Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas

Irma Baranauskaitė
2017-11-27
Jau keleri metai sergu LOPL. Gydytojas primygtinai rekomenduoja užsiimti kokiu nors sportu, bet man baisu, juk vos greičiau paėjęs dūstu. Bet gal yra kokių pratimų, kurie tiktų ir man?
Zigmas, 63 m.
Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas
Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių.

Atsako specialistas
Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus: 

Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių, su LOPL liga susijusį nerimą bei depresijos simptomus.
Tiesa, fizinis krūvis turi būti tiksliai dozuotas. Per didelis nekontroliuojamas krūvis gali ir pabloginti situaciją. Paprastai šios ligos atveju pacientas užsisuka ydingame rate: vargina dusulys, tada žmogus mažiau juda, sumažėja fizinis pajėgumas, o dusulys dar stiprėja. Padidinus aktyvumą ir tikslingai treniruojant kūną, dusulys bei simptomai palengva ima rimti, pacientas pradeda jaustis geriau, tampa darbingesnis, mažėja vaistų poreikis.
 
Užsiimti fizine veikla reikėtų tada, kai nėra ligos paūmėjimo.
Atvira erdvė visada turi pranašumą prieš patalpas, nes lauke daugiau deguonies. Juk smagiau vaikščioti gamtoje, negu ant ėjimo takelio. Miške geriau nei prie intensyvios gatvės.
Tačiau, jei pacientas neturi tinkamos aprangos, nepalankios oro sąlygos ar sergančiajam plaučių liga reikia priežiūros fizinio krūvio metu, užsiėmimai patalpose duos daug naudos. Svarbu, kad jos būtų gerai vėdinamos.
 
Fizinio pajėgumo didinimo programą LOPL sergantiems žmonėms turėtų sudaryti specialistas. Jos tikslas – suformuluoti trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius. Programa kompleksinė: tai – judesiai deguonies tiekimo sistemai, ištvermei gerinti, kvėpavimui, raumenims stiprinti, taip pat lankstumo pratimai.

Treniruočių trukmė apie 30-60 min. Pradedama 5-10 min. apšilimu, kurio metu daugiausia dėmesio skiriama raumenų tempimui. Po to seka 20-30 min. pagrindinė treniruotės dalis, kurioje ugdoma ištvermė bei didinama raumenų jėga. Pabaigoje nereikia pamiršti - atvėsimo, kurio metu organizmas nuraminamas po krūvio, vėl kartojami raumenų tempimo ar kvėpavimo pratimai.
 
Kvėpavimas fizinio krūvio metu turėtų būti ritmiškas, gilus, tačiau neforsuotas: įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas - pro burną. Jei krūvio metu apima dusulys, reikia sumažinti treniruotės tempą ir 2-3 min. pailsėti. Bendrai krūvis veikia kaip vaistas, tačiau kaip ir kiekvienas vaistas - fizinis krūvis - per didelėmis dozėmis yra toksiškas.
Beje rūkymas - vienas didžiausių šios ligos rizikos veiksnių, tad šio žalingo įpročio atsisakyti būtina.

 
Apie ligą
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. Lėtinis bronchitas pasižymi lėtiniu kosuliu 3 mėn per 2 paskutinius metus. Emfizena yra nenormalus, nuolatinis plaučių oro erdvės padidėjimas dėl alveolių sienų suirimo. LOPL – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų praeinamumą ir dujų apykaitą, kuri susijusi su nenormalia plaučių uždegimine reakcija į įkvepiamas kenksmingas daleles ar dujas. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica