Limfmazgiai perspėja apie peršalimą ir vėžines ligas

Saulė Norvilaitė
2016-09-02
Prieš porą savaičių buvau stipriai peršalęs ir tada man ant kaklo išdidėjo vienas limfmazgis. Galvojau, kad taip nutiko paprasčiausiai dėl to, jog sirgau. Tačiau jau trečia savaitė limfmazgis nemažėja. Jis dar ir skausmingas. Ar turėčiau dėl to sunerimti?
Romas, 30 m.

Padidėję limfmazgiai nepatraukia daugelio dėmesio tol, kol šie pernelyg ilgą laiką nesumažėja ar tampa skausmingi. Limfmazgiai gali pranešti ne tik apie tai, kad paprasčiausiai peršalote, bet ir apie daugelį kitų kur kas rimtesnių ligų.
 
Pataria specialistas
VUL Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovas prof. Vaidotas Urbanavičius:


Sunerimti, kai nesumažėja ilgą laiką
Limfmazgių padidėjimas, kadangi jie yra įvairiausiose organizmo vietose ir šalina skysčius, gali atspindėti įvairius dalykus. Pavyzdžiui, uždegimą ar infekciją. Tai tam tikri vartai, kurie apsaugo nuo infekcijos plitimo. Limfmazgis gali reaguoti į infekciją, kuri greičiausiai yra toje vietoje, kurioje jis išdidėjo.
 
Sudėtinga pasakyti, ar peršalimas yra susijęs su limfmazgio iškilimu. Būna, kad gijimo procesas užsitęsia, todėl limfmazgis gali būti užsilikęs ir po peršalimo. Kartais tai būna ir infekcinės mononukleozės požymis. Infekcinė mononukleozė dažniau jaunesniems žmonėms pasireiškia limfmazgių, kurie išsilaiko kelias savaites, padidėjimu ir skausmingumu. Jeigu kyla tokių įtarimų, reiktų kreiptis į gydytoją, kad šis apžiūrėtų ir nuspręstų, ar reikia, ką nors daryti.
 
Kaklo sritis yra plati zona, todėl kartais netgi dantų pažeidimai pasireiškia limfmazgių padidėjimu, bet jie turėtų iškilti arčiau žandikaulio zonos. Jeigu limfmazgis nesumažėja per kelias savaites, tada tikrai derėtų pasirodyti šeimos gydytojui, kad jis įvertintų situaciją. Kartais elementarus kraujo tyrimas, kuris atspindi leukocitus ar kokius kitus uždegiminius elementus, leidžia įvertinti, ar tai susiję su uždegimu.
 
Nuo banalios reakcijos iki kraujo ligos

Būtina apžiūrėti patį limfmazgį – ar jis kietas, skausmingas. Jeigu skausmingas, išsitirti tikrai reikėtų. Apskritai vertėtų sunerimti, kai limfmazgis padidėja, nes normaliai jų neturėtume apčiuopti – tuo labiau jie neturėtų būti nei sukietėję, nei skausmingi. Žinoma, tai gali būti ir banali apsauginė reakcija, bet taip pat ir rimtesnės ligos išraiška.
 
Limfmazgiai gali atspindėti ir kraujo ligas, kurios turi savo specifiką – ne visoms kraujo ligoms būdingi tie patys simptomai. Tokiai ligai labiau pažengus atsiranda šaltkrėtis ir temperatūros kilimas. Tačiau kraujo ligų atveju simptomai dažniausiai būna generalizuoti, o limfmazgiai išplitę įvairiose vietose.
 

Kiek dar laikysis limfmazgis, priklauso nuo individualios situacijos. Jeigu tai uždegimas, jam praėjus limfmazgių reakcija taip pat praeina. Limfmazgiai taip pat dažnai būna ir išplitusio proceso išraiška. Tai gali būti piktybinė liga, kuri plinta per limfinę sistemą, o tam tikros vietos limfmazgiai į tai reaguoja ir būna pažeisti šio proceso.
 
Be to, pasitaiko, kad skydliaukės uždegimai pasireiškia limfmazgių padidėjimu kakle. Nors dažniausiai skydliaukės funkcijos sutrikimas nepaliečia limfmazgių – jie gali būti įtraukti virusinio uždegimo ar lėtinio piktybinio proceso skydliaukėje atvejais. 

 
Įdomu
Žmogaus organizme yra apie 700–800 įvairaus dydžio limfmazgių, kurie išsidėstę galūnių lenkimo vietose, ant kaklo, po žandikauliu, krūtinės ir pilvo ertmėse. Jie atlieka labai svarbią funkciją – naikina mikroorganizmus, bakterijas, virusus, vėžines ląsteles – visus per limfinę sistemą plintančius svetimkūnius. Limfmazgiai yra mūsų imuninės sistemos dalis.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...
      Medikų fronte – perdegimo epidemija

      Medikų fronte – perdegimo epidemija

      Nuolatinis stresas, didėjantys darbo krūviai, specialistų trūkumas ir itin aukšti pacientų lūkesčiai – tokiomis sudėt...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Elektroninės patyčios: planas tėvams

      „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių&ld...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip
      Akvilė Giniota Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip

      Naujas numeris