Pradėta gydyti reta vėžio forma
Miglė Petkutė
2025-05-08
„Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. Jungtinės Karalystės Sautamptono mokslininkai pirmą kartą panaudojo vaistą su asbestu susijusio vėžio progresavimui sulėtinti. Rezultatai – pozityvūs.
Tyrimų metu nustatyta, kad tiems, kuriems buvo skiriamas PARP inhibitorius niraparibas, mezoteliomos progresavimo ar mirties rizika sumažėjo 27 proc. Tai atitolino mezoteliomos paūmėjimą vidutiniškai 1,5 mėnesio, palyginti su tais, kuriems buvo taikomas standartinis gydymas.
Pailgino gyvenimo trukmę
Mezotelioma yra agresyvus vėžys, kuris paveikia mezotelinį audinį, esantį plaučių, pilvo ertmės ir širdies srityse. Šiuo vėžiu susergama įkvėpus ar prarijus pavojingų asbesto skaidulų. Pirmieji vėžio simptomai gali pasireikšti praėjus dešimtmečiui po susidūrimo su asbesto skaidulomis. Tik 5 proc. diagnozuotų asmenų išgyvena penkerius ar daugiau metų. Specialistai teigė, kad šią vėžio formą stabdantis atradimas suteikia vilties pacientams, kurie anksčiau išbandė tradicinius gydymo būdus, tačiau nesulaukė pagerėjimo.
Jamesui Foksui 2018 m. buvo diagnozuota mezotelioma ir jis išgirdo skaudžią prognozę – gyventi jam liko mažiau nei metai. Išbandęs kitas gydymo galimybes, jis gavo pasiūlymą dalyvauti naujojo vaisto tyrime.
Dirbdamas architektu, septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje jis susidūrė su asbestu. Nors vyrui didelių vilčių nežadėta, J.Foxas pasidalijo, jog vis dar sėkmingai gyvena – rezultatus priėmė ne tik kaip šaltą dušą, bet ir kaip antrą gyvenimo galimybę.
„Gydytojas teigė, kad ši vėžio forma yra ypač pavojinga, tačiau dėl gydymo mano gyvenimo trukmė pailgėjo septyneriais metais ir aš galiu mėgautis gyvenimu beveik be jokių trukdžių. Sveikatos pagerėjimas yra milžiniškas, nemanau, kad tai būtų pavykę pasiekti be šio konkretaus vaisto. Kol kas, įsigilinus į mano atvejį, tai buvo beveik stebuklas“, – kalbėjo vyras.
Tyrime, pavadintame NERO, buvo tiriami PARP inhibitoriais vadinami vaistai, kurie veikia blokuodami vėžio ląstelių pažeistos DNR taisymą, todėl vėžio ląstelės žūsta. Tyrimų metu nustatyta, kad tiems, kuriems buvo skiriamas PARP inhibitorius niraparibas, vėžio progresavimo ar mirties rizika sumažėjo 27 proc. Tai atitolino mezoteliomos paūmėjimą vidutiniškai 1,5 mėnesio, palyginti su žmonėmis, kuriems buvo taikomas standartinis gydymas. Kai kuriems pacientams vėžys buvo kontroliuojamas daug ilgiau.
Vėžį sukelia aplinka
G.Griffithsas pavadino šį atradimą „reikšmingu žingsniu į priekį“. Pasak jo, vaistas ne tik gydys pacientus, bet ir paskatins nepasiduoti išgirdus diagnozę.
„Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms. Dabar galime atlikti tolesnius tyrimus, kad sužinotume daugiau apie tai, kaip šis gydymas galėtų būti pritaikytas ir patobulintas, kad paskatintų dar geresnį poveikį“, – kalbėjo G.Griffithsas.
Tyrimą atliko Lesterio universiteto mokslininkai ir Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų organizacijos Sautamptono klinikinių tyrimų padalinys, o finansavimą skyrė labdaros organizacija „Asthma + Lung UK“. Tyrime dalyvavo 88 pacientai, kuriems mezoteliomos gydymas nebebuvo veiksmingas. Pacientai yra pasiskirstę po 11 Jungtinės Karalystės ligoninių.
Asbestas – mineralų grupė, natūraliai susidaranti iš smulkių pluoštų. Šių skaidulų yra daugelio pasaulio šalių dirvožemyje ir uolienose. Asbesto pluoštai yra stiprūs, atsparūs karščiui ir daugeliui cheminių medžiagų, nelaidūs elektrai, todėl buvo naudojamas kaip izoliacinė medžiaga gamyklose, mokyklose, namuose ir laivuose bei kitur.
Laikui bėgant tapo aišku, kad asbesto poveikis gali sukelti sveikatos sutrikimų (įskaitant padidėjusią kai kurių vėžinių ligų riziką), todėl imtasi priemonių, kuriomis siekiama sumažinti asbesto poveikį žmonėms, įskaitant standartų ir įstatymų, ribojančių arba draudžiančių asbesto naudojimą statybinėse medžiagose, nustatymą.
Nuo XX a. septintojo dešimtmečio vidurio Jungtinėse Amerikos Valstijose asbesto naudojimas (ir jo poveikis) smarkiai sumažėjo. Tačiau jis vis dar naudojamas kai kuriuose gaminiuose, o senesniuose pastatuose, vandentiekio vamzdžiuose ir kitur vis dar galima susidurti su asbesto poveikiu. Europos Sąjungoje asbesto naudojimas uždraustas nuo 2005 m., nors draudimas nereikalavo pašalinti jau esančio asbesto.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!