Už kelių mėnesių Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) pacientų lauks patogiuose bei šiuolaikiškuose gydytojų kabinetuose. Remonto darbai finišavo ir įstaigai priklausančioje Siesikų ambulatorijoje. „Iš remontuojamų kabinetų gydytojai ir kiti specialistai yra laikinai iškraustyti. Vietos visiems pakanka kituose įstaigos kabinetuose ar erdvėse, tad pacientams paslaugos teikiamos nenutrūkstamai, įprasta tvarka“, – kad darbai vyksta sklandžiai, patikina įstaigos vadovė Gitana Čepienė. Įstaiga įsigijo ir du galingus elektromobilius – šie leis sustiprinti bei dar labiau padidinti ambulatorinės slaugos paslaugų į namus skaičių.
Laikini nepatogumai dovanos komfortą ir kokybę
Ukmergės rajone funkciniu pagrindu įkūrus sveikatos centrą, jau naudojamos ir su tuo atkeliavusios investicijos. Siekiant kuo didesnio komforto pacientams, lėšos skirtos gydymo įstaigų infrastruktūros plėtrai.
Kai lankėmės Ukmergės PSPC, įstaigos vadovė G.Čepienė parodė šiuo metu atnaujinamas antrojo aukšto patalpas.
„Šiuo metu suremontuota maždaug pusė poliklinikos – pirmasis aukštas, taip pat dalis antrojo ir trečiojo aukštų. Jau esame sutvarkę procedūrinius, odontologijos, laboratorijos kabinetus ir registratūros erdves. Šis įstaigos patalpų atnaujinimas atliekamas pagal Ukmergės sveikatos centro infrastruktūros modernizavimo projektą Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Esame funkcinis centras, kuris veikia drauge su Ukmergės ligonine, Visuomenės sveikatos biuru, UAB ,,Nefrologų pagalba“, UAB ,,UMTC“ ir Vilkmergės klinika. Iš įstaigos finansinių resursų nebūtume galėję atlikti tokios didelės apimties renovacijos darbų“, – pasakojo Ukmergės PSPC vyr. gydytoja Gitana Čepienė.
Šiuo metu remontuojamos PSPC pastato antrojo aukšto 368,27 kv. m. ploto erdvės. O Siesikų miestelyje, pastate, kur yra įsikūrusi seniūnija, įrengiamos naujos 47,33 kv. m. ploto patalpos ambulatorijai. „Naujos patalpos įrengiamos seniūnijos pastate, nes senoji ambulatorija jau buvo apverktinos būklės su bėgančiu, griūvančiu stogu“, – kodėl remonto darbų nebuvo galima atidėlioti, paaiškino Ukmergės PSPC vadovė. Ambulatorija netrukus įsikurs pirmame aukšte, buvusio AB „Lietuvos paštas“ skyriaus patalpose.
Naujus projektus pradėjusi G.Čepienė sako, kad infrastruktūros atnaujinimas yra ne ką mažiau svarbus. „Kai ateini į gražų gydytojo kabinetą, kuriame nėra suskilinėjusių sienų arba kartoninių durų, pro kurias koridoriuje sėdintys pacientai gali viską girdėti, požiūris į įstaigą tampa kitoks“, – prasidėjusiais kapitalinio remonto darbais džiaugiasi vyriausioji gydytoja ir šypteli, kad sienos tikrai nebebus geltonos, kadangi ši spalva slėgė ir priminė praėjusių laikų ligonines. Antrojo aukšto šeimos gydytojų kabinetai atrodys taip pat, kaip jau atnaujinti odontologų ir procedūriniai kabinetai.
„Infrastruktūros atnaujinimas taip pat stipriai prisideda prie darbo sąlygų gerinimo – norisi, kad gydytojas ir slaugytojas dirbtų jaukesnėje aplinkoje“, – kalba pašnekovė.
Dėkoja komandai
Remonto darbų sąraše – ne tik estetinis gydymo įstaigos atnaujinimo planas. Vadovės tikslas, – kad kiekviena kertelė čia būtų išnaudojama racionaliai.
Kaip aiškina G.Čepienė, kapitalinio remonto metu Ukmergės PSPC vidaus erdvės bus atnaujintos ir perplanuotos, atsisakoma nenaudingų plotų bei užtikrinama, kad patalpos būtų maksimaliai pritaikytos gydymo tikslams. Taip pat bus įsigyti nauji baldai, reikalinga medicininė bei kompiuterinė įranga. Už sėkmingai vykdomus projektus įstaigos vadovė nuoširdžiai dėkoja komandai – be jos nebūtų pavykę
įsukti rimtų remonto darbų.
„Pirmiausia susėdome su poliklinikos vedėju, šeimos gydytoju Justu Šakaliu. Nubraižėme grafikus, sudėliojome planus. Nustebome, kad mūsų gydytojai neblogai sutilpo trečiajame aukšte, kur jiems suradome laikinus kabinetus. Kaip sakau, tai yra tik laikini nepatogumai porai mėnesių, – šypsojosi vyr. gydytoja. – Pacientai, nemeluosiu, pasiklysta. Įstaigoje dėl vykdomų remonto darbų iškabinome informacinius plakatus. Nusiskundimų iš pacientų nesulaukėme, nes pasiklydusiems personalas visada paslaugiai nurodo teisingą kelią“, – sako pašnekovė.
Ukmergės PSPC ūkio administratorius Darius Leonavičius žadėjo, kad kapitalinio remonto darbai bus užbaigti iki šių metų rudens.
„Remontuojame viską: sienas, grindis, keičiame baldus. Taigi, geriname sąlygas, kad įstaiga atrodytų estetiška ir funkcionali. Trečiame aukšte planuojame įrengti kineziterapijos kabinetą“, – apie numatomus darbus kalbėjo Ukmergės PSPC ūkio administratorius Darius Leonavičius.
Nors ūkio administratorius pabrėžė, kad įstaiga siekia, jog remonto darbai stipriai nepaveiktų gydytojų ir neišmuštų jų iš įprasto darbo ritmo, vis dėlto prie trumpalaikių pokyčių tenka prisitaikyti visiems – tiek pacientams, tiek gydytojams, tiek administracijai. „Atidžiai žiūrime, kad būtų nenutrūkstamai teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos, ir kad nesustotų remonto darbai. Kol kas viskas sekasi ir užsibrėžtus planus pavyksta įgyvendinti, – teigė D.Leonavičius.
Trūksta slaugytojų padėjėjų
Ukmergės PSPC stebina čia diegiamomis pažangiausiomis technologijomis. Dar vienas sėkmingai įgyvendintas projektas – įsigyti du elektromobiliai. Šiais automobiliais ambulatorinių slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų namuose komandos vyks pas slaugomus pacientus į namus. Mobilios paslaugos Ukmergės rajone – ypač aktualios.
„Šiuo metu lankome apie šešis šimtus pacientų. O kad galėtume sėkmingai teikti slaugos paslaugas, tam turime penkis automobilius, kuriais gali naudotis rajono gyventojus lankantys darbuotojai“, – pasakojo D.Leonavičius.
Jis paaiškino, kodėl buvo pasirinkti būtent elektromobiliai – Ukmergės PSPC turi pakankamai žalios energijos, kad galėtų sėkmingai vykdyti keliones elektra varomais automobiliais.
„Elektromobiliai jau greitai išriedės į gatves. Pripažinsiu, nustebome, jog nusipirkome būtent tokius automobilius – pernai buvome įvertinę per didelę jų kainą, tačiau automobiliai netikėtai atpigo“, – geru laimikiu pasidžiaugė ūkio administratorius, rodydamas elektromobilių galimybes.
Džiaugiasi ir pažangiomis naujovėmis aprūpinti medikai. „Elektromobiliai paliko gerą įspūdį, – tikina Ukmergės PSPC ambulatorinių slaugos paslaugų namuose koordinatorė, bendrosios praktikos slaugytoja Renata Šapranauskaitė. – Mūsų įstaigoje verda intensyvus gyvenimas, tad automobiliai ypač pasitarnauja. Šiuo metu mašinos yra išvažiavusios, kadangi rytinių vizitų poreikis – didžiausias. Slaugomų pacientų turime išties nemažai – apie šešis šimtus, o juos lankančių darbuotojų – keturiolika“, – skaičiais kalbėjo R.Šapranauskaitė.
Dideli darbai reikalauja ir didelių pajėgumų. Gydymo įstaigai ypač trūksta slaugytojų padėjėjų. Kaip aiškina paslaugų koordinatorė, pavyzdžiui, pas paliatyviosios slaugos pacientą gali keliauti toli gražu ne kiekviena slaugytoja. Vizituoti tokius pacientus gali tik tie specialistai, kurie paslaugas gali teikti baigę specialius kursus, įgavę patirties.
„Pas paliatyviosios slaugos pacientą turi važiuoti darbuotojas, kuris moka daryti viską. Tam tikslui turime paliatyviosios pagalbos paslaugų namuose kabinetą, kuriame dirba atskira specialistų komanda. Joje yra kineziterapeutas, medicinos psichologas, ergoterapeutas, socialinis darbuotojas, slaugytojo padėjėjas. Tai specialistai, kurių dažnai prireikia, teikiant paslaugas paliatyviems pacientams“, – su kasdienybe supažindina R.Šapranauskaitė. – Laikotarpis, kai jie iš ligoninės persikelia į namus, – itin sudėtingas. Reikia paaiškinti, kaip susidoroti su mirties baime ir gyventi mirties šešėlyje. Temos yra nelinksmos ir slogumą jaučia visa komanda – prie to priprasti neįmanoma“, – apie darbo specifiką kalba specialistė.
Įstaigos prioritetas – saugios, kokybiškos, šiuolaikiškos, prieinamos paslaugos pacientams. Siekiant suteikti maksimalų kokybiškų paslaugų spektrą, įstaigoje pacientams toliau bus plėtojamos ambulatorinės slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugos namuose. Mat daugiau kaip pusė Ukmergės PSPC registruotų asmenų yra vyresnio amžiaus poliligoti pacientai. Šios paslaugos ypač svarbios pacientui.
Kuriamos palankios sąlygos dirbti Ukmergėje
Nors kol kas Ukmergės PSPC situacija dėl čia dirbančių medikų komandos atrodo stabili, vyr. gydytoja išsakė susirūpinimą, kad gydymo įstaigoje dirba nepakankamas kiekis jaunos kartos specialistų, tad kyla nerimas dėl ateities. „Mūsų šeimos gydytojų komanda per praėjusius dvejus metus neblogai pasipildė jaunimu. Bet kadangi didesnė dalis darbuotojų yra vyresnio amžiaus, išlieka rizika, jog po penkerių metų iškils didžiulis naujų darbuotojų poreikis“, – nuogąstavimais pasidalija G.Čepienė.
Siekiant pritraukti daugiau jaunimo į regionus yra vykdomos jiems palankios iniciatyvos. Viena jų – finansinė parama mokantis, atvykstant dirbti ir (ar) įsikuriant Ukmergės rajone.
„Šiuo metu dalyvaujame sveikatos priežiūros specialistų pritraukimo projekte, kurio lėšomis finansuojamas mokymasis. Pasitelkę programą esame pritraukę vieną šeimos gydytoją, kuriai pagal projektą yra apmokama rezidentūra. Būsima gydytoja, baigusi mokslus, atvyks į įstaigą dirbti. Dar pagal programą finansuojame išplėstinės praktikos studijas trims slaugytojoms. Tokiu būdu turėsime mūsų užaugintas išplėstinės praktikos slaugytojas“, – džiaugiasi veiksmingai vykdomo projekto vaisiais įstaigos vadovė.
Jos teigimu, savivaldybė, kurdama palankias gyvenimo ir darbo sąlygas, ypač stengiasi, kad jaunieji specialistai apsigyventų Ukmergėje. Ir pastangos duoda rezultatų.
„Jau yra šeimos gydytojų, įsikūrusių Ukmergės mieste. Gydytojai pasinaudojo savivaldybės rėmimo programa, pagal kurią galima gauti dalį lėšų perkant būstą. Šiuo metu yra skiriama 25 tūkstančių eurų parama darbuotojui, kuris dirba visu etatu ir įsikuria Ukmergės rajone arba gauna išmoką po 5 tūkstančius eurų trejus metus, jei atvyksta dirbti į Ukmergės rajono gydymo įstaigas“, – apie savivaldybės įnašą pasakoja G.Čepienė.
Vyriausioji gydytoja tikisi, kad jaunų specialistų akį dar labiau trauks ir atnaujintos įstaigos patalpos.
O kad įstaiga turi potencialo pritraukti stiprių darbuotojų, išduoda intensyviai verdantis Psichikos sveikatos centro darbas, stabiliai veikiantis Psichiatrijos dienos stacionaras. Į čia dirbančius specialistus kreipiasi rimtų sveikatos problemų turintys pacientai, taip pat gyventojai, kurie tikrinasi sveikatą profilaktiškai.
„Džiaugiamės, kad pas mus dirbti atvažiuoja netgi deficitinės specialybės atstovai – vaikų ir paauglių gydytojai psichiatrai. O kadangi šiuo metu prie centro yra prirašyta apie keturis tūkstančius vaikų, reikės ieškoti komandai pastiprinimo. Dabar džiaugiamės tuo, kuo turime, ir ieškome daugiau gydytojų psichiatrų“, – kalba ir apie planus rajone dar labiau stiprinti psichikos sveikatos paslaugas G.Čepienė.
Kviečia medicinos studentus atlikti praktiką
Į Ukmergės PSPC atvyksta šeimos gydytojai rezidentai. Vadovė pasakoja su jais diskutuojanti, kaip jie mato gydymo įstaigos darbo organizavimą, kokių lūkesčių turi jaunosios kartos medikai.
Mainais jie gauna tvirtą kolegų petį, profesinį užnugarį, galimybę tobulinti žinias. Taigi gydymo įstaiga maloniai laukia ir kviečia medicinos studentus atlikti praktiką. G.Čepienė tvirtina, jog tai yra gera galimybė susipažinti su pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikimu, įgauti teorinių žinių, praktinių įgūdžių ir susipažinti su mediko darbo kasdienybe. Pavyzdžiui, būsimosios slaugytojos patirties semiasi iš vyresnių kolegių, praktikuojasi atlikti kraujo tyrimus, statyti lašinę bei kt. Kitų medicinos sričių studentai gali dalyvauti formuojant paciento anamnezę, atlikti kitas užduotis.
Įstaigos komanda stengiasi palaikyti kolegiškus ryšius su buvusiais rezidentais, ypač, jeigu būsimasis medikas pastebėjo, kad šis darbo pobūdis jam prie širdies. Dalis studentų sulaukia darbo pasiūlymo ir sutinka pratęsti bendradarbiavimą.
Planuose – ir mobili odontologija pacientų namuose
G.Čepienė prasitaria, kad vykdomi rimti pokyčiai ir kitose srityse – tikimasi didelių permainų, teikiant naujas mobilios odontologijos paslaugas namuose.
„Vyksime į pacientų namus ir padėsime žmonėms su negalia. Tokia paslauga tikrai reikalinga, ypač pacientams, kuriems galimybės judėti ribotos. Įgyvendinus projektą, bus galima padėti pacientui“, – kalbėjo G.Čepienė.
Ukmergės PSPC vadovė pabrėžė, kad pas pacientus keliaujantiems gydytojams reikės apmokymų, na, o šie visuomet organizuojami, atsiradus naujai įrangai, paslaugai ar procedūrai.
Grafikų skelbimas eilių nemažins
Paklausta, o kaip vertina ką tik įsigaliojusią naują tvarką, kuomet gydymo įstaigos privalo skelbti ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikus registracijai, G.Čepienė sako, kad eilių problemos patekimo pas specialistus tai neišsprendžia. Anot jos, siekiant mažinti eiles, pirmiausia reikia turėti specialistų, į kuriuos galėtum kreiptis konsultacijos.
Eilės dažniausiai susidaro dėl noro patekti pas konkretų gydytoją. Šią problemą galima išspręsti pasirinkus kitą specialistą. „Pas mus dirba keletas gydytojų, kurių apylinkės yra didelės. Tad, jeigu pamatome, kad pacientas pralaukia mėnesį ir nepatenka pas norimą gydytoją, rekomenduojame apsilankyti pas kitą. Yra gydytojų, kurie turi gerokai mažiau pacientų, todėl pakliūti pas juos nėra problemų nors ir kitą dieną“, – paaiškina įstaigos vadovė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: