Net apniukusią dieną saulė dirba savo darbą

Greta Vanagienė
2019-08-08
Vasarą saulei draugaujant ir su lietumi, specialistai įspėja – net atėjus apniukusioms dienoms odos apsaugos pamiršti nederėtų. Ir po debesimis pasislėpusi saulė dirba savo darbą.
Net apniukusią dieną saulė dirba savo darbą
Nors apie tai, kad būnat saulėje apsaugos priemonės privalomos, girdėjo kone kiekvieno ausis, didžioji dalis žmonių į specialistų perspėjimus reaguoja pavėluotai.

Reikia nuolat priminti
Medicinos daktaras gydytojas dermatovenerologas Raimundas Razukevičius pastebi, kad vasarą dėl odos problemų pažeidimo pacientų sulaukiama gerokai daugiau. Nors apie tai, kad būnat saulėje apsaugos priemonės privalomos, girdėjo kone kiekvieno ausis, didžioji dalis žmonių į specialistų perspėjimus reaguoja pavėluotai.
 

„Saulės spinduliai praeina ir pro debesis, todėl net apniukusią dieną reikalingos tos pačios odos apsaugos priemonės. Be to, vasarą orai linkę keistis staiga - čia lyja, o čia, žiūrėk, vėl saulė plieskia. Deja, žmonės vis nepasimoko“, - sako gydytojas dermatovenerologas Raimundas Razukevičius.

 

Didžiausią riziką nudegti, anot gydytojo, turi šviesios odos savininkai, kuriems net ir kelios minutės tiesioginių saulės spindulių gali sukeli pažeidimų.
„Tie, kurie nori pasirūpinti oda, turėtų pasiruošti iš anksto: pradedant kepurėmis, kad uždengtų veidą nuo tiesioginių spindulių, apsaugos priemonėmis, taip pat ir tepalais nuo pažeidimų, jei vis dėlto nepavyko laiku apsisaugoti. Tamsesnio gymio žmonės yra ne tokie jautrūs saulei, ne taip greitai dega, todėl žalos odai pasidaro galėtinai retai“, - sako dermatologas.
Vis dėlto, pasak R.Razukevičiaus, pigmentinių dėmių, kurios pagal populiarumą stoja greta nugedimų saulėje, rizika visų tipų odos savininkams yra panaši.
 
Skirtingiems atvejams – specialūs preparatai    
„Vasarą kamuoja ne tik nudegimai saulėje, žmonės kreipiasi ir dėl odos nubrozdinimų ar kitokių jos sužalojimų. Jei žaizda nedidelė, galima ją palikti gyti ir be jokių papildomų tepalų - svarbiausia gerai dezinfekuoti. Tačiau jei pažeidimas didesnis, vaistinis preparatas reikalingas“, - sako specialistas.
 

Liaudies medicinos metodus, pavyzdžiui, kefyrą nudegus saulėje, anot R.Razukevičiaus, gal ir galima naudoti, jei po ranka neturima jokios kitos pagalbinės priemonės. Vis dėlto gydytojas dermatovenerologas siūlo verčiau rinktis specialiai tam skirtus tepalus, kurių šiais laikais gamintojai gali pasiūlyti kiekvienam pažeidimo atvejui.
„Dabar turime pakankamai gerų priemonių pagelbėti odai nuo visokių pažeidimų. Jų galima įsigyti ir be receptų. Kiekvienas odos pažeidimas turi savą specifiką, net ir praguloms yra skirtos atskiros priemonės. Kremai, losjonai, pieneliai - tinka viskas, kas specializuota būtent tam atvejui“, - sako gydytojas.

 
Verta žinoti
Norint išvengti ar sumažinti odos pažeidimo randų, svarbu tinkamai ir laiku suteikti pirmąją pagalbą. Specialistai nerekomenduoja žaizdų gydyti įvairiomis liaudiškomis priemonėmis, tokiomis kaip druska, aliejus, kiaušinis.
Nukentėjus neverta delsti kreiptis į gydymo įstaigą. Mat daugelis mano, kad žaizdas gali sutvarkyti ir patys. Nors pradžioje gali atrodyti, kad pažeistos vietos būklė gerėja, sėkmingai gyja, sudėtingesni atvejai gali ir komplikuotis.
Randus dar labiau padidinti gali tiesioginiai saulės spinduliai, todėl pažeistą vietą reikėtų pridengti kol ši sugis.
Žmogaus genai taip pat lemia, kiek odos pažeidimas paliks gilų pėdsaką. Vieniems randai linkę susidaryti ir neišnykti visą gyvenimą, kitiems pranyksta žaizdai sugijus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica