Net apniukusią dieną saulė dirba savo darbą

Greta Vanagienė
2019-08-08
Vasarą saulei draugaujant ir su lietumi, specialistai įspėja – net atėjus apniukusioms dienoms odos apsaugos pamiršti nederėtų. Ir po debesimis pasislėpusi saulė dirba savo darbą.
Net apniukusią dieną saulė dirba savo darbą
Nors apie tai, kad būnat saulėje apsaugos priemonės privalomos, girdėjo kone kiekvieno ausis, didžioji dalis žmonių į specialistų perspėjimus reaguoja pavėluotai.

Reikia nuolat priminti
Medicinos daktaras gydytojas dermatovenerologas Raimundas Razukevičius pastebi, kad vasarą dėl odos problemų pažeidimo pacientų sulaukiama gerokai daugiau. Nors apie tai, kad būnat saulėje apsaugos priemonės privalomos, girdėjo kone kiekvieno ausis, didžioji dalis žmonių į specialistų perspėjimus reaguoja pavėluotai.
 

„Saulės spinduliai praeina ir pro debesis, todėl net apniukusią dieną reikalingos tos pačios odos apsaugos priemonės. Be to, vasarą orai linkę keistis staiga - čia lyja, o čia, žiūrėk, vėl saulė plieskia. Deja, žmonės vis nepasimoko“, - sako gydytojas dermatovenerologas Raimundas Razukevičius.

 

Didžiausią riziką nudegti, anot gydytojo, turi šviesios odos savininkai, kuriems net ir kelios minutės tiesioginių saulės spindulių gali sukeli pažeidimų.
„Tie, kurie nori pasirūpinti oda, turėtų pasiruošti iš anksto: pradedant kepurėmis, kad uždengtų veidą nuo tiesioginių spindulių, apsaugos priemonėmis, taip pat ir tepalais nuo pažeidimų, jei vis dėlto nepavyko laiku apsisaugoti. Tamsesnio gymio žmonės yra ne tokie jautrūs saulei, ne taip greitai dega, todėl žalos odai pasidaro galėtinai retai“, - sako dermatologas.
Vis dėlto, pasak R.Razukevičiaus, pigmentinių dėmių, kurios pagal populiarumą stoja greta nugedimų saulėje, rizika visų tipų odos savininkams yra panaši.
 
Skirtingiems atvejams – specialūs preparatai    
„Vasarą kamuoja ne tik nudegimai saulėje, žmonės kreipiasi ir dėl odos nubrozdinimų ar kitokių jos sužalojimų. Jei žaizda nedidelė, galima ją palikti gyti ir be jokių papildomų tepalų - svarbiausia gerai dezinfekuoti. Tačiau jei pažeidimas didesnis, vaistinis preparatas reikalingas“, - sako specialistas.
 

Liaudies medicinos metodus, pavyzdžiui, kefyrą nudegus saulėje, anot R.Razukevičiaus, gal ir galima naudoti, jei po ranka neturima jokios kitos pagalbinės priemonės. Vis dėlto gydytojas dermatovenerologas siūlo verčiau rinktis specialiai tam skirtus tepalus, kurių šiais laikais gamintojai gali pasiūlyti kiekvienam pažeidimo atvejui.
„Dabar turime pakankamai gerų priemonių pagelbėti odai nuo visokių pažeidimų. Jų galima įsigyti ir be receptų. Kiekvienas odos pažeidimas turi savą specifiką, net ir praguloms yra skirtos atskiros priemonės. Kremai, losjonai, pieneliai - tinka viskas, kas specializuota būtent tam atvejui“, - sako gydytojas.

 
Verta žinoti
Norint išvengti ar sumažinti odos pažeidimo randų, svarbu tinkamai ir laiku suteikti pirmąją pagalbą. Specialistai nerekomenduoja žaizdų gydyti įvairiomis liaudiškomis priemonėmis, tokiomis kaip druska, aliejus, kiaušinis.
Nukentėjus neverta delsti kreiptis į gydymo įstaigą. Mat daugelis mano, kad žaizdas gali sutvarkyti ir patys. Nors pradžioje gali atrodyti, kad pažeistos vietos būklė gerėja, sėkmingai gyja, sudėtingesni atvejai gali ir komplikuotis.
Randus dar labiau padidinti gali tiesioginiai saulės spinduliai, todėl pažeistą vietą reikėtų pridengti kol ši sugis.
Žmogaus genai taip pat lemia, kiek odos pažeidimas paliks gilų pėdsaką. Vieniems randai linkę susidaryti ir neišnykti visą gyvenimą, kitiems pranyksta žaizdai sugijus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Velykiniai troškimai: ir pavalgyti, ir sulieknėti

    Šv. Velykų pusryčiai – laukiamiausia šventės akimirka ar stresas, vien pamąsčius apie valgiais nukrautą stalą? Mitybos specialistų teigimu, giliai įsišaknijusios „dėkis dar“ ir naujosios „dietų“ kultūros sandūra turi skaudžių pasekmių: abiem atvejais formuojasi blogi mitybos įpročiai...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris