Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas

Irma Baranauskaitė
2017-11-27
Jau keleri metai sergu LOPL. Gydytojas primygtinai rekomenduoja užsiimti kokiu nors sportu, bet man baisu, juk vos greičiau paėjęs dūstu. Bet gal yra kokių pratimų, kurie tiktų ir man?
Zigmas, 63 m.
Sporto programą sergantiesiems LOPL turi sudaryti specialistas
Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių.

Atsako specialistas
Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus: 

Fizinis krūvis LOPL liga sergantiems žmonėms didina pajėgumą ir darbingumą, mažina dusulį, pagerina gyvenimo kokybę, taip pat mažina hospitalizacijų ir ligoninėje praleistų dienų skaičių, su LOPL liga susijusį nerimą bei depresijos simptomus.
Tiesa, fizinis krūvis turi būti tiksliai dozuotas. Per didelis nekontroliuojamas krūvis gali ir pabloginti situaciją. Paprastai šios ligos atveju pacientas užsisuka ydingame rate: vargina dusulys, tada žmogus mažiau juda, sumažėja fizinis pajėgumas, o dusulys dar stiprėja. Padidinus aktyvumą ir tikslingai treniruojant kūną, dusulys bei simptomai palengva ima rimti, pacientas pradeda jaustis geriau, tampa darbingesnis, mažėja vaistų poreikis.
 
Užsiimti fizine veikla reikėtų tada, kai nėra ligos paūmėjimo.
Atvira erdvė visada turi pranašumą prieš patalpas, nes lauke daugiau deguonies. Juk smagiau vaikščioti gamtoje, negu ant ėjimo takelio. Miške geriau nei prie intensyvios gatvės.
Tačiau, jei pacientas neturi tinkamos aprangos, nepalankios oro sąlygos ar sergančiajam plaučių liga reikia priežiūros fizinio krūvio metu, užsiėmimai patalpose duos daug naudos. Svarbu, kad jos būtų gerai vėdinamos.
 
Fizinio pajėgumo didinimo programą LOPL sergantiems žmonėms turėtų sudaryti specialistas. Jos tikslas – suformuluoti trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius. Programa kompleksinė: tai – judesiai deguonies tiekimo sistemai, ištvermei gerinti, kvėpavimui, raumenims stiprinti, taip pat lankstumo pratimai.

Treniruočių trukmė apie 30-60 min. Pradedama 5-10 min. apšilimu, kurio metu daugiausia dėmesio skiriama raumenų tempimui. Po to seka 20-30 min. pagrindinė treniruotės dalis, kurioje ugdoma ištvermė bei didinama raumenų jėga. Pabaigoje nereikia pamiršti - atvėsimo, kurio metu organizmas nuraminamas po krūvio, vėl kartojami raumenų tempimo ar kvėpavimo pratimai.
 
Kvėpavimas fizinio krūvio metu turėtų būti ritmiškas, gilus, tačiau neforsuotas: įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas - pro burną. Jei krūvio metu apima dusulys, reikia sumažinti treniruotės tempą ir 2-3 min. pailsėti. Bendrai krūvis veikia kaip vaistas, tačiau kaip ir kiekvienas vaistas - fizinis krūvis - per didelėmis dozėmis yra toksiškas.
Beje rūkymas - vienas didžiausių šios ligos rizikos veiksnių, tad šio žalingo įpročio atsisakyti būtina.

 
Apie ligą
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) – tai liga, apibūdinama pastoviu bronchų susiaurėjimu dėl lėtinio bronchito ir emfizemos. Lėtinis bronchitas pasižymi lėtiniu kosuliu 3 mėn per 2 paskutinius metus. Emfizena yra nenormalus, nuolatinis plaučių oro erdvės padidėjimas dėl alveolių sienų suirimo. LOPL – progresuojanti kvėpavimo takų liga, sutrikdanti jų praeinamumą ir dujų apykaitą, kuri susijusi su nenormalia plaučių uždegimine reakcija į įkvepiamas kenksmingas daleles ar dujas. 



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

      Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

      Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris