Net apniukusią dieną saulė dirba savo darbą

Greta Vanagienė
2019-08-08
Vasarą saulei draugaujant ir su lietumi, specialistai įspėja – net atėjus apniukusioms dienoms odos apsaugos pamiršti nederėtų. Ir po debesimis pasislėpusi saulė dirba savo darbą.
Net apniukusią dieną saulė dirba savo darbą
Nors apie tai, kad būnat saulėje apsaugos priemonės privalomos, girdėjo kone kiekvieno ausis, didžioji dalis žmonių į specialistų perspėjimus reaguoja pavėluotai.

Reikia nuolat priminti
Medicinos daktaras gydytojas dermatovenerologas Raimundas Razukevičius pastebi, kad vasarą dėl odos problemų pažeidimo pacientų sulaukiama gerokai daugiau. Nors apie tai, kad būnat saulėje apsaugos priemonės privalomos, girdėjo kone kiekvieno ausis, didžioji dalis žmonių į specialistų perspėjimus reaguoja pavėluotai.
 

„Saulės spinduliai praeina ir pro debesis, todėl net apniukusią dieną reikalingos tos pačios odos apsaugos priemonės. Be to, vasarą orai linkę keistis staiga - čia lyja, o čia, žiūrėk, vėl saulė plieskia. Deja, žmonės vis nepasimoko“, - sako gydytojas dermatovenerologas Raimundas Razukevičius.

 

Didžiausią riziką nudegti, anot gydytojo, turi šviesios odos savininkai, kuriems net ir kelios minutės tiesioginių saulės spindulių gali sukeli pažeidimų.
„Tie, kurie nori pasirūpinti oda, turėtų pasiruošti iš anksto: pradedant kepurėmis, kad uždengtų veidą nuo tiesioginių spindulių, apsaugos priemonėmis, taip pat ir tepalais nuo pažeidimų, jei vis dėlto nepavyko laiku apsisaugoti. Tamsesnio gymio žmonės yra ne tokie jautrūs saulei, ne taip greitai dega, todėl žalos odai pasidaro galėtinai retai“, - sako dermatologas.
Vis dėlto, pasak R.Razukevičiaus, pigmentinių dėmių, kurios pagal populiarumą stoja greta nugedimų saulėje, rizika visų tipų odos savininkams yra panaši.
 
Skirtingiems atvejams – specialūs preparatai    
„Vasarą kamuoja ne tik nudegimai saulėje, žmonės kreipiasi ir dėl odos nubrozdinimų ar kitokių jos sužalojimų. Jei žaizda nedidelė, galima ją palikti gyti ir be jokių papildomų tepalų - svarbiausia gerai dezinfekuoti. Tačiau jei pažeidimas didesnis, vaistinis preparatas reikalingas“, - sako specialistas.
 

Liaudies medicinos metodus, pavyzdžiui, kefyrą nudegus saulėje, anot R.Razukevičiaus, gal ir galima naudoti, jei po ranka neturima jokios kitos pagalbinės priemonės. Vis dėlto gydytojas dermatovenerologas siūlo verčiau rinktis specialiai tam skirtus tepalus, kurių šiais laikais gamintojai gali pasiūlyti kiekvienam pažeidimo atvejui.
„Dabar turime pakankamai gerų priemonių pagelbėti odai nuo visokių pažeidimų. Jų galima įsigyti ir be receptų. Kiekvienas odos pažeidimas turi savą specifiką, net ir praguloms yra skirtos atskiros priemonės. Kremai, losjonai, pieneliai - tinka viskas, kas specializuota būtent tam atvejui“, - sako gydytojas.

 
Verta žinoti
Norint išvengti ar sumažinti odos pažeidimo randų, svarbu tinkamai ir laiku suteikti pirmąją pagalbą. Specialistai nerekomenduoja žaizdų gydyti įvairiomis liaudiškomis priemonėmis, tokiomis kaip druska, aliejus, kiaušinis.
Nukentėjus neverta delsti kreiptis į gydymo įstaigą. Mat daugelis mano, kad žaizdas gali sutvarkyti ir patys. Nors pradžioje gali atrodyti, kad pažeistos vietos būklė gerėja, sėkmingai gyja, sudėtingesni atvejai gali ir komplikuotis.
Randus dar labiau padidinti gali tiesioginiai saulės spinduliai, todėl pažeistą vietą reikėtų pridengti kol ši sugis.
Žmogaus genai taip pat lemia, kiek odos pažeidimas paliks gilų pėdsaką. Vieniems randai linkę susidaryti ir neišnykti visą gyvenimą, kitiems pranyksta žaizdai sugijus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris