Namų sąlygomis dantų neišbalinsite

Greta Vanagienė
2020-05-28
Internetinėje erdvėje apstu patarimų, kaip namų sąlygomis balintis dantis. Burnos higienos ir dantų balinimo specialistė Sandra Valinskienė sako pastebinti, kad vienas populiaresnių - valyti dantis su soda, kuri anot specialistės, yra kone didžiausia dantų kenkėja. Klaidingų įsitikinimų apie baltą šypseną yra ir daugiau.
Namų sąlygomis dantų neišbalinsite
Blogas derinys - balinamoji dantų pasta ir elektrinis šepetėlis. Tai, pasak odontologų, dantų emalį ypač veikia.

Soda – dantų emalio priešas
„Išsivalius dantis soda pojūtis lyg būtų atlikta profesionali dantų higiena. Gali net pasirodyti, kad dantys pašviesėjo. Vis dėlto toks valymas yra ypač kenksmingas dantų emaliui. Mat soda - abrazyvi medžiaga, subraižanti emalį. O prie šiurkštaus paviršiaus apnašos ima kibti dar intensyviau. Be to, gali atsirasti ilgalaikis dantų jautrumas, įvairūs emalio pažeidimai, defektai“, - sako S.Valinskienė, dažnai kabinete pacientams kartojanti šią tiesą. Taigi nors valymas su soda sukelia momentinį efektą, ateityje tikrai turės neigiamų pasekmių.
Anot specialistės, natūralių dantų balinimo būdų, deja, nėra. Emalį paveikti ir pašviesinti gali tik veiklioji medžiaga - vandenilio peroksidas.


„Jokiais stebuklingas milteliais ir pastomis dantų neišbalinsite. Pacientui skiriamos balinamosios pastos, kad jos padėtų išlaikyti natūralią spalvą kuo ilgiau po profesionalios burnos higienos arba po dantų balinimo kabinete. Vis dėlto balinamųjų pastų yra labai daug ir ne visos jos saugios, ne kiekvienam tinkamos naudoti“, - aiškina burnos higienos ir dantų balinimo specialistė Sandra Valinskienė. Anot jos, ypač blogas derinys – balinamoji dantų pasta ir elektrinis šepetėlis. Tai ypač veikia dantų emalį.

 
Vertinti individualiai
S.Valinskienė sako, jog profesionalus balinimas nekenkia dantims, jei šie yra sveiki, nejautrūs. Tačiau kokį metodą pasirinkti, įvertina profesionalo akis. „Kiekvieno pacientų dantų būklę vertiname individualiai. Jei balinimą atlieka profesionalas - procedūra yra saugi ir nekenksminga. Procedūros metu  naudojamas kalio hidroksidas, kuris apsaugo dantis nuo jautrumo. Tiesa, kalio jonai balinimui naudojami tik gydytojo kabinete. Visos dantų balinimo sistemos turi tą pačią veikliąją medžiagą - vandenilio peroksidą. Skiriasi tik jo stiprumas“, - apie dantų balinimo techniką kalba specialistė. - Naudoju šešių procentų vandenilio peroksidą. To užtenka išgauti gerą efektą – dantys gali išbalti net iki aštuonių tonų. Stipresnio nerekomenduoju, nes tai gali sukelti ilgalaikį jautrumą,  yra agresyvu emaliui. Taip pat naudoju LED šviesą, kuri pagreitina cheminę reakciją ir rezultatą leidžia pasiekti vos per valandą. Jei procedūros metu pacientas jaučiama jautrumą, šviesos intensyvumas sumažinamas.“
 
Nepulkite valyti dantų
Jei jau dantų baltumą patikėjote profesionalų rankoms, dar nereiškia, kad nuo šiol negalėsite gerti kavos, raudonojo vyno, gazuotų gėrimų ar valgyti dažančių maisto produktų. S.Valinskienė sako, kad draudimai galioja tik 24 valandas po apsilankymo pas specialistą.

„Namuose svarbu palaikyti gerus higienos įgūdžius, keliskart per metus atlikti profesionalią burnos higieną, naudoti tinkamas pastas“, - aiškina pašnekovė.
Didžiausia klaida, anot jos, išgėrus kavos, raudonojo vyno ar ką tik pavalgius, ypač ką nors rūgštaus, iškart pulti valyti dantų. Mat maiste esančios rūgštys suminkština dantų emalį, todėl valyti dantis saugu tik praėjus valandai, kai pH būna atkurtas.
„Žinoma, kuo mažiau vartosite  kavos ir kitų dažančių maisto produktų, tuo ilgiau išlaikysite dantų baltumą“, - patikina S.Valinskienė.

 
Verta žinoti
Dantų spalva priklauso nuo genų, mitybos, organizmo būklės. Baltus dantis galime paveldėti iš tėvų ar senelių.
Dantų spalvos pakitimus sukelia ilgalaikis rūkymas, nesaikingas kavos vartojimas, raudonasis vynas. Kai kuriais atvejai net profesionali burnos higiena nepadeda atgauti pakitusios dantų spalvos, nes pigmentai įsigeria į gilesnius audinius.
Vaikystėje vartotas didelis antibiotikų kiekis gali sukelti spalvos pokyčius, dėmes, pažeisti emalį.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

      Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

      Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris