Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas

Irma Baranauskaitė
2017-11-27
Jau keleri metai sergu LOPL. Gydytojas primygtinai rekomenduoja užsiimti kokiu nors sportu, bet man baisu, juk vos greičiau paėjęs dūstu. Bet gal yra kokių pratimų, kurie tiktų ir man?
Zigmas, 63 m.
Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas
Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių.

Atsako specialistas
Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus: 

Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių, su LOPL liga susijusį nerimą bei depresijos simptomus.
Tiesa, fizinis krūvis turi būti tiksliai dozuotas. Per didelis nekontroliuojamas krūvis gali ir pabloginti situaciją. Paprastai šios ligos atveju pacientas užsisuka ydingame rate: vargina dusulys, tada žmogus mažiau juda, sumažėja fizinis pajėgumas, o dusulys dar stiprėja. Padidinus aktyvumą ir tikslingai treniruojant kūną, dusulys bei simptomai palengva ima rimti, pacientas pradeda jaustis geriau, tampa darbingesnis, mažėja vaistų poreikis.
 
Užsiimti fizine veikla reikėtų tada, kai nėra ligos paūmėjimo.
Atvira erdvė visada turi pranašumą prieš patalpas, nes lauke daugiau deguonies. Juk smagiau vaikščioti gamtoje, negu ant ėjimo takelio. Miške geriau nei prie intensyvios gatvės.
Tačiau, jei pacientas neturi tinkamos aprangos, nepalankios oro sąlygos ar sergančiajam plaučių liga reikia priežiūros fizinio krūvio metu, užsiėmimai patalpose duos daug naudos. Svarbu, kad jos būtų gerai vėdinamos.
 
Fizinio pajėgumo didinimo programą LOPL sergantiems žmonėms turėtų sudaryti specialistas. Jos tikslas – suformuluoti trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius. Programa kompleksinė: tai – judesiai deguonies tiekimo sistemai, ištvermei gerinti, kvėpavimui, raumenims stiprinti, taip pat lankstumo pratimai.

Treniruočių trukmė apie 30-60 min. Pradedama 5-10 min. apšilimu, kurio metu daugiausia dėmesio skiriama raumenų tempimui. Po to seka 20-30 min. pagrindinė treniruotės dalis, kurioje ugdoma ištvermė bei didinama raumenų jėga. Pabaigoje nereikia pamiršti - atvėsimo, kurio metu organizmas nuraminamas po krūvio, vėl kartojami raumenų tempimo ar kvėpavimo pratimai.
 
Kvėpavimas fizinio krūvio metu turėtų būti ritmiškas, gilus, tačiau neforsuotas: įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas - pro burną. Jei krūvio metu apima dusulys, reikia sumažinti treniruotės tempą ir 2-3 min. pailsėti. Bendrai krūvis veikia kaip vaistas, tačiau kaip ir kiekvienas vaistas - fizinis krūvis - per didelėmis dozėmis yra toksiškas.
Beje rūkymas - vienas didžiausių šios ligos rizikos veiksnių, tad šio žalingo įpročio atsisakyti būtina.

 
Apie ligą
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. Lėtinis bronchitas pasižymi lėtiniu kosuliu 3 mėn per 2 paskutinius metus. Emfizena yra nenormalus, nuolatinis plaučių oro erdvės padidėjimas dėl alveolių sienų suirimo. LOPL – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų praeinamumą ir dujų apykaitą, kuri susijusi su nenormalia plaučių uždegimine reakcija į įkvepiamas kenksmingas daleles ar dujas. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica