Neseniai „Netflix“ pristatytas britų mini serialas „Adolescence“ (liet. „Paauglystė“) per kelias savaites tapo žiūrimiausiu kūriniu platformoje ir sukėlė audringas diskusijas tarp tėvų, pedagogų ir psichologų. Pastarieji neatsistebi, kaip giliai filme nagrinėjama skaitmeninės prarajos tarp kartų tema.
Psichologijos mokslų daktaras Markas Traversas „Forbes“ publikuotame straipsnyje tvirtina, kad „Adolescence“ privaloma pažiūrėti visiems tėvams. „Tai nėra tik pramoginis serialas – tai skambutis pabusti. Tėvai turi suprasti paslėptus pavojus, kurie tyko jų vaikų kasdienybėje, ypač internetinėje erdvėje“, – rašo jis.
Gilinosi į priežastis
Keturių serijų drama pasakoja istoriją apie 13-metį Jamie Millerį, kuris nužudo klasiokę Katie. Tačiau tai nėra įprasta kriminalinė istorija – serialas tiria, kaip, regis, normalus paauglys galėjo tapti žudiku.
Serialo bendrakūrėjas Jackas Thorne’as CNN teigia: „Vietoje „kas nužudė“ sukūrėme „kodėl nužudė“ istoriją. Tai nėra detektyvas, tai nėra trileris – tai giluminė studija apie berniuką, kuris įvykdė baisų nusikaltimą, ir aplinkybes, kurios jį ten nuvedė. Norėjome parodyti, kaip visuomenė, mokykla, šeima ir internetinės bendruomenės prisideda, formuojant jaunus žmones.“
Idėją serialui, anot Jacko Thorne’o, pasiūlė tėvo vaidmenį įkūnijęs aktorius Stephenas Grahamas: „Stephenas paskambino ir pasiūlė kurti istoriją apie berniukus, nekenčiančius mergaičių, ir peiliu įvykdomus nusikaltimus, kurie Jungtinėje Karalystėje kelia didelį nerimą, – prisimena scenaristas. – Tai paskatino mus nagrinėti vyriško pykčio raiškas, žiaurumo priežastis.“
„Tyriau daug tamsių kampelių, susikūriau daug vienkartinių paskyrų didelėse socialinių tinklų platformose, sekiau įvairius nuomonės formuotojus ir jų sekėjus. Tie tyrimai mane tiesiog sukrėtė, bet tokiu būdu mums pavyko sukurti Jamie Millerio portretą“, – pasakoja kūrėjas.
Naujojo amžiaus pavojai
Psichologijos mokslų daktaras Markas Traversas „Forbes“ publikuotame straipsnyje tvirtina, kad „Adolescence“ privaloma pažiūrėti visiems tėvams. „Tai nėra tik pramoginis serialas – tai skambutis pabusti. Tėvai turi suprasti paslėptus pavojus, kurie tyko jų vaikų kasdienybėje, ypač internetinėje erdvėje“, – rašo jis.
Serialas atskleidžia, kaip Jamie patenka į vadinamąją „incelų“ kultūrą. Ši internetinė bendruomenė dėl romantinių bei seksualinių nesėkmių kaltina moteris ir skleidžia idėjas, kad šiuolaikinėje visuomenėje vyrai tapo aukomis, o moterys turi per daug galios.
Tokią retoriką išpopuliarino interneto garsenybė, buvęs kikboksininkas Andrew Tate’as. Jis išgarsėjo 2022 metais, socialiniuose tinkluose paskleidęs kontroversišką turinį apie vyrų pranašumą ir „moterų vietą“ visuomenėje. Jaunus gerbėjus nuomonės formuotojas mokė „alfa vyriškumo“ paslapčių ir siūlė receptus, kaip dominuoti pasaulyje. Tų pačių metų pabaigoje A.Tate’as buvo suimtas Rumunijoje, įtariant prekyba žmonėmis ir išnaudojimu.
Psichologijos mokslų daktaro Marko Traverso teigimu, tokie asmenys – pavojingai įtakingi: „Jie kalba apie dalykus, kurie rezonuoja jauniems vyrams, nerandantiems savo vietos pasaulyje. Jie siūlo paprastus atsakymus į sudėtingus tapatumo klausimus. Deja, tai dažnai skatina neapykantą moterims”.
Anot psichologo, 2025 metais vasario mėnesį Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas atskleidė, kad 76 proc. vidurinių mokyklų ir 60 proc. pradinių mokyklų mokytojų išreiškė gilų susirūpinimą dėl internetinės mizoginijos – neapykantos arba stipraus neigiamo nusistatymo moterų atžvilgiu – įtakos jauniems berniukams.
Tyrime mokytojai pasidalino pastebėjimais: dalis berniukų mokykloje viešai kalba, kad „galima skriausti moteris, nes Andrew Tate’as taip daro“. Kiti liepia merginoms „grįžti į virtuvę“, o kai kurie paaugliai liečia mergaites be sutikimo ir nesupranta, kodėl toks elgesys netinkamas.
„Paaugliai, turintys bendravimo sunkumų, yra labai pažeidžiami. Radikaliose internetinėse erdvėse naudojama kalba gali atrodyti labai įtaigi tiems, kas buvo atstumti realiame gyvenime. Jei jaunas žmogus neturi komunikacijos įgūdžių kritiškai analizuoti šiuos pranešimus ar aptarti savo jausmus su patikimu suaugusiuoju, jis gali tapti labiau imlus žalingoms ideologijoms“, – sako kalbos terapeutė Amrita Mahal.
Lietuvos jaunimo krizė
Psichologai pripažįsta, kad, nerasdami supratimo ar palaikymo artimiausioje aplinkoje, bendrumo jausmo paaugliai ieško internetinėse bendruomenėse. Taigi, didėjant paauglių nepasitenkinimui tėvais ir mokykla, ši problema tampa vis aktualesnė.
Lietuva – ne išimtis. LSMU atliktas paauglių gyvensenos ir sveikatos stebėsenos tyrimas (HBSC) atskleidė, kad bemaž pusei šalies vaikų ir paauglių stinga artimųjų, šeimos palaikymo, maždaug trečdalis patiria sunkumų bendraudami su tėvais, net 70 proc. jaunuolių nėra patenkinti mokykla, kurioje mokosi.
„Tėvystė, mano nuomone, yra pagrindinis faktorius, lemiantis, kaip vaikas elgsis pirmuosius metus, – sako Schoen klinikos Vokietijoje vaikų ir paauglių psichiatrė dr. Hazel Fernandes. – Tiesa, vaiką užauginti reikia viso kaimo, tačiau, deja, šiuolaikinis „kaimas“ apima ir socialinius tinklus bei internetinį turinį.“
Slaptoji paauglių kalba
Viena reikšmingiausių filmo scenų – kai detektyvas Luke’as Bascombe’as sūnaus dėka išsiaiškina, ką iš tiesų reiškia
emoji simboliai
Instagram paskyroje. Iki tol jis manė, kad Jamie ir Katie santykiai buvo draugiški, galbūt net romantiški. Paaiškėjus, kad iš pažiūros nekalti
emoji simboliai Katie komentaruose bendraamžiui iš tiesų buvo užkoduota patyčių forma, detektyvas supranta tikrąjį kontekstą.
„Ši scena atskleidžia didžiulę prarają tarp suaugusiųjų ir paauglių pasaulių – tėvai ir mokytojai dažnai net nenutuokia apie slaptą kalbą, kuria bendrauja jaunoji karta“, – sako dr. M.Traversas.
„Patyčios kalba slaptu kodu – štai kodėl tėvams jas taip sunku atpažinti, – atkreipia dėmesį ir „Jaunimo linijos“ specialistė Eglė Tamulionytė. – Vaikai tyčiotis renkasi sąmoningai. Jie puikiai supranta, kad tiesioginiai įžeidimai būtų greitai pastebėti suaugusiųjų, todėl sukuria savitą užslėptą kalbą. Pavyzdžiui, baklažano
emoji, kuris atrodo visiškai nekaltas, gali reikšti vulgarų seksualinį užgauliojimą, o trumpinys DIRL (
die in real life, angl. – „mirk realybėje“) atrodo kaip eilinis jaunimo žargonas. Tėvai, nematydami viso konteksto, dažnai pražiūri tai, kas jų vaikui yra skausmingai aišku.“
Jackas Thorne’as teigia, kad ši scena atskleidžia nepaprastai svarbų aspektą: „Detektyvas pirmą kartą supranta, koks trapus ryšys, kokia didelė praraja tarp suaugusiųjų ir vaikų. Jis pats, lygiai kaip ir Jamie tėvas Eddie, nepastebėjo daugelio dalykų savo vaiko gyvenime, nesupranta, kokiame pasaulyje iš tiesų gyvena jo sūnus.“
„Klausykite vaikų, – ragina filmo kūrėjas. – Jie dabar itin pažeidžiami ir jiems reikia jūsų pagalbos. Tai liečia visus – ne tik tėvus, bet ir mokytojus, politikus, visuomenę. Paaugliai šiuo metu yra apleisti ir patiria didžiulį skausmą. Turime jiems padėti, nes jie pateko į bėdą.“
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: