Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas

Irma Baranauskaitė
2017-11-27
Jau keleri metai sergu LOPL. Gydytojas primygtinai rekomenduoja užsiimti kokiu nors sportu, bet man baisu, juk vos greičiau paėjęs dūstu. Bet gal yra kokių pratimų, kurie tiktų ir man?
Zigmas, 63 m.
Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas
Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių.

Atsako specialistas
Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus: 

Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių, su LOPL liga susijusį nerimą bei depresijos simptomus.
Tiesa, fizinis krūvis turi būti tiksliai dozuotas. Per didelis nekontroliuojamas krūvis gali ir pabloginti situaciją. Paprastai šios ligos atveju pacientas užsisuka ydingame rate: vargina dusulys, tada žmogus mažiau juda, sumažėja fizinis pajėgumas, o dusulys dar stiprėja. Padidinus aktyvumą ir tikslingai treniruojant kūną, dusulys bei simptomai palengva ima rimti, pacientas pradeda jaustis geriau, tampa darbingesnis, mažėja vaistų poreikis.
 
Užsiimti fizine veikla reikėtų tada, kai nėra ligos paūmėjimo.
Atvira erdvė visada turi pranašumą prieš patalpas, nes lauke daugiau deguonies. Juk smagiau vaikščioti gamtoje, negu ant ėjimo takelio. Miške geriau nei prie intensyvios gatvės.
Tačiau, jei pacientas neturi tinkamos aprangos, nepalankios oro sąlygos ar sergančiajam plaučių liga reikia priežiūros fizinio krūvio metu, užsiėmimai patalpose duos daug naudos. Svarbu, kad jos būtų gerai vėdinamos.
 
Fizinio pajėgumo didinimo programą LOPL sergantiems žmonėms turėtų sudaryti specialistas. Jos tikslas – suformuluoti trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius. Programa kompleksinė: tai – judesiai deguonies tiekimo sistemai, ištvermei gerinti, kvėpavimui, raumenims stiprinti, taip pat lankstumo pratimai.

Treniruočių trukmė apie 30-60 min. Pradedama 5-10 min. apšilimu, kurio metu daugiausia dėmesio skiriama raumenų tempimui. Po to seka 20-30 min. pagrindinė treniruotės dalis, kurioje ugdoma ištvermė bei didinama raumenų jėga. Pabaigoje nereikia pamiršti - atvėsimo, kurio metu organizmas nuraminamas po krūvio, vėl kartojami raumenų tempimo ar kvėpavimo pratimai.
 
Kvėpavimas fizinio krūvio metu turėtų būti ritmiškas, gilus, tačiau neforsuotas: įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas - pro burną. Jei krūvio metu apima dusulys, reikia sumažinti treniruotės tempą ir 2-3 min. pailsėti. Bendrai krūvis veikia kaip vaistas, tačiau kaip ir kiekvienas vaistas - fizinis krūvis - per didelėmis dozėmis yra toksiškas.
Beje rūkymas - vienas didžiausių šios ligos rizikos veiksnių, tad šio žalingo įpročio atsisakyti būtina.

 
Apie ligą
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. Lėtinis bronchitas pasižymi lėtiniu kosuliu 3 mėn per 2 paskutinius metus. Emfizena yra nenormalus, nuolatinis plaučių oro erdvės padidėjimas dėl alveolių sienų suirimo. LOPL – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų praeinamumą ir dujų apykaitą, kuri susijusi su nenormalia plaučių uždegimine reakcija į įkvepiamas kenksmingas daleles ar dujas. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica