Ne, man dar ne-ne-nešššalta-ta-ta

Greta Vanagienė
2020-07-10
Nors Lietuvos himną Mindaugo karūnavimo dieną vaikų choras „Ąžuoliukas“ atliko pliaupiant lietui – šventės rengėjai tikino, jog širdyse rusenusi šiluma ir vienybė buvo stipresnė. O socialiniuose tinkluose pasipylė piktų mamų komentarai, kodėl vaikai turėjo kalenti dantimis, ar drebantys nuo šalčio „nepasigavo kokios ligos“?
Ne, man dar ne-ne-nešššalta-ta-ta
Socialiniuose tinkluose paplitusi nuotrauka ir Valstybės dienos minėjimo sukėlė mamų pyktį, kodėl „Ąžuoliuko choristai turėjo mirkti lietuje. Beje, pasak šeimos gydytojų, vaikai nesugeba tinkamai identifikuoti šalčio, nejaučia, kada yra iš tiesų sušalę.

Sušlapus – grėsmė persišalti

„Šlapi rūbai ant kūno duoda greitesnį organizmo atšalimą. Kūno garinimas ir šilumos atidavimas į aplinką vyksta gerokai sparčiau, kai oda ar rūbai yra drėgni. Vaikams tai pavojinga, nes gali labai staigiai peršalti“, - manančius esą tai buvo nekaltas vasaros lietus įspėja šeimos gydytoja Toma Kundrotė ir priduria, jog mažesnis vaikų riebalinis sluoksnis greičiau atiduoda kūno šilumą.

 

„Jei vaikas išlipo iš vandens su šlapiais apatiniais ar permirkęs po lietum šlapiais plaukais laksto saulėtą, šiltą dieną, didelės grėsmės peršalti nėra. O esant vidutinei temperatūrai, pučiant vėjui, nors saulė ir šviečia, oda tuoj pat pašiurpsta“, - atkreipia dėmesį gydytoja.
T.Kundrotė sako, kad reikia stebėti, ar sušlapęs vaikas ima kalenti dantimis, pamėlsta lūpos. Tai ženklai, kad yra per šalta, todėl šlapius rūbus reikėtų nurengti nedelsiant, vaiką šiltai įvynioti.
Patekusiems po liūtimi specialistė pataria palįsti po šiltu dušu, atsigerti šilto gėrimo. Jei liūtis kūno nesušaldė, galūnės, kakta palietus šiltos, grėsmė peršalti menka.
 
Vaikai šalčio nejaučia
Rodos, mažiesiems turkštis vandenyje niekad nebūna šalta. Gydytoja sako, kad maudantis derėtų stebėti tą patį mėlynų lūpų ženklą.
„Vandenyje vaikams reikėtų leisti maudytis, kol lūpos dar nemėlynos. Jei tokios pasidarė, vaiką nedelsiant traukite iš vandens. Žinoma, jei paklausite vaiko, ar nešalta, galite būti tikri, atsakymas bus ne-ne-ne-šššalta-ta-ta“, – dažnam tėveliui girdėtą atsakymą sufleruoja pašnekovė. Mat mažieji nesugeba tinkamai identifikuoti šalčio, nejaučia, kada yra iš tiesų sušalę.
 
„Vaikai nori toliau smagiai leisti laiką, todėl drebulys ir dantų kalenimas jiems neatrodo, kad yra organizmo siunčiami pavojaus signalai, nemoka to tinkamai interpretuoti“, - aiškina šeimos gydytoja.
Krante sušilęs, užkandęs, atsigėręs vaikas maudynes gali tęsti toliau iki... kito lūpų pamėlynavimo.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

      „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...
      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris