Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas

Irma Baranauskaitė
2017-11-27
Jau keleri metai sergu LOPL. Gydytojas primygtinai rekomenduoja užsiimti kokiu nors sportu, bet man baisu, juk vos greičiau paėjęs dūstu. Bet gal yra kokių pratimų, kurie tiktų ir man?
Zigmas, 63 m.
Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas
Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių.

Atsako specialistas
Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus: 

Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių, su LOPL liga susijusį nerimą bei depresijos simptomus.
Tiesa, fizinis krūvis turi būti tiksliai dozuotas. Per didelis nekontroliuojamas krūvis gali ir pabloginti situaciją. Paprastai šios ligos atveju pacientas užsisuka ydingame rate: vargina dusulys, tada žmogus mažiau juda, sumažėja fizinis pajėgumas, o dusulys dar stiprėja. Padidinus aktyvumą ir tikslingai treniruojant kūną, dusulys bei simptomai palengva ima rimti, pacientas pradeda jaustis geriau, tampa darbingesnis, mažėja vaistų poreikis.
 
Užsiimti fizine veikla reikėtų tada, kai nėra ligos paūmėjimo.
Atvira erdvė visada turi pranašumą prieš patalpas, nes lauke daugiau deguonies. Juk smagiau vaikščioti gamtoje, negu ant ėjimo takelio. Miške geriau nei prie intensyvios gatvės.
Tačiau, jei pacientas neturi tinkamos aprangos, nepalankios oro sąlygos ar sergančiajam plaučių liga reikia priežiūros fizinio krūvio metu, užsiėmimai patalpose duos daug naudos. Svarbu, kad jos būtų gerai vėdinamos.
 
Fizinio pajėgumo didinimo programą LOPL sergantiems žmonėms turėtų sudaryti specialistas. Jos tikslas – suformuluoti trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius. Programa kompleksinė: tai – judesiai deguonies tiekimo sistemai, ištvermei gerinti, kvėpavimui, raumenims stiprinti, taip pat lankstumo pratimai.

Treniruočių trukmė apie 30-60 min. Pradedama 5-10 min. apšilimu, kurio metu daugiausia dėmesio skiriama raumenų tempimui. Po to seka 20-30 min. pagrindinė treniruotės dalis, kurioje ugdoma ištvermė bei didinama raumenų jėga. Pabaigoje nereikia pamiršti - atvėsimo, kurio metu organizmas nuraminamas po krūvio, vėl kartojami raumenų tempimo ar kvėpavimo pratimai.
 
Kvėpavimas fizinio krūvio metu turėtų būti ritmiškas, gilus, tačiau neforsuotas: įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas - pro burną. Jei krūvio metu apima dusulys, reikia sumažinti treniruotės tempą ir 2-3 min. pailsėti. Bendrai krūvis veikia kaip vaistas, tačiau kaip ir kiekvienas vaistas - fizinis krūvis - per didelėmis dozėmis yra toksiškas.
Beje rūkymas - vienas didžiausių šios ligos rizikos veiksnių, tad šio žalingo įpročio atsisakyti būtina.

 
Apie ligą
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. Lėtinis bronchitas pasižymi lėtiniu kosuliu 3 mėn per 2 paskutinius metus. Emfizena yra nenormalus, nuolatinis plaučių oro erdvės padidėjimas dėl alveolių sienų suirimo. LOPL – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų praeinamumą ir dujų apykaitą, kuri susijusi su nenormalia plaučių uždegimine reakcija į įkvepiamas kenksmingas daleles ar dujas. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Nugaros smegenų navikas kėsinosi į gyvybę

  Telšiškė Kornelija Laurinavičiūtė (20 m.) jau vaikystėje žinojo turinti stuburo problemų, tačiau apie nugaros smegen...
  Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

  Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

  Lapkritis pasaulyje minimas kaip vyrų sveikatos mėnuo. Jo metu vyrai raginami atkreipti dėmesį į vieną pavojingiausių jų gyvybėms ...

  Budinti vaistinė


  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Vaistininkai ragina SAM greičiau apsispręsti dėl skiepijimo vaistinėse

  Lietuvoje prasidėjus gripo sezonui į pacientų skiepijimą vis dar negali įsitraukti šalies vaistinės. Lietuvos vaistinių aso...
  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  „Camelia“ dar labiau sumažino medicininių kaukių kainą

  Vienas didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ ketvirtadienį skelbia, kad visą spalį klientams suteiks galimybę apsaugin...

  Sveika šeima


  „Studentų maistas“ – ne vaistas

  Ne veltui džiovintų vaisių ir riešutų mišinys pramintas „studentų maistu“. Mitybos specialistė Vaida Kurpienė sako juose dažnai rasite didelę dozę pridėtinio cukraus (tai, ko reikia kremtant mokslus pernakt). Taigi maišelis riešutų popiet tikrai nėra nekaltas ir sveikuoliškas užkandis, k...

  Sveikatos horoskopas


  Spalio 12 - 18 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Nobelio medicinos premija paskirta virusologams H. Alteriui, Ch. Rice'ui ir M. Houghtonui

  Šių metų Nobelio premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Harvey J. Alteriui (Harviui Dž. Alteriui) ir Charlesui M. Rice'ui (Čarlzui M. Raisui), taip pat britui Michaelui Houghtonui (Maiklui Hotonui).

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kiek vorų jau suvalgėte?
  Henrikas Vaitiekūnas Kiek vorų jau suvalgėte?
  Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Viktorija Andrejevaitė Šiuo metu šeimos gydytojai tapę beteisiais raštininkais
  Kas nepažįsta laikrodžių?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas nepažįsta laikrodžių?

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica