Grybelis puola silpniausius

Greta Vanagienė
2019-07-29
Nors dažniausiai manoma, jog pėdų ir nagų grybeliu užsikrečiama viešosiose vietose, tokiose kaip baseinas ar pirtys, sveikatos specialistai įspėja, kad ši infekcinė liga dažniausiai puola nusilpusį imunitetą ar išvargintą lėtinių ligų organizmą. Taigi tinkama pėdų higiena svarbu, tačiau ir ji dar ne viskas.
Grybelis puola silpniausius
Nors pėdų ar nagų grybelį nustatyti galima tik specialių tyrimų pagalba, dažniausiai ši infekcija pasižymi niežuliu, nagai praranda blizgesį, jo plokštelėje atsiranda gelsva dėmė.

Puola silpną imunitetą
Gydytoja dermatovenerologė Laima Trociukienė aiškina, kad gera imuninė sistema padeda užtikrinti, jog pėdų ar nagų grybelis neprikibs. Priešingu atveju, kiekvieno mūsų organizme tūnantys mieliagrybiai suaktyvės siųsdami minėtą infekcinę odos ar nagų ligą.
 

„Grybelis labiau puola sergančiuosius tokiomis lėtinėmis ligomis, kaip mažakraujystė, odos žvynelinė, atopinis dermatitas ar įvairios endokrininės patologijos“, - sako dermatovenerologė Laima Trociukienė.

 

Buities traumos
Taip pat, anot L.Trociukienės, pėdų ar nagų grybeliui atsirasti ne mažiau įtakos turi ir patirtos sporto ar buities traumos.
„Tai gali būti odos įtrūkimai, numuštas ar durų privertas nagas. Taip pat lėtinės traumos, kurias sukelia nepatogi ar net traumuojanti avalynė, aukštakulniai, intensyvus bėgiojimas ar šokis, žygiai“, - vardina gydytoja.
Be to, nagų grybeliui įtaką daro ir estetinės pėdų priežiūros procedūros, pavyzdžiui, gelinis lakavimas su ultravioletinių spindulių džiovinimu, kuris agresyviai veikia nago plokštelę.
„Pažeistas nagas dažnai atšoka iš guolio, grybelis veisiasi po nagu ar jo šonuose, be to, gali plisti ir į tarpupirščius ar kitas pėdos dalis. Nors pėdų ar nagų grybelį nustatyti galima tik specialių tyrimų pagalba, dažniausiai ši infekcija pasižymi niežuliu, nagai praranda blizgesį, jo plokštelėje atsiranda gelsva dėmė“, - aiškina specialistė.
 
Tinkama avalynė

Dematovenerologė įspėja, kad mieliagrybių suaktyvėjimą sukelia ir jam palankios terpės, tokios kaip drėgmė ir šiluma. Taigi netinkamai parinka avalynė ir sušutusios pėdos – tinkamos sąlygos grybeliui plisti.
„Karštą vasaros dieną nederėtų rinktis uždaros ar sintetinės avalynės, kuri skatina prakaitavimą. Jei įmanoma, siūloma kuo dažniau vaikščioti namuose basomis, kad kojos galėtų pakvėpuoti. Taip pat jei pasikeičia oro sąlygos, persiauti avalynę darbe“, - sako dermatovenerologė.

 
Verta žinoti 
Apisaugoti nuo pėdų iššutimo gali padėti specialios priemonės, dezinfekuojamieji tirpalai, pėdų odą sausinantys talkai ar kremai, taip pat medvilninių kojinaičių nešiojimas.
Rankų odos ir nagų grybelį sukelia dažnas guminių pirštinių mūvėjimas, kuriuose sušunta ir išbrinksta pirštai.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    Prof. J.Macijauskienė: brangiausia – sutikti žmonės ir bendrystė

    „Baigusi mūsų universitetą, iškart pradėjau dirbti dėstytoja, tad visas akademinis gyvenimas ir vyko čia. Brangiausia...
    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Vasaros išvykas gadina vabzdžiai

    Dėl klimato pokyčių įsibėgėjanti vasara stebina ne tik nenuspėjamais orais, bet ir neįprastai aktyviais vabzdžiais. „Šių metų pavasaris ir vasara gana drėgni – todėl stebimi gausesni vabzdžių spiečiai ir, žinoma, dažnesni įkandimai. Šiemet kreipiasi daug pacientų – tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, kuri...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Kaip iš kelionės neparsivežti tymų?

    Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centras (ECDC) praneša apie didėjantį sergamumą tymais Europoje. Didžiausias atvejų skaičius užfiksuotas Rumunijoje, kur nuo metų pradžios jau susirgo daugiau nei 7 tūkst. žmonių. Taip pat protrūkiai registruojami Prancūzijoje, Nyderlanduose, Belgijoje ir Ispanijoje.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Legenda apie širdį
    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį

    Naujas numeris