Nenoras valgyti – santykio su tėvais atspindys

Aigustė Tavoraitė
2018-06-07
Turime problemą: mūsų penkerių metų dukrelė dažnai stokoja apetito, tiesiog atsisako valgyti. Kažkokių problemų dėl virškinimo ar kitų fiziologinių priežasčių tam kaip ir nėra. Patarkite, ką daryti?
Anelė, 33 metai
Nenoras valgyti – santykio su tėvais atspindys
Vaikai mokosi per asociacijas, ir jei maistas yra susiejamas su įtampa, pykčiais, vertimu suvalgyti maistą, juo labiau jei dar tėvai pykstasi prie stalo, vaikui maistas pradeda asocijuotis su neigiama emocine aplinka.

Pataria specialistė
Psichologė Rūta Vyšniauskė:


- Visada yra klausimas, ar prastas vaiko apetitas yra medicininė, ar aplinkos – atitinkamo auklėjimo, bendravimo – sąlygota problema. Aišku, pirmiausiai reikia atmesti pirmąjį variantą, tačiau nereikia pamiršti, kad valgymas visada yra ir emocinis, socialinis aktas. Ką, kada, kaip mes valgome, priklauso nuo labai daug aspektų, tiek vaiko, tiek tėvų motyvacijos.
 
Pirmiausia reikėtų aiškiai atsirinkti, kur yra jų, o kur – vaiko poreikis. Jei vaikas atsisako valgyti, paprastai tėvai jaučiasi blogai, ima laikyti save nepakankamai gerais, galvoti, kad iki galo nepasirūpina vaiku. Bet jei tokių minčių vedini jie pradeda per jėgą „kišti“ maistą atžalai, jau yra vaiko poreikių nepaisymas. Šitai gali vesti į užsuktą ratą, prasidėti tuščia kova dėl galios: vaikas pradės kontroliuoti, kiek jis suvalgo vien tam, kad išlaikytų savo poziciją. Jis jaučia, kad peržengiamos visos ribos, nepaisoma jo emocinių poreikių, todėl tiesiog nustumia lėkštę, atsisako maisto.
 
Realiai tai tampa vienintelis būdas vaikui parodyti, kad jam yra negera. Visais kitais atvejais tėvai gali priversti jį ką nors daryti, o čia vienintelė vieta, kur jis gali pasijausti, kad dalyvauja. Vaikai mokosi per asociacijas, ir jei maistas yra susiejamas su įtampa, pykčiais, vertimu suvalgyti maistą, pabaigti iki galo, juo labiau jei dar tėvai pykstasi prie stalo, aptarinėja darbo reikalus, vaikui kyla atstūmimas, jis nebenori dalyvauti, maistas imamas asocijuoti su neigiama emocine aplinka.
 
Be abejo, kiekvienas atvejis individualus, tačiau visada reikia atsitraukti kelis žingsnius į šalį, suprasti, kokie veiksniai „palaiko“ tą blogą apetitą, nuo ko galime pradėti keisti situaciją. Tėvai turi būti gudresni, subtiliai viską apžaisti, o ne atvirai kontroliuoti. Vaikas turi jausti, kad dalyvauja procese, pats turi teisę rinktis. Tačiau kartu tėvai turi pasiekti, kad būtų nustatytos tam tikros ribos, valgymo struktūra, nebūtų prieinami užkandžiai visos dienos metu, bet būtų po ranka geras, sveikas maistas.

 
Verta žinoti
Normalu, kad ypač mažų vaikų maisto pasirinkimas būna gana ribotas, jie vis linkę valgyti tą patį. Esama tam tikrų genų mutacijų, lemiančių didesnį žmogaus išrankumą maistui. Kita vertus, kiekvienam vaikui reikia bent 20 kartų paragauti tam tikrą produkto, kol jis galbūt pradės jį mėgti. Taigi dėl to tėvai neturėtų stresuoti. Jų užduotis – apriboti netinkamus maisto produktus ir pasiūlyti sveikų. Tačiau jei jie patys juos valgys su pasimėgavimu, vaikas tą matys ir anksčiau ar vėliau susigundys pamėginti.  

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...
    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    Hepatitu C sirgusi Vida: neleidau sau ištižti

    „Prieš devynerius metus prasidėjo įvairios virškinimo problemos: dažnai vemdavau, nieko negalėjau valgyti. Buv...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Senatvinės demencijos palydovė – agresija

    Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris