Ne, man dar ne-ne-nešššalta-ta-ta

Greta Vanagienė
2020-07-10
Nors Lietuvos himną Mindaugo karūnavimo dieną vaikų choras „Ąžuoliukas“ atliko pliaupiant lietui – šventės rengėjai tikino, jog širdyse rusenusi šiluma ir vienybė buvo stipresnė. O socialiniuose tinkluose pasipylė piktų mamų komentarai, kodėl vaikai turėjo kalenti dantimis, ar drebantys nuo šalčio „nepasigavo kokios ligos“?
Ne, man dar ne-ne-nešššalta-ta-ta
Socialiniuose tinkluose paplitusi nuotrauka ir Valstybės dienos minėjimo sukėlė mamų pyktį, kodėl „Ąžuoliuko choristai turėjo mirkti lietuje. Beje, pasak šeimos gydytojų, vaikai nesugeba tinkamai identifikuoti šalčio, nejaučia, kada yra iš tiesų sušalę.

Sušlapus – grėsmė persišalti

„Šlapi rūbai ant kūno duoda greitesnį organizmo atšalimą. Kūno garinimas ir šilumos atidavimas į aplinką vyksta gerokai sparčiau, kai oda ar rūbai yra drėgni. Vaikams tai pavojinga, nes gali labai staigiai peršalti“, - manančius esą tai buvo nekaltas vasaros lietus įspėja šeimos gydytoja Toma Kundrotė ir priduria, jog mažesnis vaikų riebalinis sluoksnis greičiau atiduoda kūno šilumą.

 

„Jei vaikas išlipo iš vandens su šlapiais apatiniais ar permirkęs po lietum šlapiais plaukais laksto saulėtą, šiltą dieną, didelės grėsmės peršalti nėra. O esant vidutinei temperatūrai, pučiant vėjui, nors saulė ir šviečia, oda tuoj pat pašiurpsta“, - atkreipia dėmesį gydytoja.
T.Kundrotė sako, kad reikia stebėti, ar sušlapęs vaikas ima kalenti dantimis, pamėlsta lūpos. Tai ženklai, kad yra per šalta, todėl šlapius rūbus reikėtų nurengti nedelsiant, vaiką šiltai įvynioti.
Patekusiems po liūtimi specialistė pataria palįsti po šiltu dušu, atsigerti šilto gėrimo. Jei liūtis kūno nesušaldė, galūnės, kakta palietus šiltos, grėsmė peršalti menka.
 
Vaikai šalčio nejaučia
Rodos, mažiesiems turkštis vandenyje niekad nebūna šalta. Gydytoja sako, kad maudantis derėtų stebėti tą patį mėlynų lūpų ženklą.
„Vandenyje vaikams reikėtų leisti maudytis, kol lūpos dar nemėlynos. Jei tokios pasidarė, vaiką nedelsiant traukite iš vandens. Žinoma, jei paklausite vaiko, ar nešalta, galite būti tikri, atsakymas bus ne-ne-ne-šššalta-ta-ta“, – dažnam tėveliui girdėtą atsakymą sufleruoja pašnekovė. Mat mažieji nesugeba tinkamai identifikuoti šalčio, nejaučia, kada yra iš tiesų sušalę.
 
„Vaikai nori toliau smagiai leisti laiką, todėl drebulys ir dantų kalenimas jiems neatrodo, kad yra organizmo siunčiami pavojaus signalai, nemoka to tinkamai interpretuoti“, - aiškina šeimos gydytoja.
Krante sušilęs, užkandęs, atsigėręs vaikas maudynes gali tęsti toliau iki... kito lūpų pamėlynavimo.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

      „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

      Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

      Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Atidaryta išmaniųjų telefonų demencijos klinika

      Intensyvus naršymas internete keičia mūsų smegenis, tvirtina sveikatos ekspertai. Atminties sutrikimai, koncentracijos stoka, nuolatinis stresas – tokius simptomus vis dažniau patiria išmaniuosius telefonus intensyviai naudojantys žmonės. Japonijos gydytojai šią būklę pavadino „išmaniųjų telefo...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris