerai.“
Administracija daug dėmesio skiria psichologinės aplinkos kūrimui ir klimato gerinimui. Per sunkų ir atsakingą darbą direktorius nepamiršta, kad reikia ir atsipalaiduoti – organizuojamos bendros edukacinės kolektyvo veiklos. Pernai Slaugytojų dienos proga darbuotojai žiūrėjo M.K.Čiurlionio virtualios realybės filmą „Angelų takais“, plaukė legendine raketa į Nidą. Šiemet vasaros programa taip pat jau „užtaisyta“.
Na, o tądien, kai susitikome aptarti nuveiktų metų darbų ir pasidžiaugti naujai atidarytu Psichosocialinės reabilitacijos skyriumi, vadovas kolektyvui suorganizavo M.K.Čiurlionio virtualios realybės filmo antrąją dalį – „Pasaulių sutvėrimas“ peržiūrą. Kauno rajono savivaldybės mero Valerijaus Makūno padėka buvo įvertinta bendrosios praktikos slaugytoja Beatričė Pareigienė, kuri Vilkijos PSPC dirba trisdešimt metų.
„Dirbu iš širdies. Tuo keliu žengia ir visa mano šeimos dinastija: mama, sesuo. Slaugytojai nedirbti iš širdies tiesiog negali. Visa laimė, kad galiu darbą įprasminti įstaigoje, kuri puoselėja aukštą kultūrą, kuria geras darbo sąlygas tiek darbuotojams, tiek gerą infrastruktūrą aukštai paslaugų kokybei pacientams“, – gero žodžio įstaigos vadovybei negaili B.Pareigienė tikindama, kad jai čia – ir dvasios namai.
Infrastruktūros proveržis
Infrastruktūros ir plėtros koordinatorė Raminta Almanaitienė pristatė Vilkijos PSPC įvykusią milžinišką infrastruktūros plėtrą
. Žaibiškai augant paslaugoms racionaliai išnaudota kiekviena gydymo įstaigos kertelė.
„Dauguma mūsų pacientų – vyresnio amžiaus, todėl jų patogumui perplanavome erdves. Specialistų kabinetus ir atliekamas procedūras bei paslaugas perkėlėme į pirmą aukštą“, – paaiškina Infrastruktūros ir plėtros koordinatorė Raminta Almanaitienė.
R.Amanaitienė akcentuoja, kad racionaliai išnaudotos patalpos, įrengtos papildomos palatos, pertvarkytas laukiamasis, įrengta 29 kW saulės elektrinė, penkios elektromobilių įkrovimo stotelės bei užtikrintas mobilumas perkant elektromobilius. Rūpinantis pacientų patogumu ir paslaugų prieinamumu šeimos medicinos paslaugos perkeltos iš trečio aukšto į pirmą aukštą. Siekiant užtikrinti infekcijų kontrolę buvo įrengtas infekcijų kontrolės kabinetas, kurio pagrindinis išskirtinumas – du atskiri įėjimai.
Atskirame trijų aukštų gydymo įstaigos pastate, kuris skirtas ASPN darbui, įrengti du papildomi darbuotojų kambariai. Vyresnioji slaugos administratorė Valentina Ulinskienė labiausiai džiaugiasi išmaniai įrengta lova. Budint naktimis, galimybė ištiesti kojas patogioje lovoje – aukso vertės.
Svarbiu pokyčiu tapo slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje įrengtas naujas keltuvas
, kuris pagerino pacientų su judėjimo negalia pervežimą. Be to, tuo pačiu metu buvo įgyvendinta darbuotojų poilsio ir persirengimo erdvių plėtra, naujai įrengtas procedūrų kabinetas.
Išgražėjo ir aplinka. Vadovas pasirūpino, kad būtų funkcionalu ir tvarkinga ne tik įstaigos viduje, bet ir lauke. Čia iš visiškai nenaudojamo ploto įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje telpa iki 12 automobilių. Nukastas gruntas, pastatyta apsauginė tvorelė. Įrengtos ir trys elektromobilių krovimo stotelės.
Išpuoselėtas sodas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į Neries santaką.
Visi šie pokyčiai didina darbo aplinkos ergonomiškumą.
Finansinis stabilumas ir strateginė vadyba
Kauno teritorinės ligonių kasos sprendimas padidinti finansavimą 2025 metams liudija teigiamą įstaigos veiklos įvertinimą tiek strateginiu, tiek finansiniu požiūriu.
Pasak vyriausiosios finansininkės Gintarės Misevičienės, paslaugų kokybės ir apimties augimas lėmė didesnes sutartines sumas, kurios leis toliau plėsti teikiamų paslaugų spektrą.
„Pasiekėme nuoseklų darbo užmokesčio augimą ir įgyvendinome sveikatos apsaugos ministro nustatytus veiklos efektyvumo kriterijus“, – pabrėžia įstaigos vadovas D.Bortkevičius. Jo teigimu, įstaigos vadyba grindžiama efektyvaus biudžeto planavimo, procesų optimizavimo ir kokybės vadybos principais.
Vilkijos PSPC veikla atspindi tikslingą strateginį kryptingumą, derinant medicininius, psichologinius ir socialinius sveikatos aspektus. Tai – pažangos pavyzdys, atskleidžiantis, kaip vietos lygmens sveikatos priežiūros įstaiga gali tapti inovacijų ir biopsichosocialinio požiūrio lydere. Vilkijos PSPC apdovanotas Kauno rajono savivaldybės nominacija „Metų proveržis“. Įstaigos administracija ypač vertina savivaldybės skiriamą dėmesį ir paramą, leidžiančią užtikrinti aukštą paslaugų kokybę bei infrastruktūros plėtrą. Tuo tarpu vadovo D.Bortkevičiaus galvoje – visa galybė naujų idėjų, kurias įgyvendinti pavyksta šaunios komandos dėka.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: