Refliuksą gali išduoti ir kosulys

Aigustė Tavoraitė
2019-04-16
Nors peršalimą jau seniai išsigydžiau, vis nepraeina gerklės skausmas, dažnai pakosčioju. Neretai, ypač pavasarį, laikinai jaučiu tokius simptomus. Kas tai galėtų būti?
Nerijus, 31 metai
Refliuksą gali išduoti ir kosulys
Netipiški refliukso simptomai imituoja bronchų astmą: gali varginti kosulys, nuolatinis užkimimas, dažnas atsikrenkštimas, pakosčiojimas.

 
Pataria specialistė
VUL Santaros klinikų gydytojas gastroenterologas Benediktas Kurlinkus:

Paaštrėja opaligės
Moksliniai tyrimai rodo, kad oro temperatūros padidėjimas, slėgio, oro drėgmės pokyčiai, kurie būdingi pavasarį ir rudenį, gali padidinti opaligės ir kitų sutrikimų, sąlygojamų padidintos rūgšties skrandyje išsiskyrimo, atsiradimo riziką. Dėl to gali pasitaikyti ir daugiau refliukso sutrikimų, gastrito (skrandžio uždegimo) atvejų, nors tai dar nėra moksliškai įrodyta.
Dirgliosios žarnos sindromas, kiti funkciniai sutrikimai pavasarį gali paūmėti ne dėl oro, o dėl emocinės būklės, didesnio streso, sąlygoto sesijos ar kitų intensyvesnių darbų. Tai daugiau nuo žmogaus aplinkos priklausantys sutrikimai.
 
Simptomai apgauna
Šiaip refliuksas vargina įvairaus amžiaus žmones – tiek jaunus, tiek vyresnius. Tačiau jaunus dažniau matome greičiausiai dėl to, kad jų daugiau kreipiasi. Vyresniame amžiuje, kai lydi daugiau gretutinių ligų, refliuksas nėra dominuojanti simptomatika, dėl kurios kreiptųsi pacientai.
Tačiau kitą kartą žmonės gali ir nejausti, nesuprasti, kad turi refliuksą, mat jis gali „slėptis“ po neįprastais simptomais. Tipiniai refliukso simptomai – deginimo jausmas, skausmas už krūtinkaulio arba viršutinėje pilvo dalyje, rūgšties atpylimai į burnos ertmę, tuomet jaučiamas deginimas ar rūgšties, metalo skonis.
Tačiau gali būti ir atipinė refliukso forma, kurią išduoda bronchų astmą imituojantys simptomai, gali varginti kosulys, nuolatinis užkimimas, dažnas atsikrenkštimas, pakosčiojimas. Vyresniems žmonėms skausmai gali imituoti ir miokardo infarktą ar kitas širdies ligas, kai pažeidžiamos vainikinės širdies arterijos, nes kai atsiranda primenantys infarktą krūtinės skausmai.
 
Kaip palengvinti būklę?

Pagrindinis patarimas norint sumažinti skrandžio rūgštingumą – laikytis sveikos mitybos principų, reguliariai valgyti, stengtis nepersivalgyti, vengti virškinamąjį traktą dirginančių – rūgščių, aštrių, rūkytų – produktų, vengti gazuotų gėrimų, kurie galimai išpučia skrandį ir skatina kilti rūgštis.
Patartina prieš miegą 3 valandas nieko nevalgyti, kad skrandis jau būtų išsituštinęs ir nebūtų atgalinio maisto judėjimo miego metu, kai žmogus pakeičia vertikalią kūno padėtį į horizontalią.
 
Iš esmė siekiant kontroliuoti refliuksą reikia laikytis bendrų rekomenduojamų gyvenimo būdo korekcijų – vengti provokuojančių veiksnių – rūkymo, kavos ar šokolado, priklauso nuo to, kas konkrečiai skatina paūmėjimą. Jei žmogus atseka, kas skatina refliuksą ir atidžiai prisižiūri, situacija turėtų pagerėti.

Jei tai nepadeda, reiktų kreiptis į gydytoją, kuris paskirtų gydymą. Jei ir tai nepadeda, tada reikėtų atlikti tyrimus, kurie gal ir ne per maloniausi, tačiau jei atliekami kvalifikuotų specialistų, nesukelia išskirtinio diskomforto. Tyrimo metu kažko itin nenatūralaus nedaroma – endoskopinis prietaisas įvedamas per natūralius virškinamojo trakto kanalus, kur paprastai eina maistas. Tačiau jei žmogaus jaunas, nėra kitų įtariamų susirgimų, pirmiausia skiriamas medikamentinis gydymas ir tik jam nepadedant skiriamas endoskopinis ištyrimas.

 
Verta žinoti
Nemedikamentinio refliukso gydymo triada:
Dieta. Kontroliuoti savo valgymo įpročius. Nevalgyti sunkių ir riebių patiekalų su mėsa ir mažinti šokolado ir kavos vartojimą. Užtikrinti, kad jūsų maiste būtų daug vaisių, daržovių ir išgertumėte pakankamai vandens.
Rūkymo ir alkoholio vartojimo atsisakymas. Yra žinomas neigiamas nikotino ir alkoholio poveikis skrandžio rūgšties gamybai. Todėl reikia mesti rūkyti ir alkoholį vartoti tik ypatingomis progomis.
Streso vengimas. Stengtis išvengti bet kokio streso darbe ar namie. Tai padeda susiplanuoti visą savo veiklą ir skirti pakankamai laiko laikytis numatyto plano. Taip pat į savo dienotvarkę reiktų įtraukti pertraukas ir poilsio laiką. Mėgautis aktyviu laiku taip pat, kaip ir laisvu. Reguliariai tikrinti save, ar jūsų sukurtas planas ir mėginimas kontroliuoti stresą tinkamai įgyvendinamas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  Paulius Butylkinas: „Dabar yra COVID-19 lūžio taškas“

  LSMU Kauno ligoninės šeimos gydytojas – echoskopuotojas Paulius Butylkinas (31 m.) vienas tų, kuris stebėdamas prastė...
  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica